Fonts sto corel 12

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
VASILIS35

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από VASILIS35 » 21 Φεβ 2006 17:26

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ OI Mg & Cf FONTS ΣΤΟ COREL 12?

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 17 Μαρ 2006 01:21

Filaraki moy an einai true-type h type1 kanonika prepei na doyleyoyn. Gia kalo kai gia kako phgaine sta Tools toy programmatos kai pata Option. >Text>Fonts. Sto para8yro dialogoy poy 8a soy bvalei tsekarise
ta tessera koytakia epano kai ta tessera kato.(An den einai tsekarismena
Meta pata to OK kai prepei na eisai ok. Edo einaste pali.

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από fefeli » 29 Μαρ 2006 18:27

αμ δε... (μαμιετε κανονικότατα)
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 30 Μαρ 2006 03:08

Filaraki fefeli ti gnomi exeis? Ti mporei na symvainei. Ego sto 12 den exo provlima me tis mg grammatoseires (Agglikes kai Ellinikes)

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από fefeli » 30 Μαρ 2006 10:22

Δεν έχω ιδέα, και το έχουμε ψάξει και με τον τυπογράφο μου πάρα πολύ (σκέψου πως δουλεύει το COREL από τις πρώτες του εκδόσεις).
Εγώ έχω κι άλλο πρόβλημα, ακόμα κι αν κάνω curves ένα αρχείο απο το 12άρι, μετά δε μου το ανοίγει με το 9άρι κι αυτό είναι ζόρι όταν πρέπει να δώσω το αρχείο σε άλλους π.χ. ταμπελάδες, μεταξοτύπες κλπ που έχουν παλιές εκδόσεις συνήθως.
επίσης το ότι δε βλέπει τις γραμματοσειρές με ζορίσει σε μικροαλλαγές από παλιές μακέτες που έχουν γίνει με mg
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 30 Μαρ 2006 12:32

Kalo moy filaraki otan kaneis save ena arxeio sto CoreDraw exei epilogi deksia na epilekseis me poia ekdosi 8a to anoigeis. An epilekseis to 5 as poume tote to arxeio 8a anoigei me oles tis epomenes ekdoseis. 6,7,8,9,10,11,12 kai x3. Nasai kala kai na ta leme.

ProgramA
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από ProgramA » 08 Μάιος 2006 16:08

Το θέμα με τις γραμματοσειρές έχει ως εξής: http://www.programa.gr/ViewShopArticle. ... cleId=1382

1. Δεν είναι θέμα κάποιου κατασκευαστή συγκεκριμένα. Δεν "φταίει" η Corel, ούτε η Adobe, ούτε η Quark. Απλά η τεχνολογία των γραμματοσειρών εξελίχτηκε.

2. Υπάρχει ένα θέμα με τους κατασκευαστές λειτουργικών συστημάτων (Microsoft, Apple) οι οποίοι δεν μπόρεσαν να συντονιστούν στο θέμα των γραμματοσειρών.

3. Αν έχετε παλιότερες γραμματοσειρές, ζητήστε από την εταιρεία που τις έφτιαξε τις πιο ενημερωμένες εκδόσεις τους. Αυτό γίνεται δωρεάν ή με κάποια μικρή χρέωση.

4. Όλες οι σύγχρονες γραμματοσειρές λειτουργούν κανονικότατα στο Corel Draw X3 με συλλαβισμό και ορθογραφικό έλεγχο. Parachute, Cannibal κλπ κλπ.

5. Μπορείτε να βρείτε από όλους μερικές δωρεάν γραμματοσειρές είτε στις ιστοσελίδες τους ή σε περιοδικά του χώρου και να δοκιμάσετε του λόγου του αληθές.

Είναι μάλλον παράλογο να περιμένετε κάποιες γραμματοσειρές παλιές να λειτουργούν με τα σύγχρονα πρότυπα. Είναι σαν να ζητάτε από την Porsche το νέο της μοντέλο να τρέχει με βενζίνη σούπερ! Ούτε μπορεί οποιοσδήποτε κατασκευαστής να υποστηρίζει επ αόριστο παλιές γραμματοσειρές, όπως δεν υποστηρίζονται παλιά πρωτόκολλα σκληρών δίσκων ή μητρικών καρτών. Έτσι είναι η τεχνολογία δυστυχώς ή ευτυχώς, πάντα προχωράει μπροστά.

Πάντως αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος και συγκεκριμένη δουλειά η οποία έχει λόγο να μελετηθεί, στείλτε μας την να την κοιτάξουμε ή πείτε μας ποιά ακριβώς γραμματοσειρά είναι τόσο σημαντική και γιατί δεν μπορεί να αντικατασταθεί με άλλη.
Προσπαθώ να γίνω λίγο πιο ανεξάρτητος - http://anexartisia.info

ASSANET
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από ASSANET » 05 Ιουν 2006 13:18

Μπορείτε να χρησημοποιήσετε παλιές γραμματοσειρές αλλά...
Πρώτα επιλέγετε Κεφαλαία-Πεζά έπειτα γλώσσα Ελληνική και μετά την παλιά γραμματοσειρά MG, AG, DW, UB ...
Γράφεται το κείμενο.
Τωρα μπορείτε να αλλάξετε γραμματοσειρά χωρίς πρόβλημα.

ProgramA
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από ProgramA » 06 Ιουν 2006 09:06

Πολύ ευχαρίστως να μας στείλετε την "προβληματική" γραμματοσειρά για να την δοκιμάσουμε στο Χ3 πάντως αν βοηθάει αυτό σε κάτι. sales@programa.gr το email

Basscadet

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από Basscadet » 09 Νοέμ 2006 12:49

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Μου έδωκαν ελληνικό κείμενο σε word και μόλις το κάνω copy + paste σε paragraph text στο Corel, τότε βάζει γραμματοσειρά Arial και φαίνεται κανονικά ελληνικά. Καθώς δεν θέλω όμως Arial αλλά μία συγκεκριμένη ελληνική γραμματοσειρά (στην οποία γράφω κανονικά ελληνικά στο Corel), χάνεται το κείμενο και βλέπω τα γνωστά άδεια τετράγωνα. 40 export εχω κάνει από Word σε txt/rtf με διάφορες επιλογές αλλά τα ίδια. Δοκίμασα στο word να βάλω εκείνη την ελληνική γραμματοσειρά μπας κι εκεί αλλάξει κάτι πριν το στάδιο του paste αλλά έβγαλε και στο word τα κουτάκια (άδεια στοιχεία στο font table).

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το λύσω αυτό;

Γιατί όταν κάνω το ίδιο copy paste σε Quark τα βλέπει σαν ελληνικά με την γραμματοσειρά που θέλω;

ProgramA
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από ProgramA » 14 Νοέμ 2006 12:02

Ποιά έκδοση Corel Draw έχεις; Το Χ3 δεν το κάνει αυτό. Πιο παλιές είχαν ένα κόλπο για να το ξεπεράσεις. Στο Χ3 έχουμε φουλ encoding, βλέπεις ακόμα και αλαμπουρνέζικα!

Άβαταρ μέλους
chr2005

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από chr2005 » 07 Δεκ 2006 15:05

Καλώς σας βρήκα κι εγώ.
Σας βρήκα ψάχνοντας να βρω λύση σ' ένα παρεμφερές πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Μόλις σήμερα παρέλαβα την έκδοση Χ3 και προσπάθησα να κάνω copy/paste ένα worksheet του Excel σε ένα paragraph text frame.
Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, το αποτέλεσμα είναι το ΚΕΝΟ. Δηλαδή, μόλις κάνω paste, εμφανίζεται το παράθυρο όπου επιλέγω το "Maintain Fonts and Formatting" και το "Force CMYK Black" και τελικά δεν εμφανίζεται κανένα κείμενο.
Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω;
Σημειώστε πως θέλω να κρατήσω τα properties (tabs, chr/par spacings κλπ.) του υπάρχοντος text frame.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χρήστος

ΥΓ. Τα fonts είναι TT από την Cannibal

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από tsiger » 07 Δεκ 2006 16:58

Προσωπικα ελυσα ολα αυτα τα προβληματα με το Transtype (http://www.fontlab.com/FontConverters/TransType/)

Τις εκανα ολες Unicode και ετσι πλεον παιζουν μια χαρα σε ολα τα προγραμματα.

Ειναι πολυ φτηνο και πολυ αξιοπιστο δοκιμαστε το.

Άβαταρ μέλους
chr2005

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από chr2005 » 08 Δεκ 2006 12:50

chr2005 έγραψε:Καλώς σας βρήκα κι εγώ.
Σας βρήκα ψάχνοντας να βρω λύση σ' ένα παρεμφερές πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Μόλις σήμερα παρέλαβα την έκδοση Χ3 και προσπάθησα να κάνω copy/paste ένα worksheet του Excel σε ένα paragraph text frame.
Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, το αποτέλεσμα είναι το ΚΕΝΟ. Δηλαδή, μόλις κάνω paste, εμφανίζεται το παράθυρο όπου επιλέγω το "Maintain Fonts and Formatting" και το "Force CMYK Black" και τελικά δεν εμφανίζεται κανένα κείμενο.
Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω;
Σημειώστε πως θέλω να κρατήσω τα properties (tabs, chr/par spacings κλπ.) του υπάρχοντος text frame.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χρήστος

ΥΓ. Τα fonts είναι TT από την Cannibal
Λοιπόν, ψάχνοντας βρήκα ένα κολπάκι:

Copy τα cells από το excel και paste στο Word σ' ένα καινούριο αρχείο.
Εκεί επικολλάται όλο το κείμενο μαζί με τα κελιά τα οποία όμως δεν τα θέλω/χρειάζομαι. Γι' αυτό επιλέγω όλο το table και πηγαίνω στο menu/Table/Convert/Table to Text και στο παραθυράκι που ανοίγει, επιλέγω Separate text with Tabs.
Τώρα το κειμενάκι μου είναι όπως ακριβώς το θέλω.
Το κάνω copy/paste στο Corel μέσα στο text frame και... VOILA!

Βέβαια, ο τρόπος είναι λίγο αλμπάνικος και (το κυριότερο) χρονοβόρος.
Σίγουρα πρέπει να υπάρχει καλύτερος.
Καμιά ιδέα;

Χρήστος

ProgramA
Επικοινωνία:

Fonts sto corel 12

Δημοσίευση από ProgramA » 07 Φεβ 2007 14:13

Ναι Fontlab. Έχουμε και καλές τιμές σε αυτό για όποιον ενδιαφέρεται!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες