αυτόματη αποστολή e-mail απο mysql database?

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
dk13

Δημοσίευση από dk13 » 31 Μαρ 2006 11:01

Κατ' αρχάς δεν είμαι σίγουρος αν η απορία μου έγγυται σε αυτό το forum. Εχω φτιάξει μια δυναμική βάση δεδομένων με mysql @ php σε server apache για 100 χρήστες με διαδικασία login και password authentication. Αυτό που θέλω να κάνω είναι κάθε φορά που μπαίνει ένας χρήστης και καταγράφει μια πληροφορία/πληροφοριες που τον αφορά να αποστέλεται αυτοματα σε αυτον email με τα δεδομένα που κατέγραψε. Επειδή είμαι πολύ απειρος χρήστης θα ήθελα να μου πείτε πως λέγεται αυτή η διαδικασία ετσι ώστε να ψαξω για περαιτέρω πληροφορίες στο internet, καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία
ευπρόσδεκτη

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2006 12:37

Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνετε μόνο με χρήση PHP και όχι μέσω της MySQL.

Απλά στο PHP που έχεις κάνει μετά από το authentication θα του πεις να στείλει κι ένα e-mail με την mail function που έχει η PHP.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 01 Απρ 2006 00:04

dk13 έγραψε:Επειδή είμαι πολύ απειρος χρήστης θα ήθελα να μου πείτε πως λέγεται αυτή η διαδικασία ετσι ώστε να ψαξω για περαιτέρω πληροφορίες στο internet, καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία
ευπρόσδεκτη
Ψάξε για autoresponder. Μια καλή αρχή είναι το www.hotscripts.com
Για αρχή προσπάθησε να βρεις κάποιο script που να κάνει αυτό που θέλεις και απλά να το τροποποιείς στα μέτρα σου.
Διάβασε τα βασικά για ΡΗΡ και μην ξεχνάς να κρατάς αντίγραφο πριν απο κάθε απόπειρα τροποποίησης, ακόμα και ένα ερωτηματικό να λείπει βλέπεις ασπρη οθόνη.
Μετά από πολές ώρες πτήσης με "βοηθητικές" θα αισθανθείς ελεύθερος να ανοίξεις τα δικά σου φτερά.

Μάρκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες