Καλύτερος και φτηνοτερος τροπος να διαφημίσεις ενα σαιτ

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Μαρ 2006 15:43

Rosida... se pia etairia eipes pws doulebeis ? :P

Oti link exei <a href=... metraei gia ti Google.
Kai indexed ginonte mia xara kai follow kanei to link kai index to target.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Μαρ 2006 15:46

cordis έγραψε:
Rosida έγραψε:Και άλλο. Θα έπρεπε να ξέρετε πως οι μηχανές αναζήτησεις δεν υπολογήζουν links απο forums. Επισκέπτες θα έχει ίσως ο άνθρωπος αλλα όχι rank
ποιος σου το είπε αυτό;
Μέγα λάθος!

Εδώ το google βγάζει results για sites τα οποία δεν παίζουν καν στο internet :o

Κάποτε είχα στην υπογραφή μου links για sites του ασύρματου δικτύου που είμαι συνδεμένος και τα έχει λάβει υπόψην κανονικά και με τον νόμο το google.

Φαντάσου να μπορούσε να μπει κιόλας σε αυτά τα site :kaloe:

PX http://www.cha0s.awmn

Φυσικά το domain .awmn δεν γίνεται resolve από τους root dns servers του internet.

Λέτε το google να συνδέθηκε στο AWMN; :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 28 Μαρ 2006 13:24

Παιδιά, έχετε μπερδευτεί λίγο.
Δεν έιπα πως το Google δεν κάνει indexing σε forums. Είπα δεν υπολογίζονται Links απο forums για υπολογισμό PR. Διαβάστε ξένα SEO forums...

Μπορώ να σας πω και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το θέμα οπου και αν δουλεύω ;)

(πραγματικά δυσκολεύομαι να γράφω τόσα στα ελληνικά, αλλά με αναγκάζετε :) )

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Μαρ 2006 14:01

Rosida έγραψε:Είπα δεν υπολογίζονται Links απο forums για υπολογισμό PR.
Δεν θυμάμαι με ποιο keyword έβγαινε το παραπάνω που ανέφερα, πάντως ήταν κάτι γενικό και άσχετο, και όμως το έβγαζε 7ο-8ο στην πρώτη σελίδα μέσα από πολλά αποτελέσματα.

Αν αυτό δεν είναι υψηλό Page Rank τότε τι υπολογίζει το Google;

Έτυχε πρόσφατα να δω στο National Geographic την ιστορία του Google και πληροφορίες για τους υδριτές του.

Λέγεται ότι ο αλγόρυθμος του google για την ταξινόμηση των αποτελεσμάτων είναι κάτι που δεν έχει αποκαλυφθεί ποτέ, και απλά όλοι κάνουν υποθέσεις.

Αυτό που επιβεβαίωσαν και οι ίδιοι όμως είναι ότι λαμβάνουν υπόψην την δημοτικότητα μίας σελίδας.
Και για να το μετρήσουν αυτό, γίνεται με το πόσα Links προς μία σελίδα υπάρχουν από άλλες σελίδες.

Επομένως όταν γράφεις σε 10 φόρουμ, έχεις από 1000-10000ποστς και έχεις παντού υπογραφή ένα link, προσωπικά χωρίς να ξέρω και πάρα πολλά για SEO, με όσα έχω δει, λέω ότι το Google το λαμβάνει υπόψην για τα καλά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Μαρ 2006 14:19

Rosida, to PageRank pethane :)
De se voithaei se tipota ena megalo pagerank sto positioning.
Afto isxiei edw kai arketous mhnes.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2006 20:40

θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι ό,τι link και να βάλω στην σελίδα μου το google θα την γράψει κανονικά λόγο του ότι είναι forum. Καλά οκ... πίστευε ότι θέλεις.. έτσι κι αλλιώς δεν σηκώνεις άλλες γνώμες και απόψεις :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 29 Μαρ 2006 02:07

Cha0s έγραψε:
Λέγεται ότι ο αλγόρυθμος του google για την ταξινόμηση των αποτελεσμάτων είναι κάτι που δεν έχει αποκαλυφθεί ποτέ, και απλά όλοι κάνουν υποθέσεις.
Αυτό που λέγεται είναι πως το Google έχει βασισθεί σε 2-3 δημοσιεύσεις, μεταξύ των οποίων είναι και η www.cs.cornell.edu/home/kleinber/auth.pdf. Πρόκειται για μια δημοσίευση που περιγράφει με μαθηματικούς όρους την συγκεκριμένη λογική, δηλαδή το οτι ένα site θεωρείται πιο "αξιόπιστο" ως προς μια συγκεκριμένη αναζήτηση (άρα εμφανίζεται ψηλά), όσο περισσότερα links έχει από sites που θεωρούνται και αυτά "αξιόπιστα". Είχα κάνει μια σχετική εργασία παλιότερα και η συγκεκριμένη δημοσίευση ήταν μέσα στις πηγές μου. Πραγματικά αξίζει να την διαβάσετε.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μαρ 2006 16:22

Την περίπτωση που λες την αναλύσανε, δηλαδή ότι αν κάποιος σηκώσει 30 domains Που να έχουν όλα links μεταξύ τους, απλά για να αναίβει η δημοτικότητα της σελίδας.

Πάντως αυτό που είπαν είναι ότι συχνά αλλάζουν τον αλγόριθμο ταξινόμισης ώστε να βγαίνουν τα πιο έγκυρα αποτελέσματα και όχι αυτα που θέλουν μερικοί να βγάλουν ψηλά για να γεμίζουν τις τσέπες τους.

Έδειξε και ένα παράδειγμα σε κάποια φάση που φέρανε τα πάνω κάτω και οι SEOάδες τρέχανε και δεν φτάνανε :lol:

Κοινώς, ότι και ανάλυση να κάνει κάποιος, από την στιγμή που πρόκειται για μαύρο κουτί, το οποίο αλλάζει συνέχεια δεν μπορείς να ξέρεις βασή ποιον πραγματικά κριτηρίων γίνεται η ταξινόμηση.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Μαρ 2006 17:20

ti esti dimotikotita selidas?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μαρ 2006 17:26

Ίσως να είναι λάθος η ορολογία που χρησιμοποίησα.

Εννοώ το κατα πόσο την 'γνωρίζουν' άλλες σελίδες έχοντας link προς αυτή.

Κατάλαβες πως το εννοώ; Δεν ξέρω αν ο όρος δημοτικότητα είναι ο σωστός. Δεν είμαι ειδικός σε αυτά :P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Μαρ 2006 17:30

allios to enoousa...

apla poli panikos gia links ranking pageranking kai ena soro m@l@kies
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 29 Μαρ 2006 17:39

Giati m***kies ?

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 03 Απρ 2006 13:56

Μου αρέσει, παιδιά, που τα βλέπετε όλα τόσο απλά :)
Εχω PR > 5, άρα πρέπει να είμαι πρώτος στο Google
Αν δεν είμαι, δεν λειτουργεί το PageRank
Χα-χα-χα

Μην ξεχνάμε το βασικό. PR υπολογίζεται για ΚΑΘΕ σελίδα. Εσείς όλο το site συζητάτε...

+
Cha0s έγραψε: συχνά αλλάζουν τον αλγόριθμο ταξινόμισης ώστε να βγαίνουν τα πιο έγκυρα αποτελέσματα
cordis,
cordis έγραψε:θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι ό,τι link και να βάλω στην σελίδα μου το google θα την γράψει κανονικά λόγο του ότι είναι forum.
Κάπως έτσι... Δεν είναι χαζό το Google και ξέρει πως στα forums δημοσιέυουν οτι να΄ναι οι μπλαμπλαδες. Δεν το πρόσεξες, φίλε admin; ;)
Και στο κάτω-κάτω, οι σελίσες του forum έχουν PR 0. Τι PR περιμένουν να πάρουν αυτή που δημοσιεύουν εδώ τα links τους;

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 03 Απρ 2006 14:06

Figaro έγραψε:Giati m***kies ?
giati figaro opos echoume sizitisei kai private kai sto echo ksanapei polles portokalies mazeutikan pou kanoun ta panta...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 03 Απρ 2006 14:26

KGP, anaferthikes sto sigkekrimeno service kai oxi stis portokalies :)

Rosida, apo ti mia les "ta forums" kai apo tin alli les gia to sigkekrimeno forum.. apofasise :P
Fisika kai de tha parei PR ena site pou exei link se mia selida xwris PR.
An omos ena forum exei pr stis selides tou kai links pros alles selides tote to IBL tou "target" tha voithisei sto PR.

Einai kalo na diavazeis ksena SEO forums, opws les kai esi alla i kaliterh lisi einai na piramatizese monh sou se oti exei na kanei me to SEO.
Mono etsi tha eisai sigourh gia kati.
Se pola forums mporei na mpei kapios asxetos kai na arxisei na grafei oti tou katebei sxetika me SEO, tha ton pistepseis ? mono kai mono epidi to eides sto highrankings i sto DP ? :lol:

Skopos einai na mporeis na anagnwriseis pia pliroforia einai swsth, oxi mono na tin diavaseis kai na tin pistepseis.

Mias kai opws eipes asxolise epaggelmatika sou protinw na diavazeis ligotera forums kai na arxiseis na piramatizese perisotero me prosopika sites wste na anakalipseis kai tis kenouries alages sto Google (meta jagger3 "epoxhs" ) :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες