RSS feeds και Google positioning

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 08:41

Καλημέρα παιδιά

Έχω μια απορία σχετικά με τα RSS feeds. Ας πούμε ότι παίρνω άρθρα με Rss feed από 1000 sites και τα βάζω σε ένα δικό μου που δεν έχει κανένα απολύτως κείμενο. Το google θα καταλάβει ότι αυτά τα κείμενα τα έχω γράψει εγώ, οπότε θα μου δώσει πόντους επειδή έχω πρωτότυπο υλικού, και θα «θάψει» τους άλλους που θα νομίζει ότι με έκλεψαν? Είναι λίγο παράξενο :) . Μάλλον έχει να κάνει με τον ποιό θα κάνει πρώτα crawl? Αν ναι πώς μπορεί να είναι σίγουρο το APN για παράδειγμα, ότι ο γούγλης κάνει crawl πρώτα αυτό και μετά αυτούς που παίρνουν τα νέα του?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Μαρ 2006 10:02

Δεν νομίζω να θάβει κάποιον αν έχει το ίδιο κείμενο με άλλο site...

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 10:49

Οκ, αλλά για μια αναζήτηση για όρο που βρίσκεται σε ένα κείμενο πως θα κάνει την κατάταξη, αν 100 site έχουν το ίδιο κείμενο. Το "θαβει" ήταν άτυχως όρος, εννοώ το υποβιβάζει σε χαμηλότερη θέση.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 17 Μαρ 2006 13:13

Tha vgalei prwto to site me to pio palio keimeno (pou egine crawled) - ektos kai an to original arthro vriskete sto www.enamikrosite.com kai emfanistei kai sto (px) www.digg.com (arketa megalo site).
Tote logika tha vgei panw to digg.com pou exei kalitero link network, keyword relevancy stis katigories, content, ginete sinxa crawled.

Ta keimena apo ta rss feeds de se voithane sxedon katholou sto positioning.

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 14:51

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Μια τελευταία ερώτηση.

Αν υποθέσω ότι κάνω feed όλα τα ελληνικά sites που το υποστηρίζουν. Μιλάμε για μερικές εκατοντάδες κείμενα την ημέρα. Και ας υποθέσουμε ότι το site μου δεν έχει τίποτα άλλο. Μπορούμε τότε να πούμε ότι σε 1 χρόνο (όταν θα έχω θησαυρίσει μερικές δεκάδες χιλιάδες κείμενα) το site μου θα έχει αρκετούς επισκέπτες από μηχανές αναζήτησης και μόνο?

Για κάθε χίλια κείμενα, ας πούμε 10 επισκέπτες από γούγλη.
Στα 100.000 κείμενα που έχω πάρει με feed, 1000 επισκέπτες που ψάχνουν οτιδήποτε υπάρχει μέσα από τον γούγλη. Είναι αυτό λογικό? Οι υποθέσεις αυτές μπορούν να ευσταθούν?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Μαρ 2006 16:02

Ναί... υπάρχει και αυτή η περίπτωση. Τώρα δεν ξέρω αν είναι 1000/10 (προσφορά σούπερ μάρκετ μου θυμίζει :D ) αλλά η υπόθεση έχει κάποια ευστάθεια...

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 17:33

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μου φαίνεται ότι θα ξεκινήσω μια portalάρα τώρα με δικό μου CMS (nuke), δικό μου σχέδιο (warezάδικη template) και πολύ πλούσιο και πρωτότυπο περιεχόμενο (θα feedάρω τα πάντα) :)

Μετά θα βάλω το Google ads σε όλες τις σελίδες και θα γίνω πάμπλουτος :)

Προφανώς αστιεύομαι, απλώς περιγράφω σε βήματα τη δημιουργία ενός μέσου ελληνικού portal :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Μαρ 2006 18:11

Σίγουρα αστειέυεσαι... ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ ΣΕ FLASH ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ????

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 18:20

Πω πω, παραλίγο να το ξεχάσω το flashορόλογο. Ευτυχώς που μου το θύμισες 8)

Τώρα σε 5 λεπτάκια το τελειώνω το portal και θα το βάλω στην κριτική ιστοσελίδων :pint:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 17 Μαρ 2006 18:27

Ta feeds einai sinithws simpliromatika kai de sou dinoun to content pou xriazese wste na arxiseis na exeis stathera ena kalo noumero episkeptwn.
Sinithws ola ta feeds exoun kai link pros to site pou ta parexei... pio to noima na stelneis ton episkepth sou se alla sites ?
Gnwmh mou einai pws de tha kaneis kai pola etsi.

Osous kserw pou vgazoun lefta apo adsense exoun kati custom kai exoun riksei poli doulia sta site tous...
To copy/paste den exei dwsei pola lefta se kanena.

I pio sinithis praktiki gia adsense einai:
- Content aggliko kai mono
- plirwneis merikous sigrafeis ... ( timi: peripou 4-7 Euro / article twn 400 leksewn - tous vriskeis sto digitalpoint )
- Dialegeis arketes katigories kai otan deis apo pou vgazeis perisotera lefta .. ependieis se aftes.
- Ftiaxneis peripou 3-4 sites ti vdomada me peripoy 15-20 articles to kathe ena ( theleis ena aplo CMS me css gia na mporeis na alazeis efkola tin opsi)
- Agorazeis merika kaloutsika links pros 2-3 apo ta site sou kai siga siga kaneis cross linking anamesa sta dika sou sites wste na ginoun indexed ola.

Exw gnwsto pou akolouthei afti ti taktiki kai vgazei (meta apo 8 mines pou perasan sto idio violi ) girw sta 900 Euro/mhna apo 20-25 sites twn 20-30 articles to kathe site.
Meta tous prwtous 4-5 mines arxizoun kai miononte ta eksoda.

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 17 Μαρ 2006 19:07

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά Figaro.

Ξεκίνησα αυτό το thread προκειμένου να καταλάβω τον αντίκτυπο των feeds τόσο στο site, όσο και στον αν υπάρχει ή όχι η δυνατότητα να έλθουν «άσχετα» άτομα στο site μέσω μηχανών αναζήτησης και μόνο.
Ο σκοπός μου ασφαλώς δεν είναι να φτιάξω ένα site με feeds και μόνο, και πολύ σωστά επισημαίνεις ότι συνήθως έχουν (ή τουλάχιστον πρέπει να έχουν) δεύτερο ρόλο σε έναν ιστοτόπο με πρωτότυπο υλικό.
Βρίσκω πάντως πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να βγάλουν ένα μηνιάτικο με την τακτική που αναφέρεις.
Στο ελλάντα τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι έτσι. Και το δυστυχώς δεν απευθύνεται σε αυτούς που δεν μπορούν να πλουτίσουν με την online διαφήμιση, αλλά σε όλους αυτούς που αποδεικνύουν καθημερινά πλούσιο και πρωτότυπο υλικό, σε πείσμα της μειωμένης ποιότητας των ελληνικών δικτυακών τόπων. Όταν βλέπω για παράδειγμα τοπικά sites με καθημερινή ενημέρωση μερικών δεκάδων άρθρων, τότε λέω έπρεπε να υπάρχει online διαφήμιση προκειμένου να στηριχθούν οι εν λόγω προσπάθειες. Μήπως θα έπρεπε όλοι αυτοί να παρατήσουν το κουμπιούτερ (sic!) και να ξεκινήσουν μια εφημερίδα? Με την ίδια ενημέρωση και θεματολογία θα τους διάβαζαν περισσότεροι και θα κέρδιζαν πολύ περισσότερα.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως πάλι βγήκα εκτός θέματος :)

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 24 Μαρ 2006 00:44

Nikolaoupan, πάνω στο θέμα θυμήθηκα... Στο ρωσικό internet βγήκε ένα site με την ιδέα σου αλλά καλύτερα. Είναι κατάλογος RSS feeds. Ο καθένας πηγαίνει εκεί και βάζει το δικό του. Υπάρχει και περιβάλλον για αναγνώστες που θέλουν να βλέπουν κάποια συγκεκριμένα θέματα και να τα κάνουν ομάδες κλπ...

Θέλω να σου πω. Δεν χρειάζεται καν να τρέχεις να μαζέυεις υλυκό :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης