CorelDraw Help

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 15 Μαρ 2006 16:07

Μία βοήθεια παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει. Γράφω στο CoreDrawX3
το κείμενο ...... ΤΑ ΦΩΤΑ....στα Ελληνικά και με Ελληνική γραμ)ρα.
Αμέσως διορθώνει το κείμενο σε......ΤΑ ΦέΤΑ. Ναι, έτσι ακριβώς.Χρειάζεται κάποια ρύθμιση αλλά ποιά???????????Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

CorelDraw Help

Δημοσίευση από patriot » 15 Μαρ 2006 22:14

1) Ποια είναι αυτή η γραμματοσειρά;
2) Είναι true type;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 16 Μαρ 2006 01:52

Η γραμματοσειρα είναι true-type. Στο 12 που δοκίμασα ακριβώς το ίδιο
δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως έχει να κάνει με κάποια επιλογή διόρθωσης ορθογραφίας.Δεν ξέρω όμως που να πάω να την απενεργοποιήσω. Ισως κάποιος πιό πεπειραμένος να βοηθείσει. ΅Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

ΥΓ. Τα γράμματα τα γράφω όλα κεφαλαία.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

CorelDraw Help

Δημοσίευση από patriot » 16 Μαρ 2006 02:48

kostas kostapakis έγραψε:Η γραμματοσειρα είναι true-type.
True type ελληνική; (ελληνικά αναγνωρισμένη;; Γι' αυτό ρώτησα πριν ποια γραμματοσειρά είναι). Επίσης πες μας ποια είναι γιατί θέλω να ξέρω ως τι υπάρχει στο pc σου.
Στο 12 που δοκίμασα ακριβώς το ίδιο δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Ποιο 12;
Νομίζω πως έχει να κάνει με κάποια επιλογή διόρθωσης ορθογραφίας.Δεν ξέρω όμως που να πάω να την απενεργοποιήσω.
Εγώ δεν ξέρω κανένα τρόπο (τουλάχιστον δεν πάει το μυαλό μου τώρα) αλλά ίσως να υπάρχει ένας τρόπος που όμως δεν ξέρω αν θες να γίνει έτσι.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 16 Μαρ 2006 16:53

Φιλαράκι μου 1)Η γραμματοσειρά ειναι η γνωστή Arial.
2)Το 12 είναι το CorelDraw12.
Μ΄εχει προβληματίσει κι εμένα το πρόβλημα γιατί οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς όπως και στο 12 με το οποίο δεν παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο.
Εικόνα

Γράφω ΤΑ ΦΩΤΑ και το διορθώνει σε ΤΑ ΦέΤΑ!!!!!!!!!!!!!!
[/img]

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

CorelDraw Help

Δημοσίευση από EneMe » 16 Μαρ 2006 23:41

Άλλο κατάλαβα πριν, γι'αυτό απάντησα άσχετα!

Πάντως μπορείς να γράψεις το Τ στα αγγλικά και να τελειώνεις... (νομίζω). :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

CorelDraw Help

Δημοσίευση από patriot » 17 Μαρ 2006 07:43

1) Η γραμματοσειρά ειναι η γνωστή Arial.
Είναι η arial unicode?

Πάνω σε αυτό που είπα πριν:
ίσως να υπάρχει ένας τρόπος που όμως δεν ξέρω αν θες να γίνει έτσι.
Σου γράφω τι εννοούσα χτες:

1) Πρώτα πήγαινε στο folder "fonts" στο control panel (start/settings/control panel/fonts) για να κάνεις ένα copy (π.χ στο desktop) όλες τις σχετικές γραμματοσειρές της arial.

α) Οι σχετικές γραμματοσειρές της arial έχουν ένα περίπου τέτοιο όνομα: arialuni.ttf (δηλ ArialUnicode.ttf). Φυσικά το ttf εννοείται και σε μερικά pc's δεν φαίνεται (αναλόγως με το αν έχεις πατήσει να φαίνονται τα extensions στο οποιοδήποτε folder/tools/folder options.)

β) Πατώντας δεξί click για να βρεις το copy θα αποτύχεις γιατί δεν σε αφήνει να τις αντιγράψεις. Γι' αυτό κάνε ένα drag & drop σε κάποιο άλλο folder (π.χ desktop) και κάνε τις copy από κει.

Σημ: Με το που θα τις κάνει drag & drop σημαίνει ότι τις ΒΓΑΖΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΑ από το folder "fonts" γι' αυτό πρόσεχε μην τις χάσεις/καταστρέψεις.

γ) Μετά κάνε ξανά drag & drop για να τις ξαναπάς πίσω αφού τώρα έχεις τα αντίγραφα έτοιμα κάπου άλλου.

2) Πήγαινε start/programms/accessories/system tools/character map και ψάξε για την/τις γραμματοσειρά/ες "arial".

α) Κάνε δοκιμή για το πως θα βγει το κείμενο "τα φώτα" άμα το γράψεις στο "characters to copy" του character map και το κάνεις paste στο corel. Αν δεν πετύχει τότε:

β) Κάνε δοκιμές σε όλα τα σχετικά "Α" και "Ε" μέχρι να βρεις αυτό που σε εμποδίζει (αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα) και κάνε του ότι διορθώσεις θες. ΣΒΗΣΤΟ, ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ, ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΣ!! Μην ξεχνάς ότι οι γραμματοσειρές μπορούν να θεωρηθούν και ως image και το τι δείχνει το image εξαρτάτε από αυτόν που το ζωγραφίζει. Ακόμα και ολόκληρη την γραμματοσειρά να καταστρέψεις, έχεις έτοιμα αντίγραφα από πριν και δεν σε νοιάζει.

Φυσικά όλα αυτά ακούγονται κάπως τραβηγμένα αλλά είναι μια λύση. Αν δεν πετύχει τίποτα από αυτά, τότε δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 19 Μαρ 2006 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 19 Μαρ 2006 03:04

Φιλαράκι μου αν ήξερα ότι θα σ΄εβαζα σε τέτοιο κόπο δεν θα έκανα κάν την ερώτηση. Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και θα σ΄ενημερώσω
μόλις βρώ την λύση. Θα δοκιμάσω την μέθοδο αυτή και θα δώ.

Άβαταρ μέλους
geofil

CorelDraw Help

Δημοσίευση από geofil » 19 Μαρ 2006 15:32

Έχεις δίκαιο για "ΤΑ ΦΩΤΑ". Του αλλάζει τα φώτα όντως στο CorelDrawX3. Φυσικά μπορείς πάντα να επιλέξεις το prompt before auto replacement.

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 23 Μαρ 2006 02:40

Φιλαράκι μου σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Αλλά θα ήθελα αν μπορείς να μου πείς που θα βρώ αυτή την επιλογή. Σ΄ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
geofil

CorelDraw Help

Δημοσίευση από geofil » 26 Μαρ 2006 22:13

kostas kostapakis έγραψε:Φιλαράκι μου σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Αλλά θα ήθελα αν μπορείς να μου πείς που θα βρώ αυτή την επιλογή. Σ΄ευχαριστώ και πάλι.
Συγνώμη. Τώρα το είδα.
Δεξί κλικ/spell check/spell checker/options και τσεκάρεις την επιλογή prompt before auto replacement

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 29 Μαρ 2006 16:26

OK filaraki moy, s' eyxaristo poly.

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

CorelDraw Help

Δημοσίευση από fefeli » 29 Μαρ 2006 18:25

COREL 9
δε πα να κολοχτυπιούνται όλοι και να βάζουν νέες εκδόσεις, εγώ θα παραμείνω πιστή οπαδός στο 9άρι που ουδέποτε δημιουργει προβλήματα. Όποια μεταγενέστερη έκδοση κι αν έβαλα πάντα κατάφερνε να μου τσακίζει τα νεύρα με τις γραμματοσειρές.
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
kostas kostapakis

CorelDraw Help

Δημοσίευση από kostas kostapakis » 30 Μαρ 2006 02:15

Filaraki mou exeis dikio en merei. Ta palio einai kalo kai to neo einai oraio. Kalo einai na dokimazoume kai kati kainourio. An den doulevei kala apla den to xrisimopoioume. Ego prosopika mexri kai to 12 den eixa kanena provlima. Me to x3 poy evala dokimastika mou evgale kapoio provlima kai tora apla kai mono apo periergeia prospa8o na to lyso.
An exeis ligo xrono koitakse ligaki stin 1 selida kai pes mou tin gnomi sou. 8a to ektimousa poly.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης