Ποιος ιός μπλοκάρει την έξοδο του pc στο internet;

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Μαρ 2006 15:05

Κόλλησε ένας φίλος έναν ιό ο οποίος δεν του επιτρέπει, ενώ φαίνεται να είναι όντως συνδεδεμένος, να μπει στο internet. Δεν είναι θέμα explorer ή browser γιατί ούτε σε ping απαντάει ούτε σε τίποτα. Για ποιον ιό να κοιτάξω; Το AVG που είχε με τις τελευταίες ενημερώσεις δεν βρήκε τίποτα, ούτε το stinger, ούτε το lavasoft με ενημερώσεις ενός μήνα παλιές βέβαια.

Αν δεν βρεθεί λύση πάω για format αύριο. :o
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
filip_grk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filip_grk » 03 Μαρ 2006 15:53

koita ego sou sinisto na kaneis ena format asap .. apla gia na eisai sigouros ..
Εικόνα

The World Is Going To Hell And I Am Driving The Bus ...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Μαρ 2006 20:35

Εγώ δεν ξέρω τέτοιον ιό αλλά από την άλλη δεν είμαι και ειδικός. Είχα όμως ένα παρόμοιο πρόβλημα μόλις πριν λίγες μέρες. Να κοιτάξεις τα κρυφά / ασυνήθιστα κολπάκια των antivirus. Εμένα το -μάλλον- kaspersky μου είχε κλείσει την σύνδεση χωρίς λόγο -και επειδή είχα και πρόβλημα με το τηλέφωνο δεν πήρα χαμπάρι αμέσως ότι υπήρχε ειδικό πρόβλημα- και όχι μόνο δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αλλά και τα γνωστά proxy, DNS, κ.τ.λ ΔΕΝ είχαν πρόβλημα. Δεν μπόρεσα να το βρω με τίποτα. Αναγκάστηκα να κάνω uninstall το πρόγραμμα για να μπορέσω να μπω στο internet!! :o :o
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Μαρ 2006 21:11

από την άλλη όσες φορές είχα βάλει το panda antivirus (δώρο 3μηνη συνδρομή από περιοδικά-μόνο 2 φορές το δοκίμασα, μετά έβαλα μυαλό), όταν έκανα απεγκατάσταση δεν με άφηνε να μπω στο internet... άβυσσος η ψυχή των πάντα :lol:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Μαρ 2006 23:01

deninho έγραψε:από την άλλη όσες φορές είχα βάλει το panda antivirus (δώρο 3μηνη συνδρομή από περιοδικά-μόνο 2 φορές το δοκίμασα, μετά έβαλα μυαλό), όταν έκανα απεγκατάσταση δεν με άφηνε να μπω στο internet... άβυσσος η ψυχή των πάντα :lol:
Είχα την παλιά έκδοση του system mechanic (που είχε μέσα και το panda) το οποίο με ρώταγε αν θέλω να κάνω install και το panda μαζί με το ίδιο. Πάντα έλεγα "ναι" όχι μόνο επειδή χρειαζόμουν ένα antivirus αλλά και επειδή εμένα τουλάχιστον με βόλευε το panda. Όταν όμως κατέβασα την καινούργια έκδοση του sm και με ρώτησε αν θέλω να κάνω install και το antivirus, είπα αμέσως "ναι" χωρίς να πάει το μυαλό μου ότι είχαν αλλάξει το ένα antvirus με το άλλο, δηλ το kaspersky. Από τότε μου άρχισαν τα προβλήματα. Το ένα μετά το άλλο. Τελικά έκανα uninstall και τα 2, έβαλα το αγαπημένο μου panda και ηρέμησα!!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες