μπορώ να κάνω alter την sql μου στα παρακατω upgrades?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 31 Μαρ 2006 10:47

θέλω να βάλω ένα Mod για phpbb. δεν έχω εγκατεστημένο το myadmin, ή παρόμοιο πρόγραμμα.

στο τέλος του mod λέει να γίνουν οι παρακάτω τροποποιήσεις.

Κώδικας: Επιλογή όλων

ALTER TABLE phpbb_users ADD user_show_quickreply TINYINT(1) DEFAULT '1' NOT NULL;
ALTER TABLE phpbb_users ADD user_quickreply_mode TINYINT(1) DEFAULT '1' NOT NULL;
ALTER TABLE phpbb_users ADD user_open_quickreply TINYINT(1) DEFAULT '1' NOT NULL;
UPDATE phpbb_users SET user_show_quickreply=0 WHERE user_id=-1;
UPDATE phpbb_users SET user_quickreply_mode=0 WHERE user_id=-1;
UPDATE phpbb_users SET user_open_quickreply=0 WHERE user_id=-1;
INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('allow_quickreply', '1');
INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('anonymous_show_sqr', '0');
INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('anonymous_sqr_mode', '0');
INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('anonymous_open_sqr', '0');
υπάρχει περίπτωση να κάνω τις αναβαθμίσεις αυτές με κάποιον άλλον τρόπο μέσα από το ftp?

αν δημιουργήσω ένα αρχείο upgrade.php και αντιγράψω τον κώδικα, το ανεβάσω στο ftp, και το τρέξω με τον browser θα γίνει τίποτα?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2006 12:05

το upgrade.php σου

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
define&#40;"PHPBB_PATH", "./"&#41;;

define&#40;'IN_PHPBB', true&#41;;
include&#40;PHPBB_PATH . 'extension.inc'&#41;;
include&#40;PHPBB_PATH . 'config.'.$phpEx&#41;;
include&#40;PHPBB_PATH . 'includes/constants.'.$phpEx&#41;;
include&#40;PHPBB_PATH . 'includes/db.'.$phpEx&#41;;

$sql = "ALTER TABLE phpbb_users ADD user_show_quickreply TINYINT&#40;1&#41; DEFAULT '1' NOT NULL"; 
$db->sql_query&#40;$sql&#41;;
$sql = "ALTER TABLE phpbb_users ADD user_quickreply_mode TINYINT&#40;1&#41; DEFAULT '1' NOT NULL"; 
$sql = "ALTER TABLE phpbb_users ADD user_open_quickreply TINYINT&#40;1&#41; DEFAULT '1' NOT NULL";
$sql = "UPDATE phpbb_users SET user_show_quickreply=0 WHERE user_id=-1"; 
$sql = "UPDATE phpbb_users SET user_quickreply_mode=0 WHERE user_id=-1";
$sql = "UPDATE phpbb_users SET user_open_quickreply=0 WHERE user_id=-1";
$sql = "INSERT INTO phpbb_config &#40;config_name, config_value&#41; VALUES &#40;'allow_quickreply', '1'&#41;";
$sql = "INSERT INTO phpbb_config &#40;config_name, config_value&#41; VALUES &#40;'anonymous_show_sqr', '0'&#41;"; 
$sql = "INSERT INTO phpbb_config &#40;config_name, config_value&#41; VALUES &#40;'anonymous_sqr_mode', '0'&#41;";
$sql = "INSERT INTO phpbb_config &#40;config_name, config_value&#41; VALUES &#40;'anonymous_open_sqr', '0'&#41;";
?>
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες