Καλύτερος και φτηνοτερος τροπος να διαφημίσεις ενα σαιτ

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 12 Μάιος 2006 12:35

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σας.

καλημέρα

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 17 Μάιος 2006 21:58

Η αλήθεια είναι ότι πάντα κάναμε μόνοι μας προώθηση των site μας και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά καλά, κυρίως όσον αφορά τα αγγλόφωνα μας sites. Το SEO είναι ο πιο εύκολος τρόπος, νομίζω να κάνεις ένα site αρκετά μεγάλο. Στα ελληνικά ωστόσο δεν είχαμε θεαματικά αποτελέσματα

Το link exchange και το Link network δεν νομίζω ότι φέρνει γρήγορα αποτελέσματα, αλλά βεβαίως βοηθάει.

Ένα κακό με το SEO, είναι ότι ο κόσμος που έρχεται είναι πολύ πιθανό να μην μείνει

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 17 Μάιος 2006 22:37

An mpenei kosmos kai den menei sto site tote h to site fteei i kaneis lathos SEO.
An dialekseis ta swsta keywords gia tis selides kai tous prosfereis kai sxetika informations stin landing page eisai ok.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 17 Μάιος 2006 23:29

θα πω τι βοηθάει, 200 χιλιάδες περίπου σελίδες στην google όπως ζωντανό παράδειγμα αυτό το φόρουμ... και εδώ που τα λέμε αυτό είναι το 686ο post μου και εκτός αυτού δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω...

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 22 Μάιος 2006 16:27

To SEO δεν έχει τόσο να κάνει με το να κρατήσει τον κόσμο στη σελίδα σου, όσο με το να τον φέρει.

Το περιεχόμενο ενός site βεβαίως και παίζει ρόλο (συμφωνώ απόλυτα με τον Figaro σε αυτό), στο να κρατήσει τον κόσμο. Αλλά χρειάζεται πάρα πολύς κόπος (σκεφτείται πόσοος κόπος, από πόσα άτομα και πόσος καιρός χρειάστηκε για να μπορέσουν να δημιουργηθούν οι 200000 pages του forum αυτού) ώστε το περιεχόμενο σου, να είναι ανταγωνιστικό με τα καλύτερα (και μιλάω τώρα για το διεθνές διαδίκτυο). Οπότε μια καλή λύση για κάποιον είναι να φτιάξει ένα site στο οποίο θα έρχεται γρήγορα πολύς κόσμος μέσω μηχανών αναζήτησης. Αυτός ο κόσμος θα είναι σταθερός και διαφορετικός (συνέχεια θα μπαίνουν άλλοι, αφού το site δεν θα μπορεί να τους κρατήσει) και θα εξασφαλίσει ένα σταθερό, υψηλό, σχετικά, traffic στην ιστοσελίδα σου.

Υ.Γ. Βεβαίως είναι αυτονόητο ότι όσο καλύτερο είναι το περιεχόμενο της σελίδας (μεγάλη ποσότητα καλή ποιότητα, SEO, όχι duplicated) τόσο το καλύτερο για ένα site, οπότε δεν θα πρότεινα σε κάποιον να ασχοληθεί με SEO και να κάνει Copy paste 10 pages από μεγάλα sites.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 22 Μάιος 2006 20:36

δεν θα σου λεγα τι χρειάζετε... :respect: αλλά θα στο πω :P πάνω από όλα χρειάζεται εξυπνάδα... και όταν λέμε εξυπνάδα λέμε εξυπνάδα μέχρι βλακείας... :wink: σε τόσο μεγάλο βαθμό μιλάμε που να ξεπερνά γιγαντιαία τις δυνάμεις του μέσου Έλληνα χρήστη του διαδικτύου... :bouncy: Φυσικά όλα αυτά αν μιλάμε μόνο για Ελλάδα... :D Αν το επεκτείνουμε και παγκοσμίως τότε σίγουρα κάτι παραπάνω... :o Κρίμα που δεν μπορώ να είμαι και εγώ ένας από τους σούπερ εγκέφαλους της κατηγορίας αυτής :( , αλλά από την άλλη αν το σκεφτώ δεν είχα και τέτοιες διαθέσεις... 8)

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 22 Μάιος 2006 21:07

δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολο το ελληνικό από το παγκόσμιο διαδίκτυο. Λογικά είναι..

Στην πράξη, έχω καταφέρει να φέρω περισσότερο κόσμο σε πολύ λιγότερο χρόνο στα ξένα site μας σε σχέση με τα ελληνικά

Βεβαία εδώ ισχύει το "πρώτος στο χωριό ή δεύτερος (11ος έστω) στην πόλη".

smiley

Δημοσίευση από smiley » 22 Μάιος 2006 21:23

σου είπα δεν έχω τέτοιες διαθέσεις... για αυτό δίνω προτεραιότητα σε άλλους να βγάλλουν τα μάτια τους... εγώ απλά το βλέπω το ίντερνετ σαν μία διέξοδο να ικανοποιό την μανία που έχω με τους γρίφους και τα σταυρόλεξα... τώρα αν κερδίζω με αυτό και χρήμα είναι συνέπεα της δικής μου τρέλας και όχι του ενός και του άλλου...

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 22 Μάιος 2006 21:46

ναι δεν διαφωνώ (πολύ ωραίο να ικανοποιείς την μανία σου, που λες και εσύ). Δεν ήταν το παραπάνω σχόλιό μου, απάντηση στο δικό σου, αλλά μια γενικότερη σκέψη μόνο σε ότι αφορά το που είναι ευκολότερη η διαφήμιση ενός site.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Μάιος 2006 22:05

Eykoloterh, fthinoterh, apotelesmatikoterh einai Ellada.
Gia SEO ... sta ellhnika einai poli pio efkola apo oti sta agglika (oute kan mporei na sigkrithei).

To problhma einai oti Ellada den iparxei "zitisi" sxedon gia tipota kai oti kai na kaneis (Milontas gia SEO kai oxi diafimisi se TV :P ) de tha mporeseis na fereis grhgora kosmo sto site sou.
Sigkrine mono ta target groups tou ekswterikou kai tha deis giati sta agglika sou sites exeis pio poli kosmo.

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 22 Μάιος 2006 22:26

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτή είναι η αιτία που τελικά το ξένο site μαζεύει πολύ πιο εύκολα κόσμο.

Χτυπώντας ένα έξυπνο keyword στο ξένο site και καταφέρνοντας πχ να μπεις στην πρώτη δεκάδα στο msn ή ακόμη καλύτερα στο google, μπορεί να σημαίνει είσοδο 100-1000 ανθρώπων -και ακόμη παραπάνω- daily (τεράστια target group). Στην Ελλάδα τα keywords που έχουν τόση ζήτηση, πρέπει να είναι ασύγκριτα λιγότερα.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 22 Μάιος 2006 22:27

δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην Ελλάδα; θα σου πω πως όλα τα έχει αρκεί να ξέρεις και να μπορείς να εκμεταλεύεσαι καταλλήλως... όλα τα άλλα είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη δικαιολογίες... όχι ότι δεν αληθεύουν μέχρι κάποιο βαθμό άλλα είναι και πολύ σχετικά και σε τελεική ανάλυση όχι τόσο εύκολα ή δύσκολα από όσο φαίνονται ακόμα προς το παρόν... γιατί, μην νομίζεις ότι η Ελλάδα είναι πίσω, αλλά ο ιντερνετικός κόσμος εκτός σχετικά με την Ελλάδα... φαίνεται ακόμα δεν μας τα πουλήσανε όλα τα πισιά τους :P ανοίγω παρένθεση PCs κλείνω παρένθεση :wink:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Μάιος 2006 22:43

Smiley de me katalabes:
To problhma einai oti Ellada den iparxei "zitisi" sxedon gia tipota kai oti kai na kaneis (Milontas gia SEO kai oxi diafimisi se TV ) de tha mporeseis na fereis grhgora kosmo sto site sou.
De tha fereis kosmo grhgora :D

An kathe mera yparxoun 200.000-300.000 atoma pou psaxnoun sta agglika (px) "Tutorials Ajax" mporei na perasei kai apo to diko sou site ena 4-5% (kalo pososto) kai na anevaseis grhgora tin episkepsimotita sou.
To 4-5% omws ton ellinwn pou psaxnoun "Bohthimata Ajax" (sta ellinika) de tha sou ferei polous users.

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 22 Μάιος 2006 23:11

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και φέρνω και ένα παράδειγμα: στο ελληνικό διαδίκτυο κατάφερα να είμαι στην πρώτη θέση στο keyword "Συναυλίες". Αυτό μου φέρνει ελάχιστο κόσμο (καμιά 500άρα ανθρώπους το μήνα; μάλλον πολλά λέω).

Αν βγεις στο διεθνές google πρώτος (για να μιλάμε ρεαλιστικά, στην πρώτη δεκάδα) σε αντίστοιχο keyword θα έχεις από 500 - χιλιάδες επισκέψεις ανά ημέρα , λόγω ακριβώς του απείρως μεγαλύτερο target group (σε σχέση με το συγκεκριμένο keyword).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες