Ελληνικά ascii script

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ελληνικά ascii script

Δημοσίευση από patriot » 25 Μαρ 2006 16:50

Μπορώ να προσθέσω ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτό το
script; Δηλ να γράψω π.χ ένα "Καλώς ήρθατε" αντί για "Kalos irthate".
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Ελληνικά ascii script

Δημοσίευση από skeftomilos » 27 Μαρ 2006 21:29

Με κάμποση προσπάθεια μπορεί να γίνει generation και στα ελληνικά. Το πιο δύσκολο νομίζω πως είναι το εικαστικό μέρος. Το script θα το ξανάγραφα γιατί είναι κακογραμμένο. Κάνει μόνο για δείγμα ερασιτεχνικού κώδικα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

if(inputText.charAt(i) != "a" && inputText.charAt(i) != "b" && inputText.charAt(i) != "c" && inputText.charAt(i) != "d" && inputText.charAt(i) != "e" && inputText.charAt(i) != "f" && inputText.charAt(i) != "g" && inputText.charAt(i) != "h" && inputText.charAt(i) != "i" && ...
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ελληνικά ascii script

Δημοσίευση από patriot » 09 Απρ 2006 12:37

skeftomilos έγραψε:Με κάμποση προσπάθεια μπορεί να γίνει generation και στα ελληνικά.
Κρίμα.. γιατί για να γίνει αυτή η κάμποση προσπάθεια θα πρέπει να ξέρεις js και εγώ δεν ξέρω...
Το script θα το ξανάγραφα γιατί είναι κακογραμμένο. Κάνει μόνο για δείγμα ερασιτεχνικού κώδικα
Αν και δεν ξέρω js ξέρω αρκετά για να καταλάβω ότι έχεις δίκιο. Και αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι π.χ αντί ο δημιουργός του script να γράψει 2+2=4 κάθησε και έγραψε 1+1+1+1+=4. Σωστά;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Ελληνικά ascii script

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Απρ 2006 00:25

Έφερα μόνο ένα παράδειγμα από ένα γενικά κακογραμμένο script. Ο συγκεκριμένος έλεγχος για το αν ένα string περιέχει αποκλειστικά πεζά αγγλικά γράμματα μπορεί να γίνει με μισή γραμμή κώδικα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

if (/[^a-z]/.test(str)) {...
Οι άμεσες συνέπειες αυτής της προχειρότητας είναι δύο:
1) Αργοπορία στο κατέβασμα της σελίδας λόγω μεγέθους του script.
2) Υπερβολική κατανάλωση CPU στον υπολογιστή του χρήστη. Η JavaScript είναι μια interpreted γλώσσα και μάλιστα μια από τις πιο αργές. Αυτό πρέπει να το λαμβάνει υπόψη ο κάθε scripter και να προσπαθεί να αποφεύγει τα βαριά loops όπoυ είναι δυνατό.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ελληνικά ascii script

Δημοσίευση από patriot » 10 Απρ 2006 07:36

Μάλιστα.... Ευχαριστώ :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης