Πληρωμες απο το εξωτερικο για διαφημισεις ή πωλησεις!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 07 Αύγ 2006 19:00

αυτό μάλλον δεν μπορεί να γίνει, όταν π.χ. πρόκειται για μία μόνο ιστοσελίδα (δεδομένου ότι ακόμη και για περισσότερες διαφορετικές ιστοσελίδες σε προτρέπει να έχεις έναν μόνο λογαριοσμό).

τέλος πάντων, πέρα από αυτό το ενδεχόμενο σπάσιμο του ποσού, σχετικά με το διαδικαστικό... Tax Info, είσπραξη κτλ, θα ήθελα να μάθω, αν και πως. :hammer:
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 23 Σεπ 2006 22:51

To topicstarter:
Αν έχεις δηλωθεί στο adsense σαν ιδιώτης φαντάζομαι σε έχουν όπως σε MLM-εταιρείες (έχω μικρή εμπεριά). Με λίγα λόγια πληρόνουν όλους τους φόρους για σένα και είσαι καθαρός όταν εξαργηρώνεις την επιταγή.
Αν θέλεις να γλητώσεις το ΦΠΑ πρέπει να δηλώσεις εταιρεία στο Adsense
Δεν ξέρω αν απάντησα στη ερώτησή σου

AL3

Δημοσίευση από AL3 » 19 Δεκ 2008 19:04

freestuffers καλησπέρα και καλώς σας βρήκα..

Επαναφέρω το θέμα καθώς αντιμετωπίζω μια παρόμοια κατάσταση..

Ειμαι βιομηχανικός σχεδιαστής και με πλησίασε Γαλλική εταιρία να της κάνω κάποια σχέδια για τα προϊόντα της. Σε ερώτησή μου σχετικά με το τί χρειάζονται απο εμένα σε σχέση με τα φορολογικά τους κλπ. μου είπαν οτι ένα Invoice στα αγγλικά ειναι αρκετό γι'αυτούς.

Εγώ δεν έχω ΤΕΒΕ ούτε έχω κανει έναρξη επαγγέλματος ακόμα. Σε invoice που έχω λάβει εγώ απο Σινγκαπούρη (εκτος ΕΕ φυσικά) έγραφαν το tax reference number τους. Εγώ που δεν έχω, μπορώ να εκδόσω Invoice?

Θα είμαι νόμιμος? Θα το διασταυρώσουν οι Ελληνικές με τις Γαλλικές αρχές (υποκειμενικό)?

Το ποσό δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα αλλά ανάλογα με κάποιες λεπτομέριες που πρέπει να διευκρινιστούν θα ειναι μεταξύ 500-2.000 ευρώ.

Σας ευχαριστώ για όποια πληροφορία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AL3 την 20 Δεκ 2008 10:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 20 Δεκ 2008 00:19

Επανέρχομαι και εγώ με νέες ερωτήσεις.
Το θέμα το ΦΠΑ είναι ξεκάθαρο, δεν πληρώνεις ΦΠΑ για Αμερική, σύμφωνα με τα λεγόμενα του λογιστή μου!

Επίσης, κάθε έσοδο μου, λογικά υποχρεούμαι να τα δηλώνω για να πληρώνω το αντίστοιχο ποσό φόρου ετησίως, σωστά:;

πχ αν βγάζω 15 χιλιάδες το χρόνο, από διάφορες εταιρείες, πρέπει να κόβω τιμολόγια με μηδενικό ΦΠΑ, τα οποία να δηλώνω, στην εφορία μας, σωστά;

Και θα φορολογούμαι ανάλογα. Επιβεβαιώστε ότι έχω δίκιο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες