Τη γνώμη έχετε για την fuji Finepix S 9500

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 02 Μαρ 2006 10:17

Μια φίλη μου ανέθεσε να της βρω μια καλή ψφμ
Με την έρευνα που έκανα στο ιντερνετ κατέληξα στην Fuji Finepix S 9500 αν κάποιος την έχει θα ήθελα να γράψει εδώ για τειχών προβλήματα η παράπονα για αυτήν την φμ

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 04 Μαρ 2006 15:37

Πολυ καλα τα χαρακτηριστικά της με 10,7 οπτικό ζουμ και 9 mp άλλα δε έχω ακούσει καλά λόγια (όχι για την ποιότητα φωτογραφιών) της Fuji άλλα το σώμα είναι πλαστικούρα και το service απαράδεκτο ίσως φταίει και αντιπρώσοπως ποια είναι η ακριβής τιμή της την ώρα που μιλάμε?

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 04 Μαρ 2006 15:46

Προς το παρών την βρήκα σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας(μέσω ιντερνετ) 570.00EUR με 128MB CF Card
φυσικά θα αγοραστή 512 μαζί

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Μαρ 2006 10:59

Την έχω την μηχανή, για επαγγελματικούς λόγους.
Πράγματι δεν είναι ότι καλύτερο από άποψη "περιβλήματος". Αλλά η μηχανή είναι καλή. Μπορείς να κάνεις "φθηνά" δουλειά, με καλά αποτελέσματα. Έχω και την Nikon F100, και βλέπω πως δεν μπορεί να αντικατασταθεί από την S9500, για γάμους και βαπτίσεις....
Έτσι η χρησιμότητά της για μένα, είναι 70% σε εξωτερικές λήψεις όπου η λεπτομέρια είναι ο στόχος, και 30% εσωτερικές λήψεις όπου η πλειάδα λήψεων είναι ο στόχος.
Τις φωτογραφίες τις ξεχωρίζω ανά θέμα. Υπάρχουν δηλαδή θέματα όπου μας ενδιαφέρει να δείξουμε ένα δυο πρόσωπα, και εκεί μας αρέσει το φως, η στάση, το κάδρο, και υπάρχουν άλλα θέματα που μας ενδιαφέρει να αποθανατίσουμε τη στιγμή, και εκεί να περιέχονται πολλά πρόσωπα, εκεί είναι η λεπτομέρεια που αναφέρω.
Η S9500 χρειάζεται εξωτερικό φλας για καλές λήψεις σε εσωτερικούς χώρους. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί όμως το "Ν", όπου τραβάει "άφλασο", με πολύ καλό χρώμα. Αν και αυτές οι φωτογραφίες είναι "ρεαλιστικές", όλος ο κόσμος θα θέλει τις "φλασάτες" φωτογραφίες, όπου οι ρυτιδες και τα ψεγάδια θα "καίγονται" από το φλας.
Το πρόβλημα της μηχανής είναι στην εστίαση. Αν εστιάσουμε χειροκίνητα, και παίξουμε με το ζουμ τότε στα άκρα χάνεται η εστίαση και πρέπει να ξαναεστιάσουμε (ευτυχώς έχει ένα κουμπάκι, για άμεση ηλεκτορνική εστίαση, ενώ είμαστε στο χειροκίνητο).
Η μηχανή έχει καλή φωτομέρτηση, τρεις τύπους, με τον τρίτο να μπορούμε να μεταφέρουμε το κέντρο φωτομέτρησης στο σημείο που θέλουμε (με τα πλήκτρα βελάκια). Αυτά τα κολπάκια καλά είναι, αλλά για ένα επαγγελματία που πρέπει να τραβήξει 150-300 φωτογραφίες σε μία με δύο ώρες....δεν είναι χρήσιμα.
Υπάρχουν φυσικά και άλλες αξιόλογες και μικρότερες μηχανές με παραπλήσια χαρακτηριστικά, αλλά προτίμησα την S9500 για το χρώμα...στις φωτογραφίες. Με την Nikon τραβαώ πάντα με FUJI FILM, και παρατήρησα ότι και η S9500 έχει την γκάμα των χρωμάτων του Superia! (δεν μέτρησα, αλλά εμπειρικά έχω αυτήν την αίσθηση).

Όποιος λοιπόν ήταν λάτρης του Superia Film, θα βρει στη μηχανή το ψηφιακό ανάλογο!

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 23 Μαρ 2006 13:52

Ευχαριστώ για της πληροφορίες @Bugman
Δεν δείχνει να ενοχλείτε με την πλαστικούρα (η φίλη )αν και θα ήθελε πρώτα να την πιάσει στα χέρια της για να σιγουρευτεί
Όσο για της εσωτερικές αυτή τη φορά πρόσεξα να υπάρχει υποδοχή για εξωτερικό φλας στην φμ, θα αγοραστή εξωτερικό όταν χρειαστεί

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες