PayPal και Visa Electron

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από KGP » 16 Μάιος 2006 13:00

den milousa gia tin debit card milousa gia ton logariasmo pou einai sindedemenos me tin debit card.

os gnoston oi debit card einai sindedemenes me kapio account eite autos einai savings eite current.

to idio ischiei kai tipika me tis gift card mono pou ekei o logariasmos einai "virtual".

an den echeis lefta ston logariasmo sou stin alpha i trapeza echei politiki "poinis" kai den einai mono auti i trapeza alla kai alles trapezes pou to efarmozoun.

oi mones -mechri stigmis pou gnorizo- pou den to efarmozoun einai i pireos -pou apaitei omos mia siggekrimeni kinisi tis takseos ton 300 euro ana eksamino i chrono (den thimame akrivos)- kai i kiprou pou den epivalei kamia "poini" milao gia savings account.

apo ekei kai pera an gnorizei kanenas kamia alli trapeza pou eite epivali "poini" eite ochi just shoot giati einai kalo na enimeronomaste.

ipopsin oti i kiprou echei para poli megales -ektos kai an echete eidiki sinfonia- chreoseis se periptoseis epitagon i envasmaton eksoterikou kati pou ischiei kai stin trapeza kiprou UK -to ipokatastima tis stin M.vretania opou tinchanei na echo business account-

epipleon otan mia trapeza sou dinei "visa electron" den einai kat'anaggin chreostiki kathos i "visa electron" mporei na echei dio morfes debit kai credit. kai stis dio morfes mporoun na "mpoune" chreoseis apo tin trapeza kathoti meta tin sinfonia tis visa intl me tis trapezes stin ellada alla kai stin europi genikotera (an thimame kala me ischi apo 1/9/2005 ) oi trapezes analanvanoun megalitero pososto tou riskou kai kostous diachiriseis ton siggekrimenon karton (tis eterias visa).
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

redSalonika

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από redSalonika » 16 Μάιος 2006 17:05

Εγω εχω χρεωστικη από την τραπεζα κυπρου και την εχω χρησιμοποιήσει τοσο για στοιχημα μεσω internet όσο και για αγορες και το μονο που κανει είναι να χρεώνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ποσο που ζητάω. Δεν πιστώνει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τόσα χρήματα όσα ακριβώς εχει στον λογαριασμό σου στην τραπεζα

badoun

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από badoun » 12 Ιαν 2007 14:32

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι!Θέλω να εγγραφώ στο paypal αλλα μου είπαν οτι χρειάζεται ένας μήνας για να επιβαιβεωθεί η εγγραφή σου!Αληθεύει αυτό?Ισχύει το ίδιο αν εγγραφώ με μια χρεωστική κάρτα όπως π.χ. αυτή της Attica bank?

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από id12586 » 12 Ιαν 2007 14:36

Αυτό νομίζω γίνεται για να μετατραπείς σε verified user.
Ουσιαστικά θα σε χρεώσουν 1.5 Ε και σε ένα μήνα θα πάρεις απο την τράπεζα μια Κίνηση Λογαριασμου. Εκεί θα γράφει έναν κωδικό το οποίον θα γράψεις στην συνέχεια στο paypal verification.

Το 1.5Ε δεν θα το χάσεις, αλλά θα το αφαιρέσει το paypal απο την πρώτη συναλλαγή.. :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

badoun

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από badoun » 12 Ιαν 2007 14:41

Δαηλαδή αν τη Δευτέρα το πρωί βγάλω μια attica gift card και γραφτώ στο paypal στο personal account,θα μπορέσω να κάνω μια αγορά απο τη Δευτέρα?Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι πρωτάρης όπως θα καταλάβατε!!!!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από id12586 » 12 Ιαν 2007 14:45

Για τις απορίες σου, δες καλύτερα εδώ

Δεν ξέρω να σου απαντήσω στο συγκεκριμένο ερώτημα σου...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από supernet » 12 Ιαν 2007 16:18

badoun έγραψε:Δαηλαδή αν τη Δευτέρα το πρωί βγάλω μια attica gift card και γραφτώ στο paypal στο personal account,θα μπορέσω να κάνω μια αγορά απο τη Δευτέρα?Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι πρωτάρης όπως θα καταλάβατε!!!!
Για να μετατραπείς σε virified user που είπε και ο id12586, θα σου χρεώσουν ένα Χ ποσό. Από 1 έως 1,5 ευρώ ανάλογα. Στο statement που θα λάβεις από την τράπεζα σου... σε αυτή τη χρέωση από το Paypal θα έχει δίπλα και έναν κωδικό. Αυτόν τον κωδικό θα πρέπει να τον εισάγεις στο Paypal προκειμένου να γίνεις verified.

Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο, επαληθεύουν ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας κλπ κλπ κλπ. Εάν δεν γίνεις verified user τότε υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί ως προς τις δυνατότητες που δίνουν στους users. Ποιοι??? Διάβασε το F.A.Q. του Paypal, το αναφέρει σίγουρα.

TIP: Για να μην περιμένεις 1 ολόκληρο μήνα για να σου έρθει το statement από την τράπεζα... Ξεκίνα τις διαδικασίες για να γίνει verified, περίμενε 3-4 ημέρες (για να φανεί η κίνηση αυτή στον λογαριασμό σου) και μετά πάρε τηλέφωνο το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της κάρτας σου. Ζήτα τους να σου πουν, στην χρέωση που φαίνεται να έχει γίνει από την Paypal την τάδε ημέρα... αν βλέπουν κάποιον 4-5ψήφιο κωδικό. Στον λένε, και κάνεις τις διαδικασίες που σου περιέγραψα πιο πάνω.

badoun

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από badoun » 22 Ιαν 2007 14:33

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια!!!!

badoun

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από badoun » 30 Ιαν 2007 00:33

Άλλη μια ερώτηση...δηλαδή 2:)

1. Τι γίνεται αν μια συναλλαγή ακυρωθεί και επιστραφούν τα χρήματα εντός 24 ωρών?Θα ξαναμπούν στην κάρτα?

2. Τι γίνεται εαν έχει τελειώσει το χρήμα στην κάρτα και κάνω αγορά απο το ίντερνετ?Το λέω γιατί έχω παρατηρήσει οτι απο το paypal υπάρχει μια καθυστέρηση απο τη στιγμή της αγοράς και απο τη χρέωση στην κάρτα...

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από blackhumor » 01 Φεβ 2007 08:11

1 Θα μπουν στον λογαριασμό σου Paypal
2. Αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δεν θα γίνει η συναλλαγή. Η καθυστέρηση οφείλεται στην τράπεζα και την βλέπεις συνήθως όταν εκδοθεί ο λογαριασμός. Αν έχει e-banking θα δεις ότι οι συναλλαγές στις κάρτες χρεώνονται σχεδόν αμέσως...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

kost

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από kost » 14 Μάιος 2007 04:49

Παιδιά, προσπαθώντας να βγάλω χρεωστική αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με την Εμπορική Τράπεζα και τελικά κατέληξα στην Πειραιώς, που οι άνθρωποι με εξυπηρέτησαν αμέσως. Αν θέλετε να διαβάσετε τί τράβηξα μπορείτε να πάτε στο:

http://kostgiann.wordpress.com/

Έχω κάνει 2 posts με τον τίτλο Χρεωστική κάρτα. Στο πρώτο περιγράφω την περιπέτεια στην Εμπορική και στο δεύτερο τη σύντομη διαδικασία στην Πειραιώς.

Είχα αγανακτήσει!!!

exipnos

PayPal και Visa Electron

Δημοσίευση από exipnos » 10 Ιούλ 2008 16:40

se tetoia themata ... oi piraeus einai i kalitey
:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες