domain με ελληνικά

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από patriot » 24 Μαρ 2006 12:44

Γίνεται να έχω ένα domain γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες αλλά όχι σε .gr; Δηλ, θέλω να κατοχυρώσω ένα domain τύπου www.ελληνικά.com/net/κ.τ.λ (ότι βρω ελεύθερο). Γίνεται;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

raptos

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από raptos » 25 Μαρ 2006 03:42

patriot έγραψε:Γίνεται να έχω ένα domain γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες αλλά όχι σε .gr; Γίνεται;
Apo oti gnorizo file mou sto domain mpainoun mono latinikoi xaraktires.. den mporeis na eheis ellinika gramata..
den exei shesi an einai .gr .com .net .org ...

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από Specom » 25 Μαρ 2006 09:59

Patriot kalispera, auto pou zhtas ginete auth th stigmh mono se domains .gr , com.gr, net.gr, edu.gr kai org.gr . Sta com, net ,org klp den yparxei auth h dunatotita :)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από patriot » 25 Μαρ 2006 11:05

raptos
Apo oti gnorizo file mou sto domain mpainoun mono latinikoi xaraktires.. den mporeis na eheis ellinika gramata..
Η ιδέα να βγουν τέτοια domains (www.ελληνική γλώσσα/italiano γλώσσα /french γλώσσα /κ.τ.λ.com) είναι περίπου 7 ετών παλιά. Όμως μόνο από πέρισυ τέθηκαν σε εφαρμογή. Τώρα πια θα έχουμε και τέτοια! :)

Specom
Patriot kalispera, auto pou zhtas ginete auth th stigmh mono se domains .gr , com.gr, net.gr, edu.gr kai org.gr .
Και όλα αυτά γίνονται μόνο από το www.gr; Αν ναι την πάτησα. :x
Sta com, net ,org klp den yparxei auth h dunatotita
Πολύ κρίμα γιατί δεν με βολεύει καθόλου το gr.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από Specom » 25 Μαρ 2006 14:47

Nai ginonte apo tous kataxwrites pou exei orisei h EETT kai o Hostmaster ta .gr . Giati thn patises?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Μαρ 2006 15:27

εγω παντως ποτε δεν καταλαβα για πιο λογο καποιος να εχει τετοιο doman http://www.ονομα.gr

( ακομα και το forum αυτο δεν το καταλαβαινει και δεν το ολοκληρωνει σαν Link ισως και ο explorer και αλλοι browsers να εχουν προβλημα να αντιληφθουν τι γραφουν )

δεν ειναι βολικο στην πληκτρολογηση
πρεπει να θυμασε ακριβως την ορθογραφια
και δεν μπορει καποιος απο αλλη χωρα να εχει προσβαση εκτος αν εχει τους χαρακτηρες σε αμεση διαθεση

μοιαζουμε με βλαχους που θελουν να ερθουν στην αθηνα μαζι με την αγελαδα τους για να μην τους ληψει το φρεσκο γαλα (δεν εχω κανενα προβλημα με τους βλαχους και το φρεσκο γαλα )

Freegreece

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από Freegreece » 25 Μαρ 2006 21:42

χαχαχαχα ναι όντως με όσους το έχω συζητήσει αυτό το να αλλάζεις την γλώσσα για να τελειώσεις με το .gr είναι αστείο...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από patriot » 26 Μαρ 2006 14:26

Specom
Nai ginonte apo tous kataxwrites pou exei orisei h EETT kai o Hostmaster ta .gr . Giati thn patises?
Κρίμα... Επειδή δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τα ελληνικά δεδομένα του internet σε ότι αφορά τα domains.

fiskilis
εγω παντως ποτε δεν καταλαβα για πιο λογο καποιος να εχει τετοιο doman http://www.ονομα.gr

δεν ειναι βολικο στην πληκτρολογηση
Όχι ότι διαφωνώ αλλά όλα μαθαίνονται.
πρεπει να θυμασε ακριβως την ορθογραφια
Αυτό θα το έλεγε μονάχα όποιος δεν την θεωρεί αυτονόητη στο νου του και συνήθως αυτοί, είναι αυτοί που δεν ξέρουν καλή ορθογραφία.

Όταν μαθαίνει κανείς ορθογραφία είναι 4-7 περίπου ετών και ακριβώς γι' αυτό όσο περνάνε το χρόνια την θεωρεί δεδομένη. Και για την ακρίβεια δεν την θεωρεί καν κάτι επειδή την έχει εμπεδώσει τόσο πολύ ώστε δεν το καταλαβαίνει καν. Εσύ το σκέφτεσαι όταν περπατάς ή όταν αναπνέεις; Γιατί και αυτά με διαταγές του εγκεφάλου γίνονται. Αν λοιπόν έκανα ένα τέτοιο domain (που απλά ρώτησα για ενημέρωση) ένας από τους λόγους θα ήταν μήπως και μάθει κανένας καμιά συλλαβή με σωστή ορθογραφία. (Αν εξαιρέσουμε ότι το domain που θέλω δεν έχω δύσκολη ορθογραφία)
δεν μπορει καποιος απο αλλη χωρα να εχει προσβαση εκτος αν εχει τους χαρακτηρες σε αμεση διαθεση
Το domain που θέλω είναι αποκλειστικά για τα ελληνικά δεδομένα έτσι δεν χρειάζεται πρόσβαση για κανέναν άλλον.

Δεύτερον όλοι μπορούν να έχουν ότι χαρακτήρες θέλουν στο pc τους από την στιγμή που όλες οι γλώσσες υπάρχουν μέσα στα windows
μοιαζουμε με βλαχους που θελουν να ερθουν στην αθηνα μαζι με την αγελαδα τους για να μην τους ληψει το φρεσκο γαλα
Κατάλαβα τι εννοείς αλλά δεν είναι έτσι. Δεν μου πέρασε από το μυαλό αυτή η ιδέα γιατί το domain που θέλω όχι μόνο είναι για ελληνικά δεδομένα όπως είπα πριν αλλά δεν πάει (και ούτε ταιριάζει) με τίποτα άλλο εκτός από τα ελληνικά. Και να ήθελα δηλ να βάλω κάτι το ξένο δεν θα μπορούσα. Αυτό ήταν που με ανάγκασε να ρωτήσω.
(δεν εχω κανενα προβλημα με τους βλαχους και το φρεσκο γαλα )
Ούτε γω! Που σημαίνει ότι δεν θα με πείραζε να δω ένα βλάχο με την αγελάδα του στην πόρτα μου :kaloe: :kaloe:

Freegreece
χαχαχαχα ναι όντως με όσους το έχω συζητήσει αυτό το να αλλάζεις την γλώσσα για να τελειώσεις με το .gr είναι αστείο...
Ή τραγικό. Όπως το πάρει κανείς.

savpan

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από savpan » 26 Μαρ 2006 23:45

Παράδειγμα είναι το http://www.γιατρόσ.gr/ !

Ισχύει ότι :

σ=s
οι τόνοι είτε τους βάλεις είτε οχι είναι το ίδιο!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από patriot » 27 Μαρ 2006 13:35

savpan έγραψε:Παράδειγμα είναι το http://www.γιατρόσ.gr/ !
Ισχύει ότι :
σ=s
Τι εννοείς "ισχύει"; Μάλλον κατά λάθος θα το έβαλαν. Δεν το είδαν και μετά δεν μπορούσαν να το αλλάξουν...
οι τόνοι είτε τους βάλεις είτε οχι είναι το ίδιο!
Εγώ είχα πάει σε ένα url (δεν θυμάμαι ποιο) και ο άνθρωπος είχε καταχωρίσει και τα 2 domains για καλό και για κακό. Και με τόνους και χωρίς. Αυτός έκανε την γκάφα ή αυτό που λες δεν στέκει;

savpan

domain με ελληνικά

Δημοσίευση από savpan » 30 Μαρ 2006 22:47

Ναι, κοτσάνα μάλλον..

Δες εδώ για λεπτομέριες : https://domains.dnhost.gr/dnHost_newregGR.pdf

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες