Τι άραγε????

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
_dim

Τι άραγε????

Δημοσίευση από _dim » 22 Φεβ 2006 02:06

Αγαπήτοι γεια σας.
Στόχος μου είναι να δημιουργήσω μια δυναμική ιστοσελίδα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.(τουλάχιστον στην αρχή).
Δεν ξέρω πως να αρχίσω και σε ποιές ερωτήσεις θα πρέπει να απαντήσω στο εαυτό μου ώστε να καταλήξω ποιο είναι το σωστό εργαλείο ή τι ακριβώς μέσο θα χρησιμοποιήσω ώστε να πετύχω τον στόχο μου σε όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο.
Η γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι σε βρεφικό στάδιο.
Δεν ξέρω όμως τι προγράμματα κυκλοφορούν, πόσο εύκολα ή δύσκολα είναι??
Εσείς σε έναν αρχάριο τι θα προτείνατε ???

Σας ευχαριστώ.

:question:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Τι άραγε????

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Φεβ 2006 12:50

Εγώ θα σου πρότινα το notepad. Και δεν κάνω πλάκα. Μαζί με το manual της php μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματάκια. Πρώτα όμως θα σε συμβούλευα να το διαβάσεις. Φαντάζομαι σαφώς πως html ξέρεις γιατί μία δυναμική σελίδα θέλει να είναι και εμπλουτισμένη με λίγη html για να δείχνει καλύτερη. ;)

Όσο για το χρόνο... Λοίπάμε αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει. Εάν το κάνεις σε λίγο χρόνο θα πρέπει να έχεισ διαβάσει php & MySQL για 2 χρόνια τουλάχιστςν και πάλυ δεν ξέρω εάν αυτό μπορεί αν συμβεί. Λίγος χρόνος = Τσαπατσούλικη δουλεία = Τρύπες, downtime και πολλά πολλά ακόμη. Ένα δυναμικό site χρειάζετε δουλεία ακόμη και εάν είναι απλά switch για να κάνεις include σελίδες.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τι άραγε????

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Φεβ 2006 22:07

Αν εννοείς να μάθεις προγραμματισμό για να φτιάξεις μια δυναμική σελίδα γρήγορα είναι σα να λες ότι θα μάθεις στα γρήγορα αρχιτεκτονική, πολιτική μηχανική (ή όπως λέγεται) και μπετατζιδική για να χτίσεις ένα σπίτι. Γρήγορα δε γίνεται. Θέλει χρόνο και κόπο.

Αν θες να ανεβάσεις ένα site για προσωπική σου χρήση εύκολα και γρήγορα πάρε μια έτοιμη εφαρμογή και δούλεψε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Τι άραγε????

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Φεβ 2006 22:56

Προσωπικό site με έτοιμη εφαρμογή... Λίγο βαρύ δεν είναι... Εκτός και εάν μιλάς για news manager οπότε αλάζει το πράγμα. ;)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Τι άραγε????

Δημοσίευση από mrpc » 22 Φεβ 2006 23:25

Γιατί είναι βαρύ; μια έτοιμη εφαρμογή δλδ πρέπει οπωσδήποτε να είναι βαριά;
Μπορεί να θέλει να κάνει ένα blog ο άνθρωπος... μπορεί να θέλει να ανεβάσει 5 φωτογραφίες και να θέλει ένα scriptaki των 20 γραμμών (που λέει ο λόγος)...
Απλά νομίζω ότι πρέπει πρώτα να μας πει λίγο περισσότερα πράγματα για το τι θέλει να κάνει στη σελίδα του.
Φυσικά θέλει πολύ χρόνο για να μάθεις προγραμματισμό και να κάνεις μια εφαρμογή, αλλά μπορεί κανείς να ξεκινήσει από απλά πράγματα και σιγά - σιγά να βελτιώνει αυτό που έφτιαξε όσο μαθαίνει. Με αυτή τη λογική ίσως να μη θες πολύ χρόνο...
Βέβαια μια προσπάθεια με αυτόν τον τρόπο συνήθως έρχεται μπούμερανγκ αφού στην πορεία καταλαβαίνεις ότι πρέπει να φτιάξεις τα πάντα από την αρχή και ή απλά βαριέσαι και τα παρατάς, αφήνοντας και τις δουλειές σου προβληματικές, ή κάνεις διπλό κόπο.

_dim

Τι άραγε????

Δημοσίευση από _dim » 25 Φεβ 2006 01:16

Θα ήθελα καλύτερα να ξεκινήσω απο κάτι απλό και σιγά-σιγά να το εμπλουτίζω.
Γνωρίζω πως χωρίς κόπο και χρόνο δεν γίνεται τίποτα,αυτό που προσπαθώ να πετύχω όμως είναι τον λιγότερο χρόνο και τον λιγότερο κόπο γιατι δεν πρόκειται για κάτι επαγγελματικό,απλά θα ήθελα να το κάνω.
Μπορείτε να μου πειτε με ποιο συγκεκριμένο εργαλείο να ασχοληθώ??

_dim

Τι άραγε????

Δημοσίευση από _dim » 25 Φεβ 2006 01:45

Για το front page ti tha legate???

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Τι άραγε????

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Μαρ 2006 06:39

Στο άκουσμα της λέξης FrontPage οι συνομιλιτές έκαναν ένα μορφασμό πόνου και οργής και προτίμησαν να κρατήσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τον εαυτό τους. :roll:
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

freds

Τι άραγε????

Δημοσίευση από freds » 01 Μαρ 2006 17:52

skeftomilos έγραψε:Στο άκουσμα της λέξης FrontPage οι συνομιλιτές έκαναν ένα μορφασμό πόνου και οργής και προτίμησαν να κρατήσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τον εαυτό τους. :roll:
:lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης