Ανοίγοντας επίχειρηση Internet Services

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Απρ 2006 03:24

ego pisteuo pantos oti eiparchei koresmos apo "mi kanonikous pelates" pou epidi tin echoune -koinos- patisei apo atoma gia diaforous logous vlepoun tous epomenous "sinergates tous"dispistia kai ara provlimatismo, giati milame gia internet services pou kata tin apopsi mou ektos apo EMPORIO ipiresion einai mia everlasting -me tin metaforiki enoia- sinergasia.

to thema ton "parapleuron" echei na kanei -sinfona me tin apopsi mou:

1) me aleksiptotistes (me opia enoia thelete parte to) oi opioi sinithos vasizomenoi se "platformes" kai modifications anoiktou kodika, prosferoun eksechouses ipiresies me kostos disanalogo (den mporei "eshop" na stinete se oscommerce kai na les ston pelati oti plironeis "customies" (to metafero epi leksi)

2) den mporeis na sinfoneis (akoma kai verbally) gia project kai na min to telioneis pote, i na to dineis mi olokliromeno profasizomenos "forto ergasias" (diladi milame gia oute stichiodi time management)

3) den mporeis na echeis kapion sto perimene pote tha mporeseis na analaveis to ergo tou kai na ton kathistereis apo week se week kai outo katheksis

4) den mporeis na sinfoneis me kapion pelati gia project kai meta na ton serneis aristera kai deksia -akoma kai se forum- gia opiadipote logo esena den sou arese -choris na dineis dikaioma antilogou- kai na telioneis na les kiolas oti panta chreono kati parapano stin timi giati "ipologizo" kai to "priksimo tou pelati".

agapitoi eiparchoun kai polla alla points to thema einai valte se mia taksi o kathenas kai etsi opos mporei tin epichirisi tou, mporeite na aplothite mechri ekei pou sas pernei alla min to parakaneta.

oles oi agores leitourgoun me tin morfi tis alisidas...an den thelete na ta "loustite" prospathiste toulachiston na min "lounete".

paratiro siga siga oti para poloi "agorastes/pelates" ipiresion tou chorou den menoun eucharistimenoi, kai apo tin alloi fovountai na pane allou... kathoti perimenoun mia apo ta idia...

oloi milate gia times, prin kan milisei o allos rotate "POSA DINEIS?" etc

elpizo na gnorizete oti ta metaksota vrakia theloun kai epideksia opisthia...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 09 Απρ 2006 17:38

File KGP tha synfonhso apolyta mazi sou, ektos tou "oloi milate gia times, prin kan milisei o allos rotate "POSA DINEIS?" etc "
Oi sostoi epaggelmaties apaitoun ta xrhmata pou tous antistoixoun gia thn ergasia pou prosferoun.. exo pelates pou mathenoun thn telikh timh 1-2 hmeres prin tous paradothei to ergo (den einai Ellines veveos)..

Auto pou mou ekane entyposh einai oti shmera mou epese sta xeria ena spasmeno vbulletin.. Kovontas voltes loipon sta arxeia diavasa to ekshs kataplhktiko!! :
Dear Jelsoft staff, we know you read this sooner or later Ϋ
Ϋ You ever told your customers that you stole the idea Ϋ
Ϋ for your new feature from us? Ϋ
Ϋ Well, of course not but it's just funny that you even tell Ϋ
Ϋ your customers that nulled copies have security holes Ϋ
Ϋ because we never changed the real source code, our nulled Ϋ
Ϋ versions even run faster and all who are staying with us Ϋ
Ϋ know that. So nullifiers can't be hold responsible for Ϋ
Ϋ YOUR mistakes!
Ti thelo na dhloso me auto? An parei kapoios ena agorasmeno vbulletin kai tou dhmiourghthei kapoio provlhma apo "holes" tou programmatos (ta opoia sigoura yparxoun opos se oles tis efarmoges) exei eksasfalistei apenanti ston pelath?

Symboulh: Pote mhn agorazete gia pelath sas efarmoges triton... valte ton pelath na tis agorasei kai na diavasei tous orous leitourgias gia na mhn exete eseis thn eythynh!! Euthynes na pernete mono gia tis dikes sas dhmiourgies kai oxi triton (pou olos tyxaios kathe 2 meres vriskoun kai kapoio bug stis efarmoges tous - fantasteite na agorazate autokinhto kai meta apo ena mhna na evgene h etereia kai na elege oti meta ta 80 xiliometra den doulevoun ta frena - to pithanotero einai na mhn akougate pote authn thn anakoinosh :D )

sofrr

Δημοσίευση από sofrr » 11 Απρ 2006 21:27

Καλησπέρα. Διάβασα τα post που έχετε δημοσιεύσει και συμφωνώ απόλυτα στο ότι αεριτζήδες, " παράπλευροι" κ.τ.λ αποτελούν "καρκίνωμα" στο ελληνικό Internet. Αν και είμαι νέος σε αυτό το επάγγελμα θα ήθελα να διατυπώσω την προσωπική μου άποψη.
Αναφέρθηκε το εξής:
Καλο ειναι να υπαρχει ευελιξια.. template σε αυτον που δεν μπορει να δωσει παραπανω και το δεχετε αφου το δει σε δειγμα , και κατι δικο μας που θελει μερες να το φτιαξουμε με μερακι σε αυτον που μπορει να τα'χει να τα δωσει.

Εμεις σε αυτους που παμε δειχνουμε και βασει ετοιμων να διαλεξουν που εχουμε πληρωσει οπως λες με 50$ αλλα και δικων μας δουλειων που κοστολογειται παραπανω. Αλλο να δωσει 600-800€ να παρει κατι μοναδικο
που θα απαιτηθει κοπος και χρονος και αλλο να σου λεει ο ανθρωπος
παιδια δεν εχω πολλα λεφτα, θελω site αλλα κατι πολυ πιο οικονομικο.

Ουτε θα του κλεισεις την πορτα αλλα και ουτε θα κανεις την δουλεια
που θα κανες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και αυτο λεγεται αμφιδρομη επαγγελματικη ευελιξια.
Πιστεύω πως όταν ξεκινάς μια επιχείρηση, "ξεκαθαρίζεις " σε τι πελάτες απευθύνεσαι. Δεν νομίζω ότι έχεις την πολυτέλεια να έχεις πελάτες "δύο ταχυτήτων". Όλα είναι αλυσίδα. Αν ξεκινήσεις με πελάτες που δεν απαιτούν πολλά, αλλά θέλουν κάτι φθηνό, λίγο πολύ θα σου φέρουν πελάτες ίδιας λογικής, δεν θα χρειαστεί να δαπανήσεις χρόνο σε εκπαίδευση ούτε θα επιλέξεις συνεργάτες με υψηλές τεχνικές γνώσεις και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Καμία σχέση με την περίπτωση που ξεκινάς με πελατολόγιο "υψηλών απαιτήσεων". Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συνδιαστούν αυτές οι 2 αυτές λογικές.

Όσο αφορά τα έτοιμα templates, oscommerce κτλ είναι πολύ καλά για να πάρει κάποιος "μαθήματα" τεχνικής, στησίματος κτλ. όμως καλό είναι όλοι οι developers να αντιμετωπίζουν την δουλειά τους και σαν επιστήμη...

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 13 Απρ 2006 01:47

Νομίζω το παρακάτω άρθρο εξηγεί απολύτως το λόγο για τον οποίο πιστέυω ότι site με 300,00€ δεν είναι site αλλά ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ

http://christacy.blogspot.com/2006/03/1 ... umber.html

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 13 Απρ 2006 11:51

Το ράσο δεν κάνει τον παπά, αλλά είσαι ότι δείχνεις.

Πιστεύω πως ο billt έχει δίκιο, λειτουργώ μια επιχείρηση παραγωγής λογισμικού και web applications, από 1997 και κατά καιρούς έχω ζήσει έντονα, το πάγωμα της αγοράς από διαφόρους τύπους που υπόσχονται, φιλοσοφούν, αλλά δεν δημιουργούν τίποτα σχετικό.
Αλλά τελικά η αγορά αποβάλει από μόνη της τους παπάρες, και συνήθως τους τιμωρεί κιόλας ειδικά εάν κινούνται σε μικρή επαρχιακή πόλη.

http://www.Xenofon.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Απρ 2006 16:44

Διάβασα πάρα πολύ σωστές κατά την γνώμη μου απόψεις σε αυτό το ουσιώδης thread που ενδιαφέρει αρκετούς από τους επισκέπτες / μέλη του freestuff, αφού ως γνωστών έχει μαζέψει αρκετούς επαγγελματίες αλλά και "επαγγελματίες" του χώρου.
Τις απόψεις μου περί ετοιματζίδικων scripts τις έχω ξαναγράψει αρκετές φορές οπότε δεν τις επαναλαμβάνω, απλώς συμφωνώ με όσα έχουν γράψει οι παραπάνω φίλοι περί αεριτζήδων, μεταπωλητών και όχι web developers, αδυναμία υποστήριξης κλπ
Συμφωνώ επίσης και εγώ για την ποιότητα των templates του templatemonster και ορισμένων άλλων template sites που πραγματικά κάνουν τρομερή δουλεία.

Συνήθως οι πελάτες που θέλουν ένα site (στατικό ή δυναμικό) δεν ξέρουν τι ισχύει στο διαδίκτυο, ούτε γνωρίζουν τι σημαίνει template, έτοιμο CMS (και CMS γενικότερα), ούτε ασφαλώς μπορούν να καταλάβουν αν δεν τους εξηγήσεις με παραδείγματα την διαφορά δυναμικών / στατικών εφαρμογών. Οπότε εκεί ο οποιοσδήποτε αεριτζής, κουμπάρος, φίλος κλπ που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω από τον "πελάτη" μπορεί να δεχθεί να του κάνει την δουλειά από τζάμπα μέχρι και με 100-200-300 €.
Το αν θα είναι save as html από το Word ή κάτι εντελώς κακόγουστο θα το καταλάβει ο πελάτης μόνο αν και όταν δει και καταφέρει να συγκρίνει.

Μια εταιρεία που απασχολεί προσωπικό, έχει κανονικά γραφεία (γιατί έχει πολλούς "επαγγελματίες" που δεν έχουν καν εταιρείες και ΑΝ κόψουν τιμολόγιο, είναι από άσχετες εταιρείες με τις οποίες συνεργάζονται περιστασιακά), πάγια έξοδα κλπ είναι αδύνατο να απασχολήσει έστω και έναν υπάλληλο της για ένα site που θα το χρεώσει κάτω από 500 € εκτός και αν μιλάμε για μιας εβδομάδας ή λιγότερο δουλειά.
Όταν ο εργοδότης το λιγότερο που του κοστίζει ο υπάλληλος (web designer / developer) είναι γύρω στα 1000 ευρώ με την ασφάλιση του, σίγουρα θα λογικό είναι να περιμένει ο υπάλληλος αυτός να του φέρνει περισσότερα από όσα πληρώνεται!
Αντιθέτως ο φοιτητής που κάνει το χόμπι του στις πολλές ελεύθερες ώρες του και φτιάχνει κάτι για ένα έξτρα χαρτζηλίκι, μπορεί να χρεώσει ελάχιστα έως και καθόλου (σε γνωστούς κλπ)
Η ποιότητα σαφώς δεν έχει να κάνει με το παραπάνω, γιατί έχω δει και φοιτητές ή άτομα με άλλες δουλειές άσχετες με το design/development, να βγάζουν πανέμορφα sites (στατικά και δυναμικά) ακριβώς επειδή έχουν το μεράκι και τις δυνατότητες - γνώσεις.
Άλλωστε ας μη ξεχνάμε πως λίγοι σήμερα εργάζονται σε δουλειές που πραγματικά αγαπούν.

Όλα λοιπόν είναι ρευστά στην αγορά και τελικώς το μόνο που μένει στους επαγγελματίες είναι να χαράξουν την δική του πορεία, με δικές τους δουλειές και να φτιάξουν τέτοιο όνομα που θα φέρνει μόνο του πελάτες. (άντε και με τη βοήθεια ενός καλού marketίστα) Αυτό στην Ελλάδα ελάχιστες εταιρείες το έχουν καταφέρει και οι περισσότερες το μόνο που κάνουν είναι να φτιάχνουν στατικά sites και να στέλνουν για κάθε δουλειά μικροποσού αμέτρητα δελτία τύπου σε όλα τα e-media για να αυξήσουν την δημοτικότητα του και το brand name τους,
Στο τέλος όμως ο ευχαριστημένος πελάτης είναι αυτός που θα σου κάνει και διαφήμιση και θα σου φέρει και νέους πελάτες κάτι που δεν θα συμβεί ποτέ, αν ο άσχετος πελάτης που αγόρασε κάτι οικαστικώς κακό ή μη λειτουργικό (αν αναφερόμαστε σε web apps) όταν αργότερα μπει στο internet και δει αντίστοιχα sites πελατών του, που είναι μέρα με τη νύχτα με το δικό του, θα καταλάβει και το λάθος που έκανε και πως ένα κακό site ή εφαρμογή μπορεί να βλάψει την επιχείριση του παρά να την ενισχύσει / βελτιώσει.
Πόσες φορές με το που είδατε ένα κακό site εταιρείας, δεν αναλογιστίκατε για το "ποιον" της και δεν είπατε "για να έχει τέτοιο site, ή τζαμπατζίδες / αεριτζήδες είναι, ή ΜΗ σοβαροί αφού κάποιος σοβαρός θα έψαχνε και για τον κατάλληλο επαγγελματία".
Δηλαδή το "κρίμα" είναι και του πελάτη.
Τέλος πρέπει να συμφωνήσουμε πως το "καλό / κακό και άσχημο" είναι πράγματα εντελώς υποκειμενικά, πράγμα που σημαίνει πως κάτι που εγώ το βλέπω ως κακάσχημο, ο άλλος μπορεί να το θεωρεί με τα προσωπικά του γούστα πανέμορφο... οπότε και πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε παρά να κοιτάμε τις δικές μας δουλειές με την ελπίδα να αρέσουν σε μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς που δεν τις αρέσουν :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Απρ 2006 22:46

dimsis; να σε ρωτήσω κάτι που πιστεύω ότι είναι σχετικό με την συζήτηση; και, φυσικά, αν θες απαντάς. ;)

αισθάνεστε δικαιωμένος ως επαγγελματίας αρχικά και ως άνθρωπος που κάθισες κι έφτιαξες δικό σου CMS και δεν εγκαθιστάς στους πελάτες σου κάποιο έτοιμο; Είσαι τελικά κερδισμένος από αυτό και σε χρήμα; βγάζοντας έξω την γνώση που σίγουρα εκεί έχεις κερδίσει αρκετά αναπτύσσοντας κάτι δικό σου.

Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω πολλούς που να έχουν αναπτύξει κάτι δικό τους, αλλά ξέρω πολλούς που έχουν πάρει έτοιμα CMS και Shops και τα έχουν ονομάσει δικά τους με καστομιές (δεν βάζω σε αυτήν την κατηγορία όσους βάζουν σε πελάτες τους open source εν γνώση του πελάτη).
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Απρ 2006 13:37

cordis έγραψε:αισθάνεστε δικαιωμένος ως επαγγελματίας αρχικά και ως άνθρωπος που κάθισες κι έφτιαξες δικό σου CMS και δεν εγκαθιστάς στους πελάτες σου κάποιο έτοιμο; Είσαι τελικά κερδισμένος από αυτό και σε χρήμα; βγάζοντας έξω την γνώση που σίγουρα εκεί έχεις κερδίσει αρκετά αναπτύσσοντας κάτι δικό σου.
Κοίταξε σαν όρος CMS γνωρίζεις καλύτερα και από μένα πως έχει πολλές "υλοποιήσεις". Έχω δει να αποκαλούν CMS τα αμέτρητα πλέον wysiwyg online text editors. Τέτοιο ΔΕΝ έχω φτιάξει μόνος μου, χρησιμοποιώ και εγώ κάποιο έτοιμο με αλλαγές που έχουμε κάνει με ένα συνεργάτη, κυρίως επειδή έχει πολύ javascript μέσα, που δεν την κατέχω όσο θα έπρεπε.

Να με συγχωρήσετε για την έμμεση "διαφήμιση", απλώς πρέπει να κάνω μια αναφορά σε ορισμένες δουλειές για να απαντήσω ολοκληρωμένα.
CMS έχω φτιάξει από το μηδέν σε διάφορα projects, π.χ. το log.gr που θα τολμούσα να πω πως είναι ένα community site, αφού όλο το περιεχόμενο του βασίζετε στους χρήστες του, το έφτιαξα με το σκεπτικό της συμμετοχής από τους ίδιους τους χρήστες, κάτι που ήδη γίνετε.
Από το log.gr ΔΕΝ έχω βγάλει χρήματα, ίσα ίσα που δίνω κιόλας για την συντήρηση του, αλλά ούτως ή άλλως όταν το έφτιαξα, δεν το έφτιαξα για να βγάλω χρήματα, αλλά για την τρέλα μου, το χόμπι μου, το γούστο μου και επειδή είχα λίγο ελεύθερο χρόνο και μου είχε λείψει αυτή η αμφίδρομη σχέση με τους επισκέπτες που είχαμε και στο code.gr και οι φιλίες / γνωριμίες / γνώσεις που αποκτάς από τέτοια sites.

Χρήματα έχω/έχουμε βγάλει από άλλα CMS όπως το e-publish, την publications database που έχει μπει σε πακέτο εφαρμογών για εφημερίδες που ήδη έχει αρκετές εγκαταστάσεις, ακόμα περισσότερο από την ενσωμάτωση τμήματος του e-publish στο areaportal που είναι μια εφαρμογή για δήμους, κοινότητες αλλά και εταιρείες με πολλές δυνατότητες, το EasyNews που δεν "πούλησε" και δεν το κυνηγήσαμε και ιδιαίτερα αλλά και σε πολλές άλλες εφαρμογές όπου εκτός των υπολοίπων δυνατοτήτων συνήθως απαιτείται και μια απλή διαχείριση άρθρων / ειδήσεων / ανακοινώσεων κλπ.

Αυτά τα αναφέρω για να γίνει κατανοητό ότι η ανάπτυξη "δικού μας cms" ήταν απαραίτητη, από την στιγμή που στην ουσία η εταιρεία μας πουλάει custom made εφαρμογές, πράγμα που σημαίνει πως αν είχαμε χρησιμοποιήσει κάτι έτοιμο θα έπρεπε να γνωρίζουμε τέλεια τον κώδικα του για να είμαστε σε θέση να κάνουμε τις αλλαγές / τροποποιήσεις που μας ζητάνε οι πελάτες μας. Και εδώ μπαίνει το ερώτημα. Αν είσαι σε θέση να κάνεις κάτι τέτοιο, έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις κάτι έτοιμο;

Και τέλος για να απαντήσω ακριβώς σε αυτά που ρωτάς, ασφαλώς και αισθάνομαι δικαιωμένος αρχικά ως άτομο και έπειτα ως επαγγελματίας - καλός ή κακός το κρίνουν οι δουλειές μας, οι πελάτες, οι συνεργάτες μας κλπ -, και προσωπικά ποιο πολύ αισθάνομαι ότι δεν κορόιδεψα κανέναν πελάτη πουλώντας του κάτι ξένο ως δικό μου και γνωρίζοντας ότι είμαι σε θέση να του απαντήσω άμεσα αν κάτι που ζητάει γίνετε ή όχι, και γενικώς να μπορώ να κάνω προσαρμογές βάση των αναγκών των πελατών ανά πάσα στιγμή. Όσοι έχουν κάνει δικές τους εφαρμογές είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνουν τι εννοώ περί "άνετης συμπεριφοράς" με τους πελάτες τους. Είναι σαν να πηγαίνεις να δώσεις ένα διαγώνισμα για εξετάσεις και είσαι τέλεια προετοιμασμένος.

Για την γνώση και την εμπειρία που επίσης πολύ σωστά αναφέρεις που αποκτά κανείς μετά από την δημιουργία κάποιας εφαρμογής, θα σου αναφέρω μόνο πως το log.gr για γραφικά και κώδικα που είναι όλα 100% δικά μου, δεν μου πήρε πάνω από 30-40 ώρες συνολικής δουλειάς. Βέβαια από τότε μέχρι τώρα έχω κάνει και άλλες αλλαγές και έχω προσθέσει και νέες δυνατότητες , κάτι που επιβεβαιώνει και όσα έγραφα και παραπάνω. Αν ρωτήσεις δηλαδή την παρέα που έχουμε φτιάξει και συμμετέχουμε ενεργά στο site (όχι δηλαδή απλά εγγεγραμμένα μέλη, αλλά posts στο forum και σε ειδήσεις), σε πόσο χρόνο υλοποιούνται όποιες αλλαγές ζητάνε, θα καταλάβεις ότι υπάρχει η άμεση δυνατότητα τροποποιήσεων και προσθήκης νέων δυνατοτήτων οποιαδήποτε στιγμή (αρκεί βέβαια να υπάρχει και ο ελεύθερος χρόνος από την μεριά μου, γιατί είπαμε πως το log είναι χόμπι και όχι δουλειά ώστε να έχει άμεση προτεραιότητα).

Εκτός των άλλων ο βασικός λόγος που ξεκίνησα να μάθω Coldfusion (την σκριπτογλώσσα που δουλεύω κυρίως) ήταν για να μπορώ να βγάζω εφαρμογές από το μηδέν και όχι να διορθώνω ή να βασίζομαι σε άλλες έτοιμες. Πιστεύω πως οποιοσδήποτε κατέχει αρκετά καλά μια γλώσσα δεν θα κάτσει να πουλήσει δουλειές με joomla, χχχnuke, xoops κλπ αλλά θα γράψει ο ίδιος τον κώδικα, είτε χρησιμοποιώντας δικές του βιβλιοθήκες από παλιές δουλειές (άλλο ένα θετικό), είτε εντελώς από το μηδέν…
Για τον ίδιο λόγο φτιάξαμε και δικό μας ηλεκτρονικό κατάστημα, και δικό μας CRM και αρκετές άλλες δικές μας εφαρμογές, παρόλο που υπάρχουν αρκετές open source στο εμπόριο, κάποιες και καλύτερες από τις δικές μας. Το θέμα είναι αυτός που θα πουλήσει oscommerce στον ανίδεο πελάτη του, όταν θα του ζητήσει κάποια extra reports, αλλαγές στον κώδικα κλπ κλπ τι θα του πει, περίμενε να κάνω request στην κοινότητα του oscommerce να μου το ετοιμάσουν και να στο προσθέσω; Και τι θα χρεώσει στον πελάτη του; Έπειτα αν κάποιος ποιο σχετικός ενημερώσει τον πελάτη και του δείξει ακόμα 100 sites που είναι ίδια με το δικό του και βασίζονται επίσης σε oscommerce το οποίο το έχουν πάρει ή το έχουν στήσει τζάμπα, τι εξηγήσεις θα του δώσει;
Προσωπικά δεν με ενοχλεί όταν κάποιος στην ουσία πουλάει ως υπηρεσία το «στήσιμο» ενός έτοιμου script σε ένα web server εν γνώσει όμως του πελάτη, αλλά περισσότερο οι επιτήδειοι που πουλάνε με μικροαλλαγές και αρκετές φορές χωρίς καμιά αλλαγή open source εφαρμογές για δικές τους ή πουλάνε έτοιμα scripts (αφαιρόντας μάλιστα τα licenses για να μη το πάρει χαμπάρι γρήγορα ο πελάτης ή τους ρωτήσει τι είναι αυτά που γράφει εκεί κάτω) χωρίς να έχουν ενημερώσει τους πελάτες τους, για τι ακριβώς του ζητάνε να πληρώσει…

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Απρ 2006 22:49

πολύ ωραία.

πλάκα - πλάκα, εγώ έχω δει και phpBB που του έχουν βγάλει τα license και λένε ότι το αναπτύξανε μόνοι του.. :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 18 Απρ 2006 13:07

dimsis έγραψε:Να με συγχωρήσετε για την έμμεση "διαφήμιση", απλώς πρέπει να κάνω μια αναφορά σε ορισμένες δουλειές για να απαντήσω ολοκληρωμένα.
Καλά! Μεταξύ μας τώρα, η διαφήμιση είναι διαφήμιση, είτε ζητάς συγνώμη είτε δεν ζητάς! :)
Προσωπικά σε "σχωρνάω" γιατί έχω δεί τη δουλειά σας εδώ και αρκετά χρόνια και θαύμασα το γεγονός ότι άνθρωποι της περιφέρειας παραμένουν στο τόπο τους και δημιουργούν. Και μάλιστα δημιουργούν αξιόλογες εφαρμογές.

Άντε γιατί με αυτά και με άλλα θα μας πίσουν ότι Ελλάδα είναι ΜΟΝΟ η Αθήνα! :D

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 18 Απρ 2006 13:18

Dimsis,
mia pou aneferes ti douleia sou .... Eida oti polles eteries poulane pia paketa, etoimes lyseis, esy gia efimerides allos gia mesites ktl. Pianei auti i epichirimatiki proseggisi stin agora ? Pos pernei kaneis to proion me misthosi sto server sou i to agorazei kai mporei na epemvei ston kwdika?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Απρ 2006 14:05

@JavaS δεν έχεις άδικο περί διαφήμισης, απλώς πραγματικά δεν το συνηθίζω να διαφημίζω ή να αναφέρομαι σε δουλειές που συμμετέχω, ο cordis που με "e-ξέρει" από παλιά το γνωρίζει.
Για αυτό που λες για την επαρχία θα σου πω και κάτι ακόμα πιο ωραίο... είμαστε 9 προγραμματιστές στην εταιρεία, από τους οποίους οι 6 γράφουμε σε Coldfusion οι άλλοι 3 ασχολούνται με αναλύσεις + δημιουργία βάσεων + SP για SQL Server. Έχουν περάσει και άλλοι 4 που δεν στέριωσαν και έχουμε και άλλους 3 μόνιμους εξωτερικούς συνεργάτες. Όλοι ασφαλώς από επαρχία.
Αυτό που δεν πετύχαμε και δεν πέρασε ποτέ για δουλειά σε όλα αυτά τα χρόνια, ξέρεις τι είναι; Flashάς ή designer δυνατός... (στις περισσότερες εφαρμογές ασχολούμε εγώ και ακόμα 2 άτομα με τα templates των εφαρμογών μας που ούτως ή άλλως δεν είναι το Α και το Ω στις web apps). Δεν είναι περίεργο; Να βρίσκεις εύκολα προγραμματιστές αλλά όχι designers; Από όσο έχω καταλάβει στις μεγαλουπόλεις ισχύει το αντίστροφο...

@billt το μοντέλο πετυχαίνει όταν στοχεύεις εκεί που πρέπει: http://www.infologic.gr/show.cfm?id=67&obcatid=11 ( και http://www.infologic.gr/show.cfm?id=43&obcatid=14 ). Έχει εφαρμογές που τις ξεκινήσαμε αφού εκρίθηκε κάποια πρόταση και είδαμε τις προδιαγραφές. Τα πακέτα που αναφέρεις είναι καλές περιπτώσεις για επαναπώληση εφαρμογών με ψιλο-customization όταν και αν αυτό χρειάζεται / απαιτείται.
Αυτό που αγοράζει ο πελάτης συνήθως είναι το δικαίωμα χρήσης των εφαρμογών και όχι την ίδια εφαρμογή με ανοιχτό κώδικα και δικαιώματα μεταπώλησης, εκτός βέβαια εξαιρέσων (που πληρώνονται και αναλόγως). Άλλες φορές οι εφαρμογές τρέχουν στους δικούς μας servers και άλλες παίζουν σε intranet σε servers των πελατών μετά από εγκαταστάσεις που τους κάνουμε.
Γενικώς η εταιρεία μας από την αρχή δημιουργίας της ποτέ δεν στόχευσε σε σε έσοδα από στατικά sites και web design ή hosting (αφού τους servers του χρησιμοποιούμε κυρίως για δικούς μας πελάτες και όσους μας ζητάνε φιλοξενία χωρίς δική μας εφαρμογή συνήθως τους συστήνουμε κάποιους άλλους που κάνουν εξειδικευμένα αυτή τη δουλειά). Κύριως στόχος μας είναι η ανάπτυξη προσαρμοσμένων εφαρμογών, και ορισμένων εφαρμογών που μπορούν να πωληθούν ως αυτόνομα προϊόντα, με τη μόνη διαφορά με τα υπόλοιπα software houses ότι χρησιμοποιούμε 100% τεχνολογία web, αντί για τις παραδοσιακές desktop γλώσσες.

(θέλαμε δεν θέλαμε έπεσε πολύ διαφήμιση ! :) σταματήστε να ρωτάτε παίδες γιατί προβλέπω να αρχίζουν γκρίνιες. Sorry cordis! )

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 18 Απρ 2006 15:02

dimsis έγραψε:Αυτό που δεν πετύχαμε και δεν πέρασε ποτέ για δουλειά σε όλα αυτά τα χρόνια, ξέρεις τι είναι; Flashάς ή designer δυνατός... (στις περισσότερες εφαρμογές ασχολούμε εγώ και ακόμα 2 άτομα με τα templates των εφαρμογών μας που ούτως ή άλλως δεν είναι το Α και το Ω στις web apps). Δεν είναι περίεργο; Να βρίσκεις εύκολα προγραμματιστές αλλά όχι designers; Από όσο έχω καταλάβει στις μεγαλουπόλεις ισχύει το αντίστροφο...
Σε μένα πάντως συμβαίνει το αντίστροφο. Όλο Designers (ο θεός να τους κάνει) και Flashάδες (μεγάλη η χάρη του). Developers δεν βρίσκω γιατί οι περισσότεροι έχουν την άποψη, ότι επειδή έμαθαν λίγο Delphi και κάτι από Java πρέπει να δουλεύουν μόνο στην Intrasoft και να πέρνουν 5000,00€ το μήνα + bonus 10% ανά project! (εντάξει ... λίγο, υπερβάλλω) και πάνε κατευθείαν Αθήνα όπου τελικά παίρνουν το τρίτο το μακρύτερο, αλλά από τον εγωισμό τους δεν το παραδέχονται.
Άστα να πάνε ...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Απρ 2006 15:11

javas.... kseroun tous misthous tis intrasoft (gia tin international tha milane) ? giati ekei einai pou peftei to gelio.....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
elissaios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elissaios » 19 Απρ 2006 12:52

Kalispera, kai liga logia apo mena,

Pera apo tis "ipiresies" pou mporei na prosferei mia etairia Internet Services (apo ena custom script mexri kai database hosting), pezoun rolo kai ta "proionta" (Web Applications).

Gia tin biosimotita mias tetias epixirisis, einai kalitera na iparxoun 2-3 tipopiimena proionta (dikis sas paragogis fisika) pou kaliptoun sigkekrimenes koines anagkes stin agora, kai na ta poulao N fores, para na kathomai kai na ftiaxno custom projects epi kathimerinis vaseos.
Etsi mou dinete perissoteros xronos na sxediazw tin poria tis epixirisis mou alla kai tis drastiriotites pou dinatai na analavei (opos kai na tis pollaplasiaso). Fisika kapies ean oxi i mones apo tis kentrikes drastiriotites einai to design kai development kai giati oxi kai hosting, alla afto pia den einai arketo gia na anaptikseis tin epixirisi sou sosta (kai pros ta pano).

Min ksexnate, ena diko sas "tipopiimeno" proion exei sigkekrimenes anagkes pou idi tis exete analisei, skeftei kai ilopiisei prin kan vgei stin agora. Afto sas dinei to pleonektima "eksidikefsis" kai sas sozei apo poli mpela. Alla vasika stoixeia tis epitixias einai i tropopiisi kai i ipostiriksi tou, oi nees ekdoseis, to intergration tou me ales efarmoges klp. pou tha xaraksoun tin poria tis diaviosis tou. Proionta loipon, pou kanoun tin zoi tou pelati kai tin diki sas pio efkoli (oute kan na dianoithite gia e-shops, milao gia pragmata pou akoma stin ellada exoun kelifos).

Elissaios K.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες