shrink flash files

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MinasC

shrink flash files

Δημοσίευση από MinasC » 18 Μαρ 2006 23:37

μόλις τέλειωσα το site μου και έχω το εξής πρόβλημα : οι περισσότερες σελίδες μου περιέχουν μεγάλα swf αρχεία (από 100kb (π.χ. παιχνίδια) εώς και 3mb!!! (οικογενειακό δέντρο σε flash)) .:oops:

από το λίγο που έψαξα βρήκα πως υπάρχουν διάφορα προγράμματα που μειώνουν το μέγεθος των αρχείων flash 30-70% !!! (π.χ. 123 Flash Compressor , HTML Compact , Flash Optimizer , κ.α.) . κανένα τους όμως δεν είναι freeware .:cry:

η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : ξέρει κανένας κάποιο δωρεάν τέτοιο πρόγραμμα ή κάποιο ... τρόπο για να χρησιμοποιήσω χωρίς τους περιορισμούς του demo τα προγράμματα που προανέφερα (το πιάσατε το υποννοούμενο , έτσιιιιιι ?) . :kaloe:

επίσης , όποιος ξέρει κάποια άλλη λύση (εκτός προγραμμάτων εννοώ) θα βοηθήσει πολύ .

υ.γ. πάλι καλά που κατάλαβα νωρίς τι θα ανέβαζα στο internet (α , ξέχασα να σας πω , το site δεν το έχω ανεβάσει ακόμα , και μάλλον ούτε και θα το ανεβάσω αν δε βρώ λύση !) . φαντάζεστε να περιμέναν οι επισκέπτες μισή ώρα την κάθε σελίδα να φορτώσει ? μέχρι και ξύλο θα τρώγαμε !!!

plz heeeeeeeeelp !!! :(

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

shrink flash files

Δημοσίευση από EneMe » 18 Μαρ 2006 23:43

1) To "υπονοούμενο" το πιάσαμε, αλλά μην περιμένεις απάντηση εδώ... ;)

2) Eλπίζω να έχεις βάλει preloader στα flashάκια, ακόμη και τα πιο μικρά! :-)

Άβαταρ μέλους
MinasC

shrink flash files

Δημοσίευση από MinasC » 18 Μαρ 2006 23:54

EneMe έγραψε:1) To "υπονοούμενο" το πιάσαμε, αλλά μην περιμένεις απάντηση εδώ... ;)
αν είναι με pm μετράει ??? χε χε !!! :lol:
EneMe έγραψε:2) Eλπίζω να έχεις βάλει preloader στα flashάκια, ακόμη και τα πιο μικρά! :-)
έχω βάλει , αλλά πάλι ξύλο βλέπω να τρώμε !!!

πιστεύω πάντως πως θα υπάρχει κάποια λύση που δεν γνωρίζω . όποιος έχει ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ας βοηθήσει .

thnx ._

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

shrink flash files

Δημοσίευση από chchrist » 19 Μαρ 2006 13:32

Έχεις κάνει όλα τα γραφικά σου graphic symbols;
Ειδικά τις μη vector εικόνες. Βοηθάει πολύ. Επίσης πέταξε απο την library ότι graphic,movie clip,sound δεν σου χρειάζεται πια. Το οικογενειακό δέντρο το παίρνεις απο xml; Αν όχι δοκίμασε την ftml www.geocities.com/SiliconValley/Lab/612 ... /ftml.html

Αν έχεις αρκετό sound παίξε λίγο με το samplerate αν θα τον έχεις mono ή stereo. Συχνά μερικές τέτοιες αλλαγές μειώνουν αρκετά τον όγκο χωρίς μεγάλες απώλειες στην ποιότητα.

Άβαταρ μέλους
MinasC

shrink flash files

Δημοσίευση από MinasC » 19 Μαρ 2006 16:16

φίλε chchrist το site που προτείνεις είναι πολύ καλό , αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που ήθελα εγώ να κάνω στο δικό μου (το οποίο πληροφοριακά σου λέω πως είναι οικογενειακό site) όταν έφτιαχνα το οικογενειακό δέντρο σε flash . και για του λόγου το αληθές σου ανέβασα μια φωτογραφία του για να δεις πως μοιάζει (όπως θα κατάλαβες σκοπός μου ήταν η "χιουμοριστική απεικόνιση" και όχι η σοβαρή δημιουργία) .

επίσης , μάλλον θα σε απογοητεύσω όσον αφορά στις τροποποιήσεις που προτείνεις (και για τις οποίες σε ευχαριστώ πολύ) , αφού τόσο αυτό όσο και τα υπόλοιπα flash του site μου φτιάχτηκαν με το sothink glanda 2005 κι όχι με το χέρι (οι γνώσεις που έχω σε flash δεν επαρκούν) ! τώρα μαθαίνω τα πρώτα πράγματα για flash , αλλά το site πρέπει να "ανέβει" ... χθες !

εκ των πραγμάτων λοιπόν αναγκάζομαι να ψάξω προγράμματα που κάνουν size reduce αντί να επέμβω στη δομή των flash files μου .

thnx anyway .
Συνημμένα
familytree.zip
σου ανέβασα την αρχική και μια ενδιάμεση εικόνα του flash (το πραγματικο τους μέγεθος είναι περίπου 300kb each !)
(178.13 KiB) Μεταφορτώθηκε 450 φορές

Άβαταρ μέλους
MinasC

shrink flash files

Δημοσίευση από MinasC » 01 Απρ 2006 13:59

μερικές ακόμα φωτό για να πάρετε μια ιδέα των εναλλαγών στις εικόνες του αρχείου που έφτιαξα . (μείωσα την ποιότητα για να χωράνε στο zip)
Συνημμένα
Familytreeswf2.zip
(225.57 KiB) Μεταφορτώθηκε 442 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης