Να βάλω το Service Pack 2?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 23 Φεβ 2006 00:52

Έχω Windows XP Home, χωρίς κάποιο SP πάνω. Έχει κάτι ουσιώδες να μου προσφέρει το SP2? Γιατί απ'ότι έχω ακούσει δημιουργεί και κάποια προβλήματα (συμβατότητας κτλ), και επιπρόσθετα δεν έχω κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την ασφάλεια κατά τη πλοήγηση (έχω το McAfee Suite). Εσείς τι λέτε??
Εικόνα

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 23 Φεβ 2006 02:17

Η γνωμη μου ειναι να μην το βαλεις!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 23 Φεβ 2006 09:51

κανένα η και τα 2 Sp
Για όσους έχουν περασμένο το sp1 καλό θα κάνουν να περάσουν και το sp2 που διορθώνει αρκετά προβλήματα του sp1
oμως μην γελιόμαστε τα SP προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 23 Φεβ 2006 17:08

EneMe έγραψε:Aν έχεις αυθεντικά windows, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτό που κολλάει?!
Εικόνα

kakli

Δημοσίευση από kakli » 23 Φεβ 2006 22:07

Bale toulachisto to sp1 kalo kani kako den kani oso gia to sp2 filoi mou pou to echoun den echoun problimata simbakotitas pote me kanena antivirus den ise sigouros,kai se mi original windows mpenoi sp2
Χίλιω λογιώ οι ομορφιές
σε τούτω τον πλανήτη
μα όλες μαζί δεν κάνουνε
ένα ψιχάλι Κρήτη!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Φεβ 2006 14:57

Βάλε βάλε! Τζάμπα είναι! Προσφέρει σταθερότητα και αξιοπιστία, μην μασάς βάλτο. Το πολύ πολύ αν κολλάει ο υπολογιστής να κάνεις φορμάτ. Κι αυτό καλό είναι! Χα χα χα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 24 Φεβ 2006 20:09

Nai
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Φεβ 2006 22:24

megamak έγραψε:
EneMe έγραψε:Aν έχεις αυθεντικά windows, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτό που κολλάει?!
Επειδή τα XP έχουν passwords που βεβαιώνουν στο windows update ότι είναι αυθεντικά τα windows του κάθε χρήστη αλλιώς δεν σου επιτρέπει το update.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Φεβ 2006 22:48

megamak έγραψε:Έχω Windows XP Home, χωρίς κάποιο SP πάνω. Έχει κάτι ουσιώδες να μου προσφέρει το SP2? Γιατί απ'ότι έχω ακούσει δημιουργεί και κάποια προβλήματα (συμβατότητας κτλ), και επιπρόσθετα δεν έχω κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την ασφάλεια κατά τη πλοήγηση (έχω το McAfee Suite). Εσείς τι λέτε??
Στο χωριό μου λένε: Αν κάτι δουλεύει καλά, άστο ήσυχο για να μην χαλάσει.

Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα αν δεν έχεις πρόβλημα. Τα προβλήματα ασυμβατικότητας (κυρίως hardware κα μπλε οθόνες) όταν τοποθετείς το/α SP είναι όχι μόνο υπαρκτά σε πολλά pc's αλλά δημιουργούν πιθανό μελλοντικό πρόβλημα λόγο των πολλών reset. Από όλες τις απόψεις λοιπόν λέω όχι.

ΦΥΣΙΚΑ το/α SP έχουν μέσα 2 πράγματα που χρειάζεται το pc σου. Δεν τα χρειάζεται όμως για να λειτουργεί καλά (αφού ήδη λειτουργεί όπως βλέπεις) αλλά για άλλους λόγους.

Το πρώτο πράγμα είναι θέμα security και το δεύτερο τυχών vulnerabilities

1) Χωρίς τα SP έχεις μεγάλο πρόβλημα ασφαλείας λόγο των πολλών ιών που κυκλοφορούν στην αγορά. Γι' αυτό αν κάθε χρήστης χρειάζεται ένα antivirus εσύ χρειάζεσαι ένα super antivirus για να καλύψεις και την διαφορά της ελείψεως του SP. Εγώ έχω το panda που έχει όλα τα καλούδια μέσα (antivirus, antispyware και πάρα πολλά ακόμα) και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά έχω και εγκατεστημένα και τα ΤΕΣΣΕΡΑ SP's γιατί ΕΧΩ WINDOWS 2000! Για XP δεν μπορώ να σου πω πολλές πληροφορίες, παρά μονάχα σε κοινό έχουν. ΔΕΝ έχουν όμως σε θέματα ασφάλειας τόσο μεγάλη διαφορά. Πληροφοριακά να πω ότι τα 2000 είναι ένα περίπου 1% καλύτερα από τα XP πάνω σε αυτό το θέμα με βάση τις δικές μου γνώσεις οι οποίες βασίζονται στα δικά μου vulnerabilities τα οποία κάθε φορά είναι τα 4-6 ίδια. Άλλες πληροφορίες δεν ξέρω.

2) Τα vulnerabilities είναι τρύπες -μερικές φορές σε συνδιασμό με το hardware- που είτε δεν έχουν καλυφθεί από τα SP (άρα γιατί να το/α βάλεις; ) ή είτε από νέους ιούς. Για να εξαλείψεις τα τυχών vulnerabilities πρέπει να έχεις ένα πρόγραμμα που να σου λέει τι patch σου λείπει από το pc σου. Το πρόγραμμα που κάνει search για τα vulnerabilities είναι τα δύο panda αυτά δηλ που σου έλεγα πριν. Το panda platinum και το panda titanium. Αν και τα δύο είναι πολύ καλά αυτήν την στιγμή συνιστώ το titanium γιατί έχω πρόβλημα με το άλλο άνευ λόγου και αιτίας και ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει από την panda όταν τους έστειλα email χτες. Με το titanium δεν είχα ποτέ μου κανένα πρόβλημα αλλά είναι και η πρώτη φορά που το χρησιμοποιοώ. Διάλεξε ότι προτιμάς.

Η διαφορά ανάμεσα στο security και στα vulnerabilities (που από ότι είδες είναι σχεδόν το ίδιο) είναι ότι στα δεύτερα (vulnerabilities) υπάρχει και κίνδυνος hardware (κυρίως μνήμες και μητρική κάρτα). Αυτό που πρέπει λοιπόν να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να βάλεις το panda χωρίς SP's και να δεις διαφορές. Αν νομίζεις ότι εχεις πρόβλημα (μην ξεχνάς ότι το configuration του ΚΑΘΕ pc είναι διαφορετικό) βάζεις και τα SP.

ΥΓ: Μην ξεχνάς ότι κάθε Pc μπορεί να έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ antivirus επάνω του. Θα πρέπει να κάνεις uninstall τυχών άλλα antivirus.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Φεβ 2006 22:52

kakli έγραψε:Bale toulachisto to sp1 kalo kani kako den kani
Αυτό είναι σχετικό. Συνήθως πάει αναλόγως με το τι pc configuration έχεις. Και λένε ότι άμα κάνεις το ένα ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις install και το άλλο γιατί μπορεί να κλείνει μερικές τρύπες αλλά ανοίγει άλλες!!! :o :o :o
pote me kanena antivirus den ise sigouros
Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Η προστασία ενός οποιουδήποτε antivirus προγράμματος καθυστερεί 1 μέρα, όσο δηλ θέλουν για να βρουν το κατάλληλο φάρμακο (ΑΝ κάνουν μόνο τόση που συνήθως τόση κάνουν)

Άβαταρ μέλους
ZeusT

Δημοσίευση από ZeusT » 28 Φεβ 2006 10:41

αaαaαa
αν δεν είσαι άσχετος, βάλτο.
αν είσαι άσχετος και έχεις σχετικούς φίλους, βάλτο.
αν είσαι άσχετος και δεν έχεις σχετικούς φίλους, άστο.
αaαaαa
Ένα δύο τρία. Τεστ. Ένα δύο. Ένα Έναααα Έεεενα.Τεστ.
λέειτεστ http://zeust.50webs.com/

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 02 Μαρ 2006 14:50

patriot έγραψε:Επειδή τα XP έχουν passwords που βεβαιώνουν στο windows update ότι είναι αυθεντικά τα windows του κάθε χρήστη αλλιώς δεν σου επιτρέπει το update.
Αυτό είναι σχετικό... :wink:
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και για το χρόνο σου! Να προσθέσω ότι έχω το McAfee Suite (Antivirus, Antispyware, Privacy Service, Personal Firewall) και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, καθώς τα updates γίνονται σε σχεδόν καθημερινή βάση! Όποτε, προς το παρόν, αφήνω στην άκρη το SP2 αφού όλα είναι ΟΚ, και στο μέλλον το ξανασκέφτομαι!
Εικόνα

smiley

Δημοσίευση από smiley » 16 Μαρ 2006 06:47

asta la vista WINDOWS XP SP2... e viva WINDOWS VISTA... :wink:

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 16 Μαρ 2006 15:38

Βάλε το SP1 για υποστήριξη USB2.
Τώρα σου δουλεύει; Ή βλέπεις κανένα θαυμαστικό στον Device Manager;

Επίσης για bluetooth υποστήριξη (αν σου χρειάζεται).

Επίσης γιατί τα XP κυκλοφόρησαν το 2001 και τώρα έχουμε 2006.
Κάνε μία αναβάθμιση/ενημέρωση με το SP2.

(Δεν χρειάζεται να βάλεις και τα δύο. Το SP2 περιλαμβάνει και τις αλλαγές του SP1.)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες