Προσθήκη Νέου Symbol

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
AkisTP
Επικοινωνία:

Προσθήκη Νέου Symbol

Δημοσίευση από AkisTP » 25 Μαρ 2006 13:43

Γεια χαρά σε όλους...

Έχω ενα πρόβλημα με την προσθήκη νέου Symbol και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται...
Ίσως μπορεί κάποιος να βοηθήσει!

Έχω ένα ήδη φτιαγμένο φλασάκι και προσπαθώ τώρα μετά από καιρό να προσθέσω μερικά πραγματάκια.
Στη διαδικασία προσθήκης κάποιων νέων Symbols - Movie Clips καταλήγω αθελα μου να αντικαθιστώ παλιότερα symbols και να χαλάει όλο το flash.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ονοματολογία και όλα είναι Symbol 1,2,3,...
Όταν παώ να προσθέσω το καινούργιο φροντίζω να μη χρησιμοποιώ κάποιο από τα υπάρχοντα ονόματα αλλα και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Στο διάλογο, στο advanced, στο section source υπάρχει ένα κουμπι Symbol και δίπλα λέει symbol name: <ταδε>, το οποίο είναι όμως ανενεργό...μηπως πρέπει να αλλάξω το όνομα εκεί....και πώς γίνεται αυτό??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
[/img]
Συνημμένα
symbol.JPG
New Symbol Dialog

spookyb52
Επικοινωνία:

Προσθήκη Νέου Symbol

Δημοσίευση από spookyb52 » 25 Μαρ 2006 15:39

Είτε το symbol που εισάγεις έχει την ίδια ονομασία με κάποιο άλλο, ή στοιχεία που περιέχει το symbol έχουν τη ίδια ονομασία με κάποια άλλα που υπάρχουν στο δεύτερο flash. Τόσα χρόνια δέν θυμάμαι ποτέ να είχα πρόβλημα όταν οι ονομασίες ήταν διαφορετικές.

Το κουμπί symbol είναι απενεργοποιημένο γιατί θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις με browse κάποιο fla αρχείο.

Εγώ προσωπικά τα symbols τα κάνω copy-paste η drag & drop και δέν τα εισάγω ποτέ από μενού.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

AkisTP
Επικοινωνία:

Προσθήκη Νέου Symbol

Δημοσίευση από AkisTP » 26 Μαρ 2006 21:28

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω, ότι κάποιο symbol αντικαθιστώ κατα λάθος...

Αλλά εισάγοντας ένα νέο symbol με όνομα π.χ. Toolbar γιατί μου αντικαθιστά το Symbol 1.
Υπάρχει κάποιο άλλο διακριτικό εκτός του ονόματος που πρέπει να σιγουρευτώ ότι δεν είναι ίδιο με κάποιο υπάρχον?

Όταν λές τα symbols τα κάνεις copy-paste, δηλαδί τα φτιάχνεις σε ένα άλλο movie και μετά τα αντιγράφεις σε αυτό που θές? Έτσι δεν υπάρχει ο κίνδυνος να αντικαταστήσεις κάποιο υπάρχον (αν και το Flash σε ρωτάει)???
Δοκίμασα παντως να εισάγω το symbol και στο library και μέτα να το βάλω μέσα, αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω...

Thanx για την απάντηση...

spookyb52
Επικοινωνία:

Προσθήκη Νέου Symbol

Δημοσίευση από spookyb52 » 27 Μαρ 2006 00:20

Το flash σε ενημερώνει ότι θα αντικαταστήσεις κάποιο σύμβολο με ένα νέο όταν

α) Κάνεις copy paste από ένα flash σε άλλο αντικέιμενα με ίδια ονομασία
β) Όταν κάνεις drag & drop από μία library σε άλλη αντικέιμενα με ίδια ονομασία

Άν πάς να εισάγεις ένα αντικείμενο μέσα από μενού δημιουργίας Symbol θα σου τα αντικαταστήσει αυτόματα χωρίς να σε ενημερώσει.

Σίγουρα έχεις τουλάχιστον ένα αντικείμενο με την ίδια ονομασία. Θα πρέπει να βρείς ποιό είναι και να το κάνεις rename.

Άν δέν θές να κάνεις copy paste η καλύτερη λύση είναι η ακόλουθη :

1) Πάτησε ctrl+shift+O και επέλεξε το fla αρχείο που περιέχει τα αντικείμενα που θές να εισάγεις.
2) Θα εμφανισθεί ένα παράθυρο με την Library του fla αρχείου που άνοιξες. Κάνε drag & drop ότι θές στην library του fla που επεξεργάζεσαι

Με ανοιχτές και τις 2 βιβλιοθήκες δίπλα δίπλα νομίζω είναι εύκολο να βρείς που είναι το λάθος.

Μήν δίνεις σημασία στο symbol 1 που γράφει στο παράθυρο. Δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκεί. Είναι σίγουρα πρόβλημα στις αρχικές ονομασίες των αντικειμένων σου. Και νέα ονομασία να μήν έδινες το flash δέν θα σου επέτρεπε ποτε να δημιουργήσεις, στο ίδιο fla αρχείο, νέο αντικείμενο με ονομασία που χρησιμοποιείτε από κάποιο άλλο.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες