Ελληνικο text στο cinema 4d

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
sofosal

Δημοσίευση από sofosal » 08 Μαρ 2006 11:27

Γεια σε όλους,

Όταν έγραφα Ελληνικά στο c4d (παλιά) ορισμενες γραμματοσειρες έβγαιναν κανονικά. Τωρα ξαφνικά αντι για γράμματα (με τις ιδιες γραμματοσειρες παντα) βγαινουν κατι αθλια τετραγωνακια!!
Γιατι μου συμβαινει αυτό??
Μονο οταν χρησιμοποιώ την γραμματοσειρά sympols βγαινουν Ελληνικα.
Ετσι αναγκάζομαι να τα γράφω στο photoshop και μετα να τα βγαζω σε .ai
και να τα κανω merge στο cinema!
Ξερει κανεις τι ακριβως συμβαινει με το θεμα??
Ο κος veriotis σιγουρα κατι θα γνωριζει!!
αναμένομεν!! :oops:

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 08 Μαρ 2006 17:03

Τώρα που το είπες, δοκίμασα κι εγώ να βάλω ελληνικά στο cinema και δεν τα παίρνει. Όχι πως σκόπευα να τα χρησιμοποιήσω ποτέ. Αλλά εμένα δεν παίρνει ούτε τα Symbol, οπότε μπορεί να τρώει άλλο κόλλημα. Μετά από μικρή έρευνα που έκανα δεν βρήκα τίποτα (κι ούτε πιστεύω ότι είναι θέμα προγράμματος), αλλά δοκίμασε στα fonts εκεί που λέει scrpit να επιλέξεις greek.

Edit: Στα symbol μου βγάζει ελληνικά όταν δεν το έχω γυρισμένο στα ελληνικά, δηλαδή όταν γράφω greeklish. Αυτό εννοούσες κι εσύ; Αν ναι τότε ίσως γενικά να μη μπορείς να βάλεις άλλες γλώσσες στο πρόγραμμα. Μήπως είχες κάποια άλλη έκδοση του cinema όταν έγραφες ελληνικά;
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 08 Μαρ 2006 19:08

Κανένα πρόβλημα με αρκετές γραμματοσειρές στην έκδοση 9.012 όχι όμως με την 9.506 που όλα τα βγάζει κουτάκια ,θα κάνω μια γύρα μήπως και βρω τίποτα σχετικό στο διαδίκτυο

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 08 Μαρ 2006 20:22

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι πιστεύω θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις
προς το παρών μόνο με την symbol :hammer: :hammer:

sofosal

Δημοσίευση από sofosal » 09 Μαρ 2006 09:03

veriotis έγραψε:Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι πιστεύω θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις
προς το παρών μόνο με την symbol :hammer: :hammer:
Ευχαριστώ!!!!
Μήπως εκει πέρα κάποιος που έχει γνώσεις προγραμματιστού, μπορούσε να μας πει αν και πως θα μπορούσα να "πάρω" το σχετικό αρχείο από την έκδοση 9.012 και να την "χώσω" στο 9.905???? Αν γίνεται λέω !
Οι Ελληνικές γραμματοσειρές είναι απαραίτητες αν θες να δημιουργήσεις κάτι σχετικό με μια"Ελένη" που μολις παντρεύτηκε και δεν θες σώνει και καλά να την λες Helen!!
Ετσι δεν είναι φίλε Simon The Sorcerer ?

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 09 Μαρ 2006 10:11

Γιατί δεν κάνεις αυτό που λέει ο simon ,γράψε στο τεχτ Elenh και για γραμματοσειρά την sympol θα σου δόση το Ελενη

sofosal

Δημοσίευση από sofosal » 09 Μαρ 2006 11:48

veriotis έγραψε:Γιατί δεν κάνεις αυτό που λέει ο simon ,γράψε στο τεχτ Elenh και για γραμματοσειρά την sympol θα σου δόση το Ελενη
Αυτη η γραμματοσειρα ειναι μονο μια. δεν εχεις επιλογες. ασε που ποτε δεν ξερεις ποιο γραμμα να πατησεις και ποιο θα σου βγει. δεν με ενδοιαφερει μονο το "Ελενη", αυτο ειναι ενα παραδειγμα μονο.

Χαρη σε ενα tut (δικοσου) για ο πως κανεις export απο το photoshop τα pathes σε illustration .ai file), παιρνω οποιο κειμενο θελω στο photoshop, οποια γραμματοσειρα,το σημαδευω, το κανω path , export, σε .ai, το κανω merge στο cinema,
όλα τα splines που μου "φερνει" τα κανω conect, ετσι εχω το κειμενο που θελω σε "text"spline ας πουμε . καλα ειναι αλλα θα μπορουσε καλυτερα!
Παρεπιπτοντως εκεινο το 'Μεταμορφωση" (xpresso) που εστησες ειναι φοβερο !! Με μερικες αλαγες-τροποποιήσεις κανεις πολυ ωραια πραματα!
γιατι απο xpresso,(εγω) μαυρα μεσανυχτα!!

Νάσε ΚΑΛΑ!

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 09 Μάιος 2006 17:39

Με την έκδοση 9.6 του Cinema 4d λύθηκε το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές...

sofosal

Δημοσίευση από sofosal » 10 Μάιος 2006 11:33

Καλο ακουγεται το 9.6 ,αλλα μεχρι να κατεβει το update θα ασπρισουν τα μαλλια μου!!
χθες κατέβαινε ολη μερα μεχρι που μπλοκαρε και καποια στιγμη εφτασε λεει στα 250 MB, ενω το update ειναι 92MB. Σήμερα κατεβάζει με 3 kb !! περιπου , και όπως καταλαβαινεις , ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ!!
:oops:
Τι μπορω να κάνω??
ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 11 Μάιος 2006 22:21

Σε μένα κατέβηκε και εγκαταστάθηκε κανονικά. Ίσως να είχε πρόβλημα ο server εκείνη την ώρα... Δοκίμασε με τη βοήθεια κάποιου download accelerator όπως το Getright.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

sofosal

Δημοσίευση από sofosal » 12 Μάιος 2006 09:20

:D
Τέλος καλό ,Ολα καλά!! Μου το κατέβασε ένας φίλος και είναι ο.κ.
Οι γραμματοσειρές δουλεύουν κανονικά. Αλλες "δραματικές" αλλαγές δεν πρόσεξα προς το παρόν.
Το Mograph (to neo modul) δεν είναι μέσα. κατέβασε κανένας το demo?

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες