Τραίνα και κάπνισμα. Μία πονεμένη ιστορία...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 10 Απρ 2006 21:36

Συζητούσα με την κοπέλα μου για τον γολγοθά που πέρασε τις προάλλες όσον αφορά το ταξίδι της με τραίνο προς εμένα... 6 ώρες χωρίς τσιγάρο για έναν καπνιστη όπως εμένα και αυτην ισοδυναμούν με παθητικά βασανιστήρια... :-?

Οπότε σκέφτηκα να ενισχύσω και εγω τον αντιαντικαπνιστικό αγώνα με τον τρόπο μου. Στα όπλα σύντροφοι... :force:

http://antiantismoking.webforce.gr/

Δωσε την ψήφο σου! Μπορείς!

ΠιΕς. Οι αρνητικές ψήφοι θα σβήνονται εν ριπή οφθαλμού (εκτός απο κάτοχος του Poll ειμαι και καπνιστης... φανατικός θα έλεγα...) 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 10 Απρ 2006 22:45

Μία συντροφική ψήφος και από μένα ;-)
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Απρ 2006 23:37

Εικόνα
Σύμφωνα με την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO), οι ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα σκοτώνουν περίπου τέσσερα εκατομμύρια ανθρώπους κάθε χρόνο, ή ένα άτομο κάθε οχτώ δευτερόλεπτα. Σε παγκόσμια κλίμακα, η χρήση καπνού είναι η κυριότερη αιτία ασθενειών που θα μπορούσε να προληφθεί. Αν συνεχιστούν οι παρούσες τάσεις , σε 20 χρόνια το κάπνισμα θα είναι η υπ' αριθμόν ένα αιτία θανάτου και αναπηριών στον κόσμο, προκαλώντας περισσότερους θανάτους από όσους προκαλούν συνολικά το AIDS, η φυματίωση, η μητρική θνησιμότητα, τα τροχαία δυστυχήματα, η αυτοκτονία και οι ανθρωποκτονίες.
Το τσιγάρο σκοτώνει.παντού υπάρχουν καπνιστές.παγκοσμια, τουλάχιστον 1,1 άνθρωποι είναι καπνιστές, δηλώνει WHO. Αυτό αντιστοιχεί περίπου με ένα τρίτο των ενηλίκων παγκόσμια. Οι αναλυτέ ς υπολογίζουν ότι, ενώ οι καπνοβιομηχανίες πληρώνουν τώρα ντάδες εκατομμύρια δολάρια εξαιτίας αγωγών που γίνονται εναντίον τους, τα ποσά είναι αμελητέα αν συγκριθούν τα κέρδη τους που ανέρχονται σε δισεκατομμύρια δολάρια. Στις Πολιτείες και μόνο, υπολογίζεται ότι καπνοβιομηχανίες παράγουν 1,5 δισεκατομμύριο τσιγάρα κάθε μέρα. Παγκόσμια, οι καπνοβιομηχανίες και τα κρατικά μονοπώλια πουλάνε
από πέντε τρισεκατομμύρια τσιγάρα κάθε χρόνο!
και η συνεχεια εδω για οποιον σκεπτεται τον πλησιον του περισσοτερο απο την δικη του ικανοποιηση >>> http://www.greekinfo.net/stopsmoke/

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Απρ 2006 01:55

Παίρνω το post σου σαν αστειϊσμό μια που ειμαστε και στο χαλαρα και ανάλαφρα. Πές μου κατα ποιον τρόπο με ενδιαφέρει ο τζίρος των πολυεθνικών και το τί θα γίνει σε 20 χρόνια. Οι πιθανότητες λένε οτι ΔΕΝ θα ζω σε 20 χρόνια.

Απο εκεί και πέρα πές μου αν καταλαβαίνεις τί ακριβώς τραβάω εγω και ο κάθε εγω όταν δεν καπνίζω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μην κοιτάτε μονο τα μειονεκτήματα ενός τσιγάρου. Εχει και πλεονεκτήματα το ρημάδι. Δρα ευεργετικότατα σε άτομα με αυξημένα νευρα απο Χ/Ψ λόγους και κάποιους άλλους (μαζί με μένα) μας βοηθάει να αυτοσυγκεντρωνόμαστε.

Επίσης δεν τα παίρνω όλα σβάρνα. Αναφέρομαι αποκλειστικά και μονο για τραίνα. Παλιότερα ειχαμε smoking και non smoking section. Τωρα δηλαδή τί? Σωνει και καλα να μας κόψουν το κάπνισμα? Δεν μας το κόβουν. Απλα μας ταλαιπωρούν. Δεν περιμένω απο κάποιον που δεν καπνίζει να κατανοήσει την έλειψη τσιγάρου για 6 ολόκληρες ώρες ή την αίσθηση του να χρειάζετε να πάς αναμεσα στα βαγόνια/στην τουαλέτα/στο κρυφο σχολιό για να τραήξεις μία τζούρα να ηρεμήσεις. Περιμένω όμως να προσπαθήσουν να καταλάβουν και να σεβαστούν αυτην την συνήθεια μας. Οπως ακριβώς σεβόμαστε η πλειοψηφία μας την δυσχερεια που σας προκαλούμε οταν ειμαστε σε κάποιο εστιατόριο ή κάποιο μικρό χώρο και δεν καπνιζουμε πολύ. Ναι, να απαγορευτεί στα εστιατόρια. Μέσα. (Ούτε στους καπνιστές αρέσει :wink: ) Αλλα όχι να ξαναβγάλουμε και τον νομο 4000 για τους τεντυμπόϊδες...

Γι αυτο και έκανα την σελίδα :wink: Και αν το πάρω σοβαρά το θέμα, αυτη η σελίδα θα ειναι μονο η αρχή...

ΠιΕς. Πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατι πάω γραμμή και κάνω subscribe το mail σου σε ότι newsletter καπνοβιομηχανίας βρω... Θα λάβεις τόσα spam απο δάφτα τα κοπρόσκυλα, που εγω θα γίνω μία μακρινή ανάμνηση... :lol: :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 11 Απρ 2006 02:03

Για να μην παρεξηγούμεθα, για ποιά τσιγάρα μιλάς;
Τα κανονικά ή άντε στου παράδεισου την πόρτα μεγαλώσανε τα χόρτα;
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 11 Απρ 2006 02:53

Ούτε εγώ είμαι καπνιστής αλλά είναι η κοπέλα μου και πραγματικά 2 φορές που κάναμε φέτος την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τραίνο ήταν πολύ άβολο και στενάχωρο αυτό που έβλεπα. Να κρύβονται στις τουαλέτες οι άνθρωποι ή στα ενδιάμεσα των βαγονιών σαν κυνηγημένοι. Πρέπει να χωρίσουνε ένα μέρος για καπνιστές γιατί και το καπνίζοντες/μη καπνίζοντες στα βαγόνια δεν έπιασε μιας και απο την μία ο καπνός πάλι έρχοταν και απο την άλλη είχαν τον κλιματισμό στο τέρμα στους μη καπνίζοντες για να μην μυρίζει και τραβούσες το κρύο της αρκούδας. Εντάξει είναι μια άσχημη συνήθεια αλλά αυτά δεν είναι μέτρα για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Απρ 2006 08:38

Πιστεύω οτι θα έπρεπε να βασίζεται στην ευγένεια του καθένα μας. Δέν πιστεύω οτι θα άντεχα σε ένα βαγόνι που όλοι θα καπνίζουν!!!

Ένα ντουμάνι θα γινόταν... Ας το κάνουνε μικτό και όποιος θέλει ας καπνίσει αλλά να μήν ενοχλεί τον άλλο (καπνιστή και μή)

Κατα τα άλλα :

Νέο πακέτο ίδια γεύση... my ass :(

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Απρ 2006 09:16

nomizo oti iparchoun vagonia kai nomizo kai sto bar opou epitrepete to kapnisma
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Απρ 2006 10:26

Και από εμένα μία θετική ψήφος.

Γιατί είναι πολλές οι ώρες ρεεεεε!!! :P

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Απρ 2006 15:29

Jovanni, για τα κανονικά τσιγάρα μιλάω. Μην μπερδευεσε.

KGP, υπήρχαν. Αυτο ακριβώς ειναι το θέμα μου. ;) Κάποτε έδινα 40 ευρώ για να πάρω τραίνο και να κάτσω Α θέση οπου είχε θέσεις καπνιστών και μή καπνιστών και το βαγόνι το χώριζε μία γυάλινη συρόμενη πόρτα. Και μπορούσες να καπνίσεις άνετα, και δεν ειχε πολύ κοσμο ωστε να δημιουργείτε ντουμάνι. Αλλα μιλάμε για παλιά τώρα... Καρβουνιάρης style.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Απρ 2006 15:47

ta kopsane kai sto bar?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Απρ 2006 21:35

Δυστηχώς, παντού...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitris88

Δημοσίευση από dimitris88 » 12 Απρ 2006 01:52

ΚΑΠΝΙΣΜΑ . . :-?

:(
μακάρι οι νέες γενιές να αποδειχθούν πιο έξυπνες :)
It's not until you lose everything that you are free to do anything..

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Απρ 2006 02:51

dimitris88 έγραψε:ΚΑΠΝΙΣΜΑ . . :-?
:(
μακάρι οι νέες γενιές να αποδειχθούν πιο έξυπνες :)
Ή απλά να διατηρηθούν οι ποιο παλιές τότε που δεν υπήρχε το κάπνισμα ακόμα .

Πάντως archangel νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσεις το "δεν μου αφήνουν δικαίωμα επιλογής" από το "υποστηρίζω το τσιγάρο". Στο να έχεις δικαίωμα να επιλέξεις την ζωή σου χωρίς να σε καταπιέζουν συμφωνώ, έστω και αν διαφωνώ με το τσιγάρο. Αλλά το να υποστηρίξεις το κάπνισμα δεν είναι δικαίωμα σου. Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στο να ζήσουμε χωρίς καπνό. Δεν μπορεις να παρασέρνεις και άλλους στον θάνατο επειδή αρέσει σε σένα. Κάνεις ακριβώς ότι κάνουν οι άλλοι -που στο απαγορεύουν- αλλά από την αντίθετη πλευρά. Σκοπός δεν είναι η επιλογή του ανθρώπου;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Απρ 2006 15:12

Φυσικά και σκοπός ειναι η ελευθερη επιλογή. Οτι έχω πεί μέχρι στιγμής ειναι προσωπική άποψη και μονο προσωπική. Το ίδιο συμβαίνει και με την σελίδα και γι αυτο ειναι ένα απλό poll και όχι συλλογή υπογραφών για να σταλούν σε κάνα υπουργείο.

Το οτι έδωσα ένα χιουμοριστικό χρώμα στην σελίδα δεν πάει να πεί οτι ανοίγω πόλεμο με το στύλ των αντικαπνιστών (αν και θα έπρεπε) οι οποίοι δεν λένε απλά "μας έχετε ντουμανιάσει, τραβάτε πιο πέρα" αλλα λένε "στόπ το κάπνισμα" για όλους σας. Και εφόσον ξυπνήσαμε όλοι και γίναμε ευρωπαίοι, αρχίζουμε και το κόβουμε απο παντού... θα έλεγα τί γίναμε αλλα τεσπα...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες