Fps vs Game Programming

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 09 Απρ 2006 22:07

Γεια και χαρά.
Θέλω τη γνωμη σας σχετικά με δυο sites (το ένα ειναι fan club και το άλλο είναι site για το Game Programming, φτιαγμένο με το Slashstone Pagebuilder)
Το ένα είναι τοclubs.pathfinder.gr/fpsvsrpg και το αλλο, το homepages.pathfinder.gr/demis1.

liberostelios
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από liberostelios » 10 Απρ 2006 02:01

Φίλε μου, δεν μου ανοίγει το δεύτερο site. Είναι σίγουρα σωστό το link σου;

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 13 Απρ 2006 17:42

Το url σωστό είναι, αλλά εχει πρόβλημα ο server. Αν βρω καινουριο domain θα σε ενημερώσω (αν εχεις κατι να μου πρωτείνεις, μη διστάσεις). Το άλλο πως σου φάνηκε;

liberostelios
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από liberostelios » 13 Απρ 2006 19:35

Τα κοίταξα τώρα και τα δύο. Όλα οκ. Βασικά ενδιαφέρθηκα πιο πολύ για το δεύτερο γιατί ασχολούμαι κι εγώ με game development και 3D.

Στο πρώτο site δεν ξέρω αν έφτιαξες εσύ το template αλλά έχει κάποια προβληματάκια σε firefox. Εννοώ κυρίως στο αριστερό μενού. Και, γενικά, νομίζω θέλει λίγο "σουλούπωμα" γιατί εγώ προσωπικά χάθηκα λίγο και δεν κατάφερα να προσανατολιστώ εύκολα. Χρησιμοποιείς κάποιο έτοιμο script από το pathfinder; Γενικά, πάντως, δεν είναι ωραίο που ο pathfinder σου γεμίζει τη σελίδα με τα δικά του banner και τέτοια.

Για το δεύτερο, είναι αρκετά καλό. Απλό, ουσιώδες και... ελαφρύ για τις pstn συνδέσεις. Μόνο που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το image στην κεντρική σελίδα.

Πάντως όταν τα κοίταξα από Internet Explorer δεν υπήρχαν τα προβλήματα που προανέφερα. Όποτε, καλό θα ήταν να δεις και το πως θα βελτιώσεις τα site σε Firefox ή Opera και άλλους Browsers.

Από εκεί και πέρα δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας domain. Μήπως μπερδεύεις το domain με τον host server;

Anyway, από servers υπάρχουν πολλοί που μπορείς να βρεις χωρίς διαφημίσεις και με αρκετό χώρο για φιλοξενεία. Εξαρτάται, όμως, από το τι ψάχνεις. Επειδή το πρώτο σου site είναι σε php τότε θα πρέπει να βρεις ένα server που να υποστηρίζει δυναμικές σελίδες. Για το δεύτερο δε θα συναντήσεις μεγάλες δυσκολίες γιατί το έχεις κάνει σε html και θα βρεις εύκολα web hosting χωρίς διαφημίσεις για να το βάλεις.

Αν θες μία προσωπική γνώμη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το www.xeeblo.net που προσφέρει υπηρεσίες σαν τα πληρωμένα πακέτα. Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να ποστάρεις 5 posts στο forum τους για να πάρεις λογαριασμό και μετά να ποστάρεις 2 φορές την εβδομάδα για να τον κρατήσεις. Αλλά, αν έχεις το κουράγιο να το κάνεις χωρίς να ξεχνάς να κάνεις posts τότε το συνιστώ.

Από domains, μπορείς να βρεις δωρεάν ονόματα με τις καταλήξεις .tre.la, .gr.gg, .sto.ss και grxx.com στο site www.tre.la. Κάνε ένα λογαριασμό και μετά μπορείς να κατοχυρώσεις όσα ονόματα θες και να τα στέλνεις στους servers που είναι τώρα.

Αν, πάντως, θες κάποια βοήθεια είτε για το site είτε για το παιχνίδι που φτιάχνετε στείλε μου e-mail και ίσως μπορώ να βοηθήσω.

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 13 Απρ 2006 23:56

Το πρώτο site είναι φτιαγμένο με εργαλεία του pathfinder (αναγκαστικά), αλλά ο Opera Mini το διαβαζε κανονικά. Οσο για το παιχνίδι, χρησιμοποιείς ετοιμη engine ή γλωσσα προγραμματισμού; Σε βοήθησε το site; Πιστεύεις πως θα ήθελες να συμμετάσχεις; Οσο για το δικό σου game, περι τίνος πρόκειται; Και ποιο 3d προγραμμα χρησιμοποιείς (εγώ τον Anim8or); Αν θες δείγματα των εκόνων μου, μπες στο briefcase μου

Υ.Γ. sorry για τις πολλές ερωτήσεις

liberostelios
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από liberostelios » 14 Απρ 2006 00:27

Το πρώτο site είναι φτιαγμένο με εργαλεία του pathfinder (αναγκαστικά)
Γιατί αναγκαστικά; Αν εννοείς το ότι θέλεις να έχεις δυνατότητα να αλληλεπιδρά το site σου με τους χρήστες τότε μπορείς να βρεις κάλλιστα έτοιμα scripts ή forums στο internet και να τα ανεβάσεις σε έναν server που να υποστηρίζει php (δε νομίζω ότι ο pathfinder υποστηρίζει, αλλά το κάνει ο server που σου πρότεινα εγώ).

Για το παιχνίδι θα σου απαντήσω σε pm γιατί δεν είναι σωστό να μιλάμε για άσχετα θέματα σε αυτό το topic ;-)

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 17 Απρ 2006 12:50

Είναι αναγκαστικό να χρησιμοποιήσεις τα tools του pathfinder, γιατί δεν "ανεβάζεις" το site, αλλά το "χτίζεις" on-line
Το άλλο site μπορείς να το βρεις στο ef.snn.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από dimsis » 17 Απρ 2006 17:26

"Το Project που ετοιμάζουμε τώρα έχει να κανει με τον Adventure Maker.Το παιχνίδι θα λέγεται Remedy of the Lost Souls: The Chapel και θα είναι ένα click & point Action/Adventure game με πλοκή που εξελίσσεται με πολλά videos. Το σενάριο (όχι να το παινευτώ) έναι καταπληκτικό (η Νικολέτα έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά). Το Project είναι αρκετά δύσκολο στην υλοποίηση (αφού είμαστε άφραγκοι και πολυ μικροί), πράγμα που όμως δε μας πτωεί. Θα σας κρατάμε ενήμερους για ό,τι νεότερο. Farewell..."

LOL και Respect :)
καλή δύναμη και συνέχεια, μη μασάτε τίποτε! (αλλά ανεβάστε κανένα screenshot ή demo να δούμε τι κάνετε...)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από id12586 » 18 Απρ 2006 17:14

Σχετικά με καλό free hosting (@ greece)

κοίτα στην www.freegreece.net
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 24 Ιουν 2006 19:25

Συγνώμη που δεν μπήκα για τόσο καιρό, αλλά δεν επαιρνα ειδοποιήση για απαντήσεις από το e-mail (κάτι έχει πάθει το spam filter). Ευχαριστώ για την προταση για το freegreece (θα πάω αυτές τις μέρες να βγάλω ταυτλοτητα για να το χρησιμοποιήσω :D ). Όσο για τα screenshots, δυστυχώς δεν εχουμε φτάσει ακόμα στο στάδιο παραγωγής του παιχνιδιού. Το σεναριο είναι πλέον έτοιμο -και καταπληκτικό-, αλλά ψάχνουμε απελπισμένα τρόπο να γυρίσουμε τα cutsenes, αφού το παιχνίδι δεν θα φτιαχθεί με σχεδιασμένα γραφικά, αλλά κανονικές φωτογραφίες. NEway, ας μην βγαίνω off-topic... δεν μου απαντήσατε πως σας φανηκαν τα sites. Θέλουν δουλειά, αλλά ποιες είναι οι προτάσεις σας;
Συνημμένα
thechapel.JPG
παρα8έτω ένα concept art για το εξώφυλλο, για χάρη του φίλου dimsis

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 17 Σεπ 2006 20:55

Το site μας είναι πλήρως ανανεωμένο και βρίσκεται στη διεύθυνση epicfuture.freegr.net
(Ζήτω η freegreece!) :kaloe:

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από tix-3- » 18 Σεπ 2006 19:33

ομορφη η σελιδα και πολυ καλη ιδεα (αν ψαχνετε για tester ρθξε ενα pm)
Απλα:
1)Βαλε το

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-7" />
στο <header> γιατι το encoding βγαινει αλλα αντ'αλλων
2)Στα link βαλε και το http:// μπροστα γιατι αλλιως το dreamweaver νομιζω οτι ειναι "εσωτερικο" link (δες το adventure maker στα projects για να καταλαβεις τι λεω)

demis1
Επικοινωνία:

Fps vs Game Programming

Δημοσίευση από demis1 » 29 Νοέμ 2006 22:51

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το κοιτάξω... Όσο για το testing, θα σε έχω υπ' όψη μου... Έχω ανοίξει και άλλο ένα forum σχετικό με το site (αλλά δεν το έχω ανανεώσει ακόμα): www.freeforum101.com/epicfuture... Μπες να το δεις κι αυτό αν μπορείς και να μου πεις τη γνώμη σου...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες