Δημιουργία subdomain

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργία subdomain

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Μαρ 2006 17:40

Εχω ένα domain name και έχω το site μου στο www.domain-name.gr.
Εχω παράλληλα κάποια άλλα sites (τα οποία τα έχω βάλει σε virtual directories) και τα βλέπω με www.domain-name.gr/site1/ www.domain-name.gr/site2/ κ.λπ.
Τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να δείξω αυτά τα sites με όνομα του στύλ:
site1.domain-name.gr αντί για www.domain-name.gr/site1 και
site2.domain-name.gr αντί για www.domain-name.gr/site2 ?
Ο καταχωρητής του domain-name μου είναι η otenet.
Η ιστοσελίδα μου είναι σε windows 2000 server.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημιουργία subdomain

Δημοσίευση από Giannis78 » 22 Μαρ 2006 21:58

tha prepei na kaneis subdomain gia to kathe site.
ston server pou filoksenise exeis kapoio control panel?

Efoson eisai se windows mporei na exeis plesk pou exei tin dynatothta na kaneis subdomains.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργία subdomain

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Μαρ 2006 13:48

Στον υπολογιστή είχα μόνο τα windows, και τρέχουν τα www, ftp, smtp services. Δεν υπάρχει κανένα control panel. Μόνο η ιστοσελίδα, και ότι διαχείριση γίνεται από τον mmc.

Εγκατέστησα τον dns server των windows στον υπολογιστή (που δεν τον είχα βάλει), πρόσθεσα ένα forward zone (domain-name.gr), έβαλα και δύο hosts (site1, site2) να δείχνουν πάλι στην ίδια ip, έβαλα να κάνει forward στον dns server της otenet (ns1.otenet.gr, ns2.otenet.gr) ότι διευθύσεις δεν απαντάει ο υπολογιστής μου - δηλαδή όλες εκτός από αυτές των subdomain μου, και θεωρητικά είναι σχεδόν ok.

Δοκιμάζω με nslookup τα www.domain-name.gr, site1.domain-name.gr, site2.domain-name.gr και μου επιστρέφει το ip (το ίδιο αφού δείχνουν όλα στο ίδιο).

Οπότε δοκιμάζω από το μηχάνημα μου να δώ τις διευθύνσεις site1.domain-name.gr, site2.domain-name.gr και με πηγαίνει κανονικά στα αντίστοιχα sites.

Αν κάποιος άλλος δώσει τη διεύθυνση www.domain-name.gr, μέχρι στιγμής απαντάει ο provider ποιά είναι η ip και πηγαίνει στο site μου, αλλά αν δώσει site1.domain-name.gr δεν απαντάει τίποτα.
Πως θα γίνει, αν δεν απαντήσει ο provider ποιό ip έχει το subdomain μου (που να το ξέρει άλλωστε), να ρωτήσει τον υπολογιστή μου για αυτό;

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημιουργία subdomain

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Μαρ 2006 14:38

tha prepei na exeis dns sto server.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες