Ανοίγοντας επίχειρηση Internet Services

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

wizzard

Δημοσίευση από wizzard » 06 Απρ 2006 15:28

Ακολουθεί η άποψή μου στα όσα λέτε..!
1ον. Δεν μπορείς να στηρίξεις μια επιχείρηση πάνω σε Internet Services. Απλώς αποκτάς ένα πελατολόγιο για να χτυπήσεις άλλα πράγματα. Αυτό φάνηκε με τις .com εταιρίες της Αμερικής που χρεωκοπήσανε.
2ον. Μην νομίζεις επιπλέον ότι θα σπαταλάς λιγότερο από 15ωρο σε μια (ατομική) επιχείρηση Internet Services και ακόμα ότι θα βγάζεις περισσότερα.
3ον. Καλά θα κάνετε πριν ανοίξετε μια οποιαδήποτε επιχείρηση, να κάνετε σωστή έρευνα αγοράς, και όχι του στύλ 60% υποστηρίζουν 40% φτιάχνουν 20% δεν έχουν υποστήριξη, άρα δεν είναι κορεσμένος.
Το 99% των "ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ" (γιατί στην Ελληνική πραγματικότητα έχουμε αφεντικά και όχι διευθυντές ) των ελληνικών επιχειρήσεων που δεν έχουν site(είτε είναι b2b, b2c, απλή παρουσίαση ή ο,τι) δεν ξέρουν πώς θα τους χρησιμεύσει κάτι τέτοιο, δεν θέλουν να ξέρουν και φυσικά δεν θέλουν να πληρώσουν για κάτι τέτοιο.
4ον (ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ). Ποιο νομίζετε ότι θα είναι το ανταγωνιστικό σας πλεονέκτημα σε μια επιχείρηση Internet Services?? Σε αυτό πραγματικά θα ήθελα απάντηση.

Το κακό με εμάς τους Έλληνες είναι ότι όλοι θέλουμε να γίνουμε επιχειρηματίες. Να βγάζουμε εύκολο και γρήγορο χρήμα. Και αν συνεχίσουμε έτσι δεν θα πάει ποτέ μπροστά η Ελληνική επιχειρηματικότητα. Ίσως να οδηγούμαστε σε αυτό γιατί οι εργοδότες μας πιστεύουν ότι ένα πτυχίο ΑΕΙ είναι ίσο με ΤΕΙ και αντίστοιχα με ΙΕΚ και φυσικά δεν παίζουν κανέναν ρόλο, αρκεί να έχεις ένα site με portofolio εταιριών όπως ο απέναντι μπακάλης. Και έτσι εναντιωνόμαστε σε αυτούς.

Είμαι 27, δουλεύω από τα 20 μου σε "εταιρίες" πληροφορικής, έχω πτυχίο στην πληροφορική, Ελληνικού Πανεπιστημίου, και κάνω MSc σε τμήμα που σχετίζεται με διοίκηση. Είμαι web developer, web designer, programmer, db designer,senior developer ,project manager και ό,τι άλλους τίτλους θέλετε, και ναι, δεν έχω ιστοσελίδα με portofolio. Ούτε χρησιμοποιώ Dreamweaver, αλλά FrontPage / VStudio .net και ΚΩΔΙΚΑ.

Αυτά έχω να πώ από την εμπειρία μου.
Υ.Γ. Σόρρυ αν σας ζάλισα!! :-)
Δεκτές, επιθέσεις και χαρακτηρισμοι!! :D

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Απρ 2006 16:40

Μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η συζήτηση ...
wizzard έγραψε:1ον. Δεν μπορείς να στηρίξεις μια επιχείρηση πάνω σε Internet Services. Απλώς αποκτάς ένα πελατολόγιο για να χτυπήσεις άλλα πράγματα.
Το Internet Services έχει ευρεία έννοια, αν το περιορίσουμε ακόμα περισσότερο σε design & hosting είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί σε αυτό το forum που ζούνε από αυτό μόνο.
wizzard έγραψε:3ον. Καλά θα κάνετε πριν ανοίξετε μια οποιαδήποτε επιχείρηση, να κάνετε σωστή έρευνα αγοράς, και όχι του στύλ 60% υποστηρίζουν 40% φτιάχνουν 20% δεν έχουν υποστήριξη, άρα δεν είναι κορεσμένος.
Πού στηρίζεις το άτοπο αυτής της εμπειρικής -δικής μου- προσέγγισης που κάνω ?
wizzard έγραψε:Το 99% των "ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ" (γιατί στην Ελληνική πραγματικότητα έχουμε αφεντικά και όχι διευθυντές ) των ελληνικών επιχειρήσεων που δεν έχουν site(είτε είναι b2b, b2c, απλή παρουσίαση ή ο,τι) δεν ξέρουν πώς θα τους χρησιμεύσει κάτι τέτοιο, δεν θέλουν να ξέρουν και φυσικά δεν θέλουν να πληρώσουν για κάτι τέτοιο.
Συμφωνούμε στην ουσία διαφωνούμε στο ποσοστό. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο συνειδοποιημένος επιχειρηματίας. Πάρα πολλές επιχειρήσεις έχουν site και πάρα πολλές το ανανεώνουν. Το ποσοστό που λες το τοποθετώ σε 70% περισσότερο λόγω αντικειμένου της επιχείρησης πχ αγροτικά (ειδικά αν δεν κάνει εξαγωγές) κτλ, όπου οι επιχειρηματίες υποθέτουν ότι δεν υπάρχει κοινό που να έχει γνώσεις internet.

Δεν πρέπει να γενικεύουμε, σκοπός δεν είναι να πείσεις τον επιχειρηματία να κάνει site, αλλά όταν θελήσει (και ξέρει ότι το χρειάζεται) να επιλέξει εσένα.
wizzard έγραψε:4ον (ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ). Ποιο νομίζετε ότι θα είναι το ανταγωνιστικό σας πλεονέκτημα σε μια επιχείρηση Internet Services?? Σε αυτό πραγματικά θα ήθελα απάντηση.
Το λέω και στο αρχικό post Α,Β,Γ .Στην αρχή θα τρέξεις, θα απογοητευτείς, ίσως θα μπεις και μέσα, αλλά αν μπορείς να παρέχεις τα Α-Β-Γ και αναπτύξεις και ένα καλό Portfolio θα έχεις ένα πολύ μεγάλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.
wizzard έγραψε:Το κακό με εμάς τους Έλληνες είναι ότι όλοι θέλουμε να γίνουμε επιχειρηματίες. Να βγάζουμε εύκολο και γρήγορο χρήμα. Και αν συνεχίσουμε έτσι δεν θα πάει ποτέ μπροστά η Ελληνική επιχειρηματικότητα. Ίσως να οδηγούμαστε σε αυτό γιατί οι εργοδότες μας πιστεύουν ότι ένα πτυχίο ΑΕΙ είναι ίσο με ΤΕΙ και αντίστοιχα με ΙΕΚ και φυσικά δεν παίζουν κανέναν ρόλο, αρκεί να έχεις ένα site με portofolio εταιριών όπως ο απέναντι μπακάλης. Και έτσι εναντιωνόμαστε σε αυτούς.
Αν θέλω να προσλάβω μηχανικό θα ζητήσω πτυχίο και γνωρίζω πολύ καλά τη διαφορά μηχανικών ΑΕΙ και τεχνολόγων ΤΕΙ. Αν θέλω όμως Designer και Developer θέλω να δω δουλειές. Αν εσύ με πτυχίο ΑΕΙ και ΤΕΙ είσαι καλύτερος από τον καθένα αυτοδίδακτο δείξε μου αυτές τις καλύτερες δουλειές που ξέρεις να κάνεις.
wizzard έγραψε:Είμαι 27, δουλεύω από τα 20 μου σε "εταιρίες" πληροφορικής, έχω πτυχίο στην πληροφορική, Ελληνικού Πανεπιστημίου, και κάνω MSc σε τμήμα που σχετίζεται με διοίκηση. Είμαι web developer, web designer, programmer, db designer,senior developer ,project manager και ό,τι άλλους τίτλους θέλετε, και ναι, δεν έχω ιστοσελίδα με portofolio. Ούτε χρησιμοποιώ Dreamweaver, αλλά FrontPage / VStudio .net και ΚΩΔΙΚΑ.
Αν βρήκες δουλειά χωρίς portfolio, καλώς. Αλλά μη λέμε σε νέους να ψάξουν για δουλειά χωρίς portfolio, αλλά με πτυχίο ΑΕΙ και Frontpage

Ελπίζω να μη σας πειράζει που τα λέω χύμα. Απλά υπάρχουν πράγματα που δεν χρειάζονται πτυχιούχο ΑΕΙ (αν και είμαι).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Απρ 2006 17:20

wizzard epitrepse mou na diafonhso katheta se polla apo ta legomena sou..

Tha to paro epi prosopikou mou gia na stoixeiothetiso auta pou thelo na po..
Kontevo na vgo sthn syntaksh (isos eimai kai to megalytero se hlikia melos tou fs) kai asxoloumai apo ta mesa ths dekaetias tou 70 me tis nees texnologies (etsi ta apokalousame emeis tote :) )..

Afentika exoun mono ta skylia... an noiotheis oti exeis afentiko tote eisai se lathos douleia..
Afentiko thelei na ginei olos o kosmos (oxi mono oi ellines)..
Authn thn stigmh synergazomai (den tous exo san ypallhlous) me 3 atoma.. mesa sta polla krithria to vasikotero htan to portfolio... To portfolio einai kai to vasiko krithrio otan pao se pelath gia na paro douleia.. opote diapsevdete h ellhnikh theoria "oti dhloseis eisai" :D
Oi dynatothtes ton Ellhnon einai terasties... arkei na mporesoun na doulepsoun omadika kai me synesh... to 90% apo tous pelates mou einai apo USA kai dytikh europe.. opoios mporei na katalavei to pleonekthma tou oti einai ellinas mporei na to xrhsimopoihsh os eidopoio diafora me tous allous tou xorou..
O xoros mas einai einai periergos kai aprovleptos... gia na petyxeis ektos tou oti prepei na ksereis poly kala ti kaneis prepei kai na antapekseltheis stis proklhseis pou tha sou parousiastoun... h anaptyksh tou pelatologiou einai kathara thema kalhs douleias kai gnorimion... idietera sthn ellada pou eimaste freskoi se authn thn douleia o kathe pelaths doulevei san lernea ydra an tou kaneis kalh douleia..

To megalo provlhma tou xorou mas opos exo anaferei se alla posts einai oi aeritzhdes tou xorou (parapleuroi)... alla pou tha paei "tha ksexorisei h myga apo to stari" :D

O xoros den einai koresmenos kai den prokeite na korestei pote!! opos exo anaferei se allo post kynhgate thn yposthriksh!! me 5 kalous pelates pou tous prosferete yposthriksh mporeite na zeite eseis kai h oikogeneia sas aneta! Epishs oi sovares etereies pou sevontai tous pelates tous kai ton eauto tous ananeonontai synexos, opote douleia tha yparxei gia olous tous kalous... Mhn milhso kai gia autous pou erxontai apo tous "parapleurous"...

To xrhma sthn douleia mas den einai eukolo.. an ypologiseis ta xronia pou fagame sta thrania.. tis ateleiotes ores enhmeroshs kai dokimon pano se nea pragmata kai fysika thn stravomara (exoume kai kapoia hlikia :D ) kai thn piesh pou antimetopizoume sthn dhmiourgia enos ergou apo tous pelates..

Ego eimai sto telos ths karieras mou... giauto kai apeuthinomai se esas tous neoterous pou eite eiste sto xoro eite thelete na mpeite.... Prospathiste na mathete poly kala auto pou thelete na kanete.. Ginete oloi afentika!! oxi gia na vgalete eukolo xrhma (giati auto den isxyei) alla gia na xareite thn zoh sas kai thn oikogeneia sas... Epishs den prepei na ksexnate oti ta panta theloun metro.. Mhn kolate sthn othonh olh mera... vghte ekso me ta agaphmena sas prosopa kai filous.. Oi pelates tha erxontai monoi tous se ligo kairo kai tha sas parakalane, alla gia na ginei auto tha prepei na tous kerdisete me thn kalh psyxologia kai thn psyxologia tha thn vreite sthn oikogeneia sas kai stis parees sas oxi kolhmenoi sto pc..

wizzard

Δημοσίευση από wizzard » 06 Απρ 2006 17:21

Ο billt έγραψε:Το λέω και στο αρχικό post Α,Β,Γ .Στην αρχή θα τρέξεις, θα απογοητευτείς, ίσως θα μπεις και μέσα, αλλά αν μπορείς να παρέχεις τα Α-Β-Γ και αναπτύξεις και ένα καλό Portfolio θα έχεις ένα πολύ μεγάλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.
Μην μπερδεύεις το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα με το brand Name..
Ο billt έγραψε:Πού στηρίζεις το άτοπο αυτής της εμπειρικής -δικής μου- προσέγγισης που κάνω ?
Ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τον ανταγωνισμό, αλλά την αγορά γενικώς.. Με λίγα λόγια πόσοι θέλουν και πόσοι προσφέρουν.
Ο billt έγραψε:Αν θέλω να προσλάβω μηχανικό θα ζητήσω πτυχίο και γνωρίζω πολύ καλά τη διαφορά μηχανικών ΑΕΙ και τεχνολόγων ΤΕΙ. Αν θέλω όμως Designer και Developer θέλω να δω δουλειές. Αν εσύ με πτυχίο ΑΕΙ και ΤΕΙ είσαι καλύτερος από τον καθένα αυτοδίδακτο δείξε μου αυτές τις καλύτερες δουλειές που ξέρεις να κάνεις.
Όταν θες να χτίσεις μια υγιής επιχείρηση, η οποία θα ζεί για αρκετό καιρό, επιλέγεις ανθρώπους που έχουν γνώσεις, που θα σου μείνουνε και θα αυξήσετε και οι δυο τις γνώσεις σας. Όχι ανθρώπους οι οποίοι απλά θα σου φτάξουν κάτι στάνταρ με κάποιο εργαλείο και δεν θα προσφέρουν τπτ περισσότερο στην εταιρία, και μετά από 1 χρόνο που δεν θα χρισιμοποιείτε αυτό το εργαλείο θα τους πετάξεις. Σαφώς και χρειάζονται οι "εργάτες" αλλά πρέπει να έχεις και επιστήμονες.. (χωρίς να θέλω να προσβάλω, όσους ασχολούνται με τον τομέα χωρίς πτυχία..)
Ο billt έγραψε:Αν βρήκες δουλειά χωρίς portfolio, καλώς. Αλλά μη λέμε σε νέους να ψάξουν για δουλειά χωρίς portfolio, αλλά με πτυχίο ΑΕΙ και Frontpage
Δεν νομίζω να ξεκίνησες με portfolio. Τουλάχιστον εγώ δεν ξεκίνησα με portfolio παρα μόνο με τις γνώσεις που μου πρόσφερε το ΑΕΙ. και έναν οποιοδήποτε κειμενογράφο.
Ο billt έγραψε:Απλά υπάρχουν πράγματα που δεν χρειάζονται πτυχιούχο ΑΕΙ (αν και είμαι).
Το πτυχίο δεν σου μαθαίνει να χρισιμοποιείς ένα εργαλείο, αλλά σου δίνει τρόπο σκέψης και γνώσεις να χρισιμοποιήσεις οποιοδήποτε εργαλείο παρουσιαστεί μπροστά σου.

Ίσως τα τελευταία όμως post επρεπε να μπούνε σε topic "επιλογής προσωπικού"!!! :D

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 06 Απρ 2006 17:40

Fafos, wraios.
To mono pou de mou arese einai:
To megalo provlhma tou xorou mas opos exo anaferei se alla posts einai oi aeritzhdes tou xorou (parapleuroi)... alla pou tha paei "tha ksexorisei h myga apo to stari"
Afto akrivws to akouw 3 xronia peripou kai akoma h myga panw sto stari kathete (ase pou twra teleftea exoun arxisei kai mazevonte perisoteres).
De nomizw na eksafanistei to sigkekrimeno provlhma.

Apo th stigmi pou o pelaths to prwto pragma pou rwtaei einai:
"Poso kostizei ena site?"
xwris na kathisoun na eksigisoun ti theloun na kanoun, h na akousoun tis protaseis pou tous kanei o kathe swstos epaggelmatias, oi "myges" tha zoun kai tha vasilevoun.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Απρ 2006 17:50

Προσπαθώ να καταλάβω αυτά που θέλεις να πεις.
wizzard έγραψε:
Ο billt έγραψε:Το λέω και στο αρχικό post Α,Β,Γ .Στην αρχή θα τρέξεις, θα απογοητευτείς, ίσως θα μπεις και μέσα, αλλά αν μπορείς να παρέχεις τα Α-Β-Γ και αναπτύξεις και ένα καλό Portfolio θα έχεις ένα πολύ μεγάλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.
Μην μπερδεύεις το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα με το brand Name..
Δεν μίλησα για branding, μιλάω για καθαρά ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα από την αρχή Α-Β-Γ και portfolio που ακολουθεί.
wizzard έγραψε:
Ο billt έγραψε:Πού στηρίζεις το άτοπο αυτής της εμπειρικής -δικής μου- προσέγγισης που κάνω ?
Ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τον ανταγωνισμό, αλλά την αγορά γενικώς.. Με λίγα λόγια πόσοι θέλουν και πόσοι προσφέρουν.

Το αρχικό μου post ήταν μια Mini SWOT ανάλυση. Οι όσοι σοβαροί πελάτες υπάρχουν διεκδικούνται από το 15% των επιχειρήσεων services. Οι σοβαροί πελάτες επαρκούνε με το παραπάνω για να συντηρηθούν οι επιχειρήσεις internet.
wizzard έγραψε:Όταν θες να χτίσεις μια υγιής επιχείρηση, η οποία θα ζεί για αρκετό καιρό, επιλέγεις ανθρώπους που έχουν γνώσεις, που θα σου μείνουνε και θα αυξήσετε και οι δυο τις γνώσεις σας. Όχι ανθρώπους οι οποίοι απλά θα σου φτάξουν κάτι στάνταρ με κάποιο εργαλείο και δεν θα προσφέρουν τπτ περισσότερο στην εταιρία, και μετά από 1 χρόνο που δεν θα χρισιμοποιείτε αυτό το εργαλείο θα τους πετάξεις. Σαφώς και χρειάζονται οι "εργάτες" αλλά πρέπει να έχεις και επιστήμονες.. (χωρίς να θέλω να προσβάλω, όσους ασχολούνται με τον τομέα χωρίς πτυχία..)
Για το θέμα που μιλάμε μπορείς να είσαι επιστήμονας χωρίς πτυχίο. Πιστεύεις στα αλήθεια ότι όσοι δεν έχουν πτυχίο είναι μόνο "εργάτες" ;
wizzard έγραψε:Δεν νομίζω να ξεκίνησες με portfolio. Τουλάχιστον εγώ δεν ξεκίνησα με portfolio παρα μόνο με τις γνώσεις που μου πρόσφερε το ΑΕΙ και έναν οποιοδήποτε κειμενογράφο.
Μα γι'αυτό λέω ο καθένας να επιδιώξει να κάνει δουλειές για γνωστούς, φίλους κτλ να δημιουργήσει ένα portfolio.
wizzard έγραψε:Το πτυχίο δεν σου μαθαίνει να χρισιμοποιείς ένα εργαλείο, αλλά σου δίνει τρόπο σκέψης και γνώσεις να χρισιμοποιήσεις οποιοδήποτε εργαλείο παρουσιαστεί μπροστά σου.
Δεν διαφωνώ, αλλά δεν έχει σχέση με το θέμα μας. Δεν θέλουμε Phd για ένα τέλειο site. Ούτε για τη μελέτη, ούτε για τη κατασκευή του.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Απρ 2006 18:40

Figaro έγραψε:Fafos, wraios.
To mono pou de mou arese einai:
To megalo provlhma tou xorou mas opos exo anaferei se alla posts einai oi aeritzhdes tou xorou (parapleuroi)... alla pou tha paei "tha ksexorisei h myga apo to stari"
Afto akrivws to akouw 3 xronia peripou kai akoma h myga panw sto stari kathete (ase pou twra teleftea exoun arxisei kai mazevonte perisoteres).
De nomizw na eksafanistei to sigkekrimeno provlhma.

Apo th stigmi pou o pelaths to prwto pragma pou rwtaei einai:
"Poso kostizei ena site?"
xwris na kathisoun na eksigisoun ti theloun na kanoun, h na akousoun tis protaseis pou tous kanei o kathe swstos epaggelmatias, oi "myges" tha zoun kai tha vasilevoun.
File Figaro eutyxos gia mena autous tous pelates mporo kai tous apofeugo... exo ftasei se ena shmeio pou ego ginomai epilektikos apenanti stous pelates kai oxi autoi se mena..
Tora gia tous parapleurous pistepse me oi sostoi epaggelmaties tha tous peiasoun me thn mia (epaggelmaties pou endiaferontai gia sovarh parousia sto diadyktio)... sto eksoteriko toulaxiston auto isxyei edo kai merika xronia... sthn Ellada dystyxos opos panta "kaime karvouno" kai argoume na prosarmostoume sta dedomena.. alla pou tha paei tha ta kataferoume kapote :D

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 06 Απρ 2006 23:40

Χαίρομαι που βλέπω ότι οι περισσότεροι από τους συναδέλφους, αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Όχι γιατί είμαι βιτσιόζος, αλλά γιατί είχα την εντύπωση ότι μόνο σε μένα συμβαίνουν.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αρκετούς από τους προλαλίσαντες.
ΝΑΙ, υπάρχουν πολλοί "έξυπνοι" που έχουν "καταστρέψει" την αγορά.
ΝΑΙ, μια επιχείρηση πρέπει να αντιμετωπίζει το πελάτη κατά περίπτωση (είτε αφορά το ντύσιμο, είτε αφορά τον τρόπο επικοινωνίας, είτε αφορά ακόμα και τη προσφορά).
ΝΑΙ, πρέπει να καταθέτεις προσφορά (διαφωνώ κάθετα στο να δίνεις τιμή στη πρώτη συνάντηση, αλλά συμφωνώ στο να δίνεις ελάχιστο κόστος)
ΝΑΙ, πρέπει οι νέοι που ζητούν δουλειά στο χώρο, να μην θεωρούν εαυτούς παντογνώστες και προπάντων να μην θεωρούν ότι "έχει πολλά λεφτά το επάγγελμα" από τη πρώτη μέρα.
ΝΑΙ, οι ελληνικές επιχειρήσεις έχουν αρχήσει να "μπαίνουν στο νόημα" και να ζητάνε από μόνες τους το web site ή ακόμα και το (web) application.
Αλλά,
ΟΧΙ, η αγορά είναι υπερκορεσμένη.
Στη πόλη μου όταν ξεκίνησα τη δουλειά υπήρχαν ήδη ακόμα 4 επιχειρήσεις με αντικείμενο αμιγώς Internet Services. Και όταν λέω επιχειρήσεις εννοώ είτε ατομικές με δηλωμένη αυτή τη δραστηριότητα, ή Ο.Ε.
Αλλά υπήρχαν και 10άδες ακόμα επιχειρήσεις, από Computer Shops, μέχρι Internet Cafe που προσέφεραν και λίγο από Web Design, λίγο από Hosting, λίγο από Web Development, λίγο μαλί της γριάς, λίγο 3 κιλά πατάτες, κοινώς λίγο απ' όλα.
Όταν ξεκίνησα η μεγαλύτερη τιμή που είχε δοθεί (γιατί βεβαίως έκανα έρευνα αγοράς, ελληνιστί ... κατασκοπία) ήταν στα 800,00€ πακέτο (όνομα, φιλοξενία, κατασκευή) και η τιμή που έπαιζε ήταν από 300,00€ μέχρι 500,00€.
Μέχρι σήμερα (4 χρόνια μετά) δυστυχώς ακόμα χάνω δουλειές, γιατί κάποιος ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ πλασσάρει δουλειά με template από το TemplatesMonster (μιλάω για download κανονικό, ούτε κάν αντιγραφή), για eshop από το WA eCart και CMS από Joomla,
Το θέμα δεν είναι ότι χρησιμοποιεί κάποια έτοιμα εργαλεία ή OS λογισμικό, το θέμα είναι ότι ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ, δεν ξέρει να κάνει τίποτα παραπάνω από ένα απλό installation!!! Δεν ξέρει να χειριστεί τίποτα παραπάνω από ότι γράφει το readme.html και σα να μην φτάνει αυτό, μεταφέρει στον πελάτη, ότι ΟΛΑ είναι απλά (- έλα μωρέ, θα κατεβάσουμε ένα template 50 ευρουδάκια, θα βάλουμε και το Joomla που είναι έτοιμο, θα μου δώσεις και μένα 3 κατοστάρικα και είσαι έτοιμος... τα έχεις όλα!).
Άντε μετά εσύ να πείσεις τον πελάτη, ότι και Joomla να βάλεις, δεν είναι απλή υπόθεση, ή έστω αν είναι, έγινε, γιατί έχεις ξεσκιστεί μερόνυχτα εμπρός στην οθόνη για να μάθεις PHP και MySQL, έχεις ξοδέψει ώρες ατελείωτες διαβάζοντας κώδικα και "παίζοντας" με το Joomla και με το κάθε Joomla.
Στη τελική αν δεν κάνω λάθος ... το know how πουλάω και όχι το Joomla!!!
Έχω κάποιο λάθος;!
Είναι υπερκορεσμένη η αγορά με την έννοια ότι υπάρχει άσχημος και τεράστιος ανταγωνισμός, συνεπώς τα περιθώρια κέρδους δεν είναι αρκετά μεγάλα. Όλο σκόντο στο ένα και στο άλλο πρέπει να κάνεις για να πάρεις τελικά μια δουλειά, γιατί ακριβώς σου φέρνει ο άλλος τη προσφορά του ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ και στη τρίβει στα μούτρα.
Και σα να μην φτάνει αυτό, αν παρατηρήσετε τις μεγάλες δουλειές (τράπεζες, πολυεθνικές, showbiz, κλπ) τις έχουν καπαρώσει εδώ και καιρό συγκεκριμένες μεγάλες εταιρίες και βεβαίως δεν τις πήραν γιατί έχουν τα φοβερά team, αλλά γιατί έχουν τις φοβερές άκρες.
Ποιός πρόλαβε να δεί τη προσφορά για τη κατασκευή του parliament.gr ή για το site του Δήμου Άνω - Πάνω Περάματος (τυχαίο όνομα) ή ... (η λίστα είναι ατέλειωτη)
Εν κατακλείδι, δεν πιστεύω ότι οι δουλειές που αφορούν σε Internet Services είναι η χήνα με τα χρυσά αυγά, τουλάχιστον όχι ακόμα ... έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.

Υ.Γ. το Joomla είναι υπέροχο OS CMS (κατ' εμέ ένα από τα δύο καλύτερα - το άλλο είναι το DotNetNuke), αλλά προτιμώ ότι φτιάχνω με τα χεράκια μου!
Υ.Γ.2. Όποιος διαφωνεί και θεωρεί ότι το DotNetNuke δεν είναι CMS, αλλά Portal Framework, τότε ας μου εξηγήσει, το Vignette πού το κατατάσει;

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 06 Απρ 2006 23:52

wizzard έγραψε:Ούτε χρησιμοποιώ Dreamweaver, αλλά FrontPage / VStudio .net και ΚΩΔΙΚΑ.
Ο συνδυασμός Dreamweaver/VStudio είναι άπαιχτος, να τον δοκιμάσεις, ειδικά αν δουλεύεις CodeBehind.

Αν μάλιστα επιλέξεις το συνδυασμό TopStyle/DreamWeaver/VStudio τότε θα είσαι καλυμένος απόλυτα!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Απρ 2006 23:53

Entaksi, 300e gia mia egatastasi 'joomla' kai kolima me ena template den pistevo oti einai ashima gia kanenan. Oute gia ton 'karagiozi' alla oute kai gia ton pelatako pou thelei kati proheiro.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 07 Απρ 2006 05:05

Javas απο ποτε η ασφαλη μεταπωληση μετα απο καποια επιπροσθεση η αφαιρεση θεωρειτε καραγκιοζισμος για αυτον που ξερει οτι ο πελατης που θα απευθυνθει απλα δεν μπορει να δωσει παραπανω απο 250-300 ευρω;

Με την ιδια λογικη πρεπει να πουμε καραγκιοζηδες και τα fast food που πουλανε φθηνα junkie food για αυτος που εν γνωση τους δεν θελουν να δωσουν 100ευρω σε ενα ακριβο εστιατοριο.

Καλο ειναι να υπαρχει ευελιξια.. template σε αυτον που δεν μπορει να δωσει παραπανω και το δεχετε αφου το δει σε δειγμα , και κατι δικο μας που θελει μερες να το φτιαξουμε με μερακι σε αυτον που μπορει να τα'χει να τα δωσει.

Εμεις σε αυτους που παμε δειχνουμε και βασει ετοιμων να διαλεξουν που εχουμε πληρωσει οπως λες με 50$ αλλα και δικων μας δουλειων που κοστολογειται παραπανω. Αλλο να δωσει 600-800€ να παρει κατι μοναδικο
που θα απαιτηθει κοπος και χρονος και αλλο να σου λεει ο ανθρωπος
παιδια δεν εχω πολλα λεφτα, θελω site αλλα κατι πολυ πιο οικονομικο.

Ουτε θα του κλεισεις την πορτα αλλα και ουτε θα κανεις την δουλεια
που θα κανες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και αυτο λεγεται αμφιδρομη επαγγελματικη ευελιξια.

Δεν μπορεις να λες καραγκιοζισμο στο οτι καποιος στο "ραφι" του
προτιμα να βαζει και average quality products για αυτους που συνειδητα
ξερουν και θελουν το average γιατι δεν μπορουν να δωσουν παραπανω.

Ειναι τελειως αντιεπαγγελματικος ο χαρακτηρισμος σου.

Φυσικα καλο ειναι σε οσους δουλευουν και με ετοιμα templates,
να μπαινουν στον κοπο να το διαμορφωνουν εστω και αυτο καπως
μοναδικα, και οχι απλα να αλλαζουν τα κειμενα.

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 07 Απρ 2006 16:59

@cherouvim & leopold:
Δέχομαι ότι υπάρχει κάποια αλήθεια στο σχόλιό σας την οποία μπορώ να δεχτώ, αλλά (και εδώ είναι το θέμα)
  • 1. Κάποτε είχα μια κουβέντα με κάποιον ο οποίος πουλούσε υπολογιστές και έλεγε ότι δεν υπάρχει ποτέ η πιθανότητα ένα (νέο) PC να πουληθεί κάτω από 300.000 δρχ. Μάλιστα έλεγε ότι σε κάθε χρονική περίοδο υπάρχει το "PC των 300.000". Η ανάλυσή του ήταν ότι δεν συμφέρει οικονομικά την αγορά (εννοώντας, κατασκευαστή, διανομέα, μεταπωλητή) να ασχοληθεί για μια δουλειά κάτω από 300.000 για τον απλό λόγο, ότι η οποιαδήποτε αυτή δουλειά δεν του πληρώνει τα έξοδά του και όταν λέμε έξοδα, δεν εννοούμε μόνο το κόστος προμήθειας των επιμέρους συστημάτων ενός PC (ή έστω ολόκληρο το PC), αλλά και τα πάγια έξοδα, όπως το τηλέφωνο που θα κάνεις για να παραγγείλεις, το fax που θα στείλεις, ο χρόνος που θα ξοδέψεις, κλπ. Τότε δεν το είχα καταλάβει και ως ένα σημείο διαφωνούσα. Μέχρι που διαπίστωσα ότι ο χρόνος που αναλώνεις σε σχέση με το αποτέλεσμα που λαμβάνεις συνολικά, είναι πολύ μεγαλύτερος (ειδικά αν τον μεταφράσεις σε χρήμα). Με λίγα λόγια, πιστέυω ότι όπως υπάρχει το "PC των 300.000", έτσι υπάρχει και το "site των 1000,00€". Για μένα η ελάχιστη τιμή στην αγορά θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι αυτή και όχι τα 300,00€ ή έστω τα 500,00€. Διαφορετικά ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να φτάσουμε σε σημείο να πληρωνόμαστε όσα αναλογούν στο χρόνο που ξοδεύουμε.
  • 2. Αν δουλεύεις πουλώντας ως επί το πλείστον Joomla και Templates, τότε είσαι μεταπωλητής και όχι web designer/developer.
  • 3. Αν στο "ράφι" σου επιλέγεις να βάλεις low ή average quality, πουλάς απλά "junk food" και καλό είναι να το ξεκαθαρίζεις αυτό στους πελάτες σου και όχι να εμφανίζεσε ως ο πανμέγιστος. Το πρόβλημα δεν είναι ο πελάτης που επιλέγει το "junk food", αλλά ο πωλητής των McDonalds που παρουσιάζει τις αλεσμένες μύτες γουρουνιών ως μοσχάρι νουά.
  • 4. Τα έτοιμα templates (π.χ. από το templatemonster) ή το Joomla δεν είναι average quality - για την ακρίβεια έχω "ζηλέψει" πολλά από τα templates στο εν λογω site. Είναι high quality, πολύ πιο high από ότι βλέπεις σε πολλές "επαγγελματικές" δουλειές. Ο "Καραγκιόζης" όμως είναι αυτός που προσφέρει το low/average quality αποτέλεσμα. Έχω δεί template από το template monsters σε δουλειά που έχασα (από "Καραγκιόζη") και τραβούσα τα μαλλιά μου, από το αποτέλεσμα που παρουσίασε τελικά.
Το είπα και αρχικά. Το θέμα δεν είναι αν τα χρησιμοποιείς, αλλά αν ξέρεις/μπορείς να τα (υπο)στηρίξεις.

Και εφόσον είπα ότι δέχομαι κάποια αλήθεια από το σχόλιο σας, η αλήθεια αυτή, είναι το γεγονός, ότι υπάρχουν και οι πελάτες που απλά θέλουν κάτι φθηνό. Προσωπικά ξεκαθαρίζω ότι για μένα το φτηνό είναι τα 1000,00€ και αν θέλουν κάτι πιο χαμηλό τους προτείνω, κάποιους από τους ανταγωνιστές, γιατί για μένα το θέμα δεν είναι να μαζέψω 100 πελάτες των 300,00€, αλλά 10 των 3000,00€. Βέβαια αυτή η λογική δεν αφορά τους πελάτες κράχτες, ή τους πελάτες από τους οποίους θα έχω άλλο κέρδος (π.χ. site και application, το site πάει "δώρο") και οπωσδήποτε αυτή η λογική δεν ισχύει όταν μιλάμε για συνεργασίες (π.χ. διαφημιστική), γιατί εκεί ισχύουν άλλοι κανόνες, κανόνες συνεργασίας και όχι πελατειακοί.

Η αγορά γίνεται κερδοφόρα όταν οι επαγγελματίες του χώρου είναι και λειτουργούν ως επαγγελματίες και όχι ως "αλεξιπτωτιστές".

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Απρ 2006 18:10

File Javas, otan anaferomai sto oti den yparxei koresmos ston xoro mas enoo gia kanonikous pelates, oxi autous pou psaxnoun to fthino h akomh kai to tsampa... An fovasai tous "parapleurous" kai prospatheis na peiseis tous pelates pou apeuthynontai se tetoious "webamastores" toxases to paixnidi!!

Anoikste tous orizontes.. h idiosygkrasia tou net mas epitrepei na doulevoume se oiandhpote meros tou kosmou... mhn periorizeste sthn topikh agora (kati pou ekmetaleuontai oi Indoi kai tora teleutaia kai oi Roumanoi)..

Enhmeroste gnostous sas kai syggeneis sto eksoteriko gia thn douleia pou kanete, osoi menete ektos Athinon kai Thesalonikhs kanete to idio se gnostous kai syggeneis pou vriskontai stis sygkekrimenes poleis... opos oles oi douleies etsi kai auth thelei poly khnygi..

Mhn dinete thn entyposh stous ypopshfious pelates sas oti eisaste ligourhdes... psyxologhste tous kai deite pros ta pou to pane to pragma... oloi theloun to kalytero sthn mikroterh timh... doste tous thn entyposh oti auto pairnoun arkei na mhn vazete saltsa pou den prokeite na prosthesete pote..

Poulhste auto pou feiaxnete.. tipota parapano, tipota ligotero... o kosmos einai mikros, kai oti ypervolh exete dhlosei arga h grhgora tha apokalyfthei.. Apo ta etoima parte idees.. me kanenan tropo den prepei na moiazoun metaksy tous...

An xrhsimopoihte etoimes efarmoges prepei na eiste sigouroi oti mporeite na tis yposthriksete sthn opoia epektash h diorthosh sas zhththei, allios afhste thn gia tous "parapleurous"..

Opos exo proanaferei, mou erxontai synexos pelates "parapleuron" oi opoioi arxizoun na mpainoun sto nohma... an h douleia sas einai sosth tha anagnoristei kai tha sas erthoun kai autoi oi pelates...

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 07 Απρ 2006 20:04

Σωστός! Σε όλα!
en telh, PHP kai agios o theos.. ASP kai agia MS :P dialegeis kai perneis :P

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 09 Απρ 2006 01:41

fafos έγραψε:..., otan anaferomai sto oti den yparxei koresmos ston xoro mas enoo gia kanonikous pelates, oxi autous pou psaxnoun to fthino h akomh kai to tsampa... An fovasai tous "parapleurous" kai prospatheis na peiseis tous pelates pou apeuthynontai se tetoious "webamastores" toxases to paixnidi!!

Opos exo proanaferei, mou erxontai synexos pelates "parapleuron" oi opoioi arxizoun na mpainoun sto nohma... an h douleia sas einai sosth tha anagnoristei kai tha sas erthoun kai autoi oi pelates...
Όλη η ουσία σε 2 παραγράφους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες