πρόβλημα με αποστολή email από φόρμα επικοινωνίας

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasw

Δημοσίευση από vasw » 15 Μαρ 2006 10:53

Καλημέρα σε όλους!

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Δημιουργώ ένα site σε ASP και θέλω από μια φόρμα επικοινωνίας να στέλνεται μαιλ στην εταιρία για την οποία προορίζεται.Έχω δοκιμάσει διάφορα scripts που έχω βρει στη σελίδα σας και αλλού αλλά τίποτα δεν λειτουργεί.
Η σελίδα μου είναι online σε δικό μας server (της εταιρίας όπου δουλέυω).Πρέπει μήπως να κάνω κάποια ρύθμιση στον server? Βασικά,επειδή ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο,δεν έχω ιδέα,ας πούμε τί είναι ο smtp server? :oops: Χρειάζεται οπωσδήποτε να καθορίσω κάτι τέτοιο? Γιατί έχω βρει και κώδικα που δε γίνεται αναφορά σε αυτόν,ας πούμε

Κώδικας: Επιλογή όλων

<%
Dim strTo
Dim strSubject 
Dim strBody
Dim objCDOMail

strFrom = "customer" '- Make sure the From field has no spaces. 
strTo = "info@somedomain.gr"
strSubject = ""
strBody = "Επίθετο&#58; " + Request.Form&#40;"epitheto"&#41; + "  " + Request.Form&#40;"onoma"&#41; + chr&#40;10&#41; + "Διεύθυνση&#58; " + Request.Form&#40;"dieythinsi"&#41; + chr&#40;10&#41; + "Τηλέφωνο&#58; " + Request.Form&#40;"tilefono"&#41; + chr&#40;10&#41; +"E-mail &#58; " + Request.Form&#40;"email"&#41; + chr&#40;10&#41; + "Σχόλια&#58; "+ chr&#40;10&#41; + Request.Form&#40;"sxolia"&#41;

' Create an instance of the NewMail object.
Set objCDOMail = Server.CreateObject&#40;"CDONTS.NewMail"&#41;

' Set the properties of the object
if Instr&#40;1, strFrom, " "&#41; <> 0 Then
	objCDOMail.From =  "webperson"
else
	objCDOMail.From = strFrom
end if

objCDOMail.To = strTo
objCDOMail.Subject = strSubject
objCDOMail.Body = strBody

' Send the message!
objCDOMail.Send

' Set the object to nothing because it immediately becomes
' invalid after calling the Send method + it clears it out of the Server's Memory.
Set objCDOMail = Nothing    
%>
Το πρόβλημα που μου βγάζει είναι στην παρακάτω γραμμή
Set objCDOMail = Server.CreateObject("CDONTS.NewMail")

ότι cannot create object

Ουφ,αυτά.Συγγνώμη για την πολυλογία,αν είχατε καμμιά ιδέα θα με βγάζατε από μεγάλο αδιέξοδο.

Ευχαριστώ

UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 15 Μαρ 2006 13:00

basika prepei na exeis stimeno SMTP ston IIS gia na pezei to CDONTS apo oti xero.

Pigene ston IIS kai des gia ton server sou an ektos apo Web Sites exei alli epilogi apo kato SMTP Services ( i kapos etsi den thymame akribos).

An oxi, dokimase na to egatastiseis apo to Add/Remove Windows Components -> Internet Information Services kai sto Advanced tsekare to SMTP Services.

Apo kei kai pera isos na thellei kai rythmiseis o server.

Mia alli enalaktiki pou xrisimopoio ego einai exoteriko Component Active X pou to stineis ston server. Alla kai pali na xereis oti o server tha prepei na exei rythmismeno kai parametropoiimeno email server.

vasw

Δημοσίευση από vasw » 16 Μαρ 2006 15:09

telika epaikse me CDOSYS anti gia to CDONTS

Euxaristw pantws

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες