asirmato diktuo

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
SCORPION

asirmato diktuo

Δημοσίευση από SCORPION » 15 Φεβ 2006 10:44

paidia 8a i8ela na sindesw dio ipologistes metaksi tous mesa sto spiti mou ,to opoio einai diorofo kai 8elw na kserw an mporw me dio asirmates kartes diktuou
na sindesw dio upologistes pou einai o enas ston kato orofo kai o alos ston pano. an diladi to sima 8a pernaei tixous.
Akoma 8elw na ma8w an to asirmato diktuo auto 8a epireazete apo paremboles p.x kinita.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

asirmato diktuo

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Φεβ 2006 18:56

Για το 2ο ερώτημα σου φυσικά και ΔΕΝ θα επηρρεάζεται από κινητά.

Τα κινητά παίζουν πολύ πιο χαμηλά (1.8GHz νομίζω δεν είμαι σίγουρος) ενώ το WiFi στους 2.4GHz.

Οι παρεμβολές που μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα είναι αν έχεις κοντά κάπου φούρνο μικροκυμάτων (μόνο όταν λειτουργεί φυσικά θα σου δημιουργεί παρεμβολές) και αν υπάρχει κοντά σε σένα άλλο ασύρματο δίκτυο σε λειτουργία.

Για το πρώτο ερώτημα δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται το σήμα σε κλειστούς χώρους αλλά μόνο στις ταράτσες :P

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

asirmato diktuo

Δημοσίευση από EneMe » 16 Φεβ 2006 01:25

Θα έχεις "φθορά" σήματος ανάλογα το πάχος της πλάκας και τα υλικά επίστρωσης, όπως επίσης και την σχετική θέση των υπολογιστών (είναι ακριβώς από πάνω τα δύο δωμάτια ή το ένα είναι διαγώνια από πάνω από το άλλο; )
.
Με καλώδιο θέλεις να το σκεφτείς;
Είναι και πιο γρήγορο, ειδικά αν οι κάρτες είναι 1G

SCORPION

asirmato diktuo

Δημοσίευση από SCORPION » 17 Φεβ 2006 08:58

einai diagonia ta dio domatia.
h apolia tou simatos eksartate kai apo tin karta diktiou i oles oi kartes ligo poli einai to idio?

simosz
Επικοινωνία:

asirmato diktuo

Δημοσίευση από simosz » 17 Φεβ 2006 13:19

scorpion κατα την γνωμη μου με 2 καρτες δικτυου και καλωδιο UTP εισαι μια χαρα ειδικα αν βαλεις καρτες 1G μιας και προκειται να συνδεσεις τον εναν οροφο με τον αλλον.
Για ασυρματο δικτυο αποτι ξερω πρεπει θεωριτικα οι 2 κεραιες να εχουν οπτικη επαφη,πραγμα το οποιο δεν γινεται αφου πρεπει να περασεις την πλακα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ZeusT

asirmato diktuo

Δημοσίευση από ZeusT » 28 Φεβ 2006 13:07

aαaαaα
γιατί να έχουν οπτική επαφή οι κεραίες;;;;
αν ήταν έτσι τότε γιατί να ανακαλύπτανε τα WiFi δίκτυα;;; βαριόντουσαν λες πολύ και ήθελαν να μας φάνε τα λεφτά;;; E ρε ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! νο οφένς simosz.
αν η απόσταση είναι μέχρι 15 μέτρα στο εγγυώμαι εγώ ότι με 2 x 802.11g καρτούλες (ακόμα και USB!!!) καθάρισες. απλά πρέπει να σκαμπάζεις κάτι από networks...
aαaαaα
Ένα δύο τρία. Τεστ. Ένα δύο. Ένα Έναααα Έεεενα.Τεστ.
λέειτεστ http://zeust.50webs.com/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

asirmato diktuo

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Φεβ 2006 13:21

ZeusT έγραψε:aαaαaα
γιατί να έχουν οπτική επαφή οι κεραίες;;;;
αν ήταν έτσι τότε γιατί να ανακαλύπτανε τα WiFi δίκτυα;;; βαριόντουσαν λες πολύ και ήθελαν να μας φάνε τα λεφτά;;; E ρε ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!
Σωστά.
Μερικοί Έλληνες έχουμε μαύρα μεσάνυχτα.
Το WiFi δεν είναι plug n play και το RF κομμάτι δεν έχει σχέση ούτε με δίκτυα ούτε με υπολογιστές.
Μιλάμε για μικροκύματα και όχι για μερικά κλικ στα γουίντοουζ.

Αν είχες διαβάσει μερικά πράγματα περί ασύρματων επικοινωνιών θα καταλάβαινες γιατί χρειάζεται οπτική επαφή.
Μιλάμε για 2.4GHz όχι για ραδιόφωνο καί γουόκι τόκι...
αν η απόσταση είναι μέχρι 15 μέτρα στο εγγυώμαι εγώ ότι με 2 x 802.11g καρτούλες (ακόμα και USB!!!) καθάρισες.
Αν σε αυτά τα 15 μέτρα υπάρχουν 4-5 πλάκες μπετόν και 35 κολώνες με σιδερόβεργες μην περιμένεις να παίξει. Και αν παίξει θα παίξει χάλια.
Και ειδικά σε g είναι ακόμα πιο δύσκολο να παίξει μιας και έχει μεγαλύτερο εύρος κάθε κανάλι σε σύγκριση με το b άρα απαιτεί περισσότερο σήμα ο δέκτης για να μεταφέρει περισσότερη πληροφορία (πολύ χοντρικά... είναι πιο περίπλοκο το θέμα).
απλά πρέπει να σκαμπάζεις κάτι από networks...
aαaαaα
Τι σχέση έχει το >=layer 2 με το layer 1;

Άβαταρ μέλους
ZeusT

asirmato diktuo

Δημοσίευση από ZeusT » 28 Φεβ 2006 16:24

αΑaαΑaαΑa
εγώ πάντως σε 10+ μέτρα μεταφέρω αρχείο 700ΜΒ σε ούτε 10 λεπτά. και έχω 2 τοίχους εμπόδιο κ. official software updater! με ούλτρεξ λούστηκες;;; δοκίμασέ το και θα δεις!
αΑaαΑaαΑa

Άβαταρ μέλους
ZeusT

asirmato diktuo

Δημοσίευση από ZeusT » 28 Φεβ 2006 16:28

αΑaαΑaαΑa
ασφαλώς δεν συγκρίνεται με το Gigabit δίκτυό μου αλλά είναι μια κάπως υποφερτή λύση...
αΑaαΑaαΑa

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

asirmato diktuo

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Φεβ 2006 19:54

Mpavtos afto eksartate kai apo tis avaklaseis ...
Mporei va odigite sosta to sima kai va paiksei..

Egw sto spiti exo kato apo to asirmato oli tnv gitovia me eva AP.
Dld se aktiva 20 metrov stov idio orofo kai eva orofo pavo kai eva kato paizei sto 1mbit xoris kaveva problima (rixvtoume tnv taxitita gia va afiksisoume tnv ebestisias tnv lipsi - av to ipostiriouzv oi kartes mas) me ta links pou eivai kato apo 3 koloves va paizouv apsoga evo ta ipolipa me polla problimata.
Tnv plaka tis polikatikias dev eivai efikto va tnv perasei to wifi to sima ... 30 - 40 povtous mpetov me berges kai plakakia kai tetoia ... pio pi8avo eivai
va pervaei apo avaklasi apo ta mpalkovia kai ta ipolipa ktiria (toulaxistov afto leei n dies8isi mou)
Oi tixoi pou eivai movo toubli xoris solid mpetov kai me soba ta apla eksavtlouv kai apsobevouv to sima ... ok aftous tous tixous tous pervaei alla tnv plaka tis polikatikias ligo diskolo.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης