tin simvouli sas

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

assessor

tin simvouli sas

Δημοσίευση από assessor » 12 Μαρ 2006 18:32

telika pira tin SuSe kai to sxetiko periodiko-vivlio poy kikloforise apo to RAM
kai exo stro8ei sto diabasma.
euxaristo gia tis apantiseis k 8a epanel8o meta tin egkatastasi

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Μαρ 2006 00:49

De Javu...
Εχω την εντύπωση πως είναι "deja vu", αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Μαρ 2006 01:01

One way or another, ακριβώς το ίδιο σκηνικό έχει ξαναγίνει :P

Άβαταρ μέλους
metalized

tin simvouli sas

Δημοσίευση από metalized » 27 Μάιος 2006 20:49

Cha0s έγραψε:Το περίμενα ότι θα με καταλάβεις λάθος.

Υποστήριξη εννοούσα, καλό να υποστηρίζουμε κάτι αλλά να γίνεται με επιχειρήματα.

Δεν μίλησα για υποστήριξη από τις εταιρίες που φτιάχνουν τα λειτουργικά.

Και επειδή η άποψη μου διχάζει.

Χρησιμοποιώ Windows και για Workstation και για Server.
Χρησιμοποιώ Linux και για Server και για Router και για Firewall.

Υποστηρίζω και τα 2 το καθένα για ξεχωριστούς λόγους.

Δεν δέχομαι όμως το 'Τα Windows είναι χάλια. Τα linux μαμάνε' όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα.

Το επιχήρημα του ανοιχτού κώδικα και του ελεύθερου λογισμικού το βλέπω καθαρά σαν ιδεολογία και όχι σαν fact που καθιστά κάτι καλύτερο από το άλλο.

Το θέμα τις σταθερότητας είναι λεπτό εν τέλη...

Είναι γεγονός ότι στα προγράμματα ανοιχτού κώδικα τα προβλήματα είναι πολύ περισσότερα απότι στα προγράμματα κλειστού κώδικα.

Και αυτό είναι και απόλυτα λογικό και έχει αναλυθεί παλαιότερα.

So how do we work this out?
Απλά είμαστε Openminded.
Και τα 2 χρειάζονται. Και τα 2 έχουν προβλήματα. Και τα 2 έχουν υπέρ και τα 2 έχουν κατά.

Αυτή είναι η άποψη μου και δεν πετάω καρφιά.
Ας πούμε ότι εμένα Windows δε μου χρειάζονται, και ούτε βρίσκω λόγο για κάποιον να χρειάζεται να δώσει τόσα φράγκα για να μπορέσει να σερφάρει στο Ινετ ή να κάνει χρήση κάποιας office σουίτας. Αν σου χρειάζονται Windows για κάποιον πολύ συγλαλριμένο λόγο, ΟΚ. Αλλά γενικά για end users (με μοναδική ίσως εξαίρεση μερικά παιχνίδια, γεγονός το οποίο αλλάζει ραγδαία) το Linux είναι περισσότερο από αρκετό. Θα αναφέρω μόνο το εξής: Στην εταιρία μου, η οποία είναι πολυεθνική, τα Παράθυρα είναι το λειτουργικό που "πρέπει" να χρησιμοποιούμε. Εγώ από την αρχή έχω dual boot, αλλά χρησιμοποιώ μόνο linux. Ένας συνάδελφος μόλις είδε το Amarok, μόνο που δεν άρχισε να κλαίει - τόσο πολύ εντυπωσιάστηκε. Αποφάσισε να αλλάξει το Winamp και να βάλει έναν καλύτερο media player. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξε ότι το J Rivera Media Player είναι το καλύτερο που υπάρχει. Αλλά πρέπει να δώσει 40$. Το ίδιο ισχύει και για video players, CD-DVD burning λογισμικό κλπ...

Πέρα από την ιδεολογία του ανοιχτού λογισμικού, τίθεται και θέμα πρακτικότητας.

Θα είμαι ειλικρινής και θα αναφέρω ότι πρέπει να ελχω τα email moy από OWA αφού χρησιμοποιούμε exchange, αλλά είμαι διατεθιμένος να κάνω αυτόν το συμβιβασμό, αφού τίποτε άλλο δε λείπει από το Linux Workstation μου, σπίτι και δστη δουλειά!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Μάιος 2006 14:38

Οκ.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 182#206182

Αυτό το επιχείρημα σε καλύπτει;

Κάποιοι δεν είναι απλά end users.
Είναι production users.

Δεν μπορούν όσο και να θέλουν να γυρίσουν αποκλειστικά σε Linux.

Αν δεν είναι κατανοητό αυτό τότε δεν είμαστε openminded όπως είπα παραπάνω.

Απλά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
metalized

tin simvouli sas

Δημοσίευση από metalized » 28 Μάιος 2006 15:10

Φίλε ChaOs:
Με 40$ αγοράζεις το crossover office
http://www.codeweavers.com/
Αυτό θα λύσει προβλήματα για το 80% των production users, όπως λες.

Συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι.
Αν δεν ήμουν ανοιχτόμυαλος, ακόμα θα χρησιμοποιούσα Windows, MS Office κλπ... ;)

Είμαι σίγουρος οτι ξέρεις - μάλλον καλύτερα από εμένα - ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες κάνουν προσπάθειες προσέλκυσης της Linux κοινότητας.
Η Adobe είναι μία από αυτές..

Πρέπει εδώ ν' αναφέρω, ότι δεν ασχολούμαι τόσο πολύ με design, οπότε μπορεί να μην καταλαβαίνω ένα σημαντικό κομμάτι του προβλήματος, πράγμα το οποίο είναι μάλλον γεγονός. Αλλά αν το πάρεις συνολικά, νομίζω ότι το GNU/Linux δεν έχει πολλά να ζηλέψει από τα Windows.

Ε, τώρα αν κάποιοι ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουν στα παράθυρα, ας είναι. Δεν είπα ότι σώνει και καλά πρέπει όλοι να χρησιμοποιήσουν Linux. Υποθέτω ότι κάποιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν τα Παράθυρα της Μικρομαλακής (MicroSoft).

Άλλωστε αναφέρω: "Αν σου χρειάζονται Windows για κάποιον πολύ συγλαλριμένο λόγο, ΟΚ."
συγλαλριμένο=συγκεκριμένο :whistle:

Οπότε δεν είμαι εντελώς κλειστόμυαλος.
Εκτός αυτού, ακούω metal, πόσο κλειστόμυαλος μπορώ να είμαι; :o (αστειεύομαι, ξέρω οτι οι μεταλλάδες στην πλειοψηφλια τους είνα αρκετά κλειστόμυαλοι) :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Μάιος 2006 15:33

Καλά όλα αυτά αλλά η μετάβαση δεν είναι εύκολο πράγμα όταν τα deadlines πλησιάζουν, όταν τα Projects είναι μία στίβα και περιμένουν κλπ κλπ

Πόσο μάλλον για έναν της δουλειάς που είναι 20 χρόνια πχ.

Δεν πα να τον πληρώνεις δεν παίζει να αλλάξει.

Προσωπικά χρησιμοποιώ linux για την δουλειά μου.
Όλη μου η δουλειά είναι το linux.

Όσες φορές όμως προσπάθησα να δουλέψω Linux Desktop δεν μπορούσα να προσαρμοστώ και να δουλέψω στην ουσία.

Και δεν λέω για web design και γραφικά, που χρειάζομαι προγράμματα που δεν υπάρχουν ported στο linux.
Μιλάω για τα απλά που κάνω καθημερινά (web browsing, emails, php development, κλπ).

Θα μου πεις είναι θέμα συνήθειας και πράγματι έχεις δίκιο.
Αλλά δυστυχώς όταν η ενασχόληση με τους υπολογιστές δεν είναι μόνο για διασκέδαση είναι δύσκολη η μετάβαση, γιατί η προσαρμογή θέλει χρόνο, και ο χρόνος είναι το πιο άτιμο πράγμα στον κόσμο :P

Άβαταρ μέλους
metalized

tin simvouli sas

Δημοσίευση από metalized » 29 Μάιος 2006 12:25

Cha0s έγραψε:Καλά όλα αυτά αλλά η μετάβαση δεν είναι εύκολο πράγμα όταν τα deadlines πλησιάζουν, όταν τα Projects είναι μία στίβα και περιμένουν κλπ κλπ

Πόσο μάλλον για έναν της δουλειάς που είναι 20 χρόνια πχ.

Δεν πα να τον πληρώνεις δεν παίζει να αλλάξει.

Προσωπικά χρησιμοποιώ linux για την δουλειά μου.
Όλη μου η δουλειά είναι το linux.

Όσες φορές όμως προσπάθησα να δουλέψω Linux Desktop δεν μπορούσα να προσαρμοστώ και να δουλέψω στην ουσία.

Και δεν λέω για web design και γραφικά, που χρειάζομαι προγράμματα που δεν υπάρχουν ported στο linux.
Μιλάω για τα απλά που κάνω καθημερινά (web browsing, emails, php development, κλπ).

Θα μου πεις είναι θέμα συνήθειας και πράγματι έχεις δίκιο.
Αλλά δυστυχώς όταν η ενασχόληση με τους υπολογιστές δεν είναι μόνο για διασκέδαση είναι δύσκολη η μετάβαση, γιατί η προσαρμογή θέλει χρόνο, και ο χρόνος είναι το πιο άτιμο πράγμα στον κόσμο :P
σε αυτό συμφωνούμε. Στο κάτω, κάτω αν κάποιος γουστάρει πιο πολύ Γουίντοουζ, και δουλέυει τόσο πολύ με αυτά που πια δεν μπορεί να τα αποχωρησθεί, μάλλον δε θα έπρεπε. Είναι θέμα συνήθειας, γούστου, ΧΡΟΝΟΥ κλπ...

Πάντως, χαιρετώ το γεγονός, ότι τουλάχιστον εσυ ξέρεις γιατί δεν κάνεις τη μετάβαση.
Παρ' όλ' αυτά, αναρωτιέμαι τι θα γινόταν, αν το 80% των υπολογιστών εν πωλήση, ερχόταν με προεγκατεστημένο Λινουχ και 100Ευρώ φθηνότερα.

Ας είναι! Νομίζω ότι έχεις δίκιο από την πλευρά σου, αλλά και εγώ από την πλευρά μου. Καταλαβαίνω τι εννοείς και το αφήνω εκεί. ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μάιος 2006 12:34

metalized έγραψε:Παρ' όλ' αυτά, αναρωτιέμαι τι θα γινόταν, αν το 80% των υπολογιστών εν πωλήση, ερχόταν με προεγκατεστημένο Λινουχ και 100Ευρώ φθηνότερα.
Εκεί είναι το κλειδί να ξυπνήσει ο μέσος χρήστης.

Δυστυχώς τα οικονομικά συμφαίροντα είναι πιο ισχυρά :hammer:

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Darien » 29 Μάιος 2006 12:55

Μην το λέτε...
δεν είναι όλοι ικανοί να χειριστούν ένα *NIX...
Εκεί είναι που εκδικείται ο Bill.. ;)
The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μάιος 2006 13:01

Λάθος.

Τα linux desktop enviroments έχουν εξελιχθεί τόσο που είναι απλά για τον οποιοδήποτε χρήστη.

Απλά επειδή έχει γίνει η πλήση εγκεφάλου και παντού ακούς και βλέπεις Windows & Office ο μέσος χρήστης νομίζει ότι PC = Windows :hammer:

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Darien » 29 Μάιος 2006 18:29

Ποιο βρε είναι για τον οποιοδήποτε χρήστη; :P
Εδώ μια απλή εγκατάσταση πακέτου, είναι pain in the ass για τους περισσότερους..
The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μάιος 2006 19:00

Σκέψου το αλλιώς.

Υπάρχει το κλασσικό αμάξι με το τιμόνι στα αριστερα, 4 ρόδες κλπ.

Σκέψου να έβγαινε ένα άλλο αμάξι, το οποίο κάνει τις ίδιες λειτουργίες με το κλασσικό αμάξι που ξέρουμε, αλλά το τιμόνι βρίσκεται στο πίσω κάθισμα, οι ρόδες στην οροφή και τα φρένα στο καπό.

Για μένα και για σένα που οδηγάμε χρόνια το κλασσικό αμάξι θα πούμε είναι pain in the ass να οδηγήσεις αυτό το πράγμα.

Αν το υπουργείο όμως έλεγε ότι από εδώ και πέρα όλα τα διπλώματα θα δίνονται για αυτό το αμάξι (το περίεργο για εμάς) τότε οι νέοι οδηγοί θα μαθαίνανε σε αυτό και θα το θεωρούσαν κοινό για τον οποιοδήποτε χρήστη.

Θέλω να καταλήξω πως επειδή έχουν μάθει όλοι σε μία λογική χρήσης και λειτουργίας το διαφορετικό ξενίζει και φαίνεται δύσκολο.

Την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα ένα λειτουργικό άλλο (Mikrotik) που είναι βασισμένο στο linux μάλιστα αλλά με τελείως διαφορετικό shell & UI δεν καταλάβαινα τίποτα και ήταν pain in the ass να ρυθμίσω μία κάρτα....

Τώρα μου φαίνεται το πιο γελοίο πράγμα στον κόσμο αυτό το λειτουργικό.

Κατάλαβες λοιπόν γιατί είναι για τον οποιοδήποτε χρήστη;
;)
O 'όποιοσδήποτε' χρήστης απλά μαθαίνει σε κάποια λογική.

Προσωπικά βλέπω πως όλοι έχουν μάθει στην λογική των windows γιατί είναι τεράστια τα οικονομικά συμφέροντα γιαυτό και προωθείται μόνο αυτό.

(Το τσάμπα πονάει τους μεγάλους πως να το κάνουμε :kaloe: )

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Darien » 29 Μάιος 2006 19:11

Ναι βρε αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την υπομονή και την διάθεση να κάτσουν να μάθουν ένα λειτουργικό απ'την αρχή...
απλά αρκούνται στο να μπορούν να ακούνε τα τραγουδάκια τους, να βλέπουν της ταινιούλες τους και να λιώνουν στο IRC και στο Counter-Strike.

After all, you can't teach an old dog new tricks που λέγαν και οι παλιοί (αλλάζει νοοτροπία ο έλληνας; )

Πιστεύεις στ'αλήθεια ότι οι άνθρωποι θα μπορέσουν να αλλάξουν τόσο εύκολα; Εγώ είμαι πιο απαισιόδοξος..

Γι'αυτό, όποιος δεν θέλει να πληρώνει εξτρα λεφτά για λειτουργικό (και πολύ καλά κάνει), απλά παραγγέλνει τον υπολογιστή χωρίς λειτουργικό.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

tin simvouli sas

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μάιος 2006 19:15

Δεν κατάλαβες που αποδίδω το πρόβλημα και πάλι.

Το πρόβλημα δεν είναι σε αυτούς που βαριούνται, δεν μπορούν, δεν έχουν χρόνο, δεν θέλουν να αλλάξουν τα windows.

Το πρόβλημα είναι στον νέο χρήστη που η πρώτη του επαφή είναι μόνο τα windows και δεν έχει ιδέα ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από αυτό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες