Ανοίγοντας επίχειρηση Internet Services

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 19 Απρ 2006 19:57

Εξελίχθηκε σε τεράστιο και πάρα πολύ ενδιαφέρον το thread.

Πάλι μέσω της εμπειρίας μου (εννοώ δουλειές που μου έχουν τύχει και όχι κάτι βαρύγδουπο ;) ) να σχολιάσω τον "καρκίνο" του επαγγέλματος (και εγώ).

Λοιπόν οι αεριτζήδες τελικώς δεν κάνουν και τόσο κακό στην αγορά. (Αρκεί να μην γίνονται άπληστοι, έχω δει μέχρι και 1800 έουρα + φάπα για εγκατάσταση oscommerce.) Ας κάνουν τα παιδιά sites των 500 ή και 1000 ευρώ. Δεν ενοχλούν τις σοβαρές επιχειρήσεις. Ίσα ίσα βάζουν στο "τρυπάκι" πελάτες που μετά από 2-3 χρόνια θα ψάξουν (και θα βρουν) κάτι καλύτερο. Βέβαια ακόμα καλύτερα θα ήταν να συμπεριφέρονταν και αυτοί σαν επαγγελματίες και να ενημέρωναν τον πελάτη ότι του προσφέρουν "έτοιμο πακέτο template + cms" αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!

Στις αρχές της δεκαετίας η αγορά έτεινε προς την άποψη ότι τελικά τα e-shops και το internet marketing ήταν μούφα και φούσκα. 5-6 χρόνια μετά οι περισσότεροι έχουν συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι φούσκα αντ'αυτού είναι τεράστια ευκαιρία χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι χώνουμε 2.000 και γινόμαστε πλούσιοι από τις χιλιάδες παραγγελίες που θα παίρνουμε. Και αυτή είναι η ουσία, αυτό θέλουμε εμείς σαν επαγγελματίες να έχουν στο μυαλό τους οι πελάτες.

Από εκεί και πέρα αν είσαι καλός στη δουλειά σου ο πελάτης γίνεται ο καλύτερος πωλητής. Δεν χάνεσαι. Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να αναφερθώ στην ουσία του topic (γιατί έχει ψιλοξεφύγει):

() <--- Χαχα την έκανα... ok χωρίς πλάκα τώρα...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ!
Έχετε φίλους ή γνωστούς που ψήνονται να κάνουν δουλίτσες στο internet και σκέφτεστε γιατί να τα "αρπάξει" η επιχείρηση που δουλεύετε και όχι εσείς; ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ._

Υπολογίστε ότι για να κρατήσετε ζωντανή μία επιχείρηση θα θέλετε με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον 25-30 δουλειές τον χρόνο. Άρα εάν έχετε στην άκρη 2-3 ή και 5-6 ακόμα projects, κρατήστε την πρωινή σας δουλίτσα και αν γουστάρετε φτιάχνετε και κανα site τα απογεύματα ή τα σ/κ.

Κι αν δεν με πιστεύετε βάλτε τα κάτω:
Ενοίκιο + Ασφάλιση + 1 υπάλληλος (ίσως) + ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟ + Έξοδα δουλειάς (PC/Software/Servers κ.λπ.) + Έξοδα internet + Λογιστής + Έξοδα κίνησης.

Λοιπόν για να είμαστε αντικειμενικοί τώρα ό,τι σούμα κάνατε από πάνω σαν μηνιαία έξοδα πολλαπλασιάστε την τουλάχιστον με το 1.75 και κατ'όπιν με το 12 για να υπολογίσετε τα λειτουργικά έξοδα του πρώτου έτους.

Αν φτάσατε ως εδώ, προσθέστε τώρα τα αρχικά έξοδα, εφορίες, επιμελητήρια, δικηγόρους και εννοείται εξοπλισμό (γραφεία, Η/Υ και τα γνωστά). Στον εξοπλισμό εάν δεν θέλετε να ζείτε στον δικό σας πλασματικό κόσμο πάλι ισχύει ο κανόνας του "x 1.75".

Κατ'όπιν υπολογίστε έναν βασικό μισθό για έναν επιχειρηματία (1500 έουρα το μήνα ίσως) x 12 και όοοολο αυτό (χονδρικά τώρα γιατί δεν είναι τόσο απλά) επί 1.5 για να είστε καβατζωμένοι για την εφορία (φπα + φόρος εισοδήματος + φορολόγηση δήλωσης).

Αυτά όχι για να τρομάξουν οι πιτσιρικάδες αλλά για να αποφύγουν τις μ******ς που έκανα εγώ στα 19 που δούλευα 2-3 χρονάκια για να σπονσοράρω το νοικάρη μου, το ΤΕΒΕ και την εφορία. Πιστεύω να έχουν βρεθεί και αρκετοί ακόμα σε αυτήν την θέση.

Και για να εξηγήσω τον χρυσούν κανόντα του "x 1.75" είναι πολύ απλά τα απρόβλεπτα έξοδα. Στην σημερινή μου δουλειά ας πούμε (ζωή να'χει) είχα υπολογίσει τα 4.500 ευρώ το μήνα σαν έξοδα και έπεσα μέσα (με τον κανόνα φυσικά). Κυμαίνονται μεταξύ 6.000 και 7.000 ανά μήνα.

Άρα 3 συνέταιροι με 130.000 - 140.000 ευρώ έσοδα (προσοχή όχι κέρδη) ίσα ίσα βγάζουμε τα βιοποριστικά μας.

-------- Ενδ οφ παρένθεσις --------
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Απρ 2006 23:38

πολλοί από τους λόγους που με έκαναν να ΜΗ κάνω κάτι δικό μου, μέχρι αυτή την στιγμή, περιγράφονται στο κείμενο του Megistos. Απλά να προσθέσω κι έναν άλλο λόγο που με αποτρέπει... για να κάνω κάτι δικό μου θέλω να είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μπορεί να μου αποφέρει αυτά που παίρνω ως υπάλληλος x 3.0 τουλάχιστον και αυτό για όλα αυτά που μας περιέγραψε πολύ ωραία ο Megistos, αλλά και για τον λόγο του ότι ως υπάλληλος μπορώ το Σ/Κ να κατεβάσω ρολά, ή ακόμα και για μια εβδομάδα να βάλω λουκέτο (όπως τώρα που θα είμαι Τήνο για 1.5 εβδομάδα χωρίς κανένα άγχος και αν γουστάρω και χωρίς σκέψη για την δουλειά). Αυτό αν έχεις δικιά σου δουλειά, και είσαι σωστός επαγγελματίας, δεν έχεις προσωπική ζωή. Και αυτό παιδιά είναι ποιότητα ζωής που δεν την αλλάζω με τίποτα.

άσε που πολλοί φοβούνται μη κάνω εταιρεία.. :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Απρ 2006 18:18

Και πάρα πολύ καλά κάνεις cordis, συμφωνώ μαζί σου 100% όπως ασφαλώς και με τους Megistos και elissaios. Επειδή πέρασα και από τα δυο στάδια, το άγχος που τρώς όταν έχεις τη δική σου επιχείρηση ούτε με όλο το χρυσάφι του κόσμου δεν ξεπληρώνεται, και να έχεις και ένα κράτος να σε κατακλέβει με τα χαράτσια του και να σε αποκαλεί / θεωρεί εσένα κλέφτη ... μη το συζητάς, αν ο μισθός σου είναι καλός ΜΟΝΟ αν είσαι 100% σίγουρος (που ποτέ δεν είναι κανείς) για το χ 3 που λες και αυτό για ένα καλό χρονικό διάστημα, μόνο τότε αξίζει τον κόπο και την ψυχική φθορά να κάνεις δική σου εταιρεία...

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 00:00

Επειδή κάτι είπες για το ότι δεν παίζει ρόλο το AEI/TEI klp, μου θυμίζεις την παροιμία 'όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια'.

Το πτυχίο φίλε μου μπορεί να μην παίζει ρόλο σε μικρές εταιρίες, αλλά όταν πας σε μια σοβαρή θέση και μεγάλη εταιρία, δεν μπορεί να πάρει κάποιον που τέλειωσε μόνο το λύκειο. Έχω πολλά να πω σχετικά, αλλά φυσικά επειδή ανοίγω καινούργιο θέμα και βαριέμαι την συζήτηση (μιας και την έχω κάνει πολλές φορές) καλύτερα να το αποφύγουμε.

Εξάλλου, συνήθως αυτοί που έχουν πτυχίο, υποστηρίζουν ότι έχει αξία (και έχουν βλέψεις για υψηλές θέσεις), ενώ αυτοί που δεν έχουν, το ρίχνουν στην τεχνογνωσία κλπ και ότι δεν έχει αξία το πτυχίο για να σου δώσει 5 ευρώ παραπάνω.

θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω τι ηλικία είσαι, τι επιπέδου είναι το πτυχίο που έχεις και πόσα άτομα απασχολει΄η εταιρία που εργάζεσε ή έχεις στην κατοχή σου.

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 00:04

cordis έγραψε:πολλοί από τους λόγους που με έκαναν να ΜΗ κάνω κάτι δικό μου, μέχρι αυτή την στιγμή, περιγράφονται στο κείμενο του Megistos. Απλά να προσθέσω κι έναν άλλο λόγο που με αποτρέπει... για να κάνω κάτι δικό μου θέλω να είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μπορεί να μου αποφέρει αυτά που παίρνω ως υπάλληλος x 3.0 τουλάχιστον και αυτό για όλα αυτά που μας περιέγραψε πολύ ωραία ο Megistos, αλλά και για τον λόγο του ότι ως υπάλληλος μπορώ το Σ/Κ να κατεβάσω ρολά, ή ακόμα και για μια εβδομάδα να βάλω λουκέτο (όπως τώρα που θα είμαι Τήνο για 1.5 εβδομάδα χωρίς κανένα άγχος και αν γουστάρω και χωρίς σκέψη για την δουλειά). Αυτό αν έχεις δικιά σου δουλειά, και είσαι σωστός επαγγελματίας, δεν έχεις προσωπική ζωή. Και αυτό παιδιά είναι ποιότητα ζωής που δεν την αλλάζω με τίποτα.

άσε που πολλοί φοβούνται μη κάνω εταιρεία.. :P :P
Θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ.
Το να είσαι υπάλληλος και με καλά λεφτά, προυποθέτει να αισθάνεσε την εταιρία δική σου.
Δηλαδή αν συμβεί ένα πρόβλημα και εσύ 'έχεις κατεβάσει ρολά' δεν σε ενφιαφέρει να βοηθήσεις ακόμα και από μακριά? Πρέπει μην βλέπεις μόνο το συμφέρον σου, αλλά το ότι χάρη και στις δικές σου υπηρεσίες θα ανεβεί πιο ψηλά η εταιρία και φυσικά αυτό θα έχει και αντίκτιπο σε σένα. Εγώ εκεί που δουλεύω, τουλάχιστον η εταιρία με αφήνει πλήρως ικανοποιημένο από τα πάντα και αγχόνομαι και προσπαθώ το max για αυτήν, θεωρώντας ότι είμαι ένα μικρό κομμάτι της που αν σπάσει, θα δημιουργήσει πρόβλημα στα υπόλοιπα κομμάτια.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Μάιος 2006 01:13

simos έγραψε:Επειδή κάτι είπες για το ότι δεν παίζει ρόλο το AEI/TEI klp, μου θυμίζεις την παροιμία 'όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια'.

Το πτυχίο φίλε μου μπορεί να μην παίζει ρόλο σε μικρές εταιρίες, αλλά όταν πας σε μια σοβαρή θέση και μεγάλη εταιρία, δεν μπορεί να πάρει κάποιον που τέλειωσε μόνο το λύκειο. Έχω πολλά να πω σχετικά, αλλά φυσικά επειδή ανοίγω καινούργιο θέμα και βαριέμαι την συζήτηση (μιας και την έχω κάνει πολλές φορές) καλύτερα να το αποφύγουμε.

Εξάλλου, συνήθως αυτοί που έχουν πτυχίο, υποστηρίζουν ότι έχει αξία (και έχουν βλέψεις για υψηλές θέσεις), ενώ αυτοί που δεν έχουν, το ρίχνουν στην τεχνογνωσία κλπ και ότι δεν έχει αξία το πτυχίο για να σου δώσει 5 ευρώ παραπάνω.

θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω τι ηλικία είσαι, τι επιπέδου είναι το πτυχίο που έχεις και πόσα άτομα απασχολει΄η εταιρία που εργάζεσε ή έχεις στην κατοχή σου.
Dhladh enoeis oti an mou erthoun gia proslhpsh p.x. (kai sygnomh pou xrhsimopoio to onoma tou) o Rapid pou ypothetoume oti exei teliosei mono to lykeio kai esy pou exeis teleiosei mataptyxiaka, perimeneis na paro esena gia anaptyksh php efarmogon? :D
Θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ.
Το να είσαι υπάλληλος και με καλά λεφτά, προυποθέτει να αισθάνεσε την εταιρία δική σου.
Δηλαδή αν συμβεί ένα πρόβλημα και εσύ 'έχεις κατεβάσει ρολά' δεν σε ενφιαφέρει να βοηθήσεις ακόμα και από μακριά? Πρέπει μην βλέπεις μόνο το συμφέρον σου, αλλά το ότι χάρη και στις δικές σου υπηρεσίες θα ανεβεί πιο ψηλά η εταιρία και φυσικά αυτό θα έχει και αντίκτιπο σε σένα. Εγώ εκεί που δουλεύω, τουλάχιστον η εταιρία με αφήνει πλήρως ικανοποιημένο από τα πάντα και αγχόνομαι και προσπαθώ το max για αυτήν, θεωρώντας ότι είμαι ένα μικρό κομμάτι της που αν σπάσει, θα δημιουργήσει πρόβλημα στα υπόλοιπα κομμάτια.
Nai.. kai h etereia to diko sou symferon koitaei kai se theorei kriko ths alysidas... mono pou krikous alysidas vriskei kaneis eukola sthn agora kai poly eukola tous alazei...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 30 Μάιος 2006 03:19

choris pareksigi fafos alla an to kritirio sou einai ta metaptichiaka i o vathmos ekpedeuseis gia na proslaveis kapion tote den tha sinfoniso mazi sou.

oso afora gia to pos douleuei mia eteria, auto einai thema tou pos echei stithei kai se pio perivalon, i akoma akoma kai me ti perivalon thelei i eteria na "douleuei"

kakos vazoume tis eteries stis morfes kapiou afentikou pou kanei oti thelei kai goustarei. to thema einai se ti/kai me ti perivalon douleuei kai pos "aisthanete" tous ipalilous/ergates tis.

min ksechname oti poles eteries mporei na se echoun san team member na to aisthanese kai na niotheis oti eise ena melos tis omadas...kai alles eteries apla ena granazi tis olis michanis.....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 09:34

Fafos,
αν μιλάς για κάποια εταιριούλα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και θέλει απλά να κάνει την δουλειά της, ναι θα πάρει τον Rapid που θα στοιχήσει και λιγότερα.

Αν μιλάς όμως για μια μεγάλη εταιρία με 50+ ανθρώπινο δυναμικό, που θέλει να στελεχώσει μια θέση και θέλει άνρθωπο με επίπεδο για να ξέρει να μιλήσει και με κάποιον σοβαρό τότε δεν έχει στον ήλιο μοίρα ο κάθε λυκιάκιας.

Εξάλλου, ποιος σου είπε πως αυτός με τα χαρτιά σπουδών δεν έχει γνώσει καλύτερη από του κάθε Rapid (συγνώμη που έβαλα και εγώ Rapid, αλλά αναφέρθηκε τυχαία).

Φαντάζομαι λοιπόν πως δεν έχεις τύχει ποτέ σε μεγάλη εταιρία, για να δεις τα ανώτερα στελέχη τι επίπεδο μόρφωσης αλλά και γνώσης έχουν και μιλάς απλά με την λογική ότι τι να το κάνω το πτυχίο, εγώ θέλω να μου κάνει την δουλειά με όσα δυνατόν λιγότερα λεφτά!!!!

Γιατί αν ερχόντουσαν 2 με την ίδια γνώση πάνω στα τεχνικά και ο ένας είχε πτυχίο, ήξερε 2-3 γλώσσες παραπάνω και είχε και ένα επίπεδο κάπως διαφορετικό, τότε δεν νομίζω να μην προτιμούσες τον δεύτερο, μόνο και μόνο επειδή θα ήταν πιο φτηνός.

Αυτά που λέω θα τα καταλάβεις αν πας σε μια μεγάλη εταιρία και δεις ότι και αυτό με τον κρίκό που λες δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά δεν έχεις προφανώς εμπειρία από κάτι ανάλογο και λες αυτά που έχεις γνωρίσει μέχρι σήμερα.

Πάντως καλό είναι να μην πιπιλίζουμε την καραμέλα που θέλει τον ΠΤΥΧΙΑΚΙΑ να μην έχει γνώση ενω τον ΛΥΚΙΑΚΙΑ να εχε γνώση FREAK.

Ποοιος σου είπε ότι δεν υπάρχουν ΠΤΥΧΙΑΚΙΔΕΣ FREAK??

Σε παρακαλώ όμως, να μου δικαιολογήσεις γιατί δεν περιμένεις να πάρεις εμένα και θα πάρεις τον Rapid. Δικαιολόγησε την άποψη σου, αλλιώς θα ακούσουμε 50 αντίστοιχες προτάσεις εδώ μέσα και δεν θα βγει ποτέ νόημα.

Και τέλος, αν μπορείς ανέφερε μας την ηλικία σου καθώς και τον αριθμό αντρθώπινου δυναμικού που απασχολεί η εταιρία που δουλεύεις, για να καταλάβουμε και τον τρόπο σκέψεως σου.

Σαφώς διαφορετική γνώμη θα έχει επί του θέματος ένας μεγαλουπάλληλος της IBM και σαφώς ένας υπαλληλάκος της ToυμπανοWebHost, χωρίς να θέλω να θείξω κανένα, απλά από θέμα εμπειρίας των 2 παραδειγμάτων μιλάω.

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 30 Μάιος 2006 13:05

@simos

Αυτό που λες για πτυχιούχο και μη πτυχιούχο, αλλά και για το επίπεδο του καθενός είναι ποοοοοοοοοολύ σχετικό.

Υπάρχουν άνθρωποι που έβγαλαν διδακτορικό και δεν ξέρουν ορθογραφία, όπως επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που χωρίς να έβγαλαν κάποιο "χαρτί" τελικά μια χαρά τα κατάφεραν στη ζωή τους και μάλιστα σε χώρους όπου "υποτίθεται" μπαίνουν μόνο πτυχιούχοι.

Είπες:
Εγώ είμαι στη μέση μάλλον όπως και αρκετοί άλλοι σαν και μένα. Δηλαδή είναι είτε dropouts από Πανεπιστήμια (όπως εγώ), είτε πτυχιούχοι που έχουν αποδεχθεί ότι αυτά "τα περί πτυχίου" δεν είναι τίποτα περισσότερα από μπούρδες και ότι τη ζωή μας δεν την ορίζει ένα χαρτί αλλά εμείς οι ίδιοι (όπως συμβαίνει με καλούς φίλους μου).

Και ακόμη:
Αν μιλάς όμως για μια μεγάλη εταιρία με 50+ ανθρώπινο δυναμικό, που θέλει να στελεχώσει μια θέση και θέλει άνρθωπο με επίπεδο για να ξέρει να μιλήσει και με κάποιον σοβαρό τότε δεν έχει στον ήλιο μοίρα ο κάθε λυκιάκιας.
Μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά ότι ο πτυχιούχος θα ξέρει να μιλήσει. Ιδίως αν μιλάμε για πτυχιούχους Σχολών εξωτερικού που στην πλειοψηφία ούτε 8 στα 20 δεν πιάναν στις Πανελλαδικές πριν φύγουν στα ξένα...

Πάντως αν μιλάμε για web development, ένας αυτοδίδακτος να είσαι βέβαιος ότι ενδεχομένως να γνωρίζει πολύ περισσότερα από κάποιον που παρακολούθησε σεμινάρια "designing cutting edge interactive applications on html" στην Αγγλία, όταν σπούδαζε διαστημική τεχνολογία ή ψυχολογία!

Το επίσης καλό με το web development είναι ότι μπορείς να τεστάρεις κάποιον επί τόπου για να δεις τι γνωρίζει (μέχρι και "οδηγοί" job interview υπάρχουν στο θέμα αυτό). Δηλαδή ξέρει ο αιτών για εργασία να γράψει λίγο xhtml/css ή λίγο php για παράδειγμα;

Σε εταιρεία web development που δούλευα παλαιότερα, είχε προσληφθεί άτομο με πτυχίο στην πληροφορική (θεωρήθηκαν δηλαδή δεδομένες οι γνώσεις του αιτούντα βάσει του βιογραφικού του) και την επόμενη έφυγε γιατί δεν ήξερε να γράψει ούτε ένα απλό php include!

Δε λέω ότι πάντα έτσι συμβαίνει (ας μην είμαστε απόλυτοι), αλλά τουλάχιστον στο web development, ένα επάγγελμα "στα σπάργανα" σχετικά στην Ελλάδα, ισχύει ότι κάποιος αυτοδίδακτος (ακόμη και λυκειάκιας), ΝΑΙ, μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από ένα "πτυχιάκια" πληροφορικής ή συναφούς αντικειμένου σχολής. Και αυτό ισχύει και στο εξωτερικό, ευτυχώς.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2006 13:45

Έχω δει πολλές εταιρείες με ανώτερα στελέχη που είναι τσακάλια στο μπλα-μπλα και στο να κλείνουν δουλειές. Αλλά δεν μπορούν να τις διεκπεραιώσουν ούτε να δώσουν χρόνους σε λογικές βάσεις γιατί είναι άσχετοι. Απλά έχουν το χαρτί και έχουν πάρει την θέση με αυτό.

Ο καθένας στον καιρό του και ο κολιός στο πιάτο. Ο κάθε ένας μέσα στην εταιρεία έχει τον ρόλο του που είναι εξίσου σημαντικός με του άλλου. Μια εταιρεία δεν μπορεί να πάει μπροστά χωρίς τις γραβάτες, αλλά ούτε χωρίς τα μπλουζάκια που γράφουν /.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 14:20

Δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι αυτός με το χαρτί μπορεί να μην ξέρει από τεχνογνωσία, ενώ θεωρείτε ότι ο αυτοδίδακτος θα ξέρει καλα!!!
Ποιος σας είπε ότι αυτοί με ταπτυχία δεν είνα και αυτοδίδακτοι ?? (Φυσικά μιλάω για ένα ποσοστό) !!!

Εμένα κανένα πανεπιστήμιο δεν μου έμαθε PHP και πολλά άλλα που έμαθα μόνος πριν/κατά την διάρκεια/μετά το πανεπιστήμιο!!

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον κάθε αυτοδίδακτο τον θεωρείτε αστέρι, ενώ τον κάθε πτυχιάκια ότι δεν έχει την γνώση του αυτοδίδακτου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 30 Μάιος 2006 15:24

@simos: einai to klasiko komplex aftounou pou den spoudase. yparxei omos kai to eksisou klasiko komplex aftou pou spoudase, pou nomizei oti einai kalyteros apolous. kati san to "i kota ekane to avgo i to avgo ti kota", alla elafros pio dyskolo provlima, mias kai to thema me ti kota lythike prosfata.

Episis yparxei to komplex afton pou spoudasan ellada k nomizoun oti einai kalyteroi apo aftous pou spoudasane sto UK, alla fysika kai to antitheto.

Opote ehoume 4 komplex na antimetopisoume, kai fysika afto symvainei mono stin ellada, pou oloi nomizoun oti einai oi kalyteroi.

Opos kai naxei, opiosdipote anthropos (ek ton tessaron katigorion) asholeitai me IT alla den enimeronetai synehos gia tis ekselikseis, kata ti gnomi mou, exei imerominia liksis (an kataferei pote na ksekinisei kati).

To IT thelei synehi parakolouthisi kai trivi. Spoudes panepistimiakou epipedou fysika kai voithane giati -sinithos- dinoun geres vaseis sto atomo gia na lynei dyskola provlimata me dokimasmenes kai tekmiriomenes methodologies. (kai oxi, to spaghetti code den vrisketai mesa se aftes).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Μάιος 2006 15:35

Simos agori mou kati exeis mperdepsei :D
Katarxas (afou anaferthikes se mena prosopika) na sou po oti eimai 54 eton kai epi 15 xronia hmoun anotato dieuthyntiko stelexos se megalh polyethnikh me 4.000 katasthmata se olon ton kosmo.. opote mhn mou les emena peri peiras kai an ksero kai den ksero..
Gia to sygkekrimeno thema afou oi ekpedeutikoi organismoi den mporoun na dosoun tis aparaithtes gnoseis stous spoudastes tous gia na vgoun sthn agora ergasias, sygnomh alla ego den tha koitakso ta ptyxia.. ego thelo na kano thn douleia mou kai oxi na anoigo filosofikes syzhthseis me atoma tou "epipedou" mou..
To provlhma den einai an o allos exei ptyxia kai doctora.. to provlhma einai otan tha katsei mprosta sto pc na mou vgalei thn douleia kai oxi na exei kanei thn ptyxiakh tou zhtontas na tou thn feiaksoun sta fora tou freestuff :D

Den exo kamia epixeirhsh... den exo ypallhlous... mono synergates.. kai synergates tous vlepo, oxi mono ston titlo...

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 30 Μάιος 2006 16:12

cherouvim έγραψε:@simos: einai to klasiko komplex aftounou pou den spoudase. yparxei omos kai to eksisou klasiko komplex aftou pou spoudase, pou nomizei oti einai kalyteros apolous. kati san to "i kota ekane to avgo i to avgo ti kota", alla elafros pio dyskolo provlima, mias kai to thema me ti kota lythike prosfata.

Episis yparxei to komplex afton pou spoudasan ellada k nomizoun oti einai kalyteroi apo aftous pou spoudasane sto UK, alla fysika kai to antitheto.

Opote ehoume 4 komplex na antimetopisoume, kai fysika afto symvainei mono stin ellada, pou oloi nomizoun oti einai oi kalyteroi.

Opos kai naxei, opiosdipote anthropos (ek ton tessaron katigorion) asholeitai me IT alla den enimeronetai synehos gia tis ekselikseis, kata ti gnomi mou, exei imerominia liksis (an kataferei pote na ksekinisei kati).

To IT thelei synehi parakolouthisi kai trivi. Spoudes panepistimiakou epipedou fysika kai voithane giati -sinithos- dinoun geres vaseis sto atomo gia na lynei dyskola provlimata me dokimasmenes kai tekmiriomenes methodologies. (kai oxi, to spaghetti code den vrisketai mesa se aftes).
Τα είπες όλα.

Να προσθέσω μόνο στα λεγόμενα του Simos, που έμαθε PHP μόνος του χωρίς να του την διδάξουν στο πανεπιστήμιο, κάτι που κάνει κι ένας αυτοδίδακτος δηλαδή, ότι η εγγύς διαφορά είναι ότι αν μια εταιρεία προτιμήσει να προσλάβει τον Simos για PHP developer τότε είναι υποχρεωμένη να του καταβάλλει και επίδομα πτυχίου (παρά το ότι για την δουλειά που τον θέλει, ο Simos δεν έμαθε τίποτα στο πανεπιστήμιο).

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 16:56

lavelle, κάνεις λάθος.
Στον ιδιωτικό τομέα είναι όλα συμφωνίες... επιδόματα υπάρχουν μόνο αν πας με βασικό + επιδόματα κλπ.
Στο δημόσιο τομέα ακόμα καλύτερα.
Αν και το πανεπιστήμιο σίγουρα έπεξε ρόλο το πόσο εύκολα και γρήγορα μπορώ να μάθω κάτι καινούργιο.
Αν ξέρεις 5 γλώσσες με σωστές βάσεις, μπορείς σχετικά εύκολα να μάθεις και μια έκτη. Δεν είναι το ίδιο από να ξέρεις 1.

Anyway, fafos, δεν είσαι η πλειοψηφια, μιλάς για την περίπτωση σου. Δεν ρώτησα περί εσένα για να αμφισβητήσω όπως το πήρες, αλλά για να καταλάβω από ποια πλευρά κοιτάς.

Επομένως με τα λεφόμενα σου 2 μπορώ να υποθέσω...
ή ότι έχεις πέσει σε πολύ καλούς συνεργάτες ή ότι έχεις τύχει σε πολύ κακούς επαγγελματίες με πτυχία.

Ότι και να είναι διαμορφώνει την άποψη σου και σε κάνει απόλυτο πάνω σε αυτή.

Εγώ, πάντως αν και σπούδασα στο εξωτερικό, πιστεύω ότι στην Ελλάδα είναι κλάσης καλύτερες οι σχολές από θέμα δυσκολίας και ποιότητας, αλλά μένουν πίσω στην ύλη (πχ. εμείς μαθαίναμε για DVD όταν ακόμα στην ελλάδα μαθαίναν για το CD).

Βάζω ένα τέλος στην συζήτηση αυτή, λέγοντας ότι ο καθένας ας τραβήξει ότι είναι καλύτερο για τον ευατό του, είτε από πλευρά υπάλληλος είτε από πλευρά διευθυντής. Ο καθένας πίθεται από προσωπικές του εμπειρίες και τίποτα παραπάνω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες