Φίλτρα φακών

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φίλτρα φακών

Δημοσίευση από tolis_montana » 27 Φεβ 2006 14:50

Σήμερα θα μιλήσουμε για μερικά βασικά φίλτρα που όσοι ασχολούμαστε με την φωτογραφία πρέπει να έχουμε τα ποιο βασικά για μένα που τα έχω πάντα στην τσάντα μου είναι τα εξής :

Α) Φίλτρο UV το φίλτρο αυτό κόβει τις υπεριώδες ακτίνες του ηλίου άλλα οι περισσότεροι το φοράνε στο φακό τους για προστασία σε τυχών πέσιμο της μηχανής να μην πάθει ζημιά ο φακός, να μην μαζεύει σκόνες, δαχτυλιές να μην βρέχετε κτλ προσωπικά το κρίνω απαραίτητο.

Β) Φίλτρο polarize circle (κυκλικό πολιτικό) αυτό το φίλτρο είναι εξίσου πολύ χρήσιμο γιατί μειώνει τις αντανακλάσεις πχ στο τζάμια επίσης μας δίνει πολύ μπλε ουρανό και άσπρα σύννεφα , το φίλτρο αυτό χρησιμοποιείτε μόνο την ημέρα την νύχτα είναι άχρηστο επήσεις τα περισσότερα πολοτικά μιώνουν την φωτεινότητα κατά ένα f stop οπότε καλό είναι να τα αυξήσουμε κατά 1 ή 2 στοπ ανάλογα με το πολωτικό πρίν την φωτογράφηση.

Γ) Προσωπικά χρησιμοποιώ τα 2 παραπάνω και το ND X 4 LAYERS είναι ένα φίλτρο με πολλαπλές στρώσεις (4) και το χρησιμοποιούμε σε θέματα αρκετά φωτισμένα ή υποφωτισμένα πχ ανατολή του ηλίου φυσικά αν δε έχουμε ένα τέτοιο φίλτρο μπορούμε να μειώσουμε το χρόνο του κλείστρου ώστε να μπει περισσότερο φως (θα χρειαστούμε τρίποδα ) ή να πέξουμε με τα EV+ - της μηχανής μας

Δ) Υπάρχουν πολλά είδη φίλτρων αυτά είναι τα ποιο βασικά για αναλογικές μηχανές υπάρχουν και χρωματιστά φίλτρα που τα χρησιμοποιούμε για να τονίσουμε την ασπρόμαυρη λήψη τονίζουμε πχ (πράσινο κτλ )

Υ.π τα φίλτρα εφαρμόζουν και σε ψηφιακές μηχανές και σε αναλογικές και τα περισσότερα είναι βιδωτά πάνω στο φακό ή στο παρασολέιγ (το πλαστικό τσουτσούνι)
:wink:

gotchagr
Επικοινωνία:

Φίλτρα φακών

Δημοσίευση από gotchagr » 08 Ιουν 2006 01:06

Να ρωτήσω κάτι;

Έχω ένα circular polarizer της HOYA και κάνει πραγματικά εξαιρετική δουλειά; Χρειάζομαι κι ένα UV απαραίτητα; Έχω την Nikon D70
Εικόνα
Dotteam v3.0: The Blog

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φίλτρα φακών

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Ιουν 2006 09:31

gotchagr έγραψε:Να ρωτήσω κάτι;

Έχω ένα circular polarizer της HOYA και κάνει πραγματικά εξαιρετική δουλειά; Χρειάζομαι κι ένα UV απαραίτητα; Έχω την Nikon D70
Το UV χρεισημοποιείται,είτε για προστασία του φακού είτε για την απορόφηση της υπεριώδους ακτινοβολίας κυρίως σε μεγάλα υψώμετρα.

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φίλτρα φακών

Δημοσίευση από tolis_montana » 08 Ιουν 2006 15:31

για προστασία κυρίως το βάζουν οι περισσότεροι αρκέσου σε κάτι φθηνό της hoya στα 67 mm για τον φακό του κιτ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες