tin simvouli sas

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
assessor

tin simvouli sas

Δημοσίευση από assessor » 04 Μαρ 2006 20:15

den exo idea apo LINUX alla exo sixa8ei ta WINDOWS
to pc einai palio(athlon 800 me 704 ram kai dyo mikrous IDE)
mporo na egkatastiso ston enan LINUX?
poia proteinetai gia enan arxario?
poy mporo na ta vro?
ayta pros to paron kai sas eyxaristo ek ton proteron

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Μαρ 2006 21:15

kalispera file assessor.!
egw den tha sou milisw gia to an sixathikes ta windows alla omws akou an thes na valis linux vale to sistima sou ta sikoni mporeis na xekiniseis me suse einai arketa kala gia kapoion arxario...
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από sibas » 05 Μαρ 2006 00:07

Γεια σου assessor
Σε γενικές γραμμές οι Linux διανομές έχουν βελτιωθεί σημαντικά στο να είναι πιο φιλικές με τον χρήστη,
όπως είπε και ο MegasmorF το suse είναι μια σχετικά εύκολη διανομή που μπορείς να δοκιμάσεις,
μπορείς να δεις και mandrina που είναι εξίσου εύκολη διανομή.
Όποια όμως και να βάλεις το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί αργά η γρήγορα να διαβάσεις
και να ψαχτείς πάνω σε κομμάτια που δεν θα λειτουργούν με την πρώτη.
Μη μασάς βάλε όποια νομίζεις ότι σου κάνει και πειραματίσου, μόνο έτσι θα πάρεις μια ιδέα για το τη είναι το Linux.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Μαρ 2006 15:40

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό είμαι σίγουρος ότι θα βάλεις κάποια διανομή θα 'παίξεις' λίγο και θα γυρίσεις στα windows.

Τι ακριβώς σιχάθηκες στα windows;

Άβαταρ μέλους
Vumba

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Vumba » 07 Μαρ 2006 03:01

Καλησπέρα assessor! Βασικα θα πρώτεινα το Ubuntu που θα το βρείς στο http://www.ubuntu.com/! :) δες λίγο διάβασε και πές μας τι θα επιλέξεις για να σε βοηθήσουμε επίσεις μπορείς να βάλεις το Knoppel 0.6 απλό και συγχρόνος πολύ καλό για να μάθει κάποιος! Όσο για το Suse Linux είναι πολύ σοβαρή διανομή! σκεψουτο λίγο ! έαν αποφασίσεις ανάμεσα σε 2 εάν είναι το πρόβλημα θα σου πω τα αρνητικά και τα θετικά που έχει η κάθε μία... (εάν τα γνωρίζω αυτά! ) Αυτά προς το παρών!
Anime Classic + GNU/Linux = Respect To Life !

Άβαταρ μέλους
Vumba

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Vumba » 07 Μαρ 2006 03:04

Cha0s έγραψε:Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό είμαι σίγουρος ότι θα βάλεις κάποια διανομή θα 'παίξεις' λίγο και θα γυρίσεις στα windows.

Τι ακριβώς σιχάθηκες στα windows;
Ότι και πολύ χρήστες! τα ίδια τα M$ ! Όσο καλά και να είναι στον τομέα της υποστήριξεις τόσο χάλι μάυρο είναι σε άλλους τομής που χάνουν! :hammer: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Μαρ 2006 08:20

Πολύ αόριστο...

Τι δεν κάνεις στα windows σαν home user που κάνεις στο linux;

Καλή η υποστήριξη αλλά να είναι με επιχειρήματα. ;)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Μαρ 2006 08:32

Bασικά θα πρέπει να ξέρεις οτι Windows και Linux είναι 2 διαφορετικοί κόσμοι. Αν πάς με την νοοτροπία οτι θα βρείς ενα αντικαταστάτη των Windows το σίγουρο είναι οτι θα ξαναγυρίσεις σε αυτά.

Όπως είπε και ο cha0s θα πρέπει να έχεις αποφασίσει σε τι θα σε βοηθήσει να κάνεις την αλλαγή. Επίσεις θα πρέπει να ξέρεις οτι η υποστήριξη σε μερικές συσκευές πχ win-modems στα linux είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο και απο παιχνίδια θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρείς στο επίπεδο των windows.

Εγώ θα σου προτείνω να δοκιμάσεις ενα live project πρώτα για να πάρεις μια ιδέα και αργότερα αφού έχεις αποφασίσει ποια υπέρ και ποιά κατά έχει το κάθε σύστημα να κάνεις την αλλαγή.

Άβαταρ μέλους
Vumba

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Vumba » 07 Μαρ 2006 22:02

Cha0s έγραψε:Πολύ αόριστο...

Τι δεν κάνεις στα windows σαν home user που κάνεις στο linux;

Καλή η υποστήριξη αλλά να είναι με επιχειρήματα. ;)
Αγαπάω την σταθερότητα και την ελευθερία για μένα αυτά είναι τα επιχειρίματα μου! μπορεί για σένα να μην είναι αυτα και να θέλεις υποστήριξη όπως είπες για να κάνεις τις δουλειές σου για τους πελάτες σου:) ήμουν ανώριμος αλλά έμαθα και μαθαίνω... εσύ εάν θέλεις αυτήν την υποστήριξη που είναι και υπέυθηνη από την εταιρία που την ζητάς την πληρώνεις για να είσαι αξιόπηστος στους πελάτες σου... (άσχετα εάν αυτή ή υποστήριξη βασίζεται στην ασχροκέρδια)! έδω διαφέρουμε εγώ και εσύ για να μην μαλώνουμε και να μην πετάμε καρφιά αλλά με τις γνώσεις μας να βοηθήσουμε τους νέους χρήστες να πειραματιστούν σε κάτι νέο:) τώρα όσο για την ερώτηση σου μπορείς να κάνεις τα πάντα με τα M$ αλλά είναι ανάλογα το τι αναζητάς και το τι θέλεις να κάνεις! από εκεί και πέρα η απάντηση σου βρήστε τε στο topic του agrippasεδώ. Αυτά πρός το παρών!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Μαρ 2006 22:35

Το περίμενα ότι θα με καταλάβεις λάθος.

Υποστήριξη εννοούσα, καλό να υποστηρίζουμε κάτι αλλά να γίνεται με επιχειρήματα.

Δεν μίλησα για υποστήριξη από τις εταιρίες που φτιάχνουν τα λειτουργικά.

Και επειδή η άποψη μου διχάζει.

Χρησιμοποιώ Windows και για Workstation και για Server.
Χρησιμοποιώ Linux και για Server και για Router και για Firewall.

Υποστηρίζω και τα 2 το καθένα για ξεχωριστούς λόγους.

Δεν δέχομαι όμως το 'Τα Windows είναι χάλια. Τα linux μαμάνε' όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα.

Το επιχήρημα του ανοιχτού κώδικα και του ελεύθερου λογισμικού το βλέπω καθαρά σαν ιδεολογία και όχι σαν fact που καθιστά κάτι καλύτερο από το άλλο.

Το θέμα τις σταθερότητας είναι λεπτό εν τέλη...

Είναι γεγονός ότι στα προγράμματα ανοιχτού κώδικα τα προβλήματα είναι πολύ περισσότερα απότι στα προγράμματα κλειστού κώδικα.

Και αυτό είναι και απόλυτα λογικό και έχει αναλυθεί παλαιότερα.

So how do we work this out?
Απλά είμαστε Openminded.
Και τα 2 χρειάζονται. Και τα 2 έχουν προβλήματα. Και τα 2 έχουν υπέρ και τα 2 έχουν κατά.

Αυτή είναι η άποψη μου και δεν πετάω καρφιά.

Άβαταρ μέλους
Vumba

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Vumba » 08 Μαρ 2006 16:35

Λέμε το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις και το ενοούμε σε διαφορετικό επίπεδο! εν μέρη έχεις δίκιο αλλά για μένα δεν είναι έτσι οπότε δουλεύω και αναπτύζομε με την διανομή μου! (Gnu/Linux)
Δεν είπα οτι η διανομές που βασίζονται στον πυρίνα του Linux δεν έχουν λάθοι! ΔΕΝ υπάρχει λειτουργικό σύστημα χωρίς λάθοι!
Anime Classic + GNU/Linux = Respect To Life !

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Μαρ 2006 16:59

Αν εννοείς το ίδιο πράγμα μάλλον πρέπει να αλλάξεις τρόπο έκφρασης γιατί εγώ δεν είπα ότι τα Windows είναι χάλια χωρίς επιχείρημα.

Εσύ λες το GNU μου και ο Stallman μου και εγώ λέω τα Windows μου και το Linux μου.
Με την δικιά μου την κρίση και αντίληψη αυτά τα 2 είανι τελείως διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
Vumba

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Vumba » 11 Μαρ 2006 00:18

1ον. Δεν αναφέρθηκα στον Stallman!
2ον.Δεν χριάζεται να λεω διάφορα για να δίξω οτι είσαι λάθος εάν είσαι λάθος και όχι λάθος για μένα αλλά αντικειμενικά λάθος! τέλος πάντων το τελειώνω εδώ γιατί φύγαμε και απο το θέμα του TOPIC εάν θέλεις κάτι άλλο στείλε PM ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Μαρ 2006 00:25

De Javu....

Ακόμα κάποιο επιχειρημά...

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

tin simvouli sas

Δημοσίευση από shadow » 11 Μαρ 2006 12:22

assesor πριν αποφασίσεις να βαλεις linux για να μην καταλήξεις και εσύ να λες ότι το linux suck επειδή κατα το setup, σου εξαφάνισε τα windows, επειδή δεν βρίσκει όλες τις συσκευές σου κτλ θα πρέπει πριν να δεις κάποια βασικά πράγματα...
Εάν πρόκειτα να στήσεις ένα dual boot σύστημα , οπώσδήποτε θα πρέπει να δεις πως στήνεται ενα dual boot σύστημα... I mean ότι θα πρέπει να δεις τι σημαίνει partitioning and boot loader πριν ξεκινήσεις να εγκαθιστάς δεύτερο λειτουργικό σύστημα. Εαν είσαι ήδη εξοικειωμένος με αυτούς τους όρους τότε οκ. Διαφορετικά θα καταλήξεις και εσύ (όπως πολλοί άλλοι να λένε ότι ή το linux or windows sucks ενώ το πρόβλημα είναι αλλού...)
Τώρα ποια διανομή να βάλεις..
Οταν είχα προτοεγκαταστήσει linux ειχα δοκιμάσει αρκετές διανομές , επειδή εκανα εγώ %&* και τα έριχνα στη distro που χρησιμοποιούσα και είχα την εντύπωση ότι εάν βάλω κάποια άλλη distro τα προβλήματα θα λύθουν. Δεν μιλάω για εξεζητημένα πράγματα όπου εκεί θα έπαιζε ρόλο η διανομή (αν και εκει εν μέρει πιστεύω ότι ισχύει) αλλά για απλά πραγματάκια οπου με το σωστό σετάρισμα παίζουν σε όλες τις διανομές...
Μέχρι όμως να καταλήξει το σύστημα σου να είναι ετσι όπως το θες και να κάνει όλα οσα θες θα φας αρκετές ώρες.

Οποια διανομή και να βάλεις για μένα είναι το ιδιο. Εξαρτάται πάντα για ποιο λόγο θες να βάλεις linux. Θες απλώς να βαλεις για να σηκώνεις ενα ωραίο γραφικό περιβάλλον και απλώς να αντικαταστήσεις τα windows , then καλες επιλογές είναι το suse , ίσως και το fedora (δεν μιλώ για άλλες distro γιατι δεν τις εχω δοκιμάσει, οκ εγώ χρησιμοποιώ και slackware αλλά για πρωτη επαφή με το linux δεν το συνιστώ).
Βεβαια για μένα είναι εντελώς λάθος η άποψη, βαζω linux επειδή έχω ακούσει ότι ειναι πολύ καλό και πολύ σταθερό και γενικά γα^%^%&^ και θέλω να πετάξω τα windows επειδή στηρίζονται στα $$ και πρεπει να πληρώσω ενα σωρό λεφτά για να έχω windows. Μεταξύ μας , τωρα η πλειοψηφία δεν εχει σκάσει φραγκο για να έχει windows (δεν βγαζω τον ευατό μου απ' έξω).. Εαν μιλήσουμε όμως για νόμιμους κατόχους τότε η όλη ιστορία όντος είναι αποκαρδιωτική (δεν θα αναφέρω παραδείγματα γιατί το post θα ξεχειλώσει...) Το σωστό είναι ότι βάζω ένα δεύτερο λειτουργικό (όποιο και να είναι αυτό ) γιατί θελω να δω πως παίζει, θελω να πειραματιστώ με κάτι άλλο etc... Και εάν μου κάνει για τον λόγο τον οποίο χρησιμοποιώ τον υπολογιστή τότε το κρατάω και δεν χρειάζεται να έχω και windows. Και ειδικά για το linux, επειδή αρκετές φορές μου έχει αλλάξει την πα&^*& μέχρι να παίξει κάτι όπως θέλω εγώ (οκ δεν θεωρώ τον ευατό μου μέσο χρήστη , οποτε ίσως κάποιος άλλος να μην εχει τα ιδια προβλήματα και όλα να παίζουν οκ χωρίς κόπο και ξενύχτια) , ο λόγος για τον οποίο δεν το εχω αλλάξει είναι λόγω της φιλοσοφίας στην οποία στηρίζεται :D

Παντως επειδή και εγώ εχω πεσει αρκετές φορές στη παγίδα να προσπαθώ να υπερασπιστώ ένα λειτουργικό σύστημα ή μια γλώσσα προγραμματισμού σε σχέση με κάτι άλλο είναι ότι χειρότερο. Εχω δει αρκετά debates linux vs windows, php vs asp , etc και εχω καταλήξει ότι δεν οδηγούν πουθενά.. Θες να αναδείξεις το εργαλειο που χρησιμοποιείς , εάν δεν έχεις επιχειρήματα να το στηρίξεις από μόνο του και όχι σε αντιδιαστολή με κάτι άλλο τότε απλώς καταντάς γραφικός και μιλάς μόνο για να μιλάς ... Και εντέλει δείχνεις οτι αυτό το οποίο χρησιμοποιείς είναι αχρηστο γιατι ο συνομιλιτής σου δεν πρόκειται να καταλάβει ποια είναι τα πλεονεκτήματα του. Και αυτο ισχύει σε οποιαδήποτε συζήτηση κάνουμε όχι μόνο στα τεχνολογικά πράγματα

edit: η πλειοψηφία όσων χρησιμοποιούν linux εχουν καταχωνιασμένο καπου ενα δεύτερο δίσκο ή ένα partition με windows (so do I)
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες