Brokeback Mountain - Match Point - Trancamerica

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kass

Δημοσίευση από kass » 24 Φεβ 2006 20:31

Τρεις ταινίες που παίζονται αυτές τις μέρες στους κινηματογράφους, και οι 3 πολύ καλές σύμφωνα με τους κριτικούς, και οι 3 υποψήφιες για oscar:

Transamerica
Εικόνα
:arrow: H Μπρι λίγο πρίν προχωρήσει σε εγχείρηση αλλαγής φίλου που θα την κάνει "αληθινή" γυναίκα, πληροφορείται για την υπάρξη του 17χρονου γιού της ο οποίος είναι φυλακισμένος. Αποφασίζει λοιπόν να βρεί τον γιό της και να τον βγάλει από τη φυλακή χωρίς να του αποκαλύψει την ταυτότητά της. (ΙMDb 7.9/10)

Brokeback Mountain
Εικόνα
:arrow: Δυο καουμπόις θα γνωριστούν στα βοσκοτόπια του brokeback mountain και η αρχική της φιλιά θα μετατραπέι σε μια παθιασμένη κρυφή σχέση η οποία τους κυνηγάει για το υπόλοιπο της ζωής τους. (ΙMDb 8.0/10)

Match Point
Εικόνα
:arrow: Ο Κρις Γουίλτον, δάσκαλος του τέννις αναλαμβάνει τα μαθήματα ενός πλούσιου, μέλους της υψηλής κοινωνίας του Λονδίνου και παντρεύεται την αδερφή του. Η σχέση που συνάπτει στη συνέχεια με την αρραβωνιαστικά του κουνιάδου του θα τον οδηγήσει στην καταστροφή. (ΙMDb 8.0/10)

Έχετε δει κάποια; Σχόλια;

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 25 Φεβ 2006 17:12

Εγώ έχω δει το ''Match Point''. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά η μισή παρέα που είχα πάει κοιμόταν (ήταν κ αργά βέβαια) κ οι άλλοι μισοί παίζανε με το ποπ κορν. Πάντως κανένας δεν μπορούσε να δει το έργο... Νομίζω πως αυτό σε καλύπτει αρκέτα. :wink: :lol: :lol: :lol:
.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 25 Φεβ 2006 17:28

ακόμα καμία, θέλω να δώ όμως το Trancamerica.

Hik

Δημοσίευση από Hik » 26 Φεβ 2006 14:33

Matchpoint

Πολύ καλή ταινία και εντελώς διαφορετική από όλες τις προηγούμενες του Woody. Ενδεικτικά δεν παίζει καθόλου jazz! Ύμνος στη τύχη (ή μάλλον κωλοφαρδία θα μπορούσα να το πω καλύτερα) και πως αυτή μπορεί να επηρεάσει τη ζωή μας.

To Λονδίνο πραγματικά πανέμορφο, όσοι έχετε πάει θα δείτε πολλές γνωστές τοποθεσίες (ααχ θέλω αυτό το σπίτι πάνω στον Τάμεση***). Προς τη μέση του έργου ίσως κάποιοι βαρεθούν λίγο, αλλά το τέλος αναπληρώνει οποιοδήποτε ίχνος βαρεμάρας. Αν και μπορεί να τους ξενίσει λίγο κάποιους εγώ το βρήκα απολύτως ρεαλιστικό. Τα πολλά κοντινά πλάνα επίσης της Scarlett είναι πραγματικά εντυπωσιακά :)

Τα υπόλοιπα 2 δεν τα έχω δει. Το Brokeback Mountain το θεωρώ βαρετό, όχι λόγω των gay, αλλά λόγω της υπόθεσης. Σε DVD ίσως.

Το Τransamerica θα το δω λογικά σύντομα.

*** To βρήκα στο imdb! http://www.loftcentral.co.uk/loft03.htm

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 12 Μαρ 2006 13:45

NaT έγραψε:Εγώ έχω δει το ''Match Point''. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά η μισή παρέα που είχα πάει κοιμόταν (ήταν κ αργά βέβαια) κ οι άλλοι μισοί παίζανε με το ποπ κορν. Πάντως κανένας δεν μπορούσε να δει το έργο... Νομίζω πως αυτό σε καλύπτει αρκέτα. :wink: :lol: :lol: :lol:
Και η δικιά μου παρέα, μια από τα ίδια... άλλος με το κινητό άλλος μισοκοιμόταν, και εγώ και 3 άτομα να έχουμε πιάσει συζήτηση... μετά τους φόνους ήταν κάπως πιο normal! :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης