Ηλεκτρολόγος vs Ηλεκτρονικός

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 26 Μαρ 2006 14:19

Ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό για το που να σπουδασω και, αν βέβαια μου το επιτρέψει ο βαθμός, θα δηλώσω κάτι σε ηλεκτρολόγο μηχανικό και μηχανικό υπολογιστών κατά προτίμηση σε Α.Π.Θ.
Διάβασα όμως ότι ενώ το Μετσόβειο, το Α.Π.Θ., η Ξάνθη, και όπου αλλού έχει σε βγάζουν ηλεκτρολόγο, το πανεπιστήμιο Χανίων σε βγάζει ηλεκτρονικό. Ξέρει κανεις τί διαφορά έχουν αυτά τα δύο;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

thomasskoy

Δημοσίευση από thomasskoy » 26 Μαρ 2006 23:41

φιλε υπαρχει τεραστεια διαφορα στα 2 επαγγελματα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2006 14:05

Φαντάζομαι ότι ο Ηλεκτρολόγος κάνει ηλεκτρολογικά σχέδια για οικοδομές και σπίτια και ο άλλος έχει σχέση με Ηλεκτρονικά συστήματα (τηλεόραση, ραδιόφωνο, υπολογιστές, κτλ.)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Μαρ 2006 14:48

Φίλε, η διαφορά είναι στο όνομα και μόνο, α, και στην βαθμολογία με την οποία μπαίνεις.

ΕΜΠ εδώ.
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 27 Μαρ 2006 19:53

Στη σχολή αυτή εισαι; Α πολύ ωραία... Για πες μου ρε συ, από γνώσεις σε θέματα πληροφορικής τί προσφέρει; Επίσης, ξέρεις αν η σχολή στο ΕΜΠ είναι καλύτερη από το Α.Π.Θ.; γιατί κάποιος μου είπε ότι στην Θεσσαλονίκη είναι άθλια. Και τί ευκαρίες για δουλειά έχεις όταν βγεις;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Μαρ 2006 21:07

Απο γνώσεις μην περιμένεις πολλά. Αυτο που σίγουρα καταφεραν με επιτυχία, είναι να με κάνουν να μισήσω τον προγραμματισμό (ευτυχως αργότερα ασχοληθηκα μονος μου). Στα πρώτα 5 εξάμηνα, θα κάνεις σχεδόν αποκλειστικα μαθηματικα και φυσική, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όπως ο προγραμματισμός που ανεφερα παραπάνω, όχι πως αργότερα γίνονται ποιο ενδιαφέροντα τα πράγματα...

όπως το βλέπω εγώ, αλλα και αρκετοί άλλοι, το μόνο που θα σου προσφέρει η σχολή, είναι ένα πτυχίο, με το οπόιο, ευτυχως (με τα σημερινά δεδομένα) μαλλον θα βρεις δουλειά.

Για το Α.Π.Θ δεν ξέρω τι γίνεται, αλλα και μόνο σαν όνομα το Ε.Μ.Π. είναι καλύτερο (το πρώτο πράγμα που μας είπαν στην σχολή, είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ψηλά το όνομα της σχολής, δεν κοιτάνε τα χάλια που έχει η σχολη....), αλλα και από τις γνωριμίες που θα κάνεις στην Αθήνα, καλύτερα να προσπαθήσεις να έρθεις εδώ.

Τέλος, μεταφέροντας τα λόγια που μου είχαν πει και εμένα πριν μπω στην σχολή "90% θα βρεις δουλεια στην Αθήνα, 9% στη Θεσ/νικη και 1% στην υπόλοιπη Ελλάδα"
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

jifix

Δημοσίευση από jifix » 08 Νοέμ 2006 15:50

Αν θες πληροφορικής πήγεναι σε ένα Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ Πληροφορικής

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Νοέμ 2006 16:00

Σε επίπεδο Πολυτεχνείου συνολικά, το ΕΜΠ έχει το όνομα στην Ελλάδα...

Την χάρη όμως στο εξωτερικό την έχει η Πάτρα...

Ανεπίσημο στοιχείο(δεν μπορώ να σας το τεκμηριώσω, απλά μου το έχει πει έμπιστό μου άτομο, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς έτσι), μην μπείτε στον κόπο να το κρίνετε:
Για να σε δεχτούν στο ΜΙΤ από Πολυτεχνική Σχολή Ελλάδας, το πτυχίο πολλαπλασιάζεται με έναν συντελεστή:
Για την Πάτρα είναι 1.00
Για το ΕΜΠ είναι 0.92
Τα υπόλοιπα δεν ξέρω, πάντως τελευταία έρχεται η Ξάνθη με 0.87.

Άβαταρ μέλους
TRoMoS

Δημοσίευση από TRoMoS » 09 Νοέμ 2006 20:13

τελικά σε ποιά σχολή πήγες ?
απλη περιέργεια ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Νοέμ 2006 23:26

Τώρα είμαι τρίτη. Και ακόμα δεν έχω αποφασίσει.
Ακούω όμως από παντού ότι το δύσκολο σε αυτή την σχολή δεν είναι το να μπεις αλλά το να βγείς. Νομίζω καταλάβατε.(Knorcedger πες μας κι εσύ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες