[Solved] επιλογή δίσκου

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 21 Μαρ 2006 14:38

καλησπερα παιδια. εχω μια απορια. αν βαλω εναν δισκο με windows και εναν με linux, το pc μου θα ανοιγει και θα με αφηνει να επιλεγω ποιο απο τα 2 λογισμικα θελω να χρησιμοιποιησω οπως γινεται και οταν εχουμε 2 διαφορετικα λογισμικα των windows ή όχι;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 10 Δεκ 2008 10:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από sibas » 21 Μαρ 2006 16:06

Πως το εννοείς αν βάλεις ένα δίσκο;
Αν κάνεις install windows και μετά to Linux ναι θα μπορείς να επιλέξεις πιο θα ξεκινάς.

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 22 Μαρ 2006 00:15

exo dio diskous. o enas exi win kai o allos linux. alla den mou dini dinatotita na dialekso kai mou anigi kateftian ta linux

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από sibas » 22 Μαρ 2006 03:21

Σίγουρα γίνετε αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.
..ίσως κάποιος άλλος να σε βοηθήσει περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
frapes_drinker
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από frapes_drinker » 23 Μαρ 2006 05:36

devilfw έγραψε:exo dio diskous. o enas exi win kai o allos linux. alla den mou dini dinatotita na dialekso kai mou anigi kateftian ta linux
Η δυνατότητα να διαλλέξεις σε ποιο λειτουργικό θες να μπείς σου δίνεται από τον boot loader. Πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις.

Ποια διανομή linux χρησιμοποιείς?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Μαρ 2006 20:39

ενας τρόπος να διαλέγεις από ποιο δίσκο θα ανοιξει, είναι μέσα απο το BIOS, αλλά δεν λέει να μπαίνεις έτσι κάθε φορά.. (κράτησέ το για περιπτώσεις ανάγκης.. πχ. τώρα μέχρι να το λύσεις).

Μετα.. αν ανοίγει βασικα (αυτόματα) απο το δίσκο του linux, αυτό ευτυχώς υτποστηρίζει boot-loader, δηλαδή ένα προγραμματάκι που σου ανοίγει πρώτα ένα μενουδάκι.. απο όπου επιλέγεις από που θέλεις να ανοιξεις (ποιο δίσκο ή δισκέτα ή ότι άλλο αγαπάς..)

Εχει βεβαια μια προκαθορισμένη τιμή (αν δεν διαλέξεις τίποτα και περάσει κάποιος χρόνος.. πάει σε ότι έχεις βάλει πρώτο).

Εχω το lilo, (ενα απο τα βασικά είδη bootloader), αλλα οι περισσότεροι λένε ότι είναι καλύτερο το.. άλλο (δεν το ξέρω)

Ελπίζω κάποιος άλλος φιλος θα σου πει λεπτομέρειες πώς να το ρυθίσεις, αλλα καλυτερα να πεις τη διανομή σου (μπορεί να είναι αλλου τα αρχεια ρυθμίσεων, ή επίσης κάθε διανομή συνεργάζεται διαφορετικά/καλύτερα κλπ. με το lilo ή με το άλλο.

Το ίδιο boot-loader ΄οταν το φτιάξεις επίσης καλό είναι να το βάλεις και σε μια boot-δισκέτα.. για να ανοιγεις με αυτήν και πάλι σε περιπτώσεις ανάγκης.

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 24 Μαρ 2006 02:14

exo ta linux ta suse. to thema ine oti exo kani oles tis rithmisis apo to bios kai pali mou vlepi mono ta linux. tespa. sas euxaristo pantos

Άβαταρ μέλους
frapes_drinker
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από frapes_drinker » 24 Μαρ 2006 04:28

Εφόσον έχεις τη διανομή Suse, μπορείς μέσα από το Yast να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στον boot loader.

1) Άνοιξε τον Yast (Kmenu -> Sustem -> Control Center (Yast) και πληκτρολόγησε τον κωδικό του root)

2) Πήγαινε στον boot loader (System -> boot loader)

3) Στο άσπρο πλαίσιο σου εμφανίζονται τα διαθέσιμα πεδία στον boot loader. Πρόσθεσε ένα ακόμα (επιλογή add). Επέλεξε other και στη συνέχεια δώσε το όνομα του partition που βρίσκονται τα windows (π.χ. σε εμένα είναι το /dev/hda2) και ένα όνομα που θέλεις να εμφανίζεται στον boot loader (π.χ. Windows).

4) Μπορείς να κάνεις και άλλες ρυθμίσεις, π.χ. τη σειρά που θα εμφανίζονται οι επιλογές του boot loader, ποιά θα είναι η προεπιλεγμένη επιλογή, το όριο χρόνου που θα "περιμένει" ο boot loader, κ.α.

Άν όλα πάνε καλά, την επόμενη φορά που θα ξεκινήσεις το σύστημά σου, θα σε βγάλει σε μια οθόνη που θα σου λέει ποιό λειτουργικό σύστημα θες να ξεκινήσεις. Αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 24 Μαρ 2006 13:46

sigoura voithises.ti allo na mou pis? tha to dokimaso. euxaristo file

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 24 Μαρ 2006 19:21

vasika....tzifos! de mporesa na to katafero..... meta tin epilogi add de mou vgazei na epilekso other. mou dini alla.

Άβαταρ μέλους
frapes_drinker
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από frapes_drinker » 25 Μαρ 2006 00:45

Ποιές επιλογές σου δίνει? Κοίταξε και στο αριστερό μέρος του Yast που έχει τη βοήθεια. Κάποια επιλογή θα αναφέρεται οτι είναι για το ξεκίνημα άλλων λειτουργικών.

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 25 Μαρ 2006 13:48

axmmm...... vasika...epidi ime apisteuta asxetos kai poli athlios sta linux,ma apisteuta asxetos...to mono pou tha me voithouse katalila tha itan i na mou edixnes me analitiko tropo ti kai pos....alla katalaveno oti ine kourastiko kai vareto. tespa se euxaristo poli omos.

Άβαταρ μέλους
frapes_drinker
Επικοινωνία:

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από frapes_drinker » 25 Μαρ 2006 17:49

Οι επιλογες που βγαζει σε εμενα (εχω Suse 10.0) ειναι οι εξης:
- Clone Selected section
- Kernel (Linux)
- Kernel VIA xen
- Other System (Chainloader)

Εγω επιλεγω την 4η (Other system)

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] επιλογή δίσκου

Δημοσίευση από devilfw » 25 Μαρ 2006 23:05

emena de mou vgazi tipota apo ola mou vgazei pio pola kai diaforetika. exo tin ipopsia oti piga kapou alou. alla piga eki pou me ipes......ti na po...ego exo ta 9,3 mou fenete.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες