Διαφορές επεξεργαστών της Intel για Laptop και Desktop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
it0466

Δημοσίευση από it0466 » 05 Απρ 2006 12:15

Παιδιά θέλοντας να μάθω πιο πολλές λεπτομέρειες σε θέματα αρχιτεκτονικής επεξεργαστών της Intel, θα ήθελα να συγκρίνω τεχνικές λεπτομέρειες όπως (pipeline, hyper threading, speed clock, set εξειδικευμένων εντολών (MMX, SSE, 3DNow), το μήκος των καταχωρητών, τη μονάδα προβλέψεων διακλαδώσεων (BPU), μέγεθος και οργάνωση λανθάνουσας μνήμης – το πώς ενημερώνονται τα περιεχόμενά της , τους μηχανισμούς μετάφρασης ιδεατών διευθύνσεων μνήμης σε φυσικές) δύο επεξεργαστών της Intel• του Intel® Pentium® M processor για laptop υπολογιστές και του κανονικού αντίστοιχου Pentium για desktop υπολογιστές. Μπαίνω στο site της Intel αλλά δε μπορώ να κατατοπιστώ για να βρω σε ποια αρχεία pdf ή οποιασδήποτε άλλης μορφής βρίσκονται αυτές οι τεχνικές λεπτομέρειες των δύο αυτών επεξεργαστών. Επίσης έχω ακούσει ότι ενώ ο Intel® Pentium® M processor δουλεύει στα 2 GHz, μπορεί να πιάσει τον ίδιο χρόνο εκτέλεσης ενός προγράμματος με τον αντίστοιχο Pentium που δουλεύει σε 3 GHz speed clock. Πως γίνεται αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Απρ 2006 12:27

Σκευτεσε να ανιξεις δικια σου εταιρια αναπτιξης και παραγορης επεξεραστων?! :pint:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Απρ 2006 17:34

Έχει άμεση σχέση με την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών. Οι φορητές εκδόσεις είναι γενικά καλύτερες από τις "επιτραπέζιες". Αυτό κυρίως διότι έχουν παραπάνω L2 cache

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 05 Απρ 2006 21:39

Να προτείνω κάτι;
Ψάξε στο Google κάτι σε "in-depth technical analysis of Pentium" ή κάτι τέτοιο.
Με πιο απλά λόγια γιατί ο Pentium M και οι AMD πάνε καλύτερα από τον P4 μπορείς να βρείς στον Tomshardware.com και anandtech.com.
Ένα site ακόμη που ασχολείται με επεξεργαστές-τεχνικά θέματα είναι το http://www.realworldtech.com/index.cfm , πήγαινε στα links του σαιτ.

Αν ξέρεις τους τεχνικούς όρους στα Αγγλικά στην τελική ίσως να βρείς εύκολα αυτό που ψάχνεις. Emulator του 8086 δεν έχεις για να παίξεις; ':)'

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 05 Απρ 2006 21:54

deninho έγραψε:Έχει άμεση σχέση με την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών. Οι φορητές εκδόσεις είναι γενικά καλύτερες από τις "επιτραπέζιες". Αυτό κυρίως διότι έχουν παραπάνω L2 cache
Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα ... τώρα που το σκέφτομαι δεν είμαι πουθενά ειδικός, η L2 cache χρησιμεύει στους επεξεργαστές ως προσωρινή μονάδα αποθήκευσης δεδομένων από την RAM. Αυτό δεν τους κάνει πιο γρήγορους, απλά μειώνει το latency που θα έχουν αν γράφουν και διαβάζουν απο την RAM τα δεδομένα που θέλουν. Το κυριότερο είναι ότι οι Mobilο επεξεργαστές και οι AMD έχουν λιγότερη L2 cache γιατί 1. δεν την χρειάζονται, 2. καίει ρεύμα, 3. είναι ακριβή, 4. πιάνει χώρο. Το σαπάκι ο Ρ4 έχει μεγάλη cache ίσως γιατί έχει μέγαλη latency με την DDR2 μνήμη που χρησιμοποιεί.
Τεσπα, αυτό που προσπαθούνε στους Mobilo επεξεργαστές λέγεται efficiency, δηλαδή να γίνεται περισσότερη δουλειά με κάθε κύκλο ρολογιού. Δεν ξέρω πως το πετυχαίνουν αλλά δεν χρησιμοποιούνε την L2 cache.

it0466

Δημοσίευση από it0466 » 05 Απρ 2006 23:06

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Το θέμα που σας αναφέρω είναι η πτυχιακή μου εργασία και την έχω πάρει μόλις χθες και προσπαθώ να βρω πληροφορίες για να κάνω την αρχή. Όπως σας περιέγραψα αυτό που θέλω να εξετάσω είναι τα επιμέρους αυτά χαρακτηριστικά των επεξεργαστών των (Pentium Μ Centrino) για laptop και των (απλών Pentium 4) για desktop της Intel συγκεκριμένα, να τονίσω τις διαφορές που έχουν και μετά να φτιάξω ένα απλό προσομοιωτή που θα πλαισιώνει την γενική λειτουργία τους. Γι ' αυτό το λόγο σίγουρα θα επικοινωνώ στο forum και όποια βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Απρ 2006 18:22

φίλε sil, στους επεξεργαστές γενικής χρήσης (δηλ. Pentium 4, Celeron, Pentium M) η Intel ενσωμάτωσε 1MB L2 Cache, πρώτα στους Pentium M. Ά, και κάτι άλλο: το ότι έχουν πιο μεγάλη L2, σημαίνει ότι καταφεύγουν λιγότερο στη χρήση της RAM, που είναι πολύ πιο αργή. Αυτό σημαίνει ότι παίρνει πιο γρήογρα δεδομένα, πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργεί πιο αποδοτικά

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες