Θόρυβος σε CRT οθόνη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Απρ 2006 15:35

Γεια χαρά.
Εχω ένα παλιό μόνιτορ 17" της NEC το οποίο αφού το ανάψεις και παίξει λίγη ώρα αρχίζει και κάνει έναν εκνευριστικό θόρυβο.
Αυτό γίνεται σε οποιαδήποτε ανάλυση και αν λειτουργεί και επίσης σε οποιαδήποτε συχνότητα ανανέωσης.
Το περίεργο είναι ότι η ποιότητα απεικόνισης δεν μειώνεται, είναι σε αξιόλογα επίπεδα για την εποχή που φτιάχτηκε. Αυτό με προβληματίζει, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει πάθει.

Έχει κανεις καμια ιδέα από τέτοια πράγματα; Ελεγα να δοκιμάσω να την ανοίξω να δω τι παίζει αλλά φοβάμαι μηπως κάνω καμια χαζομάρα.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από patriot » 08 Απρ 2006 19:52

Δεν αποκλείεται να είναι εξ' αιτίας της σκόνης (αν και εδώ που τα λέμε δεν το νομίζω) αλλά για να βεβαιωθείς πήγαινε να αγοράσεις σπρεϋ πεπιεσμένου αέρα για να την καθαρίσεις. Αν συνεχίσει τότε έχει σίγουρα το πρόβλημα του "ψοφάω λόγο γεραμάτων".
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από veriotis » 09 Απρ 2006 00:32

θόρυβο άκουσα και εγώ τελευταία από την οθόνη μου ευτυχώς μόνο στο άσπρο (δηλαδή αν η ο οθόνη στο μεγαλύτερο της μέρος καλύπτετε από άσπρο χρώμα ) προβληματίστηκα και έκανα ρύθμιση χρωμάτων και gamma και είδα ότι εξαφανίστηκε ο θόρυβος ,ίσος μια ρύθμιση σε σώσει και εσένα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Απρ 2006 01:02

Μήπως το σπρέι αξίζει πλέον περισσότερο από την οθόνη; :)

Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις οικονομίες να πάρεις κάποια tft οθόνη αν σέβεσαι τα μάτια σου και αν περνάς κάποιες ώρες την ημέρα μπροστά στο pc.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από patriot » 09 Απρ 2006 06:58

cdhyper έγραψε:Μήπως το σπρέι αξίζει πλέον περισσότερο από την οθόνη; :)
:lol:, λες; Τόσο παλιά είναι;
Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις οικονομίες να πάρεις κάποια tft οθόνη αν σέβεσαι τα μάτια σου και αν περνάς κάποιες ώρες την ημέρα μπροστά στο pc.
Πολύ σωστά. Έχεις όλη την ζωή μπροστά σου για να χαλάσεις τα μάτια σου από τώρα. Δεν αξίζει για μια οθόνη.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Θόρυβος σε CRT οθόνη

Δημοσίευση από veriotis » 09 Απρ 2006 10:11

Για τη βρε παιδιά να χαλάσουμε τα μάτια μας ,ένα καλό φίλτρο οθόνης θέλει και τίποτα άλλο ,θα συμφωνήσω όμως ότι χωρίς φίλτρο υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες