Αντανάκλαση

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Αντανάκλαση

Δημοσίευση από apsuh0s » 24 Μαρ 2006 21:24

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο prog. Παρολ αυτά δεν έχω καταφέρει να βάλω αντανάκλαση στο 3d object που σχεδίασα. Πρέπει να αναφέρω πως έχω χρησιμοποιήσει για backround ένα avi με αποτέλεσμα το αντικείμενο μου να ταξιδεύει μέσα στο avi. Του έχω δώσει μεταλλική υφή αλλά χωρίς αντανάκλαση του χώρου που φαίνεται στο avi δεν φαίνεται ρεαλιστικό. Πως γίνεται να το βάλω? Μία τελευταία ερώτηση. Η αντανάκλαση του αντικειμένου μου προφανώς δεν θα είναι η ίδια με το avi του χώρου που ταξιδεύει, αλλά με ένα διαφορετικό avi το οποιό θα δείχνει το σκηνικό πίσω από τη "κάμερα". Αυτό θέλω να βάλω. Υπάρχει η δυνατότητα χωρίς να χαλάσει η μεταλλική υφή του αντικειμένου? Δεν γνωρίζω καλά από 3d και γιαυτό το λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη ορολογία.Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Thnx in advance..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Αντανάκλαση

Δημοσίευση από vortalifer » 25 Μαρ 2006 15:20

Ψαξε στις ιδιοτητες του υλικου να βρείς κατι του στυλ reflection . Εκει μπορεις να δωσεις η αντανακλαση να ειναι μια φωτογραφια ή avi αλλα μπορείς να βάλεις και την τεχνική raytracing δηλαδή αντανάκλαση του περιβάλλοντους υπολογιζοντας την πορεία του φωτός

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες