Μια (δεύτερη) γνώμη για το στήσιμο...

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Φεβ 2006 02:42

Επανέρχομαι, μιας και η βάση έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο ολοκλήρωσης, ζητώντας και πάλι τη γνώμη σας, για το στήσιμο, χρώματα, γράμματα, ή ότι άλλο νομίζετε πως σας φαίνεται περίεργο.
Η σελίδα έγινε επιτέλους asp και μεταφέρθηκε εκεί που της αξίζει.

:arrow: http://www.nakorinthias.gr

Το νέο στοιχείο που μπήκε πρόσφατα είναι το ημερολόγιο - όλος ο κόσμος έχει εγώ στο πηγάδι κατούρησα - που υπάρχει στις Πολιτιστικές εκδηλώσεις (Πολιτισμός -> Πολιτιστικές εκδηλώσεις) - και θα μπεί σε λίγο το αντίστοιχο στις Ημερίδες, αλλά δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να γίνεται αναζήτηση έτσι ή μήπως παραπάει και δεν χρειάζεται. (Ο κώδικας δεν είναι δικός μου εντελώς, βρήκα κάποιον έτοιμο που δημιουργούσε popup σε javascript και του άλλαξα τα φώτα. Τώρα έτσι όπως τον έκανα δεν θα τον γνωρίζει ούτε η μάνα του).

Επίσης στη σελίδα που εμφανίζεται το νομαρχιακό συμβούλιο (Νομαρχία -> Νομαρχιακό συμβούλιο), ενώ σε Opera, IE όταν πας το ποντίκι πάνω από κάποιο όνομα αλλάζει ο δείκτης σε χεράκι (και καταλαβαίνει ο χρήστης ότι εκεί μπορεί να πατήσει - και δείχνει περισσότερα στοιχεία) σε FF, Netscape μένει βελάκι. Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 14 Φεβ 2006 03:57

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, μόνο 2 tips θα ήθελα να προσθέσω: να βάλεις σκιά στο οριζόντιο Menu bar + στο κάτω που είναι το copyright και μια σκιούλα στις φωτογραφίες διότι αφου το δεξιό μενουδάκι έχει τα εφφέ & τις σκιούλες του όπως και η πάνω οριζόντια γραμμή που δείχνει την ημερομηνία τα υπόλοιπα ;....κρίμα δεν είναι :D ;-)

Α...& κάτι ακόμα το ημερολόγιο (ιδέα λεω) δεν θα ήταν καλύτερα να είναι στην κεντρική σελίδα έτσι να ώστε να δίνει μια μικρή πρόκληση στο να δεί ο επισκέπτης τι έχει γίνει στις συγκεκριμένες ημερομηνίες;
(όπως χρησιμοποιείται στα blogs για παράδειγμα)

Φιλικά
Αφροδίτη

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Φεβ 2006 13:38

Ακολούθησα τις προτάσεις σου af, και έβαλα σκιά κάτω από το μενού και στο τέλος της σελίδας. Το μενού βέβαια δεν λέει και πολλά, είτε με σκιά είτε χωρίς, ίσως αν δοκιμάσω να του αλλάξω χρώμα κάτι να γίνει.

Τη φωτογραφία προτίμησα να την αφήσω όπως έχει γιατί μου φάνηκε ότι άρχισε να βαραίνει εμφανισιακά η σελίδα και το μάτι μέσα στις σκιές, θα χάσει το κείμενο.

Το ημερολόγιο το πρόσθεσα επίσης, αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος... ο χρόνος θα δείξει! Μάλλον αντί για δεύτερο στη σειρά θα το βάλω τρίτο, ούτως ή άλλως το περιεχόμενο του ενημερώνεται πιο σπάνια απ' ότι των δελτίων τύπου.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, και αναμένω οποιεσδήποτε άλλες παρατηρήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 15 Φεβ 2006 16:26

Πολύ καλύτερο ;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης