Αντικατασταση του Ad-Aware

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 11 Φεβ 2006 23:56

Σε ενα πανπαλαιο υπολογιστη που χρησημοποιώ ακόμα, όταν τρεχω το Ad-Aware ολοκληρωνει τους ελεγχους στο regestry κλπ αλλα κολαει όταν εξεταζω το δισκο (αφου βρει 31 critical errors). Αυτο πιθανότητα οφειλεται στα μολις 64ΜΒ μνημης. Χρησημοποιω χωρις προβλημα το spybot s. & d. (αλλα δεν αρκει) και το αντι-virus AVG, σε Windows 98 SE.
Υπαρχει να μου προτεινεται καποιο παρομοιο με το Adaware αλλα ποιο "ελλαφρυ" προγραμματακι; Αν ειναι και αυτο freeware ακομα καλυτερα.

Και ενα ποιο ασχετο θεμα, ξερετε που μπορω να βρω κανα δυο 128αρες μνημες Dimm για τον ιδιο υπολογιστη;

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 07 Μαρ 2006 01:15

Γεια!

Το adaware se είναι κατάλληλο για windows 98 σύμφωνα με τον κατασκευαστή του αυτές είναι οι προυποθέσεις:

Requirements
Processor: P166
RAM: Operating system + 24 MB
Browser: Internet Explorer 5.5 or higher
Operating system platforms: Windows 98/98se/Me/NT4
Workstation/NT4 Server/2000 Pro/2000 Server/XP
Home/XP Pro/ XP 64-Bit Edition/Terminal Services

Έχω και εγώ έναν παλιό υπολογιστή με win 98 se, 64mb ram και τρέχει μια χαρά το Adaware. Μήπως το πρόβλημα δεν οφείλεται στο adaware αλλά σε κάποιο άλλο προβλημα στον υπολογιστή;

Δεν γνωρίζω για πιο ελαφρύ πρόγραμμα, σε μια τέτοια κατάσταση θα συνιστούσα απλά να σερφάρει κανείς με οπερα, χωρίς java, cookies μονο από εμπιστα site και να κατεβάζει κανεις μονο εμπιστα προγράμματα και αρχεία. Έτσι δεν χρειάζεσαι καν αντι-κατασκοπευτικό πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 08 Μαρ 2006 12:51

Χμ...
P166 με 64MB ram μεσα ειναι.
Δε ξερω τι να πω μαλλον ο δισκος τα εχει φτυσει λιγο...
Παντως ευχαριστω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες