πρόβλημα με pop up window και scrollpane με χάρτη

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
eleni m

Δημοσίευση από eleni m » 10 Απρ 2006 11:31

Καλημέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος στο forum μια και το ανακάλυψα πρόσφατα... Εψαξα στο forum για το πρόβλημά μου και βρήκα κάτι αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά...Εχω βάλει ένα button, το οποίο θέλω πατώντας το να εμφανίζεται ένα movie clip σαν pop up window. Εβαλα τον κώδικα που διάβασα (visible=false στο mc, visible=true στο button). Το πρόβλημα είναι ότι όταν φτάνω στο σημείο που είναι το button, το mc εμφανίζεται από μόνο του, χωρίς να πατήσω το button...
Δοκίμασα και με την εντολή attachmovie, η οποία λειτουργεί μεν αλλά... πάνω στο mc έχω προσθέσει ένα button x το οποίο να κλείνει το pop up. το πρόβλημα που μου παρουσιάζει το x είναι ότι του έβαλα κώδικα _parent.remove movie και πατώντας το μου διώχνει όλη τη σελίδα (εμφανίζει άσπρο φόντο), όχι μόνο το pop up...
Τι δεν κάνω σωστά; :roll: Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;

Μια 2η ερώτηση που έχω είναι ότι προσπαθώ να κάνω ένα scrollpane που να περιέχει ένα χάρτη, και το οποίο να λειτουργεί σαν το pop up window που ανέφερα πιο πάνω... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι και θα μπορούσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ...

Ευχαριστώ...

ps. δουλεύω με flash mx pro 7

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 10 Απρ 2006 18:33

Δεν κατάλαβα και πολλά. Αν θες ανεβασε κάπου αυτο που έφτιαξες
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

eleni m

Δημοσίευση από eleni m » 10 Απρ 2006 21:06

Για να το ανεβάσω κομματάκι δύσκολο... Θέλω να φτιάξω ένα site (το πρώτο μου, μιας και πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με webdesign), και συναντάω διάφορα προβλήματα... Μέσα στο site υπάρχει μια σελίδα με φωτογραφίες προϊόντων της εταιρείας, οι οποίες βρίσκονται σε δυο σειρές και από κάτω υπάρχουν 2 βελάκια με τα οποία μπορεί ο επισκέπτης να τις μετακινεί δεξιά και αριστερά για να τις δει... Αυτό που θέλω είναι: πατώντας πάνω σε μια εικόνα, αυτή η εικόνα να εμφανίζεται πιο μεγάλη σε ξεχωριστό παράθυρο. Επίσης, θέλω να υπάρχει στη μεγενθυμένη εικόνα ένα κουμπί σαν το (x), το οποίο όταν το πατάω να κλείνει το παράθυρο... Και αυτό το πράγμα να γίνεται για όλες τις φωτογραφίες προϊόντων...
Δοκίμασα με το attachMovie. Εκανα, δηλαδή, τη φωτό, ας την πώ πχ. Image1, να λειτουργεί σαν button. Εφτιαξα και ένα copy της Image1 στη library σαν movieclip όπου πρόσθεσα το κουμπί (x)... Για την Image1 (button) έγραψα τον κώδικα:
on (release) {_root.attachMovie("image1copy","image1copy",1);
}
ο οποίος λειτούργησε... πατώντας πάνω στην εικόνα, μου εμφανίστηκε σε ξεχωριστό παράθυρο η image1 (movieclip) σε μεγαλύτερο μέγεθος. Στο κουμπί (x) έβαλα κώδικα: on (release) {_parent.removeMovieclip();
}
το οποίο, όμως, πατώντας το δεν κλείνει μόνο το παράθυρο της image1copy, αλλά όλη τη σελίδα με τις εικόνες, μου βγάζει ένα λευκό φόντο...
Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει... Οταν κάνω έλεγχο της script δε μου βγάζει κάποιο λάθος στον κώδικα...

Επίσης, θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με χάρτη, ο οποίος να είναι scrollpane. Εχω ένα κουμπί "map", το οποίο πατώντας το να εμφανίζεται σε ξεχωριστό παράθυρο ένας χάρτης...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 11 Απρ 2006 14:30

Κώδικας: Επιλογή όλων

on (release) {
	_parent.image1copy.removeMovieClip();
}
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

eleni m

Δημοσίευση από eleni m » 11 Απρ 2006 21:02

:D Ευχαριστώ παααααααααααααααααααααααάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τόσο απλό και δεν το έβλεπα... Αρχή είναι ακόμη, θα μάθω... που θα πάει...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 11 Απρ 2006 22:21

Έτσι :wink: κάθε αρχή και δύσκολη, μετά είναι όλα απλά :)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης