3ο σκουλίκι στα Mac!!(Xe xe)!!

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexey

Δημοσίευση από alexey » 25 Φεβ 2006 19:45

Third worm hits Mac OS X
By Matthew Broersma, Techworld

Security researchers have confirmed what may be the worst-yet security flaw for Apple's Mac OS X, following the appearance of two Mac worms in a single week.

The newly disclosed bug allows attackers to disguise malicious shell scripts as harmless files stored in ZIP archives. The bug is considered particularly dangerous because it can be used to execute malicious code on a system automatically via the Safari web browser, which is set by default to open ZIP archives.

Όχι γιατι εμείς τόσα χρόννια με τα windows ήμασταν μ*****ς και αυτοί ήταν οι πονηροί :evil: !!Μάλλον θα είναι τυχαίο οτι ολα ξεκίνησαν μόλις πήρε η Microsoft την Apple!! :evil: :evil: :wink: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Φεβ 2006 20:06

Αναζητήσεις έδειξαν πως ίσως είναι το χειρότερο worm το οποίο βρέθηκε έαω τώρα σε Apple's Mac OS X υπολογιστές, μετά απο τα 2 ακόμη Worms τα οποία φάνηκαν τις προηγούμενες 2 βδομάδες.

Το καινούργιο αυτό worm επιτρέπει σε αυτούς που κάνουν την επίθεση να τρέξουν κάποια Shell Scripts μέσα στα zip files. Το bug χαρακτηρίστικε αρκετά επικύνδυνο καθώς μπορεί να εκτελέσει κώδικα μέσα στο σύστημα απλώς χρησιμοποιώντας το Safari web browser ο οποίος μπορεί απο default να ανοίγει Zip files.

Μην το συζητάς. Εγώ είμαι windows φανατικός και δεν έχω τπτ εναντίων τις microsoft. Κάνω την δουλεία μου κολάω σπάνια (με XP) και είμαι εικανοποιημένος.

Και για όσους λένε πως τα Linux δεν κολάνε, χτές κόλησε ο υπολογιστής που είχα linux και ήθελε restart.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Φεβ 2006 20:25

Και για όσους λένε πως τα Linux δεν κολάνε, χτές κόλησε ο υπολογιστής που είχα linux και ήθελε restart.
Όπως και το κινητό μερικές φορές. Αυτό βέβαια σημαίνει 1 στις τόσες και όχι 100 στις τόσες :wink:

Δεν υπάρχει λειτουργικό χωρίς προβλήματα. Το θέμα είναι πώς το δουλεύεις. ΠΧ τα Windows οι περισσότεροι απο μας τα τρέχουμε σαν Admin. Το οποίο σημαινει οτι σβήνουμε ότι θέλουμε και όταν το θέλουμε.

Σαν root δεν πιστεύω να τρέχουν πολλοί το linux τους. Τέσπα τι και αν βρέθηκε και ενας ιος για mac? Πιστεύω οτι παραμένουν αξιόπιστα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης