Εν αρχή ην... ο Apache

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jtoros

Εν αρχή ην... ο Apache

Δημοσίευση από jtoros » 07 Απρ 2006 04:38

Καλημέρες παιδιά!!!

Λοιπόν... Θέλω να σηκώσω ένα site. Έτσι έχω κατεβάσει Apache HTTP Server 2.0.55, php 5.1.2 και MySQL 4.1.12. Μιλάμε για Windows.

1) Καταρχάς είναι σωστό αυτό που κατέβασα; Δηλαδή Apache HTTP Server; Mήπως έπρεπε να κατεβάσω κάτι σε Tomcat ή Jakarta;

2) Κάνω installation στον Apache και μου ζητάει Network Domain, Server Name και κάτι άλλα που τα έχω. Αλλά σε αυτά τα 2 τι γράφω; Είχα κατά νου να φτιάξω το site τοπικά (localhost) και να το ανεβάσω μετά σε κάποιο server. Κι έτσι έβαλα "localhost" και στα δύο πεδία. Έκανα μ@λ@κί@ ή καλά έκανα; Κι αν έκανα το πρώτο, τι να βάλω στα παραπάνω πεδία ώστε να βλέπω το site στην http://localhost:8080/my_site.html; (παράδειγμα)

Αυτά για αρχή... :)
Thnx in advance...
jtoros
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

jtoros

Εν αρχή ην... ο Apache

Δημοσίευση από jtoros » 07 Απρ 2006 06:24

Άκυρα τα παραπάνω παιδιά. Βρέθηκα.

Άλλο πρόβλημα τώρα... Έχω φτιάξει δύο πολύ απλά αρχεία, ένα html κι ένα php και τα έχω σώσει στο D:/my_projects/my_site. Αλλά ο Apache εμφανίζει το php αλλά όψι το html. Έχω κάνει σωστό configuration πιστεύω. Any ideas?

Thnx in advance και καλημέρες!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Εν αρχή ην... ο Apache

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Απρ 2006 09:31

Jakarta den einai proion.
Tomcat einai o application server gia JSPs/Servlets (Java). Den to theleis.

Kane to binding tou apache me tin php etsi oste otidipote einai *.php na to servirei sto module tis php gia metaglotisi.

jtoros

Εν αρχή ην... ο Apache

Δημοσίευση από jtoros » 07 Απρ 2006 11:26

cherouvim έγραψε:Jakarta den einai proion.
Tomcat einai o application server gia JSPs/Servlets (Java). Den to theleis.

Kane to binding tou apache me tin php etsi oste otidipote einai *.php na to servirei sto module tis php gia metaglotisi.
Καλημέρα!

Με συγχωρείς αν δεν κατάλαβα σωστά, αλλά κάνοντας bind τον Apache με την php πετυχαίνω να εκτελούνται τα .php αρχεία. Σωστά; Κάτι που σε μένα γίνεται μια χαρά. html σελίδες έχω πρόβλημα να δω... Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα.

Thnx in advance...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες