μουσικό θέμα των ειδήσεων της ερτ (ή μήπως της νετ ?)

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 18 Μαρ 2006 01:52

θέλω να φτιάξω σε flash ένα cartoonized δελτίο ειδήσεων και χρειάζομαι για την έναρξη το μουσικό θέμα των ειδήσεων της ερτ (ή μήπως είναι της νετ ?) . ξέρετε , το κλασικό κομμάτι με το οποίο ξεκινάνε οι ειδήσεις σε ένα από τα 2 κρατικά κανάλια (δε θυμάμαι σε ποιο αλλά μάλλον είναι της νετ) τα τελευταία ... 30 χρόνια ! το έψαξα μέσω google και yahoo , αλλά δεν βρήκα τίποτα . ξέρει κανένας που μπορώ να βρω και να κατεβάσω κάτι τόσο εξεζητημένο ?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Μαρ 2006 19:06

To πιο λογικό είναι να το ηχογραφήσεις... Αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο να το χρησιμοποιήσεις...

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 18 Μαρ 2006 23:06

είμαι σίγουρος πως δεν είναι και ... απολύτως νόμιμο , αλλά αφενός θα το χρησιμοποιήσω για "εσωτερική" χρήση , αφετέρου αν δε το πεις εσύ (και τα υπόλοιπα μέλη αυτού του forum !!!) δε θα το πω ούτε εγώ !!!

σκέφτηκα και γω την ηχογράφηση αλλά θα προτιμούσα να το κατεβάσω από κάπου (μάλλον τη βρίσκω με τα δύσκολα , έτσι ?) .

ευχαριστώ για την πρόταση πάντως .

(όποιος άλλος ξέρει κανένα σχετικό site ... plz write ...)
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Μαρ 2006 23:20

Eίχα συνεργαστεί πριν ένα περίπου χρόνο με έναν ραδιοφωνικό σταθμό που είχε επίσημη συνεργασία με ένα από τα κορυφαία σε τηλεθέαση τηλεοπτικό κανάλι.

Μου είχε δώσει λοιπόν, σε πολύ καλή ποιότητα, το πλήρες σήμα ειδήσεων του τηλεοπτικού σταθμού προκειμένου να κάνω μια μικρή διασκευή για να παίζει σαν "χαλί" στην εκφώνηση ειδήσεων από τον ραδιοφωνικό σταθμό.

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι τα μουσικά σήματα (και κυρίως τα σήματα ειδήσεων) των τηλεοπτικών καναλιών έχουν κατοχυρωμένα πνευματικά δικαιώματα και επειδή ακριβώς είναι κάτι το οποίο ΔΕΝ έχει ζήτηση (όπως τα τραγούδια των καλλιτεχνών) είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις κάπου... Μόνο αν το έχει ηχογραφήσει κάποιος, αλλά και πάλι δεν βρίσκω λόγο να το έχει ανεβάσει κάπου και να του τρώει τον χώρο! ;)

Yγ: Μου έκανε εντύπωση ότι το ΠΛΗΡΕΣ ηχητικό σήμα ήταν αρκετά μεγάλης διάρκειας και δεν το είχα ακούσει πουθενά. Προφανως δεν το χρησιμοποιούν ολόκληρο...

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 18 Μαρ 2006 23:48

πάντως από το ψάξιμο που έκανα βρήκα 2-3 sites όλα όλα που είχαν αρχεία του στύλ eidiseis.wav , net.mp3 ή ert.mp3 αλλά δεν μπορούσες να τα κατεβάσεις χωρίς username και password . αρχικά σκέφτηκα πως δεν θα ήταν αυτό που έψαχνα , αλλά όλα τα sites ήταν από ξένους ραδιοφωνικούς σταθμούς που είχαν κάποια συνεργασία με τα 3 ελληνικά κρατικά ραδιόφωνα (ίσως έκαναν αναμετάδοση των εκπομπών τους για τους έλληνες στις χώρες αυτές) .

πάντως πριν ηχογραφήσω , θα το ψάξω λίγο ακόμα ...
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Μαρ 2006 18:13

Νομίζω ότι αυτά τα 'κομμάτια' έχουν γραφτεί είτε από τα ίδια τα κανάλια είτε από τρίτους αποκλειστικά για τα κανάλια.

Δεν είναι δηλαδή κάτι που κυλοφορεί.

(Μιλάω για τα κρατικά μόνο... τα ιδιωτικά είναι άλλη ιστορία).

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως η ΕΡΤ ή η ΝΕΤ (δεν θυμάμαι) είναι πολύ μπροστά.

Έπαιζε σε διαφήμιση της FSOL - Papua New Guinea Hybrid Mix.
Το κομμάτι είναι σταθμός όπως και το συγκρότημα :D

Πραγματικά έπαθα πλάκα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες