Πληρωμες απο το εξωτερικο για διαφημισεις ή πωλησεις!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mag_enda

Δημοσίευση από mag_enda » 20 Φεβ 2006 19:49

Βρε παιδια...

Οταν καποια εταιρεια του εξωτερικου (ασπουμε ευρωπαικη) μας στελνει καποιο check για υπηρεσιες χρειαζεται να αποστειλουμε τιμολογιο ή κατι αλλο ?

Εννοω σε περιπτωσεις οπως οταν πληρωνεται καποιος απο την google για το adsense ή απο καποια εταιρεια για direct διαφημιση με banner ..ή οταν λαμβανει τις προμηθειες για affiliate πωλησεις που εχει προωθησει μεσα απο την σελιδα του.

-Με αλλα λογια, χρειαζεται να εχω κανει εναρξη επαγγελματος για να δεχθω πληρωμες απο το εξωτερικο ? Για Ελλαδα ξερω οτι οι περισσοτερες εταιρειες ζητανε τιμολογιο για να σε πληρωσουν για διαφημιση απο τη σελιδα σου, αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο δεν ισχυει και για τις ξενες εταιρειες...

Μπορω, αν χρειαζεται τελικα τιμολογιο, να χρησιμοποιησω προσωπικη εταιρεια συγγενη μου ο οποιος ομως ασχολειται με ασχετο αντικειμενο (πχ σουπερ μαρκετ) και να τον αποζημιωνω για το φπα που θα πληρωνει ?

Θα προτιμουσα παντως να ειναι ολα στο ονομα μου ...οποτε με καιει αυτη η πληροφορια.

Γνωριζει κανεις να με διαφωτισει ?
ευχαριστω !

mag_enda

Δημοσίευση από mag_enda » 21 Φεβ 2006 01:21

Νομιζω οτι ηταν πιο σχετικος ο φακελος περι advertising. Εδω που εξορισατε το μηνυμα μου δεν προκειται να απαντησει κανεις...

:cry:

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 21 Φεβ 2006 01:24

Τιμολόγιο δεν πρέπει να παραδόσεις, αλλα καταγράφεσαι μέσα στα διαφημιστικά έξοδα τις Eταιρίας (Online Register Advertisement),
αυτό σημαίνει ότι...ίσως κάποτε η Eφορία να σε ενόχληση.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 21 Φεβ 2006 02:30

Diatirw tis epifilakseis mou oti tha se enoxlisei i ellhniki eforia :D .
Apo ti stigmi pou den exeis kanei register sto affiliate programa tou eksoterikou san etairia pistevw pws eisai ok.
Kserw atoma (register oxi san etairia) pou exoun vgalei xiliades euro mesw adsense kai edw kai 1 xrono + den tous exei enoxlisei kaneis.

mag_enda

Δημοσίευση από mag_enda » 21 Φεβ 2006 03:37

Βασικα δεν καταλαβαινω .... Κανονικα θα πρεπει ο παραληπτης των χρηματων να αποδωσει τον ΦΠΑ στην εφορια και επισης να δηλωσει τα χρηματα αυτα στην ετησια δηλωση του. Σωστα?

Εδω στην ελλαδα οφειλεις να δωσεις στον αλλο αποδειξη ή τιμολογιο οταν πουλας κατι. Αλλα για το εξωτερικο πρεπει να ειναι διαφορετικα γιατι ποτε ασπουμε δεν μου εχουν στειλει αποδειξη οταν αγοραζω εγω κατι online.

Μηπως τιμολογια/αποδειξεις δεν χρειαζονται για συναλλαγες με αμερικη ..αλλα χρειαζονται για χωρες της EU? Γιατι αποτι ξερω ΦΠΑ στην αμερικη δεν υπαρχει. Αλλα στην Ευρωπη υπαρχει, αρα καπως πρεπει να διασφαλιζεται οτι θα αποδωθει και ετσι καποιος απο τους δυο συναλλασσομενους μαλλον θα απαιτει αποδεικτικο.

Οσο το σκεφτομαι μου φαινεται οτι κανονικα δεν πρεπει να ειναι νομιμη καμια πωληση αγαθου ή υπηρεσιας απο ιδιωτη...
Αλλα παλι.. πως πληρωνονται ολοι αυτοι απο το Google Adsense?

Μπορει καποιος να ξεκαθαρισει το τοπιο ?

:roll:

mag_enda

Δημοσίευση από mag_enda » 21 Φεβ 2006 03:41

Και το αλλο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι εαν σε καποια περιπτωση δεν χρειαζεται αποστολη τιμολογιου... τοτε με τι αποδεικτικο θα πιστοποιησει η αντιπερα εταιρεια που με πληρωνει για την υπηρεσια μου οτι εχει κανει καποιο εξοδο ? Διοτι υποθετω οτι αυτο το εξοδο που κανει πρεπει καπως να εμφανιστει για φορολογικους λογους.

Οποτε?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Φεβ 2006 12:48

Στην Αμερική το invoice που σου έρχεται μέσω e-mail θεωρείτε κανονικό τιμολόγιο... έχουν άλλους ελεγκτικούς μηχανισμούς και όχι τους παλαιολιθικούς που έχουμε εδώ με τα χειρόγραφα και τα εκτυπωμένα τιμολόγια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 21 Φεβ 2006 12:52

Γιατι αποτι ξερω ΦΠΑ στην αμερικη δεν υπαρχει. Αλλα στην Ευρωπη υπαρχει, αρα καπως πρεπει να διασφαλιζεται οτι θα αποδωθει και ετσι καποιος απο τους δυο συναλλασσομενους μαλλον θα απαιτει αποδεικτικο.
Yparxei FPA kai stin Ameriki alla mono se sinalages pou ginonte anamesa se 2 etairies pou exoun edra stin idia tin politia.

To idio isxiei kai Evrwph, arkei kai oi 2 oi plevres na einai stin EU.
An px. mia etairia einai Gallia kai agorazei kati apo Ameriki den xriazete na plirwsei FPA.
To invoice pou erxete sto email mporei aneta na perasei sti forologiki dilwsi mias etairias (gia Ellada den eimai toso sigouros an ginete- alla fantazome pws nai).

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 31 Μάιος 2006 23:59

τελικά με τις πληρωμές του adsense, τι ακριβώς ισχύει;

ας πούμε στην περίπτωση ιδιώτη, όχι εταιρίας, στην κατηγορία "No U.S. Activities"

ως "Tax Information" γράφεις απλά το όνομα σου, χωρίς να χρειάζεται το ΑΦΜ, σωστά;

και μετά 1-2 μήνες από το "release" σου έρχεται ταχυδρομική επιταγή... (την οποία εξαργυρώνεις στο ταχυδρομείο;) κι αν μαζευτούν μέσα στο χρόνο και είσαι υπόχρεος για φορολογική δήλωση, τι αποδεικτικό είσπραξης προσκομίζεις;

αν κάποιος γνωρίζει από προσωπική πείρα, ας μου απαντήσει στα 3 ";" ερωτηματικά :roll:
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 03 Ιουν 2006 03:43

Αυτό το invoice που λέτε το οποίο αγνοώ είναι μια απόδειξη ότι πχ μας έχουν κατατεθεί ένα ποσό για διαφήμιση; Και όταν αγοράζω εγώ κάτι από ένα αμερικάνο πως μπορεί να προστεθεί αυτό στα έξοδά μου;

Παρακαλώ διαφωτείστε μας, το ψάχνω καιρό αυτό το θέμα.

Σε ερωτήσεις σε γνωστούς στην εφορία όλοι απάντησαν ότι είναι απίθανο η ελληνική εφορεία να το ψάξει ποτέ αυτό!

Αλλά παρόλα αυτά θα ήταν πολύ καλό να ήμαστε νόμιμοι και με τη βούλα χμ;

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 11 Ιούλ 2006 23:31

τελικά... δεν γνωρίζει κανείς; :-?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 12 Ιούλ 2006 00:08

An den vgazeis merikes xiliades euro to mhna apo adsense min anisixeis.
Den xriazete na plirwseis oute forous oute tipota.
An ftaseis na vgazeis megala posa / mhna, apla anikse akoma ena logariasmo adsnense sto onoma enos siggeni sou kai mirase ta sites se perisoterous logariasmous.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 13 Ιούλ 2006 22:42

stis perisoteres periptoseis ischiei auto pou eipe o cordis parapano.

se alles periptoseis eidika entos europaikis enoseis pou den echeis kanei registered san company to VAT sou stin eteria einai kati san tin diki mas apodiksi parochis ipiresion pou kovei i xyz eteria se auton pou tis echei kanei ergasies.

oso afora gia tin eforia mechri to 2010 ola ta dedomena stis efories tis europaikis enoseis tha einai diathesima metaksi tous.... kai stin elliniki.

opos akrivos ginete tora me ta prostima pou trone merikoi ek germanias apo ta legomena plitze -to skotosa- kai tous erchete i fotografia mazi me to prostimo ellada spitaki tous.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 07 Αύγ 2006 18:22

Figaro έγραψε:An den vgazeis merikes xiliades euro to mhna apo adsense min anisixeis.
Den xriazete na plirwseis oute forous oute tipota.
δεν ξέρω βέβαια από λογιστικά, αλλά αφού το όριο π.χ. για να κάνεις φορολογική δήλωση είναι τα 3Κ (δηλαδή Μ.Ο. έστω 250/μήνα), πως προκύπτει η τάξη μεγέθους που αναφέρεις, και αν ξέρεις... πόσο είναι το ακριβές ποσό;

κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με αυτά που ρώτησα παραπάνω, συγκεκριμένα για την Ελλάδα του σήμερα; :roll:
_fantom__ έγραψε:τελικά με τις πληρωμές του adsense, τι ακριβώς ισχύει;

ας πούμε στην περίπτωση ιδιώτη, όχι εταιρίας, στην κατηγορία "No U.S. Activities"

ως "Tax Information" γράφεις απλά το όνομα σου, χωρίς να χρειάζεται το προσωπικό ΑΦΜ, σωστά;

και μετά 1-2 μήνες από το "release" σου έρχεται ταχυδρομική επιταγή... (την οποία εξαργυρώνεις στο ταχυδρομείο;) κι αν μαζευτούν μέσα στο χρόνο και είσαι υπόχρεος για φορολογική δήλωση, τι αποδεικτικό είσπραξης προσκομίζεις;
αν κάποιος γνωρίζει από προσωπική πείρα, ας μου απαντήσει στα 3 ";" ερωτηματικά

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 07 Αύγ 2006 18:36

An ftaseis na vgazeis megala posa / mhna, apla anikse akoma ena logariasmo adsnense sto onoma enos siggeni sou kai mirase ta sites se perisoterous logariasmous.
Kserw pws gia tetia posa apo to ekswteriko h eforia den exei kinigisei kanena.
Gi'afto egrapsa pws kalitera einai na exeis perisoterous adsense logariasmous wste na mirazeis ta kerdh - lefta pou sou erxonte kathe mhna.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης