Πρόβλημα με μενού απο το Dreamweaver και Windows XP SP2

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
smerliao

Δημοσίευση από smerliao » 08 Μαρ 2006 16:20

Καλησπέρα. Πρώτη φορα γράφω στο φόρουμ, και θα χρειαστω τη βοηθεια σας.
Το πρόβλημα είναι ότι στη σελίδα που δημιούργησα στο Dreamweaver χρησιμοποιησα το μενού που σου φτιάχνει το πρόγραμμα. όταν όμως το κάνω preview και επειδή έχω Windows XP SP2 (από ότι μου είπαν) μου βγαίνει το μήνυμα από το information bar οτι ο ΙΕ μπλοκάρει την λειτουργία των μενού. Έχω δει όμως ότι σε άλλα site δεν συμβαίνει αυτό.
Τι κάνω λάθος?

και ένα δεύτερο ερώτημα:
το μενού βγαίνει από λεξεις σε κελιά πίνακα (δηλαδή έχω εναν οριζοντιο πίνακα μιας γραμμής και 6 στηλών , όπου το περιεχόμενο κάθε κελιού είναι μενού με mouse over). μπορώ να κάνω όλο το κελί να λειτουργεί σαν μενού και όχι μόνο το περιεχόμενο?

σημειώστε ότι δεν ξέρω να γράφω javascript αλλά καταλαβαίνω κάποια πράγματα σε γραμμένο κώδικα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 09 Μαρ 2006 07:09

Νομίζω ότι τα SP2 μπλοκάρουν τα popup παράθυρα, όχι τα popup μενού.

Για να λειτουργεί όλο το table-cell σαν link θα πρέπει να περιέχει ένα link που να καλύπτει όλο το εμβαδόν του. Αυτό για να γίνει χρειάζεται CSS, όχι JavaScript.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 09 Μαρ 2006 16:37

Δοκίμασε αλλάζοντας τις ρυθμίσεις στον ΙΕ. Δηλαδή απλά να επιτρέψεις την εκτέλεση ενεργού περιεχομένου στον υπολογιστή σου.

Εργαλεία-->Επιλογές Internet-->Για Προχωρημένους-->και κλικ στο Να επιτρέπετε η εκτέλεση ενεργού περιεχομένου στον υπολογιστή μου.
Συνημμένα
Snap1.jpg

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης