Ανοίγοντας επίχειρηση Internet Services

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 29 Μαρ 2006 19:07

Πριν από λίγο διάστημα ξεκίνησα ένα blog με θέματα γύρω από το internet, web services και ότι άλλο ενδιαφέρει όσους ασχολούνται επαγγελματικά με το διαδίκτυο. Επειδή έχω περάσει πολλές ώρες στο freestuff.gr και με έχει βοηθήσει αποφάσισα να δημοσιεύσω και εδώ ένα από τα πρώτα topics.

Ο κλάδος του internet είναι δύσκολος. Δύσκολα προσλαμβάνεσαι και δύσκολα επιβιώνεις με δική σου επιχείρηση. Εγώ δεν προέρχομαι από κάποια σχολή και πριν κάνω αυτή τη δουλειά (έχω δική μου επιχείρηση εδώ και 4 χρόνια) εργαζόμουνα ως μηχανικός 15ωρα σε όλη την Ελλάδα και στα Βαλκάνια. Κάποια στιγμή αποφάσισα να ασχοληθώ με κάτι που μου άρεσε πάντα και μπορούσα να το κάνω κοντά στο σπίτι και την οικογένειά μου.

Η επιλογή να ασχοληθείς με το διαδίκτυο - από καθαρά οικονομικής φύσεως - πιστεύω ότι είναι η καλύτερη ειδικά για κάποιον που δεν έχει τα λεφτά του μπαμπά ..... οι λόγοι συνοπτικά είναι :

1)Tο internet σε επίπεδο επιχειρήσεων τα τελευταία χρόνια κερδίζει έδαφος. Παρατηρείστε και τις διαφημίσεις που δειλά δειλά αρχίζουν να δείχνουν urls

2)H αγορά δεν είναι κορεσμένη .... ναι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Ψάξτε και δείτε
α) πόσες εταιρίες μπορούν να αναπτύξουν ότι εφαρμογή θέλει ο πελάτης (πχ σε PHP&MySQL) με άνεση, χωρίς nuke, oscommerce κτλ => μένουν 60%
β) πόσοι ξέρουν να προωθήσουν τη δουλειά τους με επαγγελματικό τρόπο (από τη σύνταξη προσφοράς, την τιμολόγηση, μέχρι την επίσκεψη στον πελάτη) => μένουν 30%
γ) πόσες εταιρίες μπορούν να διατηρήσουν πελάτες με σωστή εξυπηρέτηση =>μένουν 15%

3) Η ίδρυση μιας εταιρίας ίντερνετ κοστίζει ελάχιστα σε σχέση με άλλες offline επιχειρήσεις

Για να πετύχει λοιπόν κάποιος πρέπει να κάνει τη διαφορά παρουσιάζοντας τα παραπάνω ποιοτικά χαρακτηριστικά α,β,γ. Μη φοβόσαστε τον "ανταγωνισμό" από low budget εταιρίες της αρπαχτής, γιατί, αν και δημιουργούν κακό κλίμα στην αγορά, οδηγούν πελάτες σε ποιοτικότερες επιλογές.

Πώς όμως επιτυγχάνουμε την τοποθέτηση της εταιρίας μας ανάμεσα στις ποιοτικά αναβαθμισμένες ; Ας τα πάρουμε ένα-ένα ....

α) πόσες εταιρίες μπορούν να αναπτύξουν ότι εφαρμογή θέλει ο πελάτης (πχ σε PHP&MySQL) με άνεση, χωρίς nuke, oscommerce κτλ

Δεν είναι κακό μια εταιρία να χρησιμοποιεί λογισμικό ανοιχτού κώδικα στις δουλειές της.Κακό είναι όταν δεν μπορεί να κάνει τροποποιήσεις ή προσθήκες ώστε να ικανοποιεί τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε πελάτη. Επίσης συχνό φαινόμενο είναι πολλές εταιρίες , ανάλογα με το cms που χρησιμοποιούν, να αναγκάζονται να προσαρμόζουν το design στο CMS και όχι το ανάποδο.

Αν θέλετε να κάνετε τη διαφορά πρέπει να μπορείτε "να βρείτε τρόπο" να ικανοποιήσετε τον πελάτη. Είτε να "μάθετε" πως γίνεται αυτό που θέλει ο πελάτης είτε να βρείτε κάποιον που ξέρει πως να το κάνει. Τέλος ποτέ μην προσαρμόζετε ενα design σε ένα cms, φτιάξτε το design και δημιουργήστε πάνω σε αυτό το cms σας.

Αν ξέρετε να κάνετε μόνο στατικές html ή flash σελίδες προτείνω να μην ανοίξετε καν εταιρία.Ο λόγος είναι ότι η έλλειψη τεχνογνωσίας περιορίζει σημαντικά το υποψήφιο πελατειακό σας κοινό.

β) πόσοι ξέρουν να προωθήσουν τη δουλειά τους με επαγγελματικό τρόπο (από τη σύνταξη προσφοράς μέχρι την επίσκεψη στον πελάτη)

Έχω ακούσει από πελάτες μου απίστευτες ιστορίες από παρουσιάσεις "ανταγωνιστών" ..... Όταν πάμε σε πελάτη ντυνόμαστε από αξιοπρεπές καθημερινό ντύσιμο μέχρι άκρως επίσημο. Αν πχ πας σε βιοτεχνία δεν θα πας με κουστούμι αλλά με κάποιο πιο καθημερινό ντύσιμο, αν πας σε μεγάλη εταιρία πολυεθνική λογικό είναι να πας με κουστούμι, και πάντα ξυρισμένος ....

Ένας πελάτης κάποτε μου είπε ότι δέχθηκε προσφορά γραμμένη στο πίσω μέρος μιας κάρτας, άλλος μου είπε για μια εταιρία που, όπως έλεγε "βαριόταν", να στείλει προσφορές και τα έλεγε μόνο προφορικά .......

Anyway, καλό είναι η προσφορά σας να συντάσεται και να αποστέλλεται μέσα σε 2-3 μέρες από την αρχική συνάντηση, όπου γίνεται και ο προσδιορισμός των χαρακτηριστικών του site. Η προσφορά να περιλαμβάνει λίγα λόγια για την εταιρία σας, την εταιρία του πελάτη, το οικονομικό σκέλος, τρόπους πληρωμής και βέβαια τα χαρακτηριστικά του site και να την αποστείλλεται με courier στη διεύθυνση του πελάτη.

Τιμολόγηση
Η τιμολόγηση είναι ένα μεγάλο θέμα, όχι μόνο στη δουλειά μας, αλλά και γενικά στην οικονομική επιστήμη. Εγώ χρεώνω συνήθως με fix τιμή υπηρεσίας και όχι με την ώρα. H χρέωση με την ώρα θα προκαλέσει αβεβαιότητα στον πελάτη και προβλήματα στη διαπραγμάτευση ανάθεσης. Η τιμή που θα ζητήσετε είναι θέμα δικό σας ....Να ζητάτε πάντα αυτό που πιστεύετε ότι αξίζει η δουλειά σας χωρίς υπερβολές προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Δυστυχώς όμως δεν σπανίζουν περιπτώσεις όπου κάποιοι χρεώνουν για μια στατική με 2-3 υποσέλιδα 2000 Ευρώ.

Να ξέρετε ότι αν αντιμετωπίζετε τους πελάτες σας σαν θύματα για να τους τα αρπάξετε δεν θα πάτε μακριά. Αυτά μαθαίνονται αργά ή γρήγορα στην αγορά. Η ύψιστη "αρχή" που σας συνιστώ να έχετε είναι ο μέγιστος σεβασμός στον πελάτη, όσο δύσκολος άνθρωπος και να είναι.

Έτσι πάμε και στην σωστή εξυπηρέτηση :

γ) πόσες εταιρίες μπορούν να διατηρήσουν πελάτες με σωστή εξυπηρέτηση

Ελάχιστες εταιρίες εξυπηρετούν σωστά τον πελάτη. Οι περισσότεροι πελάτες στηρίζουν σε εσάς την προώθηση της επιχείρησής τους σε έναν για αυτούς άγνωστο τομέα. Μην ξεχνάτε ότι ο πελάτης στηρίζει σε εσάς κατά ένα μέρος το όραμά που έχει για την ανάπτυξη της εταιρίας του.Ένα όνειρο που θα έχετε και εσείς για την δική σας δουλειά.

Μην τον κοροϊδεύετε αν δεν ξέρει το αντικείμενο .... γι'αυτό εξάλλου θέλει να συνεργαστεί μαζί σας. Σεβαστείτε τον πελάτη σας για να σέβεστε τον εαυτό σας. Πιστέψτε με αυτή η τελευταία παράγραφος μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο και θα σας επιτρέψει να κάνετε τη διαφορά σε σχέση με άλλες επιχειρήσεις.

Για τους υπαλλήλους developers & designers
Επειδή κατά καιρούς μου στέλνουν βιογραφικά και με παίρνουν τηλέφωνο νέοι "συνάδελφοι" θα πω λίγα και για εκείνους.

Μην ονομομάζετε τον εαυτό σας web designer αν δεν ξέρετε dreamweaver. Άλλο web designer και άλλο γραφίστας.To πιο σημαντικό όμως είναι να έχετε ένα δικό σας site (οχι με free hosting) με ένα portfolio. Φτιάξτε ένα portfolio με δωρεάν δουλειές για τον μπακάλη της γειτονιάς, για τον γιατρό σας και για οποιονδήποτε γνωστό σας που έχει επιχείρηση.

Βιογραφικό για θέση designer ή developer χωρίς Portfolio δεν έχει ελπίδα .... παρά μόνο για δωρεάν εργασία. Τέλος, μην περιμένετε πολλά ως μισθό, δείτε την πρώτη σας δουλειά ως σχολή (εφόσον μαθαίνετε πράγματα) και μην περιμένετε λεφτά επειδή τελειώσατε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ. Αυτό δεν μετράει καθόλου, σημασία έχει τι ξέρεις να κάνεις και αυτό φαίνεται στις δουλειές σου.

Ελπίζω να μπόρεσα να βοηθήσω λίγο. Καλή τύχη σε όλους.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Μαρ 2006 21:35

Αν πχ πας σε βιοτεχνία δεν θα πας με κουστούμι αλλά με κάποιο πιο καθημερινό ντύσιμο, αν πας σε μεγάλη εταιρία πολυεθνική λογικό είναι να πας με κουστούμι, και πάντα ξυρισμένος
Δεν ξέρω αν είναι δική σου άποψη αυτή ή την μεταφέρεις από αλλού, αλλά είναι παντελώς λαθεμένη. Δεν υπάρχουν ενδυματολογικοί κανόνες σε τέτοια πράγματα. Η αντίληψη περί αισθητικής και εμφάνισης είναι το πιο υποκειμενικό πράγμα στον κόσμο και όταν εσύ αισθάνεσαι σίγουρος φορώντας κοστούμι πηγαίνοντας σε μια μεγάλη εταιρία, ο υπεύθυνος της εταιρίας μπορεί να σε θεωρήσει από ψώνιο μέχρι αεριτζή (η περίπτωσή μου για παράδειγμα που δεν αποτελώ μικρή μειοψηφία). Τον αξύριστο ή τον μαλλιά τον θεωρώ αισθητικά ειλικρινέστερο από κάποιον επιτηδευμένο. Από την άλλη, ειλικρινής μπορεί να είναι και ένας με κοστούμι αλλά εδώ έχω τις μικρότερες πιθανότητες. Όποιος φοράει κοστούμι έχει αρκετές πιθανότητες να ποντάρει στην εμφάνιση επειδή υστερεί κάπου αλλού.

Η προσωπική μου στατιστική και ψυχολογική μελέτη αυτά τα χρόνια λέει ότι οι καλύτεροι επαγγελματίες είναι ειλικρινώς (και όχι επιμελώς) ατημέλητοι. Και όταν λέω ατιμέλητοι δεν εννοώ στα παπάρια τους. Εννοώ ότι δεν κάνουν χωρίστρα και δεν φοράνε το λευκό πουκαμισάκι (για να μην το χοντρύνω με τις κουστουμιές) ανεξάρτητα με την περίσταση.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 29 Μαρ 2006 21:55

Distixws an katsoume kai analisoume to thema koustoumiou - mh kostoumiou theloume 7 - 8 selides. Egw pantos eimai ths apopshs pws h emfanish dixnei sevasmo ston allon kai oxi den tha mou arese na erthei kapios na doulepsei gia emena an eimoun mia etairia apo 2 upalilous kai anw me ta athlitika kai to fouteraki.
Eimai antithetos me thn apopsh sou Panagioti enas pou paei me to fouteraki to aplo pantelonaki kai thn metria e3wterikh emfanish theorite megalitero psonio apo auton pou paei me to koustoumaki tou. Mhn 3exnas to dress code twn megaliterwn etairiwn ston kosmo einai koustoumaki h poukamisaki me kirile pantelonaki. Fisika ola ta parapanw isxioun gia Megales etairies kai oxi gia tis viotexnies kai ta loipa, opote apo douleia se douleia to dress code diaferei. Mhn 3exname to rito "only the things that immediately catch our eye capture our attention. " tha mou peis an paw me vermouda kai skismeno poukamisaki, nai kai pali tha se proseksei ala oxi me thn kalh enoia :P

Gia na mhn feugoume kai apo to topic billt polu swtos se olla, mou arese para polu h anafora sou sthn timologish mono pou einai ligoi oi epagelmaties pou feronte etsi :)
Sinxaritiria, perimenoume kai ala tetia posts

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Μαρ 2006 22:45

o billt nomizo oti egrapse ena poli oreo article apo ta legomena... "how to...for dummies"

oso afora to thema enfaniseis tha sas po to eksis... 99% of business is show business...
an kai mporei na kano lathos kai na einai perisotero.

kai den to leo me kamia dosi sarkasmou, ironias i otidipote allo.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 29 Μαρ 2006 22:50

cdhyper έγραψε:
Αν πχ πας σε βιοτεχνία δεν θα πας με κουστούμι αλλά με κάποιο πιο καθημερινό ντύσιμο, αν πας σε μεγάλη εταιρία πολυεθνική λογικό είναι να πας με κουστούμι, και πάντα ξυρισμένος
Δεν ξέρω αν είναι δική σου άποψη αυτή ή την μεταφέρεις από αλλού, αλλά είναι παντελώς λαθεμένη. Δεν υπάρχουν ενδυματολογικοί κανόνες σε τέτοια πράγματα.
... ο υπεύθυνος της εταιρίας μπορεί να σε θεωρήσει από ψώνιο μέχρι αεριτζή (η περίπτωσή μου για παράδειγμα που δεν αποτελώ μικρή μειοψηφία) ... Όποιος φοράει κοστούμι έχει αρκετές πιθανότητες να ποντάρει στην εμφάνιση επειδή υστερεί κάπου αλλού.

Η προσωπική μου στατιστική και ψυχολογική μελέτη αυτά τα χρόνια λέει ότι οι καλύτεροι επαγγελματίες είναι ειλικρινώς (και όχι επιμελώς) ατημέλητοι. Και όταν λέω ατιμέλητοι δεν εννοώ στα παπάρια τους. Εννοώ ότι δεν κάνουν χωρίστρα και δεν φοράνε το λευκό πουκαμισάκι (για να μην το χοντρύνω με τις κουστουμιές) ανεξάρτητα με την περίσταση.
Χαίρομαι που επαγγελματίες του χώρου συνησφέρουν σε αυτή τη συζήτηση.
Πρώτα απ' όλα δεν μεταφέρω απόψεις κανενός, απλά θέματα από τη δική μου εμπειρία.

cdhyper: Το να προσαρμόζεις το ντύσιμο στην εταιρία (στον κλάδο και στο μέγεθος) είναι δείγμα σεβασμού όπως λέει ο specom. Έτσι δεν βάζεις κοστούμι όταν πας σε μια μεσαία επιχείρηση, όπου δεν θα δεις κανέναν με κουστούμι και θα φαίνεσαι σαν ψώνιο. Αν πας όμως σε μια επιχείρηση που όλοι φορούν κοστούμι τότε είναι ασέβεια να πας χωρίς.

Το σε ποια επιχείρηση "σηκώνει" κοστούμι ή όχι είναι εμπειρικό. Προτείνω στους νέους συναδέλφους όταν κάνουν την έρευνα πριν τη συνάντηση (δηλαδή τι μπορώ να μάθω για τον υποψήφιο πελάτη) να βγάλουν και τα συμπεράσματα για το ντύσιμο που θέλουν να ακολουθήσουν.

Αν μπορείς να πάρεις δουλειές με allstar και καπελάκι μαγκιά σου. Σχετικά με το αν κάποιος καλύπτει ατέλειες με εμφάνιση δεν έχεις άδικο. Απλά θα το θέσω αλλιώς :

Πιστεύω ότι η επιτυχή έκβαση μιας συνάντησης γνωριμίας ή διαπραγμάτευσης εξαρτάται αθροιστικά από πολλούς παράγοντες πχ το portfolio, τις τεκμηριωμένες προτάσεις σου, την γενική τιμή, τη γλώσσα του σώματος και το ντύσιμο. Ανάλογα με τον πελάτη αλλάζουν οι συντελεστές βαρών των παραπάνω παραγόντων.

Δεν θα ήθελα να αναλωθεί αυτή η συζήτηση μόνο στο ντύσιμο, αλλά σίγουρα σηκώνει επιχειρηματολογία εκατέρωθεν :)

Specom το θέμα της τιμολόγησης είναι από τα βασικότερα θέματα στην οικονομική θεωρία. Δεν πουλάμε προϊόντα και έτσι δεν μπορούμε να παίζουμε με καμπύλες προσφοράς και ζήτησης. Οι τιμές πρέπει να βγαίνουν ως αποτέλεσμα συλλογισμού που περιλαμβάνει ερωτήματα του τύπου :
α) πόση δουλειά θέλει το site;
β) τι τιμές παίζουν στην αγορά;
β) πού βρίσκεται ο πελάτης και πόσες επισκέψεις πρέπει να κάνω;
γ) τον θέλω τον πελάτη οπωσδήποτε ? πχ για το Portfolio μου ; -> Χαμηλή τιμή
δ) η δουλειά μας έχει δοθεί από άλλο μέσο πχ διαφημιστική με την οποία θα έχω συνεργασία συχνά ; -> Χαμηλότερη Τιμή

Δεν πρέπει να προσδιορίζεται κατά τη γνώμη μου με το ποιός είναι ο πελάτης. Δηλαδή αν δω γύρω μου mercedes και δερμάτινα καθίσματα δεν σημαίνει ότι θα ζητήσω 5000 Ε για μια στατική.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Μαρ 2006 23:40

Ena thema pou den thixtike kai pisteuo oti einai isos to spoudaiotero einai h texnikh yposthriksh (gia eleftherous epaggelmaties)..

H texnikh yposthriksh einai dikopo maxiri gia ton developer, mias kai prepei na prosferei polla stis perissoteres periptoseis kai na eispraksei poly liga..
An paro thn periptosh mou (kai kapoion allon pou gnorizo) authn thn stigmh mporo na zo aneta thn oikogeneia mou mono me thn yposthriksh pou prosfero se diafores etereies xoris dhmiourgia neon istoselidon..
Otan prosfereis texnikh yposthriksh prepei na dineis diafora plana, me ton analogo vathmo ypeuthinothtas kai timhs kostous..
Auta ta plana synhthos ksekinoun apo mikropragmata (enhmerosh search engines, dhmiougia diafhmistikon) kai ftanoun mexri thn oloklhrotikh diaxeirhsh enos site!
Tora an analavete to megalo plano me 500 euro ton mhna apotyxate!! kai auto dioti to forto ergasias pou tha antimetopisete einai toulaxiston ypervoliko (se etereia pou exo tetoio plano asxoloumai to ligotero 5-6 ores thn hmera)..

Genika me tis times pou xreonete prepei na eiste logikoi.. na parete auta pou sas antistoixoun alla kai na prosferete ta analoga..An den eiste sigouroi oti eiste se thesh na antapekselthete stis nees apaithseis ton pelaton sas kalytera na mhn asxolhtheite me to antikeimeno...
O programmatismos (opos oles oi nees texnologies) theloun synexh enhmerosh kai den arkei mia parametropoihsh tou oscommerce...
Epishs na thymaste (milao ek peiras) oi poio dyskoloi kai apaithtikoi pelates einai autoi pou fernoun oi filoi kai oi syggeneis... to giati tha to diapistosete sthn poreia :D

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 30 Μαρ 2006 20:50

fafos έγραψε:Ena thema pou den thixtike kai pisteuo oti einai isos to spoudaiotero einai h texnikh yposthriksh (gia eleftherous epaggelmaties)..
Έχεις απόλυτο δίκαιο, αλλά δυστυχώς στα περισσότερα ελληνικά projects είναι στα αζήτητα .....

fafos έγραψε:O programmatismos (opos oles oi nees texnologies) theloun synexh enhmerosh kai den arkei mia parametropoihsh tou oscommerce...
Είναι συχνό φαινόμενο να επαναπαύονται πολλοί επαγγελματίες στο γεγονός ότι πολλά projects είναι χαμηλών απαιτήσεων και μένουν έτσι στάσιμοι χωρίς να εξελίσσονται σε θέματα γνώσεων
fafos έγραψε:Epishs na thymaste (milao ek peiras) oi poio dyskoloi kai apaithtikoi pelates einai autoi pou fernoun oi filoi kai oi syggeneis... to giati tha to diapistosete sthn poreia :D
Μακριά από φίλους και συγγενείς .... είναι καλοί πελάτες μόνο για αρχικό "τζάμπα" portfolio

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 31 Μαρ 2006 19:45

cdhyper,

H emfanisi kai to ntisimo ston epagelmatia einai to pan.

Prepei na einai peripiimenos kai ena sobaro ntisimo eidika otan erxete se epafi me pelates. Opou kai na douleuei

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 31 Μαρ 2006 22:35

gaucho kai egw mazi sou :) Ala opws kai na to kanoume o kathe epagelmatias exei ta dika stixia, o Panagiotis (cdhyper) mporei na thelei na ntinete apla xwris poles leptomeries klp klp den mporoume na ton krinoume opws fisika den mporoume na krinoume ton epagelmatia pou thelei na einai sthn pena.

P.S, den uponow/enow oti ekrines ton cdhyper mia aplh parathesh kanw.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 31 Μαρ 2006 22:37

min milas....min milas...."sinepithetos' power" hahahaha
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Απρ 2006 09:10

Specom έγραψε: P.S, den uponow/enow oti ekrines ton cdhyper mia aplh parathesh kanw.

sosta

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 01 Απρ 2006 11:16

KGP έγραψε:min milas....min milas...."sinepithetos' power" hahahaha
:pint:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Απρ 2006 13:50

Anyway, καλό είναι η προσφορά σας να συντάσεται και να αποστέλλεται μέσα σε 2-3 μέρες από ..... οικονομικό σκέλος, τρόπους πληρωμής και βέβαια τα χαρακτηριστικά του site και να την αποστείλλεται με courier στη διεύθυνση του πελάτη.
Kati paromio ekana kai egw alla... de to thewrw pleon swsto.
Gia na katseis na skefteis ti prosfora kai na ti sintakseis swsta wste na ti stileis sto pelath theleis 2-3 wres.
Yparxoun poloi pelates pou zitane times kai websites xwris:
a) na exoun ta lefta
b) na exoun parei tin apofash oti ontos theloun site
c) na kseroun ti theloun (!)
d) na einai kan pelates - alla antagwnismos pou psaxnei na dei to tropo pou apantas stous pelates sou (mou exei simvei :) )
Gia pio logo na katsw na ksodepsw egw 3 wres apo ti doulia mou wste na stilw mia prosfora se kapion pou oute kan eimai sigouros pws endiaferete ilikrina ?

An pernw 5-6 aithshs gia audit kathe vdomada kai kathome na grafw sto kathena ... to exasa to treno.
Pistebw pws h kaliterh lisi einai eksis:
- Sinantisi (sinomilia) me to pelath wste na katalabw ti thelei kai apo tin prwth mera tou lew se ti kostos kimenete to project tou.
- Otan mou apanthsh o pelaths (kserontas idi panw katw to kostos) tou zitaw 50-100 euro gia ti sintaksh ths prosforas analitika ( me ti simwsh pws afto to poso kovete apo ta telika kosth)
- Contract, ypografes, prokatabolh kai arxizoume doulia.

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 06 Απρ 2006 15:00

Να προσθέσω κι εγώ μια άποψη.

Πρώτα απ'όλα διαφωνώ με το ντύσιμο. Και θα θέσω και μία καινούργια παράμετρο, η οποία βέβαια δεν αφορά πλήρως σε web design firm αλλά λίγο-πολύ ισχύει σε εμάς που είμαστε πιο πολύ στο IT Support & Services.

Λοιπόν, η εταιρεία μου έχει χάσει δουλειά (από αρκετά μεγάλη επιχείρηση) λόγω ντυσίματος. Λόγω καλού ντυσίματος! Αυτό παιδιά είναι στον άνθρωπο. Και πως ντύνεσαι εσύ και αντίστοιχα πώς το εκλαμβάνει ο πελάτης. Ο συγκεκριμένος λοιπόν είχε την γενική εικόνα του κομπιουτερά σαν ο "μικρός" που θα λερωθεί, να σκύψει πίσω από το pc να δει τι γίνεται με τα καλώδια κ.λπ. και τον χάλασε το ότι πήγε στην τρίχα. Σπάνιο, αλλά παίζει κι αυτό.

Δεύτερον διαφωνώ πλήρως με το κομμάτι των βιογραφικών που ανέφερε ο φίλος billt.

Το ότι μερικοί γράφουν ψέμματα στα βιογραφικά δεν σημαίνει ότι θα τους πάρει όλους η μπάλα. Έχω δουλέψει κι εγώ (δυστυχία μου) με γραφίστες και όχι απλά δεν είναι web designers αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ. Μιλάμε τώρα layouts που δεν μπορεί να τα κόψει (σε html) ούτε ο Θεός, αδιανόητο!

* sorry για την γενίκευση, ξέρω ότι υπάρχουν και γραφίστες οι οποίοι ξέρουν πάρα πολύ καλά την δουλειά του web design.

Ο προγραμματιστής πρέπει να είναι ξεκάθαρος σε αυτά που γράφει στο βιογραφικό και δεν χρειάζεται να γράψει προηγούμενα projects για εμένα. Θα φανεί στην πρώτη συζήτηση σε 10-15 λεπτά αν ξέρει ή όχι.
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Απρ 2006 15:13

Megistos έγραψε:... ισχύει σε εμάς που είμαστε πιο πολύ στο IT Support & Services .... o συγκεκριμένος λοιπόν είχε την γενική εικόνα του κομπιουτερά σαν ο "μικρός" που θα λερωθεί, να σκύψει πίσω από το pc να δει τι γίνεται με τα καλώδια κ.λπ. και τον χάλασε το ότι πήγε στην τρίχα. Σπάνιο, αλλά παίζει κι αυτό.
Ελπίζω να μην είναι αυτή η άποψη που επικρατεί γενικότερα και για έναν web developer ή internet consultant :)
Megistos έγραψε:Ο προγραμματιστής πρέπει να είναι ξεκάθαρος σε αυτά που γράφει στο βιογραφικό και δεν χρειάζεται να γράψει προηγούμενα projects για εμένα. Θα φανεί στην πρώτη συζήτηση σε 10-15 λεπτά αν ξέρει ή όχι.
Πόσοι είναι αυτοί που στη συζήτηση δείχνουν να ξέρουν και όταν πιάνουν το ποντίκι είναι για κλάμματα ..... Ας μη γράψει προηγούμενα project πελατών του ( γιατί μερικές φορές απαγορεύεται και από τυχόν σύμβαση που θα έχει υπογράψει),αλλά ας μας αναφέρει στο βιογραφικό κανένα script ή κανένα site που έχει κάνει για τον εαυτό του. Σε τελική ανάλυση πρέπει να γίνει και μια προεπιλογή από τα βιογραφικά, δεν καλείς όλους για συνέντευξη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες