Help Fedora ανυτιγραφη Linux HD

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sv7qi

Δημοσίευση από sv7qi » 07 Απρ 2006 20:56

Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας
Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω και θελω να το λυσω
ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ LINUX!!!!

Εχω ενα σκληρο SATA 80 ΜΒ που εχει μεσα LINUX Fedora 4 .... και ενα προγραμμα στην συνεχεια που τρεχει αυτοματα, αφου διαβασει τα σχετικα του συστηματος.
Δηλαδη με το που ανοιγεις τον υπολογιστη ξεκινα το Linux και μετα το κυριως προγραμμα αυτοματα.

Τον σκληρο το εχω στα χερια μου, τον εβγαλα απο το μηχανημα.
Θελω να μπορεσω να αντιγραψω ολο τον σκληρο σε ενα DVD (αν χωραει) το οποιο να ειναι Boot και να το τρεξω σε ενα αλλο μηχανημα το οποιο εχει WIN XP για να βλεπω το προγραμμα.
Αν δεν γινεται με DVD θα ηθελα να αντιγραψω ολο τον σκληρο σε εναν αλλο σκληρο 80ΜΒ που δεν ειναι SATA αλλα IDE απλος.

Στο μηχανημα που εχει τα WIN XP μπορω να τρεξω το KANOTIX 32 ή το KNOPPEL απο το CD βλεπω Linux διχως να εχω εγκαταστησει το Linux

Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις μια λύση??
Ευχαριστω
Χαρης

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 10 Απρ 2006 16:01

Δεν ξέρω αν το Norton Ghost μπορει να πάρει screenshot απο αυτόν το δίσκο, λόγω το ότι δεν χρησιμοποιεί FAT32/NTFS format...

Κάνε convert το linux partition σε FAT32 και μετά βάλτο πάνω στο μηχάνημα με τα ΧΡ, και δοκίμασε με το norton Ghost...

YΓ: μιλάω για HDD->HDD, δεν ξέρω αν γίνεται (μάλλον πώς γίνεται) σε bootable DVD.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Απρ 2006 17:44

Αν κάνει convert (που δεν γίνεται έτσι και αλλιώς) θα καταστρέψει το filesystem.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα καθώς οι SATA Controllers αναγνωρίζονται σαν SCSI Devices από το linux επομένως τα partitions αναγνωρίζονται ως /dev/sdXx και όχι σαν /dev/hdXx που γίνεται με τους IDE δίσκους.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να bootάρει το λειτουργικό χωρίς σκάλισμα στον boot loader, /etc/fstab και πολλά άλλα που πιθανών να έχουν δηλωμένα τα partitions με /dev/sdXx.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 18 Απρ 2006 14:18

sv7qi έγραψε: Θελω να μπορεσω να αντιγραψω ολο τον σκληρο σε ενα DVD (αν χωραει) το οποιο να ειναι Boot και να το τρεξω σε ενα αλλο μηχανημα το οποιο εχει WIN XP για να βλεπω το προγραμμα.
Αν δεν γινεται με DVD θα ηθελα να αντιγραψω ολο τον σκληρο σε εναν αλλο σκληρο 80ΜΒ που δεν ειναι SATA αλλα IDE απλος.
Το αν χωράει σε DVD, εξαρτάται από το πόσα δεδομένα έχει γραμένα μέσα ..
(η εντολή df στο linux/knoppix κλπ.. θα σου πει ποσο χώρο έχει γεμάτο και πόσο ελεύθερο κάθε διαμέρισμα του δίσκου..)

για να κανεις boot-DVD .. υποθέτω θα πρέπει να γίνεται,
ψαξε google "boot DVD linux"
H
"boot CD linux"
Επειδή.. για να μπορείς να δεις τα περιεχόμενα, αυτή η δουλειά πρέπει να γίνει μέσα απο κάποιο linux.

Τωρα αν είναι δυνατό να γίνει το dvd-κόπια τμηματοποιημένο όπως και ο δίσκος.. δεν το γνωρίζω, αλλά φυσικά και μπορείς να τα βάλεις όλα μεσα έτσι απλά.

Γενικά, οτιδήποτε γράψεις σε CD (υποθέτω και σε DVD), μετά διαβάζεται απο win κι απο τα περισσότερα γνωστά λειτουργικά. Δηλαδη μπορείς να δεις τί έχει μέσα, να τα αντιγράψεις, και να επεξεργαστείς όσα αρχεία δεδομένων είναι συμβατά/αναγνωρίζονται απο τα προγράμματα που έχεις.. στο άλλο λειτουργικό.

Οσο για να "βλέπεις" ενα πρόγραμμα unix-οειδές σε XP.. δεν νομίζω να υπάρχει κανένας τρόπος.. εκτός αν εννοείς να βλέπεις το αρχειο του.. φυσικα και θα το βλέπεις. Και μάλλον θα υπάρχουν τρόποι να ανοιξεις τα αρχεία δεδομένων του προγράμματος.
Αλλα φυσικά και δεν θα λειτουργεί.

Για αντιγραφή σε άλλο δίσκο επίσης δεν είναι πρόβλημα, αλλά βεβαια αφου οι δισκοι δεν είναι ίδιοι, δεν γίνεται καμια διαδικασία τύπου 'mirroring", μαλλον θα χρειαστεί να διαμορφωθεί παρόμοια ο άλλος δίσκος, να του προσθέσεις λειτουργικό και να αντιγράψεις ενα-ενα τμήμα/partition.

Νομιζω όμως ότι δεν συνειδητοποιεις τη διαφορά μεταξύ λειτουργικών συστημάτων ..
Αν κάνεις ένα ακριβές αντίγραφο του δίσκου,
τότε και πάλι δεν θα το βλέπουν τα ΧΡ (το linux συστημα αρχείων).
Αν αντιγράψεις τα περιεχόμενα σε ενα δισκο διαμορφωμένο σε FAT, θα τον βλέπουν τα ΧΡ, αλλα φυσικά δεν θα τρέχουν τα linux-προγράμματα.

Υπόψη επίσης ότι..
1. το swap partition φυσικά δεν το χρειάζεσαι να το αντιγράψεις
2. αν θελεις το αντίγραφο/δίσκος να λειτουργεί ως linux, θα χρειαστεί να γίνει κανονικά η εγκατάσταση του συστήματος - ή ενα ακριβές αντίγραφο (ως προς τα περιεχόμενα) - θα πρέπει κανονικα να δουλέψει.. - αλλά φυσικά θα χρειαστεί την ελάχιστη ρύθμιση για να αναγνωρίζει τον ίδιο τον (διαφορετικου τύπου) δίσκο. Αλλά αυτή τη λειτουργία μπορείς να την κάνεις και τώρα.
3. για την αντιγραφή μάλλον θα χρειαστείς βοήθεια..

με λιγώτερα λόγια,
είναι σχετικα εύκολο να παρεις τα περιεχόμενα του δίσκου, αλλα το συστημα+προγράμματα linux δεν θα σημαίνουν τίποτα στα XP

Ισως είναι προτιμότερο να σταματήσεις το αυτόματο-πρόγραμμα, να διαβάσεις τις οδηγές του, και να το ελέγξεις στο φυσικό του περιβάλον..
πχ. Ανοιγεις με κάποιο knoppix (με το ελληνικό/knoppel αν αυτό που θέλεις έχει μεσα και ελληνικά),
και ρωτάς τους linuxαδες εδώ και σε άλλα φόρουμ πώς θα βρείς ποιο πρόγραμμα θα έτρεχε αυτόματα (αν ανοιγες κανονικά το δίσκο),
για να αναζητήσεις τις οδηγίες του (μεσα στο δίκσο και στο διαδίκτυο) και να το τρέξεις ελεγόμενα πια.

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης