Πως μπορώ να ξανακάνω τον ΙΕ προεπιλεγμένο broswer?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 08 Απρ 2006 19:58

Από τότε που έχω βάλει τον Firefox δεν μπορώ να ξαναδουλέψω με τίποτε τον ΙΕ. Τον ανοίγω και όταν τον ζητήσω κάτι, το αποτέλεσμα ανοίγει στον Firefox λόγω που είναι ο προεπιλεγμένος. Υπάρχει τρόπος όποιες στιγμές θέλω να δουλεύω και τον ΙΕ?
Απο τις "Επιλογές Ίντερνετ\προγράμματα\Επαναφορά ρυθμίσεων web" δεν γίνεται τίποτε

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Απρ 2006 22:15

Ανοιξε τον IE και πήγαινε στο Tools->Internet Options->Programs και τσεκάρισε το "Internet Explorer should check to see whether it is the default browser".
Κατόπιν κλείνεις και ξανανοίγεις τον IE. Οταν σε ρωτήσει αν θέλεις να γίνει ο default browser, μην πεις όχι...

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 09 Απρ 2006 02:01

Όπως είπα και παραπάνω το έχω κάνει αυτό αλλα το κουμπάκι που πατάω μοιάζει να είναι ανενεργόκαι δεν κάνει τίποτε

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 09 Απρ 2006 04:32

Βασικά για να κάνεις αυτό που θέλεις πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή που λέει "Internet Εxplorer should check to see whether it is the default browser" (το αντίστοιχο στα ελληνικά), που βρίσκεται κάτω από το κουμπάκι που πατάς... Το κουμπί που πατάς είναι άσχετο με αυτό που θες να κάνεις. Παράλληλα απενεργοποίησε την αντίστοιχη επιλογή στον Firefox, και πες μας αποτελέσματα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 10 Απρ 2006 00:50

megamak έγραψε:Βασικά για να κάνεις αυτό που θέλεις πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή που λέει "Internet Εxplorer should check to see whether it is the default browser" (το αντίστοιχο στα ελληνικά), που βρίσκεται κάτω από το κουμπάκι που πατάς... Το κουμπί που πατάς είναι άσχετο με αυτό που θες να κάνεις. Παράλληλα απενεργοποίησε την αντίστοιχη επιλογή στον Firefox, και πες μας αποτελέσματα!
Από την βοήθεια του ΙΕ
"Για να επαναφέρετε τις ρυθμίσεις Web του Internet Explorer

Αν εγκαταστήσατε άλλο πρόγραμμα περιήγησης στο Web μετά την εγκατάσταση του Internet Explorer και των Εργαλείων Internet, μερικές από τις ρυθμίσεις του Internet Explorer ίσως να έχουν αλλάξει. Μπορείτε να επαναφέρετε τις ρυθμίσεις του Internet Explorer στις αρχικές προεπιλογές τους, συμπεριλαμβανομένης της αρχικής σελίδας και των σελίδων αναζήτησης, και την επιλογή του προεπιλεγμένου προγράμματος περιήγησης χωρίς να αλλάξετε τις άλλες ρυθμίσεις του προγράμματος περιήγησης.

Στο μενού Εργαλεία, κάντε κλικ στις Επιλογές Internet.
Κάντε κλικ στην καρτέλα Προγράμματα.
Κάντε κλικ στο κουμπί Επαναφορά ρυθμίσεων Web. "

Το κουμπάκι που αναφέρετε δεν υπάρχει στα Ελληνικά winXP
Δείτε
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 10 Απρ 2006 01:03

Τελικά megamak μου έδωσες ιδέα να το ψάξω από τα άλλα προγράμματα και βρήκα λύση. Μετά από αυτό το σπαστικό του firefox (εννοώ που με τσαμπουκά ήταν ο προεπιλεγμένος) και δεν έβρισκα την άκρη με τον ΙΕ έκανα εγκατάση και τον Maxthon (που σημειωτέον εδώ μου άρεσε περισσότερο από όλους και σε ταχύτητα) μήπως και μπορώ να επιλέγω μετά την εγκατάσταση όποιον θέλω εγώ. ( Με απεγκατάσταση του firefox δεν λύθηκε το πρόβλημα εφού ούτε ο ΙΕ δεν δούλευε πλέον) Όταν όμως εγκατέστησα τον Maxthon είχα τα ίδια αποτελέσματα όπως πρίν με τον mozila. Μετά απ' αυτό που μου είπες το έψαξα λίγο παραπάνω και εκεί στα μενού του ο Maxthon έχει ξεκάθαρη επιλογή αν θέλεις να είναι ο ίδιος προεπιλεγμένος Browser h o IE.
Και έτσι λύθηκε το πρόβλημα μου και πλέον χρησιμοποιώ όποιον θέλω από τους τρεις

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες