Μορφοποιημέο κείμενο με τους διακόπτες alt και title

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 25 Μαρ 2006 20:03

Έχω την εξής απορία:
Υπάρχει τρόπος να μορφοποιήσω το κείμενο που εμφανίζεται μέσω των διακοπτών alt και title;
Μέχρι στιγμής έχω βρει ότι για την αλλαγή γραμμής μπορώ να βάλω το \n \r ανάλογα με το σύστημα και το \t για την εισαγωγή στηλοθέτη.
Αν θέλω π.χ. να κάνω το κείμενο ή μέρος του κειμένου έντονο, υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει;
:)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Μαρ 2006 21:08

EDIT: Αναγκάστηκα να προσθέσω τα κενά στην εντολή γιατί το φόρουμ δεν την έβλεπε αλλιώς. Στην πραγματικότητα είναι μία λέξη.

panos78 έγραψε:Έχω την εξής απορία:
Υπάρχει τρόπος να μορφοποιήσω το κείμενο που εμφανίζεται μέσω των διακοπτών alt και title;
1) Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι το alt είναι αποκλειστικά για φωτογραφίες (ΠΑΝΤΑ ήταν ΕΙΤΕ ήταν linked είτε όχι) ενώ το title είναι για links. Το τονίζω γιατί οι μοντέρνοι browsers φαίνεται πως έχουν ξεχάσει μερικά βασικά στοιχεία της html.

2) Δεύτερον σε γενικές γραμμές όχι. Πάει όμως αναλόγως με τον browser. Στον explorer έχεις περισσότερες δυνατότητες από ότι σε άλλους browsers αλλά και εκεί τα πράγματα είναι περιορισμένα.

Μια έξτρα δυνατότητα που έχει ο explorer (δεν θυμάμαι άλλη τώρα, αλλά μπορεί και να έχει) ή τουλάχιστον σε αυτόν λειτουργεί καλύτερα από τους άλλους browsers είναι αυτή η εντολή: & # 10;

Η εντολή αυτή πρώτον αλλαζει παράγραφο (σαν να έχεις βάλει ένα <br>) και δεύτερον ξεκινάει την πρόταση λίγα pixels ποιο μέσα (όπως θα έπρεπε να γίνεται σε κάθε παράγραφο δηλ) αλλά αυτά τα pixels δεν είναι 10 αν αυτό σκέφτηκες αλλά μόνο 3-4 (δεν τα μέτρησα αλλά φαίνεται και με το μάτι). Επίσης αν σκεφτείς να αλλάξεις τον ριθμό 10 με π.χ το 50 τότε δεν γίνεται τίποτα (το μόνο που γίνεται ειναι να προσθέτει τον αριθμό "2" (???? γιατί?? Δεν κατάλαβα...) πριν από το κείμενο

Μετά από δοκιμές κατέληξα στα εξής: (Σημ: Οι δοκιμές έγιναν σε Mozilla/Opera/Explorer και για windows μόνο)

explorer
α) Αυτήν την εντολή την βλέπει ο explorer και μάλιστα μια χαρά και καλύτερα από όλους.
β) Την βλέπει είτε σε title είτε σε alt και είτε είναι linked είτε όχι.
γ) Και την βλέπει όσες φορές την βάλεις. Αν την βάλεις 10 φορές, 10 φορές θα την δει.
δ) Την βλέπει ανεξαρτήτως σε ποια θέση του κειμένου θα το βάλεις:

Παράδειγμα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

title=" bla, bla κείμενο & # 10; και bla, bla υπόλοιπο κείμενο
Mozilla
α) Ο mozilla την βλέπει μεν αλλά ΜΟΝΟ στην αρχή της πρότασης.

Παράδειγμα:

title="& # 10; bla, bla κείμενο και bla, bla υπόλοιπο κείμενο
Σε οποιοδήποτε άλλο σημείο θα την δει ως "σκουπίδι" (σαν ένα μικρό σκουπιδάκι που μας μπήκε στο μάτι μοιάζει)

β) Αν την βάλεις 10 φορές θα την δει μόνο μία!!
γ) Την βλέπει μόνο στο title όχι στο alt
d) Την βλέπει μόνο όταν ειναι link.

Opera
α) Η opera δεν την βλέπει καν (από το καλό στο καλύτερο πάμε δηλ :P :P)
μπορώ να βάλω το \n \r
:o Δηλ πως; Τι ακριβώς γράφεις;
ανάλογα με το σύστημα και το \t για την εισαγωγή στηλοθέτη.
Αυτός ο στηλοθέτης που λες είναι αυτή η εντολή που σου είπα; Έχω αγγλικά windows και δεν ξέρω ελληνική ορολογία.
Αν θέλω π.χ. να κάνω το κείμενο ή μέρος του κειμένου έντονο, υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει; :)
Δυστυχώς όχι. Ότι και να κάνεις δεν πιάνει. Ούτε με css. Η ιδέα σου ήταν καλή αλλά δυστυχώς...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 25 Μαρ 2006 22:18

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση.
Στυλοθέτης είναι το κατά το αγγλικό λεγόμενο TAB.
Όταν βάζω \n και/ή \r λειτουργεί όπως το <br> στην HTML. To τι θα μπει από τα δύο ή αν θα μπει ο συνδυασμός τους εξαρτάται από τι λειτουργικό χρησιμοποιεί ο Server.
Νομίζω σε MAC θέλει το \r, σε Linux το \n και σε Windows και τα δύο, αν δεν κάνω λάθος.
;)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Μαρ 2006 00:02

Η έκφραση &#10; είναι μια HTML entity και αντιστοιχεί στο χαρακτήρα με κωδικό ASCII 10. Ο χαρακτήρας αυτός είναι ο ειδικός χαρακτήρας αλλαγής γραμμής (LF). Απ' ό,τι έχω διαπιστώσει κι εγώ δε δουλεύει στον Firefox, το οποίο σημαίνει πως δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η μορφή του tooltip. Εκτός αν ξέρει κανείς κανένα άλλο τρικ. :)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Μαρ 2006 10:31

patriot έγραψε:1) Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι το alt είναι αποκλειστικά για φωτογραφίες (ΠΑΝΤΑ ήταν ΕΙΤΕ ήταν linked είτε όχι) ενώ το title είναι για links. Το τονίζω γιατί οι μοντέρνοι browsers φαίνεται πως έχουν ξεχάσει μερικά βασικά στοιχεία της html.
To document type definition http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd leei oti to title attribute vrisketai mesa sto entity coreattrs

<!ENTITY % coreattrs
 "id          ID             #IMPLIED
  class       CDATA          #IMPLIED
  style       %StyleSheet;   #IMPLIED
  title       %Text;         #IMPLIED"
  >
kai to coreattrs mazi me kapia alla kanoune to attrs

<!ENTITY % attrs "%coreattrs; %i18n; %events;">
to opoio exoun sto ATTLIST tous ola ta xhtml elements.

<!ELEMENT noscript %Block;>
<!ATTLIST noscript
  %attrs;
  >

<!ELEMENT body %Block;>
<!ATTLIST body
  %attrs;
  onload          %Script;   #IMPLIED
  onunload        %Script;   #IMPLIED
  >

<!ELEMENT div %Flow;>  <!-- generic language/style container -->
<!ATTLIST div
  %attrs;
  >

<!ELEMENT p %Inline;>
<!ATTLIST p
  %attrs;
  >
....

<!ELEMENT kbd %Inline;>  <!-- something user would type -->
<!ATTLIST kbd %attrs;>

<!ELEMENT var %Inline;>   <!-- variable -->
<!ATTLIST var %attrs;>

<!ELEMENT cite %Inline;>   <!-- citation -->
<!ATTLIST cite %attrs;>

<!ELEMENT abbr %Inline;>   <!-- abbreviation -->
<!ATTLIST abbr %attrs;>

<!ELEMENT acronym %Inline;>   <!-- acronym -->
<!ATTLIST acronym %attrs;>

To alt einai valid sta img, area kai input elements.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες