Κριτικές Φωτογραφιών.

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από tolis_montana » 30 Ιούλ 2006 15:01

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από af » 30 Ιούλ 2006 15:47

Βρε την χελωνίτσα...φάτσα...ωραία foto θέλει λίγο sharpness kai φωτεινότητα...εκτός και αν κριτικάρουμε την φωτο as shot :D
Πάντως δεν βλέπω & πολλές κριτικές πέρα απο την πρόσθεση φωτο...το ξεχνάτε; :)

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από tolis_montana » 30 Ιούλ 2006 16:50

sharpness πριν πάει για εκτύπωση
oσο για την χελώνα κόντεψε να με χωρίσει η κοπέλα μου όταν σταμάτησα και έκπληκτη με κοίταζε να βάζω την χελώνα στο πορτ μπαγκάζ :P αυτήν την στιγμή το χελωνάκι κατοικεί στην αυλή μου που να το αφήσω το κακόμοιρο να το πατήσει κανένα αμάξι τόσοι τρελλοί κυκλοφοράνε :kaloe:

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από af » 30 Ιούλ 2006 17:04

Kαλά έκανες και την πήρες αφού είχε βγει στο δρόμο...τώρα στην αυλή με δροσιά, πράσινο & νεράκι θα είναι σαφώς καλύτερα ;-)

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από tolis_montana » 30 Ιούλ 2006 18:29

Μόλις κατάλαβα οτι οι φωτογραφίες είναι στα 1600 iso LOL! το κατάλαβα μετά το sharp όταν η κατάσταση έγινε απελπιστική την είδα και τρόμαξα , μετά απο neat image και μπόλικο stamp tool και άλλα πολλά νομίζω οτι την έστρωσα αρκετά
Εικόνα

υ.π παρόλαυτα ακόμα και σε 1600 με τρίποδο + Macro mode στα 200+mm χωρείς sharpening , usm οι φωτογραφίες ήταν κανονικες ακόμα και με 1400 iso παραπανισια δε ξέρω τι να πώ με συγκινησε η παλιοNikon μου θα βάλω τα κλάματα.. :D

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από af » 30 Ιούλ 2006 21:05

Είδες σαφώς καλύτερη ;-)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιούλ 2006 18:12

Πολύ ωραία φωτογραφία... φαντάσου να είχες Canon! :P :kaloe:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από af » 01 Αύγ 2006 02:20

hahaha swstos o cordis :kaloe: :P

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Αύγ 2006 02:45

και αυτή με βηματισμό ένα δύο ενδυό :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
luise
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από luise » 17 Σεπ 2006 22:51

Leonithas έγραψε:
veriotis έγραψε:Δεν θεωρό ότι είμαι έμπυρος να κρίνω φωτογραφίες γι’ αυτό θα συμμετέχω σε αυτήν την συζήτηση με μια φωτογραφία
Από την άλλη όμως μπορώ να σχολιάσω την φωτογραφία σου @ Pixelatorios ,δεν μου λέει τίποτα σαν φωτογραφία και δεν μου δείχνει κάτι που θα το κοίταζα και δεύτερη φορά άσε που είναι και κακογραμμένη

Εικόνα
Το χιόνι μπλεδίζει και αυτό πιθανόν να οφείλεται στο φωτόμετρο το οποίο δεν τα καταφέρνει σε θέματα όπως το χιόνι. Συνήθως το υποεκθέτει κατά 2 σκάλες, οπότε στην περίπτωση αυτή, εάν θέλεις το χιόνι να εμφανιστεί άσπρο, κάνεις την ανάλογη αντιστάθμιση έκθεσης.
Το χιόνι δεν μπλεδίζει εξαιτείας της φωτομέτρησης, αλλά εξαιτείας του white balance. Η υποέκθεση που δείνουν τα φωτόμετρα μέσου όρου όταν φωτομετρούν λευκά αντικείμενα, προκαλούν το γκριζάρισμά τους (μέσο γκρι). Το πρόβλημα αυτό πράγματι διορθώνεται με υπερέκθεση κατά 2 stop περίπου. Όμως στη συγκεκριμένη λήψη, στην οποία έχουμε απόλυτο άσπρο (τα φωτισμένα σημεία στα σύννεφα και στο χιόνι στο κέντρο της φωτογραφίας) και σκιασμένο μεγάλο τμήμα χιονιού, η υπερέκθεση θα δράσει εντελώς καταστροφικά και θα πάρουμε μια εικόνα με ένα μεγάλο "τρύπιο" λευκό στο κέντρο της. Κατά τη γνώμη μου το μόνο που θέλει η παραπάνω φωτογραφία είναι καλύτερο white balance και διαφορετικό καδράρισμα (όπως επισημαίνει και κάποιο άλλο μέλος), που να συμβαδίζει με τους κανόνες των τρίτων. Αν θέλουμε να την αναδείξουμε περισσότερο, πρέπει να δουλέψουμε στο photoshop επιλεκτικά στο σκιασμένο χιόνι και να το "σηκώσουμε" κατά ένα stop περίπου, όχι παραπάνω, για να μην χάσουμε το δραματικό ύφος που προσδίδει ο κόντρα φωτισμός.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από veriotis » 21 Σεπ 2006 21:49

Ενδιαφέρον όλα αυτά και ευχαριστώ για τα σχόλια .
Θα ήθελα να αναλύσεις λίγο παραπάνω αν γίνετε το σωστό καδράρισμα
luise έγραψε:και διαφορετικό καδράρισμα (όπως επισημαίνει και κάποιο άλλο μέλος), που να συμβαδίζει με τους κανόνες των τρίτων.

Άβαταρ μέλους
luise
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από luise » 24 Σεπ 2006 13:15

Στη φωτογραφία αποφεύγουμε να κεντράρουμε το θέμα μας, γιατί οι φωτογραφίες μας δείχνουν αφύσικες και αδιάφορες (μη με ρωτήσετε γιατί, αυτά τα γνωρίζουν οι ψυχολόγοι). Αντίθετα, προτιμούμε να τοποθετούμε το θέμα μας και ειδικά τον ορίζοντα, στο 1/3 του κάδρου. Δεν έχει σημασία αν θα είναι το 1/3 στο πάνω, κάτω, το δεξί ή το αριστερό τμήμα της εικόνας. Αυτό εξαρτάται από το τι θέλουμε να αναδείξουμε. Η παραπάνω φωτο επιδέχεται πολλά διαφορετικά καδραρίσματα, μιας και υπάρχουν πολλά να δούμε τόσο στον ουρανό, όσο και στο χιόνι. Φυσικά σε όλους τους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Όταν για παράδειγμα δουλεύουμε με κάδρο μέσα στο κάδρο καλό είναι να το κεντράρουμε για να μην αποπροσανατολίζουμε το βλέμα με περιτούς ορίζοντες. Επίσης σημαντικός είναι και ο προσανατολισμός. Κατά κανόνα το μοντέλο που κοιτά προς τα δεξιά, φεύγει, το μοντέλο που κοιτά προς τα αριστερά, έρχεται (φεύγει ποτέ ο Λουκυ Λουκ στο τέλος της ιστορίας προς τα αριστερά; ) Κάντε flip τις παρακάτω εικόνες, και θα έχεται εντελώς διαφορετική αίσθηση.
Συνημμένα
snow.jpg

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Κριτικές Φωτογραφιών.

Δημοσίευση από joia » 30 Νοέμ 2006 18:13

Νεπάλ
Συνημμένα
DSC00141.jpg
nepal

Άβαταρ μέλους