Tα τραγούδια της Eurovision

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2006 23:16

καλά, έχω μείνει με ανοικτό το στόμα...

σε αυτήν την εκτέλεση θα το πει η τουρκάλα το τραγούδι;

Αν και πάλι καλά που θα είναι και η Τουρκία για να ακούσουμε κάποιο τραγούδι στα ελληνικά!! :P :P

γιατί ούτε η παρουσιάστρια εξ Αμερικής δεν ξέρει καλά τα ελλήνικος
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Μαρ 2006 03:50

cordis έγραψε:γιατί ούτε η παρουσιάστρια εξ Αμερικής δεν ξέρει καλά τα ελλήνικος
Δεν θέλω τέτοια για το Μαράκι! ;-)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 15 Μαρ 2006 07:00

hehe Swstos o Cordis pantos ;-)

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 15 Μαρ 2006 12:13

pedia ayth brosta sthn af den ftourai mia..... :P:P:P
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Μαρ 2006 19:37

cdhyper, συμφωνώ (σχεδόν) απόλυτα μαζί σου! 8)

αν και εκείνο το:
cdhyper έγραψε:...εισαγώμενη...
με ενόχλησε

Για να πω την αλήθεια το τελευταίο τραγούδι που στείλαμε (Ελλάδα + Κύπρος) και μου άρεσε ήταν η μπαλάντα της Λίζας, το Stronger every minute του 2004 :wink:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ftourini
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ftourini » 15 Μαρ 2006 23:48

Ωραίαα.. Και τώρα που θα στείλουμε το "Εverything" θα γίνουμε λιγότερο ρομπα..
Στην καλυτερη περίπτωση θα αποκομίσουμε σχολια του στυλ "αδιάφορο τραγουδάκι αλλα τουλάχιστον αξιοπρεπές"...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Μαρ 2006 02:23

EneMe έγραψε:
cordis έγραψε:γιατί ούτε η παρουσιάστρια εξ Αμερικής δεν ξέρει καλά τα ελλήνικος
Δεν θέλω τέτοια για το Μαράκι! ;-)
Όμως σόρρυ κιόλας αλλά το Μαράκι αντιπροσωπεύει αυτό ακριβώς που δείχνει η φωτογραφία. Τίποτα άλλο...

Προσωπικά συμφωνώ με τον cdhyper. Η eurovision δεν είναι υποτίθετε ένας διαγωνισμός που μαζεύονται μερικοί άνθρωποι που λένε αυτό που θεωρούν ότι αντιπροσωπεύει την πατρίδα τους; Π.χ η Τουρκία είναι η Τουρκία. Ενω η Ελλάδα είναι .... η ποια;;; Που είναι η ελληνική ταυτότητα της Ελλάδας;; Ο cdhyper ενέφερε την πιο σωστή λέξη: ταυτότητα. Τι το ελληνικό έχει το everything?

Και φυσικά εντελώς τυχαία το τραγούδι που θα πάει στην eurovision είναι αυτής που θα μας αντιπροσωπεύσει κιολας. ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!! :whistle:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 16 Μαρ 2006 10:30

Εγώ για να πω την μαύρη μου αλήθεια, άκουσα τα πρώτα δύο και μετά κοιμήθηκα κανονικά... :P

Πάντως, κακώς δίνουμε τόση αξία σε αυτήν την διοργάνωση... Χθες άκουσα στις ειδήσεις οτι σφάχτηκαν Σερβάκιδες και Μαυροβουνιάκιδες ( :P ) γιατί θα πάει ενα συγκρότημα απο τους δεύτερους να τους εκπροσωπήσουν και όχι Σέρβοι.

Μετά σου λέει, δεν έχει να κάνει με την πολιτική και τις σχέσεις μεταξύ κρατών αλλα με την μουσική... Ναι καλα...

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 16 Μαρ 2006 12:35

af έγραψε:...Dld den exoyn kanena elliniko stoixeio mesa?
patriot έγραψε:...Τι το ελληνικό έχει το everything?
Δεν είναι απαραίτητο να έχει, δεν είναι διαγωνισμός δημοτικού τραγουδιού και δεν είναι επίσης απαραίτητο και ο ερμηνευτής να είναι Ελληνας.
Οπου χρειάσθηκε να δείξουμε και να προβάλλουμε την εθνική μας ταυτότητα, όπως π.χ στους ολυμπιακούς αγώνες, νομίζω τα καταφέραμε μια χαρά.
Ο Eurovision Song Contest είναι δημιούργημα των δυτικοευρωπαίων και αργότερα δέχθηκαν και εμάς με τα μπουζούκια μας, τις φουστανέλες μας
και τα τζατζίκια μας.

Τώρα μας πείραξε εμας τους ξενομανείς Ελληνες που η Βίσση θα τραγουδήσει στα Αγγλικά, ενώ καθημερινά υποβαθμίζουμε και απαξιώνουμε την γλώσσα μας
ιδιαίτερα στο διαδίκτυο, που είναι ήδη ένας παράλληλος πολιτισμός, με τα alabournezika(βλέπε greeklish) που έχουμε επινοήσει.

Αυτή η διοργάνωση, θεσμός πλέον, είναι ενα πανηγύρι στά πλαίσια του οποίου προβάλλεται διεθνώς η διοργανώτρια χώρα και δικαίως, κατά την γνώμη μου,
προσδοκούν οι υπεύθυνοι(ΕΡΤ, υπουργείο τουρισμού κλπ) σε οικονομικά και άλλα οφέλη.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Μαρ 2006 19:07

Πάλι καλά που κατεβαίνει η τουρκία με ελληνικό στίχο γιατί αν περιμένεις από τους μοδέρνους έλληνες στιχουργούς πιο πιθανό είναι να κατέβουμε με σουαχίλι παρά ελληνικό στίχο.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Μαρ 2006 21:53

Για να δούμε και αυτή την euroβίσσηον . Το καλύτερο απ όλα ήταν η κριτική επιτροπή:

Θέμος Αναστασιάδης
Μάρα Ζαχαρέα
κτλ κτλ

Άτομα που μπορούν να "κρίνουν" και έχουν και "μουσικό" αυτί :D :D

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 18 Μαρ 2006 07:35

Bέβαια..βέβαια ^^^

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Μαρ 2006 09:33

milianos έγραψε:δεν είναι επίσης απαραίτητο και ο ερμηνευτής να είναι Ελληνας.
Ναι γιατί να είναι; Στο κάτω-κάτω όλοι μας αμερικανάκια είμαστε.
Οπου χρειάσθηκε να δείξουμε και να προβάλλουμε την εθνική μας ταυτότητα, όπως π.χ στους ολυμπιακούς αγώνες, νομίζω τα καταφέραμε μια χαρά.
Θα συμφωνούσα αν ΚΑΙ αυτό δεν είχε γίνει για το χρήμα και όχι για την ταυτότητα μας.
Ο Eurovision Song Contest είναι δημιούργημα των δυτικοευρωπαίων και αργότερα δέχθηκαν και εμάς με τα μπουζούκια μας, τις φουστανέλες μας και τα τζατζίκια μας.
Καλοσύνη τους. Μην τους αδικούμε κιόλας...
Τώρα μας πείραξε εμας τους ξενομανείς Ελληνες
Τους ποιους; Εγώ μισώ οτιδήποτε δεν έχει σχέση με την ανωτερότητα που μπορεί να επιδείξει ο ανθρώπινος νους. Και για πολλά χρόνια αυτόν τον τίτλο του εξέχωντα νου τον κατείχε η Ελλάδα (κάτι που αποδείχτηκε με τον πολιτισμό της) έστω και αν υπήρχαν και άλλοι πολιτισμοί, τους οποίους τους εκτιμώ με την σειρά τους. (Ινδικό, Αιγυπτιακό κ.τ.λ). Τα καραγκιοζιλίκια με οτιδήποτε χρηματικό όπως π.χ η Eurovision, οι ολυμπιακοί αγώνες, οι αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ κ.τ.λ ήταν και είναι έξω από την δικιά μου ιδιοσυγκρασία. Δεν μπορείς να λες ότι όλοι μας ειμαστε στο ίδιο σακί.
ενώ καθημερινά υποβαθμίζουμε και απαξιώνουμε την γλώσσα μας
ιδιαίτερα στο διαδίκτυο, που είναι ήδη ένας παράλληλος πολιτισμός, με τα alabournezika(βλέπε greeklish) που έχουμε επινοήσει.
Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί:
α) Κατάγομαι από οικογένεια φιλολόγων και δεν καταδέχομαι να πέσω σε κατώτερο επίπεδο από αυτό που έμαθα.

β) Έμαθα από μικρό παιδί να αναπτύσω -όσο μπόρεσα τουλάχιστον- την ελληνική γλώσσα σε όλη της την περιφέρεια (ορθογραφία, ομιλία κ.τ.λ ) κάτι το οποίο με τα σημερινά δεδομένα (π.χ λέγε με greeklish) δεν άξιζε από ότι βλέπω.

γ) Γράφω πάντα ελληνικά, και με σωστή ορθογραφία όχι μόνο επειδή είναι η γλώσσα μου και όλα τα σχετικά αλλά επειδή θέλω να βλέπουν οι άλλοι και να μην ξεχνάνε. Στην θέση τους θα ένιωθα ντροπή βέβαια να μην ξέρω τα της καταγωγής μου αλλά τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Το ξέρω ότι πολλοί τα αγνοούν αυτά όμως μην ξεχνάς σε παρακαλώ ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Και μάλιστα με τη θέληση τους.

Τέλος να συμπληρώσω ότι δεν στα λέω αυτά εχθρικά ή επιθετικά αλλά απλά σαν επιβεβαίωση ότι η ελπιδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα πηγαίνουν κόντρα στο μπουλούκι. Από μας εξαρτάτε με ποιους θα συνεργαστούμε. Το ότι ακόμα μια φορά ξεφτιλιστήκαμε στην Eurovision δεν σημαίνει ότι είναι τιμή μας "επειδή δε είναι απαραίτητο" όπως είπες. Εγώ σαν ντροπή το βλέπω.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Cristina

Δημοσίευση από Cristina » 18 Μαρ 2006 10:28

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, αλλά μου ήταν αδύνατο ν' αντισταθώ... :roll: Εικόνα
patriot έγραψε:Γράφω πάντα ελληνικά, και με σωστή ορθογραφία
Με δεδομένο το παραπάνω quote:
  • Γράφω πάντα ελληνικά
    Ελληνικά
  • του εξέχωντα νου
    Εξέχοντα
  • Από μας εξαρτάτε

Εξαρτάται
Αυτά. Εικόνα

Μπορείς να συνεχίσεις την γκρίνια σου, ελεύθερα, σε άπταιστα Ελληνικά και με σωστή ορθογραφία. Εικόνα

Α! Και να μην ξεχάσω...

«Τέλος να συμπληρώσω ότι δεν στα λέω αυτά εχθρικά ή επιθετικά»! Εικόνα

Καλημέρα σας. Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 18 Μαρ 2006 11:46

Όλα τα τραγούδια είναι χάλια και χάλια ή όλη κατάσταση επιλογής!
Το παιχωίδι ήταν στημένο από την αρχή και κομμένο και ραμμένο στα μέτρα Καρβέλα και Βίσης!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης