Coppermine gallery

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Coppermine gallery

Δημοσίευση από ForzaInter » 05 Απρ 2006 18:21

Καλησπέρα σας,
Μου έχει ζητήσει ένας πελάτης να του φτιάξω ένα site και να βάλω και μία gallery, oπότε ένας γνωστός μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω αυτή που υπάρχει εδώ, την coppermine.
Θέλω όμως να την ενσωματώσω στο site, σαν να είναι περιεχόμενο, με το header και το footer του site. Πρέπει να πειράξω το gallery/index.php και να βάλω τον κώδικα html για τα header/footer? Πώς γίνεται?

Ευχαριστώ :)
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Coppermine gallery

Δημοσίευση από fafos » 05 Απρ 2006 21:13

Anelyse to ligo.. thes na kaneis include to header kai to footer h aplos na allakseis thn morfh ton galleries?
To coppermine logo ton templates pou xrhsimopoiei den dexete apeutheias php kodika gia na kaneis include...
Otan pas na tou kaneis egkatastash sou zhtaei paths pros to header sou kai to footer sou... alla gia mena kalytera na feiakseis ena diko sou thema mias kai erxete poio "elafry"... auto to kaneis sta themes/... epelekse to clasic kai diamorfose to opos thes arkei na exeis ta templates tags mesa (p.x. {GALLERY}..

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Coppermine gallery

Δημοσίευση από ForzaInter » 05 Απρ 2006 21:22

Yπάρχει ένα αρχείο template.html.
Απλά προσθέτω εκεί την html του header και του footer? Και μετά διαμορφώνω το style.css?
Εδώ μπαίνει και το θέμα φορτώματος 2 css ταυτόχρονα, αλλά θα βγω οfftopic :hammer:
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Coppermine gallery

Δημοσίευση από fafos » 05 Απρ 2006 21:32

Akrivos auto kaneis... to css ton galleries prepei na to diamorfoshs symfona me tis dikes sou protimhseis... mporeis na xrhsimopoihseis osa arxeia styles thes arkei na mhn sygkrouontai classes kai ids me auton ths gallery..

Des ena paradeigma edo opos to exo kanei ego:

http://www.saxosportclub.gr/albums/

Auto xrhsimopoiei 2 css arxeia... ena to vasiko tou site kai auto ton galleries..

Shm. Otan diamorfoneis to template.html prosexe mhn fas ta templates tags pou exei sto head {META} klp..

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Coppermine gallery

Δημοσίευση από ForzaInter » 05 Απρ 2006 21:38

Aκριβώς αυτό θέλω να κάνω :wink:

Τα παρατήρησα τα tags :) Αυτά "μεταμορφώνονται" σε php όταν ορίζεις το συγκεκριμένο template σαν το ενεργό?

Τέλος, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, τα css τα βάζεις με τον κλασικό τρόπο στο <head>, με <link rel....>, απλά προσέχεις να μην συγκούονται οι classes και ids? Δηλαδή αν έχω, πχ, ένα id "blabla" στο css1 και ένα class "blabla" στο css2, δε θα συγκρουστούν? :roll:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Coppermine gallery

Δημοσίευση από fafos » 05 Απρ 2006 21:42

ForzaInter έγραψε:Aκριβώς αυτό θέλω να κάνω :wink:

Τα παρατήρησα τα tags :) Αυτά "μεταμορφώνονται" σε php όταν ορίζεις το συγκεκριμένο template σαν το ενεργό?

Τέλος, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, τα css τα βάζεις με τον κλασικό τρόπο στο <head>, με <link rel....>, απλά προσέχεις να μην συγκούονται οι classes και ids? Δηλαδή αν έχω, πχ, ένα id "blabla" στο css1 και ένα class "blabla" στο css2, δε θα συγκρουστούν? :roll:
O browser tha lavei ypopsin thn class tou teleytaiou css arxeiou opos ta exeis dosei sto head...

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Coppermine gallery

Δημοσίευση από ForzaInter » 05 Απρ 2006 21:44

Τhnx fafos :)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

Coppermine gallery

Δημοσίευση από sem27gr » 05 Οκτ 2006 20:03

Προσπάθησα και εγκατέστησα και εγώ αυτή την gallery, ωστόσο φιλοξενό το site στην forthnet και δεν έχει εγκατεστημένο το GD2 ή το imagemagick για να δημιουργούνται thumbnails.
Μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως θα το ψάξουν να δουν αν γίνεται να εγκατασταθεί το imagemagick. Όλοι όσοι βάζουν την gallery αυτή κάνουν αυτή τη διαδικασία;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Coppermine gallery

Δημοσίευση από fafos » 05 Οκτ 2006 21:52

Se Unix servers to GD (an oxi to 2) se kapoia ekdosh yparxei kata 99%.. to imagemagick synhthos to vazoun proeretika kai meta apo epithymia kapoiou pelath..
Tora oloklhrh forthnet kai den exei GD stous server ths?..... :-?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

Coppermine gallery

Δημοσίευση από sem27gr » 06 Οκτ 2006 10:25

Το site το φιλοξενούν σε Windows....

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

Coppermine gallery

Δημοσίευση από sem27gr » 21 Οκτ 2006 06:19

Μετά από πολλές διαπραγματεύσεις με την forthnet, πέρασαν το imagemagick, αλλά σε φάκελο program files, ο οποίος έχει κενά στους φακέλους του, και δεν μπορεί να τον δει η gallery!

Τώρα θέλουν να δοκιμάσουν μήπως μπορέσουν να εγκαταστήσουν το GD2, ξέρει κανείς αν δουλεύει όταν μπει σε φάκελο ο οποίος περιέχει κενά; Επίσης ποιο GD2 πρέπει να εγκαταστήσουμε; :question:

jorge
Επικοινωνία:

Coppermine gallery

Δημοσίευση από jorge » 21 Οκτ 2006 13:04

Μετακόμισε σε Linux sem27gr. Δε θα έχεις παρόμοια προβλήματα, ενώ θα μπορείς να μεταφέρεις το site σε άλλο hoster (κάποια στιγμή ίσως βρεις κάποιον φθηνότερο) εύκολα, χωρίς να χρειάζεται να πειράζεις κώδικα ή ρυθμίσεις.

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Coppermine gallery

Δημοσίευση από RADICAL » 21 Οκτ 2006 17:51

Καλα σοβαρα μιλάς τώρα?
Παρέχει η forthnet hosting και κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια?
Δεν μπορεί να βάλει σωστα ενα imagemagick και την gd2?
Μα καλα τι windows losers ειναι αυτοι?
Ούτε Home Server να τρέχανε.
Καλα και πόσα σου ζητάνε για hosting?
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες